WPML Multilingual CMS 4.8.0-dev - en to fr_FR translation catalogue (1382 entries)

note: Plugin Name of the plugin
en: WPML Multilingual CMS
fr_FR: WPML CMS multilingue

note: Description of the plugin
en: WPML Multilingual CMS | <a href="https://wpml.org">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-8-0/">WPML 4.8.0 release notes</a>
fr_FR: WPML Multilingual CMS | <a href="https://wpml.org">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-8-0/">Notes de publication de WPML 4.8.0</a>

en: Button: Text
fr_FR: Bouton : texte

en: Button: Link
fr_FR: Bouton : lien

en: Heading: Title
fr_FR: Titre : titre

en: Heading: Link
fr_FR: Titre : lien

en: Photo: Link
fr_FR: Photo : lien

en: Text Editor: Text
fr_FR: Éditeur de texte : texte

en: Callout: Heading
fr_FR: Encadré : titre

en: Callout: Text
fr_FR: Encadré : texte

en: Callout: Call to action text
fr_FR: Encadré : texte de l'appel à l'action

en: Callout: Link
fr_FR: Encadré : lien

en: Contact Form: Name Field Placeholder
fr_FR: Formulaire de contact : espace réservé du champ nom

en: Contact Form: Subject Field Placeholder
fr_FR: Formulaire de contact : espace réservé du champ sujet

en: Contact Form: Email Field Placeholder
fr_FR: Formulaire de contact : espace réservé du champ e-mail

en: Contact Form: Phone Field Placeholder
fr_FR: Formulaire de contact : espace réservé du champ téléphone

en: Contact Form: Your Message Placeholder
fr_FR: Formulaire de contact : espace réservé de votre message

en: Contact Form: Checkbox Text
fr_FR: Formulaire de contact : texte de la case à cocher

en: Contact Form: Terms and Conditions
fr_FR: Formulaire de contact : conditions générales

en: Contact Form: Success Message
fr_FR: Formulaire de contact : message de succès

en: Contact Form: Button Text
fr_FR: Formulaire de contact : texte du bouton

en: Contact Form: Redirect Link
fr_FR: Formulaire de contact : lien de redirection

en: Call to Action: Heading
fr_FR: Appel à l'action : titre

en: Call to Action: Text
fr_FR: Appel à l'action : texte

en: Call to Action: Button text
fr_FR: Appel à l'action : texte du bouton

en: Call to Action: Button link
fr_FR: Appel à l'action : lien du bouton

en: Subscribe form: Checkbox Text
fr_FR: Formulaire d'abonnement : texte de la case à cocher

en: Subscribe form: Terms and Conditions
fr_FR: Formulaire d'abonnement : conditions générales

en: Subscribe form: Notification Subject
fr_FR: Formulaire d'abonnement : objet de la notification

en: Subscribe form: Success Message
fr_FR: Formulaire d'abonnement : message de succès

en: Subscribe form: Button Text
fr_FR: Formulaire d'abonnement : texte du bouton

en: Subscribe form: Redirect Link
fr_FR: Formulaire d'abonnement : lien de redirection

en: Icon: Text
fr_FR: Icône : texte

en: Icon: Link
fr_FR: Icône : lien

en: Map: Address
fr_FR: Carte : adresse

en: Testimonial: Heading
fr_FR: Témoignage : titre

en: Number Counter: Text before number
fr_FR: Compteur numérique : texte avant le nombre

en: Number Counter: Text after number
fr_FR: Compteur numérique : texte après le nombre

en: Number Counter: Number Prefix
fr_FR: Compteur numérique : préfixe numérique

en: Number Counter: Number Suffix
fr_FR: Compteur numérique : suffixe numérique

en: Posts: No Results Message
fr_FR: Publications : message d'absence de résultats

en: Posts: Button Text
fr_FR: Publications : texte du bouton

en: Posts: Terms Label
fr_FR: Publications : étiquette des termes

en: Posts: More Link Text
fr_FR: Publications : texte du lien « plus »

en: Posts Slider: More Link Text
fr_FR: Curseur de publications : texte du lien « plus »

en: Accordion Item: Label
fr_FR: Élément d’accordéon : étiquette

en: Accordion Item: Content
fr_FR: Élément d’accordéon : contenu

en: Content Slider: Slide heading
fr_FR: Curseur de contenu : titre de la diapositive

en: Content Slider: Slide content
fr_FR: Curseur de contenu : contenu de la diapositive

en: Content Slider: Slide call to action text
fr_FR: Curseur de contenu : texte de l'appel à l'action de la diapositive

en: Content Slider: Slide call to action link
fr_FR: Curseur de contenu : lien de l'appel à l'action de la diapositive

en: Icon link
fr_FR: Lien d'icône

en: Pricing table: Title
fr_FR: Tableau de prix : titre

en: Pricing table: Button text
fr_FR: Tableau de prix : texte du bouton

en: Pricing table: Button link
fr_FR: Tableau de prix : lien du bouton

en: Pricing table: Price
fr_FR: Tableau de prix : prix

en: Pricing table: Duration
fr_FR: Tableau de prix : durée

en: Pricing table: Ribbon Text
fr_FR: Tableau de prix : texte du ruban

en: Pricing table: Billing Option 1
fr_FR: Tableau de prix : option de facturation 1

en: Pricing table: Billing Option 2
fr_FR: Tableau de prix : option de facturation 2

en: Pricing table: Feature Description
fr_FR: Tableau de prix : description de la fonctionnalité

en: Pricing table: Feature Tooltip
fr_FR: Tableau de prix : info-bulle de la fonctionnalité

en: Tab Item: Label
fr_FR: Élément d’onglet : étiquette

en: Tab Item: Content
fr_FR: Élément d’onglet : contenu

en: Testimonial: content
fr_FR: Témoignage : contenu

en: Card: Front Text Content
fr_FR: Carte : contenu texte avant

en: Card: Back Text Content
fr_FR: Carte : contenu texte arrière

en: Card: Anchor Text Primary Content
fr_FR: Carte : contenu principal du texte d’ancrage

en: Card: Anchor Text Secondary Content
fr_FR: Carte : contenu secondaire du texte d’ancrage

en: Card: Anchor Link
fr_FR: Carte : lien d’ancrage

en: Alert Content: Alert
fr_FR: Contenu d’alerte : alerte

en: Text Content: Text
fr_FR: Contenu texte : texte

en: Quote: Quote Content
fr_FR: Citation : contenu de la citation

en: Quote: Quote Cite
fr_FR: Citation : source de la citation

en: Counter: Number Prefix
fr_FR: Compteur : préfixe numérique

en: Counter: Number Suffix
fr_FR: Compteur : suffixe numérique

en: Content Area: Content
fr_FR: Zone de contenu : contenu

en: Breadcrumbs: Home Label Text
fr_FR: Fil d’Ariane : texte de l’étiquette d’accueil

en: Audio: Embed Code
fr_FR: Audio : code d’intégration

en: Headline Content: Headline
fr_FR: Contenu du titre : titre

en: Canvas Content: Canvas
fr_FR: Contenu du canevas : canevas

en: Modal Content: Modal
fr_FR: Contenu modal : modal

en: Dropdown Content: Dropdown
fr_FR: Contenu déroulant : déroulant

en: Anchor Text: Primary Content
fr_FR: Texte d’ancrage : contenu principal

en: Anchor Text: Secondary Content
fr_FR: Texte d’ancrage : contenu secondaire

en: Video: Embed Code
fr_FR: Vidéo : code d’intégration

en: Search Inline: Placeholder
fr_FR: Recherche en ligne : espace réservé

en: Search Modal: Placeholder
fr_FR: Recherche modale : espace réservé

en: Search Dropdown: Placeholder
fr_FR: Recherche déroulante : espace réservé

en: Accordion: Header
fr_FR: Accordéon : En-tête

en: Accordion: Content
fr_FR: Accordéon : contenu

en: Tabs: Tab Label
fr_FR: Onglets : étiquette d’onglet

en: Tabs: Tab Content
fr_FR: Onglets : contenu d’onglet

[ctx: Use Translation Editor notice 1/3]
en: You are using DIVI theme, and you have chosen to use the standard editor for translating content.
fr_FR: Vous utilisez le thème DIVI et avez choisi d'utiliser l'éditeur standard pour traduire le contenu.

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: Some functionalities may not work properly. We encourage you to switch to use the Translation Editor.
fr_FR: Certaines fonctionnalités peuvent ne pas fonctionner correctement. Nous vous encourageons à passer à l'éditeur de traduction.

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
note: translators: %s will be replaced with a URL.
en: You can find more information here: %s
fr_FR: Vous trouverez plus d'informations ici : %s

note: translators: placeholders are opening and closing <a> tag.
en: It is not possible to use Divi's backend builder to edit a post in a different language than your domain. Please use Divi's frontend builder to edit this post or %1$s switch to the correct domain %2$s to use the backend builder.
fr_FR: Il n'est pas possible d'utiliser le constructeur de backend de Divi pour modifier un article dans une langue différente de votre domaine. Veuillez utiliser le constructeur de frontend de Divi pour modifier cet article ou %1$s passer au bon domaine %2$s pour utiliser le constructeur de backend.

en: Container: Link URL
fr_FR: Conteneur : URL du lien

en: Heading: Link URL
fr_FR: Titre : URL du lien

en: Video: Link
fr_FR: Vidéo : lien

en: Video: Vimeo link
fr_FR: Vidéo : lien Vimeo

en: Video: Youtube URL
fr_FR: Vidéo : URL YouTube

en: Video: Vimeo URL
fr_FR: Vidéo : URL Vimeo

en: Video: DailyMotion URL
fr_FR: Vidéo : URL DailyMotion

en: Video: Self hosted
fr_FR: Vidéo : hébergée sur le site

en: Video: External hosted
fr_FR: Vidéo : hébergée en externe

en: Login: Button text
fr_FR: Connexion : texte du bouton

en: Login: User label
fr_FR: Connexion : étiquette utilisateur

en: Login: User placeholder
fr_FR: Connexion : espace réservé utilisateur

en: Login: Password label
fr_FR: Connexion : étiquette mot de passe

en: Login: Password placeholder
fr_FR: Connexion : espace réservé mot de passe

en: Button: Link URL
fr_FR: Bouton : URL du lien

en: Alert: Title
fr_FR: Alerte : titre

en: Alert: Description
fr_FR: Alerte : description

en: Blockquote: Content
fr_FR: Citation : contenu

en: Blockquote: Tweet button label
fr_FR: Citation : étiquette du bouton Tweet

en: Testimonial: Content
fr_FR: Témoignage : contenu

en: Testimonial: Name
fr_FR: Témoignage : nom

en: Testimonial: Job
fr_FR: Témoignage : poste

en: Testimonial: Link URL
fr_FR: Témoignage : URL du lien

en: Progress: Title
fr_FR: Progression : titre

en: Progress: Inner text
fr_FR: Progression : texte interne

en: Counter: Starting number
fr_FR: Compteur : nombre de départ

en: Counter: Title
fr_FR: Compteur : titre

en: Counter: Prefix
fr_FR: Compteur : préfixe

en: Counter: Suffix
fr_FR: Compteur : suffixe

en: Icon Box: Title text
fr_FR: Boîte d'icônes : texte du titre

en: Icon Box: Description text
fr_FR: Boîte d'icônes : texte de la description

en: Icon Box: Link
fr_FR: Boîte d'icônes : lien

en: Image Box: Title text
fr_FR: Boîte d'images : texte du titre

en: Image Box: Description text
fr_FR: Boîte d'images : texte de la description

en: Image Box: Link
fr_FR: Boîte d'images : lien

en: Animated Headline: Before text
fr_FR: Titre animé : texte avant

en: Animated Headline: Highlighted text
fr_FR: Titre animé : texte mis en évidence

en: Animated Headline: Rotating text
fr_FR: Titre animé : texte rotatif

en: Animated Headline: After text
fr_FR: Titre animé : texte après

en: Animated Headline: Link URL
fr_FR: Titre animé : URL du lien

en: Flip Box: Title text side A
fr_FR: Boîte à bascule : texte du titre côté A

en: Flip Box: Description text side A
fr_FR: Boîte à bascule : texte de la description côté A

en: Flip Box: Title text side B
fr_FR: Boîte à bascule : texte du titre côté B

en: Flip Box: Description text side B
fr_FR: Boîte à bascule : texte de la description côté B

en: Flip Box: Button text
fr_FR: Boîte à bascule : texte du bouton

en: Flip Box: Button link
fr_FR: Boîte à bascule : lien du bouton

en: Call to action: title
fr_FR: Appel à l'action : titre

en: Call to action: description
fr_FR: Appel à l'action : description

en: Call to action: button
fr_FR: Appel à l'action : bouton

en: Call to action: ribbon title
fr_FR: Appel à l'action : titre du ruban

en: Call to action: link
fr_FR: Appel à l'action : lien

en: Price Table: Heading
fr_FR: Tableau de prix : en-tête

en: Price Table: Sub heading
fr_FR: Tableau de prix : sous-titre

en: Price Table: Period
fr_FR: Tableau de prix : période

en: Price Table: Button text
fr_FR: Tableau de prix : texte du bouton

en: Price Table: Footer additional info
fr_FR: Tableau de prix : informations supplémentaires du pied de page

en: Price Table: Ribbon title
fr_FR: Tableau de prix : titre du ruban

en: Price Table: Button link
fr_FR: Tableau de prix : lien du bouton

en: Menu Anchor
fr_FR: Ancre de menu

en: Archive: Cards Separator
fr_FR: Archive : séparateur de cartes

en: Archive: Cards Read More Text
fr_FR: Archive : texte « Lire la suite » des cartes

en: Archive: Nothing Found Message
fr_FR: Archive : message « Aucun résultat »

en: Archive: Previous Label
fr_FR: Archive : étiquette précédente

en: Archive: Next Label
fr_FR: Archive : étiquette suivante

en: Archive: Classic Separator
fr_FR: Archive : séparateur classique

en: Archive: Classic Read More Text
fr_FR: Archive : texte « Lire la suite » classique

en: Search: Placeholder
fr_FR: Recherche : espace réservé

en: Post Navigation: Previous Label
fr_FR: Navigation des publications : étiquette précédente

en: Post Navigation: Next Label
fr_FR: Navigation des publications : étiquette suivante

en: Divider: Text
fr_FR: Séparateur : texte

en: Table of Contents: Title
fr_FR: Table des matières : titre

en: Author: Name
fr_FR: Auteur : nom

en: Author: Bio
fr_FR: Auteur : biographie

en: Author: Link
fr_FR: Auteur : lien

en: Author: Archive Text
fr_FR: Auteur : texte d’archive

en: Author: Archive URL
fr_FR: Auteur : URL d’archive

en: Gallery: All Label
fr_FR: Galerie : toutes les étiquettes

en: Gallery: Gallery custom link
fr_FR: Galerie : lien personnalisé de la galerie

en: WPML Language Switcher
fr_FR: Sélecteur de langue WPML

en: Content
fr_FR: Contenu

en: Language switcher type
fr_FR: Type de sélecteur de langue

en: Custom
fr_FR: Personnalisé

en: Footer
fr_FR: Pied de page

en: Post Translations
fr_FR: Traductions d'articles

en: Display Flag
fr_FR: Afficher le drapeau

en: Show Active Language - has to be ON with Dropdown
fr_FR: Afficher la langue active - doit être activé avec le menu déroulant

en: Native language name
fr_FR: Nom de la langue native

en: Language name in current language
fr_FR: Nom de la langue dans la langue actuelle

en: Text Color
fr_FR: Couleur du texte

en: Background Color
fr_FR: Couleur de fond

en: Hover
fr_FR: Survol

en: Language Flag
fr_FR: Drapeau de la langue

en: Margin
fr_FR: Marge

en: Post Translation Text
fr_FR: Texte de traduction de l'article

en: Padding
fr_FR: Rembourrage

en: Accordion: Title
fr_FR: Accordéon : titre

en: Icon List: Text
fr_FR: Liste d'icônes : texte

en: Icon List: Link URL
fr_FR: Liste d'icônes : URL du lien

en: Price Table: text
fr_FR: Tableau de prix : texte

en: Slides: heading
fr_FR: Diapositives : en-tête

en: Slides: description
fr_FR: Diapositives : description

en: Slides: button text
fr_FR: Diapositives : texte du bouton

en: Slides: link URL
fr_FR: Diapositives : URL du lien

en: Tabs: Title
fr_FR: Onglets : titre

en: Tabs: Content
fr_FR: Onglets : contenu

en: Testimonial Carousel: Content
fr_FR: Carrousel de témoignages : contenu

en: Testimonial Carousel: Name
fr_FR: Carrousel de témoignages : nom

en: Testimonial Carousel: Title
fr_FR: Carrousel de témoignages : titre

en: Toggle: Title
fr_FR: Bascule : titre

en: Toggle: Content
fr_FR: Bascule : contenu

en: Galleries: Gallery Title
fr_FR: Galeries : titre de la galerie

en: Reviews: Comment Contents
fr_FR: Avis : contenu des commentaires

en: Reviews: Commenter Name
fr_FR: Avis : nom du commentateur

en: Reviews: Comment Title
fr_FR: Avis : titre du commentaire

en: Reviews: Comment Image
fr_FR: Avis : image du commentaire

en: Reviews: Comment Link
fr_FR: Avis : lien du commentaire

note: Translators: %s is the display name of a language.
en: You're editing theme options for %s
fr_FR: Vous modifiez les options du thème pour %s

en: Avada stores a separate set of options for each language.
fr_FR: Avada stocke un ensemble d’options distinct pour chaque langue.

en: To edit other languages, use the switcher in the top admin bar.
fr_FR: Pour modifier d’autres langues, utilisez le sélecteur dans la barre d’administration supérieure.

note: Translators: %1$s and %2$s are bold HTML tags, and %3$s and %4$s are HTML anchor tags.
en: To translate text-based options, use %1$sOther texts (Strings)%2$s in the %3$sTranslation Dashboard%4$s.
fr_FR: Pour traduire les options basées sur le texte, utilisez %1$sAutres textes (chaînes)%2$s dans le %3$sTableau de bord de traduction%4$s.

en: You're editing theme options for all languages
fr_FR: Vous modifiez les options du thème pour toutes les langues

en: Your edits will be synchronized to all languages on your site.
fr_FR: Vos modifications seront synchronisées avec toutes les langues de votre site.

note: Translators: %1$s and %2$s are bold HTML tags.
en: This will %1$soverwrite any existing language-specific settings%2$s, including translated texts created with WPML.
fr_FR: Cela %1$sécrasera tous les paramètres de langue existants%2$s, y compris les textes traduits créés avec WPML.

note: Translators: %1$s and %2$s are bold HTML tags.
en: This will %1$soverwrite any existing language-specific settings%2$s.
fr_FR: Cela %1$sécrasera tous les paramètres de langue existants%2$s.

en: The WPML Page Builders plugin that you're using is now part of WPML.
fr_FR: Le plugin WPML Page Builders que vous utilisez fait maintenant partie de WPML.

en: You need to deactivate the separate plugin.
fr_FR: Vous devez désactiver le plugin séparé.

en: No worries, the full functionality is preserved in WPML String Translation.
fr_FR: Pas d'inquiétude, toutes les fonctionnalités sont conservées dans WPML String Translation.

en: Deactivate WPML Page Builders
fr_FR: Désactiver les constructeurs de pages WPML

en: %s is currently hidden to visitors.
fr_FR: %s est actuellement masqué aux visiteurs.

en: %s are currently hidden to visitors.
fr_FR: %s sont actuellement masqués aux visiteurs.

en: You can enable its/their display for yourself, in your <a href="%s">profile page</a>.
fr_FR: Vous pouvez activer son/leur affichage pour vous-même, sur votre <a href="%s">page de profil</a>.

en: All languages are currently displayed.
fr_FR: Toutes les langues sont actuellement affichées.

en: Error: No custom field
fr_FR: Erreur : pas de champ personnalisé

en: Error: Please provide translation action
fr_FR: Erreur : veuillez fournir une action de traduction

en: Settings updated
fr_FR: Paramètres mis à jour

en: Error: WPML Translation Management plugin not initiated
fr_FR: Erreur : le plugin WPML Translation Management n'est pas initialisé

en: Error: Please activate WPML Translation Management plugin
fr_FR: Erreur : veuillez activer le plugin WPML Translation Management

en: Invalid request!
fr_FR: Requête invalide !

en: Languages
fr_FR: Langues

en: WPML Setup
fr_FR: Configuration de WPML

en: Setup
fr_FR: Configuration

en: Theme and plugins localization
fr_FR: Localisation du thème et des plugins

en: Settings
fr_FR: Paramètres

en: Taxonomy translation
fr_FR: Traduction de la taxonomie

en: Troubleshooting
fr_FR: Dépannage

en: Debug information
fr_FR: Informations de débogage

en: There was an error uploading the file, please try again!
fr_FR: Une erreur s'est produite lors du téléchargement du fichier, veuillez réessayer !

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
fr_FR: Le fichier téléchargé dépasse la directive upload_max_filesize dans php.ini.

en: The uploaded file exceeds %s bytes.
fr_FR: Le fichier téléchargé dépasse %s octets.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
fr_FR: Le fichier téléchargé n'a été que partiellement téléchargé.

en: No file was uploaded.
fr_FR: Aucun fichier n’a été téléversé.

en: Missing a temporary folder.
fr_FR: Dossier temporaire manquant.

en: Failed to write file to disk.
fr_FR: Échec de l’écriture du fichier sur le disque.

en: A PHP extension stopped the file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with phpinfo() may help.
fr_FR: Une extension PHP a arrêté le téléversement du fichier. PHP ne fournit aucun moyen de déterminer quelle extension a provoqué l’arrêt du téléversement du fichier ; l’examen de la liste des extensions chargées avec phpinfo() peut aider.

en: WPML Failed to check language pairs
fr_FR: WPML n’a pas pu vérifier les paires de langues

en: Communication error
fr_FR: Erreur de communication

en: %1$s jobs added to the Advanced Translation Editor.
fr_FR: %1$s tâches ajoutées à l’éditeur de traduction avancé.

en: You activated the Advanced Translation Editor for this site, but you are updating an old translation. WPML opened the Standard Translation Editor, so you can update this translation. When you translate new content, you'll get the Advanced Translation Editor with all its features. To change your settings, go to WPML Settings.
fr_FR: Vous avez activé l’éditeur de traduction avancé pour ce site, mais vous mettez à jour une ancienne traduction. WPML a ouvert l’éditeur de traduction standard, afin que vous puissiez mettre à jour cette traduction. Lorsque vous traduirez du nouveau contenu, vous obtiendrez l’éditeur de traduction avancé avec toutes ses fonctionnalités. Pour modifier vos réglages, accédez aux réglages de WPML.

en: Initializing AMS credentials.
fr_FR: Initialisation des identifiants AMS.

en: Server error. Please refresh and try again.
fr_FR: Erreur de serveur. Veuillez actualiser et réessayer.

en: WPML experienced an issue while trying to automatically translating some of your content:
fr_FR: WPML a rencontré un problème lors de la traduction automatique de certains de vos contenus :

en: To translate these items, please go to <a rel="noreferrer" href="%s">Translation Management</a> and send them for translation.
fr_FR: Pour traduire ces éléments, veuillez vous rendre dans <a rel="noreferrer" href="%s">Gestion de traduction</a> et les envoyer pour traduction.

en: If the problem continues, contact <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">WPML support</a> for assistance.
fr_FR: Si le problème persiste, contactez le <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">support WPML</a> pour obtenir de l’aide.

en: F j, Y
fr_FR: j F Y

[ctx: 1/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: You are updating a duplicate post.
fr_FR: Vous mettez à jour un article dupliqué.

[ctx: 2/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: To not lose your changes, WPML will set this post to be translated independently.
fr_FR: Pour ne pas perdre vos modifications, WPML définira cet article comme étant à traduire indépendamment.

en: Unable to remove relationship!
fr_FR: Impossible de supprimer la relation !

en: Language filtering for AJAX operations
fr_FR: Filtrage linguistique pour les opérations AJAX

en: Store a language cookie to support language filtering for AJAX
fr_FR: Stocker un cookie de langue pour prendre en charge le filtrage linguistique pour AJAX

en: Select this option if your theme or plugins use AJAX operations on the front-end, that WPML needs to filter. WPML will set a cookie using JavaScript which will allow it to return the correct content for AJAX operations.
fr_FR: Sélectionnez cette option si votre thème ou vos extensions utilisent des opérations AJAX sur le front-end, que WPML doit filtrer. WPML définira un cookie à l’aide de JavaScript, ce qui lui permettra de renvoyer le contenu correct pour les opérations AJAX.

en: Save
fr_FR: Enregistrer

en: You have post types set to fallback to the default language. Changing the default language may impact how archive listings display untranslated posts.
fr_FR: Certains types de publication sont configurés pour revenir à la langue par défaut. La modification de la langue par défaut peut avoir un impact sur la façon dont les listes d’archives affichent les publications non traduites.

en: Some content may appear gone due to the default language change. See
fr_FR: Certains contenus peuvent sembler avoir disparu en raison du changement de langue par défaut. Voir

en: Learn more
fr_FR: En savoir plus

en: how to ensure your archive listing continues to display all posts
fr_FR: comment s’assurer que votre liste d’archives continue d’afficher toutes les publications

en: Got it
fr_FR: Compris

en: You are creating a %1$s in %3$s and you've set %2$s to display even when not translated. Please note that this %1$s will only appear in %3$s. Only %2$s that you create in the site's default language (%4$s) will appear in all the site's languages.
fr_FR: Vous créez un %1$s en %3$s et vous avez configuré %2$s pour qu’il s’affiche même s’il n’est pas traduit. Veuillez noter que ce %1$s n’apparaîtra qu’en %3$s. Seuls les %2$s que vous créez dans la langue par défaut du site (%4$s) apparaîtront dans toutes les langues du site.

en: Read how this works
fr_FR: Lire comment cela fonctionne

en: Waiting for translation from %s
fr_FR: En attente de traduction de %s

en: Cannot edit this item, because it is currently in the translation basket.
fr_FR: Impossible de modifier cet élément, car il est actuellement dans le panier de traduction.

en: %s: Waiting for automatic translation
fr_FR: %s : en attente de traduction automatique

en: You don't have the rights to translate from %1$s to %2$s
fr_FR: Vous n’avez pas les droits de traduire de %1$s vers %2$s

en: You can only edit translations assigned to you.
fr_FR: Vous ne pouvez modifier que les traductions qui vous sont attribuées.

en: WPML is translating your content automatically. You can monitor the progress in the admin bar.
fr_FR: WPML traduit votre contenu automatiquement. Vous pouvez suivre la progression dans la barre d’administration.

note: Translators: %s: Language display name.
en: Complete the %s translation
fr_FR: Terminer la traduction de %s

note: Translators: %s: Language display name.
en: %s translation assigned to local translator
fr_FR: Traduction de %s attribuée au traducteur local

note: Translators: %s: Language display name.
en: %s translation awaiting first available translator
fr_FR: Traduction de %s en attente du premier traducteur disponible

en: Settings saved
fr_FR: Réglages enregistrés

en: You can't do that!
fr_FR: Vous ne pouvez pas faire ça !

en: Preview update failed
fr_FR: Échec de la mise à jour de l’aperçu

en: Language switcher options
fr_FR: Options du sélecteur de langue

en: Reset settings
fr_FR: Réinitialiser les réglages

en: Customize the language switcher
fr_FR: Personnaliser le sélecteur de langue

en: Add a language switcher
fr_FR: Ajouter un sélecteur de langue

en: There are no templates available.
fr_FR: Aucun modèle n’est disponible.

[ctx: Language switcher preview]
en: Preview
fr_FR: Aperçu

en: Cancel
fr_FR: Annuler

en: What to include in the language switcher:
fr_FR: Éléments à inclure dans le sélecteur de langue :

en: Flag
fr_FR: Drapeau

en: Current language
fr_FR: Langue actuelle

en: Width
fr_FR: Largeur

en: Height
fr_FR: Hauteur

en: Language switcher style:
fr_FR: Style du sélecteur de langue :

en: Edit language switcher
fr_FR: Modifier le sélecteur de langue

en: Delete language switcher
fr_FR: Supprimer le sélecteur de langue

en: Back
fr_FR: Retour

en: Next
fr_FR: Suivant

en: This is the order in which the languages will be displayed in the language switcher.
fr_FR: C’est l’ordre dans lequel les langues seront affichées dans le sélecteur de langue.

en: Some content may not be translated to all languages. Choose what should appear in the language switcher when translation is missing.
fr_FR: Certains contenus peuvent ne pas être traduits dans toutes les langues. Choisissez ce qui doit apparaître dans le sélecteur de langue lorsqu’une traduction est manquante.

en: Add a comma-separated list of URL arguments that you want WPML to pass when switching languages.
fr_FR: Ajoutez une liste d’arguments d’URL séparés par des virgules que vous souhaitez que WPML transmette lors du changement de langue.

en: Preserving URL arguments
fr_FR: Conservation des arguments d’URL

en: Enter CSS to add to the page. This is useful when you want to add styling to the language switcher, without having to edit the CSS file on the server.
fr_FR: Saisissez le CSS à ajouter à la page. Ceci est utile lorsque vous souhaitez ajouter un style au sélecteur de langue, sans avoir à modifier le fichier CSS sur le serveur.

en: Styling the language switcher with additional CSS
fr_FR: Styliser le sélecteur de langue avec du CSS additionnel

en: You can display links to translation of posts before the post and after it. These links look like "This post is also available in..."
fr_FR: Vous pouvez afficher des liens vers la traduction des articles avant et après l’article. Ces liens ressemblent à « Cet article est également disponible en... »

en: The button is disabled because all existing menus have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
fr_FR: Le bouton est désactivé car tous les menus existants ont des sélecteurs de langue. Vous pouvez modifier les réglages des sélecteurs de langue existants.

en: The button is disabled because there are no menus in the site. Add a menu and you can later enable a language switcher in it.
fr_FR: Le bouton est désactivé car il n’y a pas de menus sur le site. Ajoutez un menu et vous pourrez ensuite y activer un sélecteur de langue.

en: The button is disabled because all existing widget areas have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
fr_FR: Le bouton est désactivé car toutes les zones de widgets existantes ont des sélecteurs de langue. Vous pouvez modifier les réglages des sélecteurs de langue existants.

en: The button is disabled because there are no registered widget areas in the site.
fr_FR: Le bouton est désactivé car il n’y a pas de zones de widgets enregistrées sur le site.

en: Elements to include in the language switcher.
fr_FR: Éléments à inclure dans le sélecteur de langue.

en: Select the menus, in which to display the language switcher.
fr_FR: Sélectionnez les menus dans lesquels afficher le sélecteur de langue.

en: Select the widget area where to include the language switcher.
fr_FR: Sélectionnez la zone de widget où inclure le sélecteur de langue.

en: Select the style of the language switcher.
fr_FR: Sélectionnez le style du sélecteur de langue.

en: Select how to display the language switcher in the menu. Choose "List of languages" to display all the items at the same level or "Dropdown" to display the current language as parent and other languages as children.
fr_FR: Sélectionnez comment afficher le sélecteur de langue dans le menu. Choisissez « Liste des langues » pour afficher tous les éléments au même niveau ou « Menu déroulant » pour afficher la langue actuelle comme parent et les autres langues comme enfants.

en: Select the position to display the language switcher in the menu.
fr_FR: Sélectionnez la position pour afficher le sélecteur de langue dans le menu.

en: Enter the title of the widget or leave empty for no title.
fr_FR: Saisissez le titre du widget ou laissez vide pour aucun titre.

en: Select the position to display the post translations links.
fr_FR: Sélectionnez la position pour afficher les liens de traduction des articles.

en: This text appears before the list of languages. Your text needs to include the string %s which is a placeholder for the actual links.
fr_FR: Ce texte apparaît avant la liste des langues. Votre texte doit inclure la chaîne %s qui est un espace réservé pour les liens réels.

en: Since WPML 3.6.0, the language switchers are not using CSS IDs and the CSS classes have changed. This was required to fix some bugs and match the latest standards. If your theme or your custom CSS is not relying on these old selectors, it's recommended to skip the backwards compatibility. However, it's still possible to re-activate this option later.
fr_FR: Depuis WPML 3.6.0, les sélecteurs de langue n’utilisent plus d’ID CSS et les classes CSS ont changé. Cela était nécessaire pour corriger certains bogues et correspondre aux dernières normes. Si votre thème ou votre CSS personnalisé ne dépend pas de ces anciens sélecteurs, il est recommandé de sauter la rétrocompatibilité. Cependant, il est toujours possible de réactiver cette option plus tard.

en: You can display a language switcher in the site's footer. You can customize and style it here.
fr_FR: Vous pouvez afficher un sélecteur de langue dans le pied de page du site. Vous pouvez le personnaliser et le styliser ici.

en: All language switchers in your site are affected by the settings in this section.
fr_FR: Tous les sélecteurs de langue de votre site sont affectés par les réglages de cette section.

en: Order of languages
fr_FR: Ordre des langues

en: Drag and drop the languages to change their order
fr_FR: Faites glisser les langues pour modifier leur ordre

en: How to handle languages without translation
fr_FR: Comment gérer les langues sans traduction

en: Skip language
fr_FR: Sauter la langue

en: Link to home of language for missing translations
fr_FR: Lien vers la page d’accueil de la langue pour les traductions manquantes

en: Preserve URL arguments
fr_FR: Conserver les arguments d’URL

en: Additional CSS
fr_FR: CSS additionnel

en: Backwards compatibility
fr_FR: Rétrocompatibilité

en: Skip backwards compatibility
fr_FR: Ignorer la rétrocompatibilité

en: Menu language switcher
fr_FR: Sélecteur de langue de menu

en: Add a new language switcher to a menu
fr_FR: Ajouter un nouveau sélecteur de langue à un menu

en: Choose a menu
fr_FR: Choisir un menu

en: Position:
fr_FR: Position :

en: First menu item
fr_FR: Premier élément de menu

en: Last menu item
fr_FR: Dernier élément de menu

en: Language menu items style:
fr_FR: Style des éléments de menu de langue :

en: List of languages
fr_FR: Liste des langues

en: good for menus that display items as a list
fr_FR: bon pour les menus qui affichent les éléments sous forme de liste

en: Dropdown
fr_FR: Menu déroulant

en: good for menus that support drop-downs
fr_FR: bon pour les menus qui prennent en charge les menus déroulants

en: Edit Menu Language Switcher
fr_FR: Modifier le sélecteur de langue du menu

en: New Menu Language Switcher
fr_FR: Nouveau sélecteur de langue de menu

en: Widget language switcher
fr_FR: Sélecteur de langue de widget

en: Add a new language switcher to a widget area
fr_FR: Ajouter un nouveau sélecteur de langue à une zone de widget

en: Widget area
fr_FR: Zone de widget

en: Choose a widget area
fr_FR: Choisir une zone de widget

en: Widget title:
fr_FR: Titre du widget :

en: Edit Widget Area Language Switcher
fr_FR: Modifier le sélecteur de langue de la zone de widget

en: New Widget Area language switcher
fr_FR: Nouveau sélecteur de langue de zone de widget

en: Footer language switcher
fr_FR: Sélecteur de langue de pied de page

en: Show language switcher in footer
fr_FR: Afficher le sélecteur de langue dans le pied de page

en: Edit Footer Language Switcher
fr_FR: Modifier le sélecteur de langue du pied de page

en: Links to translation of posts
fr_FR: Liens vers la traduction des articles

en: Show links above or below posts, offering them in other languages
fr_FR: Afficher les liens au-dessus ou en dessous des articles, les proposant dans d’autres langues

en: Position of link(s):
fr_FR: Position du ou des liens :

en: Above post
fr_FR: Au-dessus de l’article

en: Below post
fr_FR: En dessous de l’article

en: Text for alternative languages for posts:
fr_FR: Texte pour les langues alternatives des articles :

en: This post is also available in: %s
fr_FR: Cet article est également disponible en : %s

en: Edit Post Translations Language Switcher
fr_FR: Modifier le sélecteur de langue des traductions d’articles

[ctx: Custom languuage switcher description: external link text]
en: insert WPML's switchers in custom locations
fr_FR: insérer les sélecteurs de WPML à des emplacements personnalisés

[ctx: Custom languuage switcher description: text]
en: Need more options? See how you can %s.
fr_FR: Besoin de plus d’options ? Découvrez comment vous pouvez %s.

en: Custom language switchers
fr_FR: Sélecteurs de langue personnalisés

en: Enable
fr_FR: Activer

en: Customize
fr_FR: Personnaliser

en: Edit Shortcode Actions Language Switcher
fr_FR: Modifier le sélecteur de langue des actions de code court

en: Language switcher colors
fr_FR: Couleurs du sélecteur de langue

en: Color themes:
fr_FR: Thèmes de couleurs :

en: Select a preset
fr_FR: Sélectionner un préréglage

en: Background
fr_FR: Arrière-plan

en: Border
fr_FR: Bordure

en: Current language font color
fr_FR: Couleur de la police de la langue actuelle

en: Current language background color
fr_FR: Couleur de fond de la langue actuelle

en: Other language font color
fr_FR: Couleur de la police des autres langues

en: Other language background color
fr_FR: Couleur de fond des autres langues

en: Do you really want to remove this item?
fr_FR: Voulez-vous vraiment supprimer cet élément ?

en: Leave the text box to auto-save
fr_FR: Quittez la zone de texte pour enregistrer automatiquement

en: Choose which menu to display your language switcher
fr_FR: Choisissez le menu dans lequel afficher votre sélecteur de langue

en: Choose which widget to display your language switcher
fr_FR: Choisissez le widget dans lequel afficher votre sélecteur de langue

en: in options, menus, widgets, footer and shortcode
fr_FR: dans les options, les menus, les widgets, le pied de page et le code court

en: This will change the settings of your language switchers %s to their defaults as set by the theme. Please note that some switchers may be removed and others may be added.
fr_FR: Cela modifiera les réglages de vos sélecteurs de langue %s à leurs valeurs par défaut définies par le thème. Veuillez noter que certains sélecteurs peuvent être supprimés et d’autres ajoutés.

en: * Your theme has a %s file, which sets the default values for WPML.
fr_FR: * Votre thème a un fichier %s, qui définit les valeurs par défaut pour WPML.

en: Are you sure you want to reset to the default settings?
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir réinitialiser les réglages par défaut ?

en: Restore default
fr_FR: Restaurer les valeurs par défaut

en: %s is defined in your theme. The language switcher can only be customized using the theme's CSS.
fr_FR: %s est défini dans votre thème. Le sélecteur de langue ne peut être personnalisé qu’à l’aide du CSS du thème.

en: Switch to %s
fr_FR: Passer à %s

en: menu items
fr_FR: éléments de menu

en: Clear all colors
fr_FR: Effacer toutes les couleurs

en: Gray
fr_FR: Gris

en: White
fr_FR: Blanc

en: Blue
fr_FR: Bleu

en: Some WPML Language Switcher settings were reinitialized because they were corrupted. Please re-configure them:
fr_FR: Certains réglages du sélecteur de langue WPML ont été réinitialisés car ils étaient corrompus. Veuillez les reconfigurer :

en: Uploads
fr_FR: Téléversements

en: Language Switcher
fr_FR: Sélecteur de langue

en: hidden
fr_FR: masqué

en: default
fr_FR: par défaut

en: WordPress language file (.mo) is missing. Keeping existing display language.
fr_FR: Le fichier de langue WordPress (.mo) est manquant. Conservation de la langue d’affichage existante.

en: Duplicating featured content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
fr_FR: Duplication du contenu mis en avant : %d restants. Restez ici jusqu’à la fin. Cela peut prendre quelques minutes.

en: Duplicating featured content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
fr_FR: Duplication du contenu mis en avant : 0 restant. Restez ici jusqu’à la fin. Cela peut prendre quelques minutes.

en: Duplicating content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
fr_FR: Duplication du contenu : %d restants. Restez ici jusqu’à la fin. Cela peut prendre quelques minutes.

en: Duplicating content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
fr_FR: Duplication du contenu : 0 restant. Restez ici jusqu’à la fin. Cela peut prendre quelques minutes.

en: Setting language to media. %d left
fr_FR: Définition de la langue pour les médias. %d restants

en: Setting language to media: done!
fr_FR: Définition de la langue pour les médias : terminé !

en: Done!
fr_FR: Terminé !

en: Saving settings...
fr_FR: Enregistrement des réglages...

en: Done
fr_FR: Terminé

en: New in WPML 4.8 - Automatic image and media detection
fr_FR: Nouveau dans WPML 4.8 – Détection automatique des images et des médias

en: Close banner
fr_FR: Fermer la bannière

en: WPML can now automatically detect what types of texts (alt, caption, title) your images use. Enable this option to avoid duplicate fields in the translation editor and missing translations for your images.
fr_FR: WPML peut désormais détecter automatiquement les types de textes (alt, légende, titre) utilisés par vos images. Activez cette option pour éviter les champs en double dans l’éditeur de traduction et les traductions manquantes pour vos images.

en: Enable it now
fr_FR: Activer maintenant

en: Learn more about media translation
fr_FR: En savoir plus sur la traduction des médias

en: We strongly recommend enabling WPML's automatic detection for image texts to avoid duplicated media fields and missing translations.
fr_FR: Nous vous recommandons fortement d’activer la détection automatique des textes d’image de WPML pour éviter les champs multimédias dupliqués et les traductions manquantes.

en: As this site uses Elementor, changes you make here might not be visible on the front-end. In this case, go to Elementor settings and clear its cache.
fr_FR: Comme ce site utilise Elementor, les modifications que vous apportez ici pourraient ne pas être visibles sur le front-end. Dans ce cas, allez dans les réglages d’Elementor et videz son cache.

en: Media Translation
fr_FR: Traduction des médias

en: Media Translation Documentation
fr_FR: Documentation sur la traduction des médias

en: Recommended
fr_FR: Recommandé

en: Automatically detect best options for translating image texts (alt, caption, title)
fr_FR: Détecter automatiquement les meilleures options pour traduire les textes d’image (alt, légende, titre)

en: This option ensures image texts (like alt, title, and caption) are translatable and displayed on the front-end. WPML duplicates media only when needed and only during translation, keeping your database clean and avoiding unnecessary entries.
fr_FR: Cette option garantit que les textes d’image (comme le texte alternatif, le titre et la légende) sont traduisibles et affichés sur le front-end. WPML ne duplique les médias que lorsque cela est nécessaire et uniquement pendant la traduction, ce qui maintient votre base de données propre et évite les entrées inutiles.

en: Learn more about translating media with WPML
fr_FR: En savoir plus sur la traduction des médias avec WPML

en: avoids unnecessary duplicate media fields and missing image translations
fr_FR: évite les champs multimédias en double inutiles et les traductions d’images manquantes

en: ON
fr_FR: ACTIVÉ

en: OFF
fr_FR: DÉSACTIVÉ

en: We recommend enabling automatic detection of image texts (alt, caption, title). This helps prevent duplicate media fields and missing translations.
fr_FR: Nous vous recommandons d’activer la détection automatique des textes d’image (alt, légende, titre). Cela permet d’éviter les champs multimédias en double et les traductions manquantes.

en: Setup manually
fr_FR: Configurer manuellement

en: Please install and activate WPML’s String Translation add-on to use this setting.
fr_FR: Veuillez installer et activer l’extension String Translation de WPML pour utiliser ce réglage.

en: Activate
fr_FR: Activer

en: Existing content
fr_FR: Contenu existant

en: New content
fr_FR: Nouveau contenu

en: Duplicate texts (alt, caption, title) for all media to all languages
fr_FR: Dupliquer les textes (alt, légende, titre) pour tous les médias dans toutes les langues

en: This applies to all types of media items (images, videos, PDFs, etc.) and not just images. WPML will only duplicate media texts (alt, caption, title) and not the media files.
fr_FR: Ceci s’applique à tous les types d’éléments multimédias (images, vidéos, PDF, etc.) et pas seulement aux images. WPML ne dupliquera que les textes multimédias (alt, légende, titre) et non les fichiers multimédias.

en: Duplicate image texts (alt, caption, title) for all feature images to all languages
fr_FR: Dupliquer les textes d’image (alt, légende, titre) pour toutes les images mises en avant dans toutes les langues

en: This will duplicate media texts (alt, title, caption) to all languages using the options you selected above. Please stay on this page until the process completes - it may take a few minutes.
fr_FR: Cela dupliquera les textes multimédias (alt, titre, légende) dans toutes les langues en utilisant les options que vous avez sélectionnées ci-dessus. Veuillez rester sur cette page jusqu’à ce que le processus soit terminé – cela peut prendre quelques minutes.

en: Start the process
fr_FR: Démarrer le processus

en: How to handle Media Library texts (alt, caption, title)
fr_FR: Comment gérer les textes de la médiathèque (alt, légende, titre)

en: Translate Media Library texts (alt, caption, title) when translating content
fr_FR: Traduire les textes de la médiathèque (alt, légende, titre) lors de la traduction du contenu

en: Enable this option to translate image texts (alt, caption, title) for images connected to Media Library. Such images reuse the same texts across all posts and pages. This setting is required for page builders like Elementor and Divi.
fr_FR: Activez cette option pour traduire les textes d’image (alt, légende, titre) pour les images connectées à la médiathèque. Ces images réutilisent les mêmes textes dans tous les articles et pages. Ce réglage est requis pour les constructeurs de pages comme Elementor et Divi.

en: You're all done. From now on, all new media files that you upload to content will receive a language. You can automatically duplicate them to translations from the post-edit screen.
fr_FR: Vous avez terminé. Désormais, tous les nouveaux fichiers multimédias que vous téléchargez dans le contenu recevront une langue. Vous pouvez les dupliquer automatiquement vers les traductions depuis l’écran de modification de l’article.

en: Data saved
fr_FR: Données enregistrées

en: Error: data not saved
fr_FR: Erreur : données non enregistrées

en: To add categories that already exist in other languages go to the <a%s>category management page</a>
fr_FR: Pour ajouter des catégories qui existent déjà dans d’autres langues, accédez à la <a%s>page de gestion des catégories</a>

en: Choose
fr_FR: Choisir

en: Enabled
fr_FR: Activé

en: WPML can't run normally. There is an installation or server configuration problem. %1$sShow details%2$s
fr_FR: WPML ne peut pas fonctionner normalement. Il y a un problème d’installation ou de configuration du serveur. %1$sAfficher les détails%2$s

en: AJAX Error:
fr_FR: Erreur AJAX :

en: Private
fr_FR: Privé

en: Sticky
fr_FR: Épinglé

en: Copied From the Original
fr_FR: Copié de l’original

en: Edit
fr_FR: Modifier

en: Your home page does not exist or its translation is not published in %s.
fr_FR: Votre page d’accueil n’existe pas ou sa traduction n’est pas publiée en %s.

en: Your blog page does not exist or its translation is not published in %s.
fr_FR: Votre page de blog n’existe pas ou sa traduction n’est pas publiée en %s.

en: Edit this page to add translations
fr_FR: Modifier cette page pour ajouter des traductions

en: Select translation option
fr_FR: Sélectionner l’option de traduction

en: You deactivated the following language(s) from your site, but there are still some existing translations saved in your database.
fr_FR: Vous avez désactivé la ou les langues suivantes de votre site, mais il existe toujours des traductions enregistrées dans votre base de données.

en: If you don't plan to activate this language again, you can delete the associated content from your database.
fr_FR: Si vous ne prévoyez pas de réactiver cette langue, vous pouvez supprimer le contenu associé de votre base de données.

en: Language
fr_FR: Langue

en: Delete content
fr_FR: Supprimer le contenu

en: Edit to change the domain for the language
fr_FR: Modifier pour changer le domaine de la langue

en: Validate on save
fr_FR: Valider à l’enregistrement

en: Auto sign-in and sign-out users from all domains
fr_FR: Connexion et déconnexion automatiques des utilisateurs de tous les domaines

en: Please log-out and login again in order to be able to access the admin features in all language domains.
fr_FR: Veuillez vous déconnecter et vous reconnecter afin de pouvoir accéder aux fonctionnalités d’administration dans tous les domaines linguistiques.

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
note: translators: this is the first of two sentences explaining the "Auto sign-in and sign-out users from all domains" feature
en: This feature allows the theme and plugins to work correctly when on sites that use languages in domains.
fr_FR: Cette fonctionnalité permet au thème et aux extensions de fonctionner correctement sur les sites qui utilisent des langues dans les domaines.

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
note: translators: this is the second of two sentences explaining the "Auto sign-in and sign-out users from all domains" feature
en: It requires a call to each of the site's language domains on both log-in and log-out, so there's a small performance penalty to using it.
fr_FR: Elle nécessite un appel à chacun des domaines linguistiques du site lors de la connexion et de la déconnexion, il y a donc une légère pénalité de performance à l’utiliser.

en: It looks like the %1$s extension, which is required by WPML, is not installed. Please refer to this link to know how to install this extension: %2$s.
fr_FR: Il semble que l’extension %1$s, requise par WPML, ne soit pas installée. Veuillez consulter ce lien pour savoir comment installer cette extension : %2$s.

en: You are using PHP 7: in some cases, the extension might have been removed during a system update. In this case, please see %3$s.
fr_FR: Vous utilisez PHP 7 : dans certains cas, l’extension a pu être supprimée lors d’une mise à jour du système. Dans ce cas, veuillez consulter %3$s.

en: You may need to contact your server administrator or your hosting company to install this extension.
fr_FR: Vous devrez peut-être contacter votre administrateur de serveur ou votre hébergeur pour installer cette extension.

en: Taxonomy Translation
fr_FR: Traduction de taxonomie

note: translators: this is the title of a documentation page used to terminate the sentence "is not possible to ..."
en: translate the base taxonomy slugs with WPML
fr_FR: traduire les slugs de taxonomie de base avec WPML

note: translators: this is the title of a documentation page used to terminate the sentence "To learn more, please visit our documentation page about..."
en: translating post categories and custom taxonomies
fr_FR: traduction des catégories d’articles et des taxonomies personnalisées

en: WPML allows you to easily translate your site's taxonomies. Only taxonomies marked as translatable will be available for translation. Select the taxonomy in the dropdown menu and then use the list of taxonomy terms that appears to translate them.
fr_FR: WPML vous permet de traduire facilement les taxonomies de votre site. Seules les taxonomies marquées comme traduisibles seront disponibles pour la traduction. Sélectionnez la taxonomie dans le menu déroulant, puis utilisez la liste des termes de taxonomie qui apparaît pour les traduire.

en: Please note that currently, you can translate the slugs of taxonomy terms but it is not possible to %s.
fr_FR: Veuillez noter qu’actuellement, vous pouvez traduire les slugs des termes de taxonomie, mais il n’est pas possible de %s.

en: To learn more, please visit our documentation page about %s.
fr_FR: Pour en savoir plus, veuillez consulter notre page de documentation sur %s.

en: Custom fields
fr_FR: Champs personnalisés

en: Don't translate
fr_FR: Ne pas traduire

en: Copy
fr_FR: Copier

en: Copy once
fr_FR: Copier une fois

en: Translate
fr_FR: Traduire

en: WPML admin language
fr_FR: Langue d’administration WPML

en: Select your language:
fr_FR: Sélectionnez votre langue :

note: translators: Current default admin language
en: Default admin language (currently %s)
fr_FR: Langue d’administration par défaut (actuellement %s)

en: this will be your admin language and will also be used for translating comments.
fr_FR: ceci sera votre langue d’administration et sera également utilisé pour la traduction des commentaires.

en: WPML language settings
fr_FR: Réglages de langue WPML

en: Editing language:
fr_FR: Langue d’édition :

en: Set admin language as editing language.
fr_FR: Définir la langue d’administration comme langue d’édition.

en: Hidden languages:
fr_FR: Langues masquées :

en: All languages are currently displayed. Choose what to do when site languages are hidden.
fr_FR: Toutes les langues sont actuellement affichées. Choisissez ce qu’il faut faire lorsque les langues du site sont masquées.

en: Display hidden languages
fr_FR: Afficher les langues masquées

en: Payments & Maintenance
fr_FR: Paiements et maintenance

en: Balance, invoices and tools
fr_FR: Solde, factures et outils

en: Translation Quality
fr_FR: Qualité de la traduction

en: Opportunities to improve translations
fr_FR: Opportunités d’améliorer les traductions

en: (missing title)
fr_FR: (titre manquant)

en: View
fr_FR: Afficher

note: translators: %1$s: opening <a> tag, %2$s: closing </a> tag.
en: This page is set to be %1$stranslated manually%2$s using the WordPress Editor
fr_FR: Cette page est configurée pour être %1$straduite manuellement%2$s à l’aide de l’éditeur WordPress

en: Edit note for the translators
fr_FR: Modifier la note pour les traducteurs

en: Add note for the translators
fr_FR: Ajouter une note pour les traducteurs

en: Note for the translators
fr_FR: Note pour les traducteurs

en: Needs review
fr_FR: Nécessite une révision

en: Not translated
fr_FR: Non traduit

en: Waiting for automatic translation
fr_FR: En attente de traduction automatique

en: Waiting for translator
fr_FR: En attente du traducteur

en: In basket
fr_FR: Dans le panier

en: Waiting for translation service
fr_FR: En attente du service de traduction

en: Translation ready to download
fr_FR: Traduction prête à être téléchargée

en: Duplicate of default language
fr_FR: Dupliquer la langue par défaut

en: Translation completed
fr_FR: Traduction terminée

en: Needs update
fr_FR: Nécessite une mise à jour

en: In progress
fr_FR: En cours

en: needs retry
fr_FR: nécessite une nouvelle tentative

en: Check status and get translations
fr_FR: Vérifier le statut et obtenir les traductions

en: Show "Multilingual Content Setup" meta box on post edit screen.
fr_FR: Afficher la méta-boîte « Configuration du contenu multilingue » sur l’écran de modification de la publication.

en: Scanning now, please wait...
fr_FR: Analyse en cours, veuillez patienter...

en: Error! Reload the page and try again.
fr_FR: Erreur ! Rechargez la page et réessayez.

en: Translations queue
fr_FR: File d’attente des traductions

en: Need the full list for monitoring or troubleshooting? Go to %s.
fr_FR: Besoin de la liste complète pour le suivi ou le dépannage ? Rendez-vous sur %s.

en: Translation Jobs
fr_FR: Tâches de traduction

en: Manage Translators & Services
fr_FR: Gérer les traducteurs et les services

en: Choose who translates your site
fr_FR: Choisissez qui traduit votre site

en: Enter your %s authentication details
fr_FR: Saisissez vos détails d’authentification %s

en: You can find the API token at %s site
fr_FR: Vous pouvez trouver le jeton API sur le site %s

en: Invalid Request
fr_FR: Requête invalide

en: Reload the page and try again.
fr_FR: Rechargez la page et réessayez.

en: The field can't be empty.
fr_FR: Le champ ne peut pas être vide.

en: We couldn't find a translation service connected to this key.
fr_FR: Nous n’avons pas trouvé de service de traduction connecté à cette clé.

en: Please contact your translation service and ask them to provide you with this information.
fr_FR: Veuillez contacter votre service de traduction et leur demander de vous fournir ces informations.

en: Error Server
fr_FR: Erreur serveur

en: Unable to set this service as default.
fr_FR: Impossible de définir ce service comme par défaut.

en: Service added and set as default.
fr_FR: Service ajouté et défini comme par défaut.

en: Activate a translation service that's not listed here
fr_FR: Activer un service de traduction qui n’est pas listé ici

en: Activate a translation service
fr_FR: Activer un service de traduction

en: Enter your service activation details below.
fr_FR: Saisissez vos détails d’activation de service ci-dessous.

en: Activation Key
fr_FR: Clé d’activation

en: The service has been enabled.
fr_FR: Le service a été activé.

en: Refreshing the page, please wait...
fr_FR: Actualisation de la page, veuillez patienter...

en: Server error
fr_FR: Erreur serveur

en: Something went wrong. Please try again.
fr_FR: Une erreur est survenue. Veuillez réessayer.

en: Your site doesn't meet WPML's minimum requirements.
fr_FR: Votre site ne répond pas aux exigences minimales de WPML.

en: Fix now
fr_FR: Corriger maintenant

en: Great! All WPML requirements are now met. Your site is ready to use WPML.
fr_FR: Super ! Toutes les exigences de WPML sont maintenant satisfaites. Votre site est prêt à utiliser WPML.

en: Hide
fr_FR: Masquer

en: Hide this notice.
fr_FR: Masquer cet avis.

en: Dismiss this notice.
fr_FR: Ignorer cet avis.

en: Show this notice.
fr_FR: Afficher cet avis.

en: Notice does not exists.
fr_FR: L’avis n’existe pas.

en: Notice does not exist.
fr_FR: L’avis n’existe pas.

en: Group does not exist.
fr_FR: Le groupe n’existe pas.

note: translators: %s is a link.
en: Migrating your multilingual site? Install %s for the simplest way to export your translated content and import it on your new site.
fr_FR: Vous migrez votre site multilingue ? Installez %s pour exporter facilement votre contenu traduit et l’importer sur votre nouveau site.

note: translators: %s is a set of one or two links.
en: Migrating your multilingual shop? With %s you can transfer your translated content to a new site, including cross-sells, up-sells, and product attributes.
fr_FR: Vous migrez votre boutique multilingue ? Avec %s, vous pouvez transférer votre contenu traduit vers un nouveau site, y compris les ventes croisées, les ventes incitatives et les attributs de produit.

note: translators: %s is a link.
en: Looking to import your multilingual content? Install %s in both your original and new site for the easiest way to export and import your content.
fr_FR: Vous souhaitez importer votre contenu multilingue ? Installez %s sur votre site d’origine et sur votre nouveau site pour exporter et importer facilement votre contenu.

note: translators: %1$s and %2$s are both links.
en: Looking to import your multilingual shop? With %1$s and %2$s in both your original and new site, you can export and import your translations automatically.
fr_FR: Vous souhaitez importer votre boutique multilingue ? Avec %1$s et %2$s sur votre site d’origine et sur votre nouveau site, vous pouvez exporter et importer vos traductions automatiquement.

en: WPML Export and Import
fr_FR: Exportation et importation WPML

en: WooCommerce Multilingual
fr_FR: WooCommerce multilingue

note: translators: %1$s and %2$s are links.
en: %1$s and %2$s
fr_FR: %1$s et %2$s

en: A New Site Key Is Required
fr_FR: Une nouvelle clé de site est requise

en: To continue using WPML features like automatic translation and plugin updates, please register your site again. Don't worry, your existing content and translations are safe.
fr_FR: Pour continuer à utiliser les fonctionnalités de WPML comme la traduction automatique et les mises à jour de plugins, veuillez enregistrer votre site à nouveau. Ne vous inquiétez pas, votre contenu et vos traductions existants sont en sécurité.

en: Site key:
fr_FR: Clé de site :

en: Enter your site key here
fr_FR: Saisissez votre clé de site ici

en: Register
fr_FR: S’inscrire

en: Get a key for this site
fr_FR: Obtenir une clé pour ce site

en: Translation Dashboard
fr_FR: Tableau de bord de traduction

en: Problem receiving translation jobs?
fr_FR: Problème de réception des tâches de traduction ?

en: Fix WPML Translation Jobs "tp_id" field
fr_FR: Corriger le champ « tp_id » des tâches de traduction WPML

en: Fixes the "tp_id" field of WPML ranslation jobs and set the status to "in progress" (it requires manual action to re-sync translation status + download translations). It accepts comma separated values of translation job IDs (rid).
fr_FR: Corrige le champ « tp_id » des tâches de traduction WPML et définit le statut sur « en cours » (cela nécessite une action manuelle pour resynchroniser le statut de traduction + télécharger les traductions). Il accepte les valeurs séparées par des virgules des ID de tâche de traduction (rid).

en: Waiting for translators...
fr_FR: En attente des traducteurs...

note: translators: %d is the number of translations.
en: ...and %d more translations.
fr_FR: ...et %d autres traductions.

en: First available translator
fr_FR: Premier traducteur disponible

en: %sWarning:%s Edits you're about to make will be lost
fr_FR: %sAttention :%s les modifications que vous êtes sur le point d’apporter seront perdues

en: You are about to edit this translation using the standard WordPress editor.
fr_FR: Vous êtes sur le point de modifier cette traduction à l’aide de l’éditeur WordPress standard.

en: Any changes you make will be lost the next time you send this page for translation.
fr_FR: Toutes les modifications que vous apporterez seront perdues la prochaine fois que vous enverrez cette page pour traduction.

en: Go Back
fr_FR: Retour

en: Edit Anyway (Not Recommended)
fr_FR: Modifier quand même (non recommandé)

en: Edit in Advanced Translation Editor
fr_FR: Modifier dans l’éditeur de traduction avancé

en: Don't show this warning again
fr_FR: Ne plus afficher cet avertissement

en: Automatic translation
fr_FR: Traduction automatique

note: translators: %d is for the number of day(s).
en: %d day | %d days
fr_FR[0]: %d jour
fr_FR[1]: %d jours

note: translators: %d is for the number of hour(s).
en: %d hour | %d hours
fr_FR[0]: %d heure
fr_FR[1]: %d heures

note: translators: %1$1s and %2$2s is used for adding html tags to make WPML support a link. %3$s is a list of numeric ids.
en: Something went wrong with automatic translation. Please contact %1$1sWPML support%2$2s and report that the following automatic translation is stuck: %3$3s | Something went wrong with automatic translation. Please contact %1$1sWPML support%2$2s and report that the following automatic translations are stuck: %3$3s
fr_FR[0]: Un problème est survenu avec la traduction automatique. Veuillez contacter le %1$1s support WPML %2$2s et signaler que la traduction automatique suivante est bloquée : %3$3s
fr_FR[1]: Un problème est survenu avec la traduction automatique. Veuillez contacter le %1$1s support WPML %2$2s et signaler que les traductions automatiques suivantes sont bloquées : %3$3s

en: You can set different options for each language
fr_FR: Vous pouvez définir différentes options pour chaque langue

en: Use the language switcher in the top admin bar to switch languages, then set and save options for each language individually.
fr_FR: Utilisez le sélecteur de langue dans la barre d’administration supérieure pour changer de langue, puis définissez et enregistrez les options pour chaque langue individuellement.

en: WPML Translation Management is now included in WPML Multilingual CMS.
fr_FR: WPML Translation Management est maintenant inclus dans WPML Multilingual CMS.

en: This plugin has been deactivated as it is now part of the WPML Multilingual CMS plugin. You can safely delete it.
fr_FR: Ce plugin a été désactivé car il fait maintenant partie du plugin WPML Multilingual CMS. Vous pouvez le supprimer en toute sécurité.

en: Read more
fr_FR: Lire la suite

en: Advanced Translation Editor
fr_FR: Éditeur de traduction avancé

en: Classic Translation Editor
fr_FR: Éditeur de traduction classique

en: Do not make '%s' translatable
fr_FR: Ne pas rendre « %s » traduisible

en: Make '%s' translatable
fr_FR: Rendre « %s » traduisible

en: Make '%s' appear as translated
fr_FR: Faire apparaître « %s » comme traduit

en: Translatable
fr_FR: Traduisible

en: only show translated items
fr_FR: afficher uniquement les éléments traduits

en: use translation if available or fallback to default language
fr_FR: utiliser la traduction si disponible ou revenir à la langue par défaut

en: Not translatable
fr_FR: Non traduisible

en: WPML uses cookies to identify the visitor’s current language, the last visited language and the language of users who have logged in.
fr_FR: WPML utilise des cookies pour identifier la langue actuelle du visiteur, la dernière langue visitée et la langue des utilisateurs connectés.

en: While you use the plugin, WPML will share data regarding the site through Installer. No data from the user itself will be shared.
fr_FR: Pendant que vous utilisez le plugin, WPML partagera des données concernant le site via l’installateur. Aucune donnée de l’utilisateur lui-même ne sera partagée.

en: This action is not allowed
fr_FR: Cette action n’est pas autorisée

en: Dismiss
fr_FR: Ignorer

en: Translating content created with page builders
fr_FR: Traduction de contenu créé avec des constructeurs de pages

en: How to translate Block editor content
fr_FR: Comment traduire le contenu de l’éditeur de blocs

[ctx: Integration requirement notice title for translation editor: enable action]
en: Enable it now
fr_FR: Activer maintenant

en: Your WPML installation may cause problems with Block editor
fr_FR: Votre installation WPML peut causer des problèmes avec l’éditeur de blocs

en: You are using WPML Translation Management without String Translation. Some of the translations may not work this way. Please download and install WPML String Translation before you translate the content from Block editor.
fr_FR: Vous utilisez WPML Translation Management sans String Translation. Certaines traductions peuvent ne pas fonctionner de cette façon. Veuillez télécharger et installer WPML String Translation avant de traduire le contenu de l’éditeur de blocs.

note: translators: %s is the product name,
en: To easily translate %s, you need to add the following WPML components:
fr_FR: Pour traduire facilement %s, vous devez ajouter les composants WPML suivants :

en: Your WPML Blog account only allows you to manually translate Elementor content
fr_FR: Votre compte WPML Blog vous permet uniquement de traduire manuellement le contenu Elementor

note: translators: %1$s, %3$s, %6$s and %7$s are opening and closing link tags, %2$s and %5$s are the product name, %3$s are break tags.
en: %1$sLearn how to translate %2$s content manually%3$s %4$sAlternatively, to translate %5$s content using the Advanced Translation Editor, automatic translation, professional services, or by other users on your site %6$supgrade to WPML CMS account%7$s.
fr_FR: %1$sDécouvrez comment traduire manuellement le contenu %2$s%3$s %4$sAlternativement, pour traduire le contenu %5$s en utilisant l’éditeur de traduction avancé, la traduction automatique, les services professionnels ou par d’autres utilisateurs sur votre site, %6$smettez à niveau votre compte WPML CMS%7$s.

note: translators: %1$s is the product name, %2$s and %3$s are opening and closing link tag.
en: To translate content created with %1$s, you need to %2$sinstall WPML String Translation%3$s
fr_FR: Pour traduire le contenu créé avec %1$s, vous devez %2$sinstaller WPML String Translation%3$s

note: translators: %1$s and %3$s are opening and closing link tags, %2$s is the product name.
en: %1$sLearn how to translate %2$s content%3$s
fr_FR: %1$sDécouvrez comment traduire le contenu %2$s%3$s

en: Download
fr_FR: Télécharger

en: Install
fr_FR: Installer

en: Activating...
fr_FR: Activation en cours...

en: Activated
fr_FR: Activé

en: Error
fr_FR: Erreur

note: translators: %s will be replaced with a list of plugins or themes.
en: One more step before you can translate on %s
fr_FR: Une étape de plus avant de pouvoir traduire sur %s

en: You need to enable WPML's Translation Editor, to translate conveniently.
fr_FR: Vous devez activer l’éditeur de traduction de WPML pour traduire facilement.

en: Done.
fr_FR: Terminé.

en: Something went wrong. Please try again or contact the support.
fr_FR: Une erreur est survenue. Veuillez réessayer ou contacter le support.

[ctx: Used between elements of a two elements list]
note: translators: Used between elements of a two elements list
en: and
fr_FR: et

[ctx: Used before the last element of a three or more elements list]
note: translators: Used before the last element of a three or more elements list
en: , and
fr_FR: , et

en: WPML is disabled because it requires WordPress version 4.4 or above.
fr_FR: WPML est désactivé car il nécessite WordPress version 4.4 ou supérieure.

en: Manage Translation Management
fr_FR: Gérer la gestion de la traduction

en: Manage Languages
fr_FR: Gérer les langues

en: Manage Theme and Plugin localization
fr_FR: Gérer la localisation des thèmes et des plugins

en: Manage Support
fr_FR: Gérer le support

en: Manage WooCommerce Multilingual
fr_FR: Gérer WooCommerce multilingue

en: Operate WooCommerce Multilingual. Everything on WCML except the settings tab.
fr_FR: Opérer WooCommerce Multilingue. Tout sur WCML sauf l’onglet des paramètres.

en: Manage translation of media
fr_FR: Gérer la traduction des médias

en: Manage Navigation
fr_FR: Gérer la navigation

en: Manage Sticky Links
fr_FR: Gérer les liens permanents

en: Manage String Translation
fr_FR: Gérer la traduction de chaînes

en: Manage Translation Analytics
fr_FR: Gérer l’analyse de traduction

en: Manage WPML Menus Sync
fr_FR: Gérer la synchronisation des menus WPML

en: Manage Taxonomy Translation
fr_FR: Gérer la traduction de taxonomie

en: Manage Troubleshooting
fr_FR: Gérer le dépannage

en: Translation options
fr_FR: Options de traduction

en: As early as possible
fr_FR: Dès que possible

en: Later in the head section (priority %d)
fr_FR: Plus tard dans la section d’en-tête (priorité %d)

en: SEO Options
fr_FR: Options SEO

en: Display alternative languages in the HEAD section.
fr_FR: Afficher les langues alternatives dans la section HEAD.

en: Position of hreflang links
fr_FR: Position des liens hreflang

en: A user does not have a proper license to enable ATE.
fr_FR: Un utilisateur ne dispose pas d’une licence appropriée pour activer ATE.

en: Thank you for registering WPML on this site. You will receive automatic updates when new versions are available.
fr_FR: Merci d’avoir enregistré WPML sur ce site. Vous recevrez des mises à jour automatiques lorsque de nouvelles versions seront disponibles.

en: PHP %1$s and above are recommended.
fr_FR: PHP %1$s et supérieur sont recommandés.

en: Find how you can update PHP.
fr_FR: Découvrez comment mettre à jour PHP.

en: Memory limit
fr_FR: Limite de mémoire

en: Memory usage
fr_FR: Utilisation de la mémoire

en: Max execution time
fr_FR: Temps d’exécution maximal

en: Max input vars
fr_FR: Variables d’entrée maximales

en: Utf8mb4 charset
fr_FR: Jeu de caractères Utf8mb4

en: Some WPML String Translation features may not work correctly without utf8mb4 character support.
fr_FR: Certaines fonctionnalités de WPML String Translation peuvent ne pas fonctionner correctement sans la prise en charge des caractères utf8mb4.

en: WordPress %s or later is required.
fr_FR: WordPress %s ou version ultérieure est requis.

en: REST enabled
fr_FR: REST activé

en: eval() availability from Suhosin
fr_FR: Disponibilité de eval() depuis Suhosin

en: Not available
fr_FR: Non disponible

en: Available
fr_FR: Disponible

en: WPML needs at least 208 KB of Available stack size on PHP 8.3+; please set "zend.max_allowed_stack_size" to at least 256 KB and "zend.reserved_stack_size" to at least 48 KB in your php.ini file. After these changes, restart your web server.
fr_FR: WPML nécessite au moins 208 Ko de taille de pile disponible sur PHP 8.3+ ; veuillez définir « zend.max_allowed_stack_size » à au moins 256 Ko et « zend.reserved_stack_size » à au moins 48 Ko dans votre fichier php.ini. Après ces modifications, redémarrez votre serveur web.

en: Available Stack Size
fr_FR: Taille de pile disponible

en: Automatic
fr_FR: Automatique

en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
fr_FR: Vous traduisez %1$s ? Utilisez le tableau %2$s pour une traduction plus facile.

en:  %s translation
fr_FR:  Traduction de %s

note: translators: %s: Cache directory path
en: WPML could not create a cache directory in %s
fr_FR: WPML n’a pas pu créer de répertoire de cache dans %s

note: translators: %s: Cache directory path
en: WPML could not write in the cache directory: %s
fr_FR: WPML n’a pas pu écrire dans le répertoire de cache : %s

en: Localization options
fr_FR: Options de localisation

en: Automatically load the theme's .mo file using 'load_textdomain'
fr_FR: Charger automatiquement le fichier .mo du thème à l’aide de « load_textdomain »

en: Enter textdomain:
fr_FR: Saisir le textdomain :

en: Scanning now, please don't close this page.
fr_FR: Analyse en cours, veuillez ne pas fermer cette page.

en: Scanning Results
fr_FR: Résultats de l’analyse

en: Failed to update the feedback.
fr_FR: Échec de la mise à jour du feedback.

en: Missing key "%s".
fr_FR: Clé manquante « %s ».

en: Translation Feedback
fr_FR: Feedback de traduction

en: Translation rating
fr_FR: Évaluation de la traduction

en: Unknown reviewer
fr_FR: Évaluateur inconnu

en: New
fr_FR: Nouveau

en: Sent to translator
fr_FR: Envoyé au traducteur

en: Translator replied
fr_FR: Le traducteur a répondu

en: Replied
fr_FR: Répondu

en: Admin replied
fr_FR: L’administrateur a répondu

en: Sent to translation service
fr_FR: Envoyé au service de traduction

en: E-mail sent to translation service
fr_FR: E-mail envoyé au service de traduction

en: Translation fixed
fr_FR: Traduction corrigée

en: Approved
fr_FR: Approuvé

en: Send to translator
fr_FR: Envoyer au traducteur

en: Reply to translator
fr_FR: Répondre au traducteur

en: Reply to admin
fr_FR: Répondre à l’administrateur

en: %1s cannot receive feedback about the translation automatically. Please log-in to %1s website and report these issues manually.
fr_FR: %1s ne peut pas recevoir de feedback sur la traduction automatiquement. Veuillez vous connecter au site web de %1s et signaler ces problèmes manuellement.

en: An email has been sent to %s to report the issue. Please check your email for a feedback from their part.
fr_FR: Un e-mail a été envoyé à %s pour signaler le problème. Veuillez vérifier votre e-mail pour un feedback de leur part.

en: Issue tracking in %s
fr_FR: Suivi des problèmes dans %s

en: Translator
fr_FR: Traducteur

en: Admin
fr_FR: Administrateur

en: Translation Service
fr_FR: Service de traduction

en: Could not send the report to %s.
fr_FR: Impossible d’envoyer le rapport à %s.

en: This means that %s isn't yet aware of the problem in the translation and cannot fix it.
fr_FR: Cela signifie que %s n’est pas encore conscient du problème de traduction et ne peut pas le résoudre.

en: Could not fetch the status from %s.
fr_FR: Impossible de récupérer le statut de %s.

en: Let's get it working for you. Please contact %1sWPML support%2s and give them the following error details:
fr_FR: Laissez-nous vous aider. Veuillez contacter le %1support WPML%2s et leur fournir les détails d’erreur suivants :

en: Show details
fr_FR: Afficher les détails

en: WPML cannot communicate with the remote translation service. Please make sure WPML Translation Management is active.
fr_FR: WPML ne peut pas communiquer avec le service de traduction distant. Veuillez vous assurer que WPML Translation Management est actif.

en: %d feedback was updated. | %d feedback were updated.
fr_FR[0]: Le commentaire %d a été mis à jour.
fr_FR[1]: Les commentaires %d ont été mis à jour.

en: %d feedback was trashed. | %d feedback were trashed.
fr_FR[0]: Le commentaire %d a été mis à la corbeille.
fr_FR[1]: Les commentaires %d ont été mis à la corbeille.

en: The trashed feedback will be permanently deleted after %d days.
fr_FR: Le feedback mis à la corbeille sera définitivement supprimé après %d jours.

en: %d feedback was restored. | %d feedback were restored.
fr_FR[0]: Le commentaire %d a été restauré.
fr_FR[1]: Les commentaires %d ont été restaurés.

en: %d feedback was permanently deleted. | %d feedback were permanently deleted.
fr_FR[0]: Le commentaire %d a été définitivement supprimé.
fr_FR[1]: Les commentaires %d ont été définitivement supprimés.

en: Want to know if recent translations you received have problems?
fr_FR: Vous voulez savoir si les traductions récentes que vous avez reçues ont des problèmes ?

en: You got back several jobs from translation and they now appear on your site.
fr_FR: Vous avez reçu plusieurs tâches de traduction et elles apparaissent maintenant sur votre site.

en: WPML lets you open these pages for feedback, so that visitors can tell you if they notice anything wrong.
fr_FR: WPML vous permet d’ouvrir ces pages pour obtenir des commentaires, afin que les visiteurs puissent vous dire s’ils remarquent quelque chose d’anormal.

en: Enable Translation Feedback
fr_FR: Activer le feedback de traduction

en: Learn more about translation feedback
fr_FR: En savoir plus sur le feedback de traduction

en: local translator
fr_FR: traducteur local

en: Unknown remote translation service
fr_FR: Service de traduction distant inconnu

en: All
fr_FR: Tout

en: Trash
fr_FR: Corbeille

en: For "%s"
fr_FR: Pour « %s »

en: Average rating - %s
fr_FR: Note moyenne - %s

en: Issues with translations
fr_FR: Problèmes avec les traductions

en: Select All
fr_FR: Tout sélectionner

en: Feedback list navigation
fr_FR: Navigation dans la liste des feedbacks

en: First page
fr_FR: Première page

en: Previous page
fr_FR: Page précédente

en: Next page
fr_FR: Page suivante

en: Last page
fr_FR: Dernière page

en: Current page
fr_FR: Page actuelle

en: of
fr_FR: de

en: Select bulk action
fr_FR: Sélectionner l’action groupée

en: Apply
fr_FR: Appliquer

en: Bulk Actions
fr_FR: Actions groupées

en: Mark as fixed
fr_FR: Marquer comme corrigé

en: Mark as new
fr_FR: Marquer comme nouveau

en: Move to trash
fr_FR: Déplacer vers la corbeille

en: No feedback found.
fr_FR: Aucun feedback trouvé.

en: Restore
fr_FR: Restaurer

en: Delete permanently
fr_FR: Supprimer définitivement

en: Rating
fr_FR: Note

en: Status
fr_FR: Statut

en: Translated post
fr_FR: Article traduit

en: Select Validation
fr_FR: Sélectionner la validation

en: Review
fr_FR: Réviser

en: View post
fr_FR: Voir l’article

en: Translation:
fr_FR: Traduction :

en: Edit translation
fr_FR: Modifier la traduction

en: Original post:
fr_FR: Article original :

en: Rating:
fr_FR: Note :

en: Feedback:
fr_FR: Commentaires :

en: Edit feedback
fr_FR: Modifier les commentaires

en: Status:
fr_FR: Statut :

en: Check for updates
fr_FR: Vérifier les mises à jour

en: Translated by:
fr_FR: Traduit par :

en: Corrected by:
fr_FR: Corrigé par :

en: Reviewed by:
fr_FR: Révisé par :

en: Add a note to the translator
fr_FR: Ajouter une note au traducteur

en: Add a note to the administrator
fr_FR: Ajouter une note à l’administrateur

en: Communication:
fr_FR: Communication :

en: Reply to translator:
fr_FR: Répondre au traducteur :

en: Reply to admin:
fr_FR: Répondre à l’administrateur :

en: No translator available for this language pair.
fr_FR: Aucun traducteur disponible pour cette paire de langues.

en: Translation Feedback button on front-end:
fr_FR: Bouton de commentaires de traduction sur le front-end :

en: Icon style:
fr_FR: Style d’icône :

en: Show Translation Feedback module for these languages:
fr_FR: Afficher le module de commentaires de traduction pour ces langues :

en: Expiration date for Translation Feedback module:
fr_FR: Date d’expiration du module de commentaires de traduction :

en: Enable Translation Feedback module
fr_FR: Activer le module de commentaires de traduction

en: Show on the left side of the screen
fr_FR: Afficher sur le côté gauche de l’écran

en: Show on the right side of the screen
fr_FR: Afficher sur le côté droit de l’écran

en: I will add it manually (%1$sinstructions%2$s)
fr_FR: Je l’ajouterai manuellement (%1$sinstructions%2$s)

en: Do not show it
fr_FR: Ne pas l’afficher

en: Ask for feedback about translated content that was %1$s in the last %2$s %3$s
fr_FR: Demander des commentaires sur le contenu traduit qui a été %1$s au cours des %2$s %3$s derniers

en: Always ask for feedback (no time limit for feedback)
fr_FR: Toujours demander des commentaires (pas de limite de temps pour les commentaires)

en: published or updated
fr_FR: publié ou mis à jour

en: published
fr_FR: publié

en: updated
fr_FR: mis à jour

en: day(s)
fr_FR: jour(s)

en: week(s)
fr_FR: semaine(s)

en: month(s)
fr_FR: mois

en: Rate translation
fr_FR: Évaluer la traduction

en: Thank you for your rating!
fr_FR: Merci pour votre évaluation !

en: Thank you for your rating and comment!
fr_FR: Merci pour votre évaluation et votre commentaire !

en: This page was translated from:
fr_FR: Cette page a été traduite de :

en: Please rate this translation:
fr_FR: Veuillez évaluer cette traduction :

en: Your rating:
fr_FR: Votre évaluation :

en: It is perfect!
fr_FR: C’est parfait !

en: It is OK
fr_FR: C’est correct

en: It could be improved
fr_FR: Cela pourrait être amélioré

en: I can see a lot of language errors
fr_FR: Je vois beaucoup d’erreurs de langue

en: I can't understand anything
fr_FR: Je ne comprends rien

en: Change
fr_FR: Modifier

en: Please give some examples of errors and how would you improve them:
fr_FR: Veuillez donner des exemples d’erreurs et comment vous les amélioreriez :

en: Send
fr_FR: Envoyer

en: If you are a human, do not fill in this field.
fr_FR: Si vous êtes un humain, ne remplissez pas ce champ.

en: Rate translation of this page
fr_FR: Évaluer la traduction de cette page

en: Translation Priority
fr_FR: Priorité de traduction

en: Translation Priorities
fr_FR: Priorités de traduction

en: All Translation Priorities
fr_FR: Toutes les priorités de traduction

en: Edit Translation Priority
fr_FR: Modifier la priorité de traduction

en: Update Translation Priority
fr_FR: Mettre à jour la priorité de traduction

en: Add new Translation Priority
fr_FR: Ajouter une nouvelle priorité de traduction

en: New Translation Priority Name
fr_FR: Nouveau nom de priorité de traduction

en: Optional
fr_FR: Facultatif

en: Required
fr_FR: Obligatoire

en: Not needed
fr_FR: Non nécessaire

en: User not found
fr_FR: Utilisateur introuvable

en: You are the Translation Manager for %s. This role lets you manage everything related to translation for this site.
fr_FR: Vous êtes le gestionnaire de traduction pour %s. Ce rôle vous permet de gérer tout ce qui est lié à la traduction pour ce site.

en: Before you can start sending content to translation, you need to complete a short setup.
fr_FR: Avant de pouvoir commencer à envoyer du contenu à traduire, vous devez effectuer une courte configuration.

en: Set-up the translation
fr_FR: Configurer la traduction

en: * Remember, your login name for %1$s is %2$s. If you need help with your password, use the password reset in the login page.
fr_FR: * N’oubliez pas, votre nom d’utilisateur pour %1$s est %2$s. Si vous avez besoin d’aide avec votre mot de passe, utilisez la réinitialisation du mot de passe sur la page de connexion.

en: At your service
fr_FR: À votre service

en: Administrator for %s
fr_FR: Administrateur pour %s

en: You are now the Translation Manager for %s - action needed
fr_FR: Vous êtes maintenant le gestionnaire de traduction pour %s - action requise

en: The role was not found.
fr_FR: Le rôle n’a pas été trouvé.

en: The user could not be created
fr_FR: L’utilisateur n’a pas pu être créé

en: Fix WPML tables collation
fr_FR: Corriger le classement des tables WPML

en: Fixes the collation of WPML tables in order to match the collation of default WP tables.
fr_FR: Corrige le classement des tables WPML afin qu’il corresponde au classement des tables WP par défaut.

en: Invalid nonce.
fr_FR: Nonce invalide.

en: Some parameters are missing for this request.
fr_FR: Certains paramètres sont manquants pour cette requête.

en: Running now batch #%d
fr_FR: Exécution du lot n°%d

en: Completed: %1$d posts were processed for "%2$s".
fr_FR: Terminé : %1$d articles ont été traités pour « %2$s ».

en: Synchronize local job ids with ATE jobs
fr_FR: Synchroniser les identifiants de tâche locaux avec les tâches ATE

en: Synchronize local job ids with their ATE counterparts. You will have to refresh a few times any admin page to accomplish the process.
fr_FR: Synchronisez les identifiants de tâche locaux avec leurs équivalents ATE. Vous devrez actualiser plusieurs fois n’importe quelle page d’administration pour terminer le processus.

en: This setting is controlled by a wpml-config.xml file. Click here to unlock and override this setting.
fr_FR: Ce paramètre est contrôlé par un fichier wpml-config.xml. Cliquez ici pour déverrouiller et remplacer ce paramètre.

en: Display mode for blog posts has changed
fr_FR: Le mode d’affichage des articles de blog a changé

en: Until now, your site was set to display "all blog posts", even if they are not translated. That feature is now replaced with a better and more complete translation mode.
fr_FR: Jusqu’à présent, votre site était configuré pour afficher « tous les articles de blog », même s’ils ne sont pas traduits. Cette fonctionnalité est maintenant remplacée par un mode de traduction meilleur et plus complet.

en: Which blog posts do you want to display on your site's translations?
fr_FR: Quels articles de blog souhaitez-vous afficher sur les traductions de votre site ?

en: Blog posts from the site's default language, or translations when they exist
fr_FR: Articles de blog de la langue par défaut du site, ou traductions lorsqu’elles existent

en: Only translated blog posts (never display posts from the default language on translation languages)
fr_FR: Seuls les articles de blog traduits (ne jamais afficher les articles de la langue par défaut dans les langues de traduction)

en: Thank you for choosing. You can always change your selection in %sPost Types Translation setup%s.
fr_FR: Merci d’avoir choisi. Vous pouvez toujours modifier votre sélection dans %sla configuration de la traduction des types de publication%s.

en: The upgrade is complete.
fr_FR: La mise à niveau est terminée.

en: %d items remaining...
fr_FR: %d éléments restants...

en: WPML needs to upgrade the post's media information.
fr_FR: WPML doit mettre à niveau les informations multimédias de l’article.

en: We couldn't complete the whole process in one request. Please click on the "Upgrade" button to continue.
fr_FR: Nous n’avons pas pu terminer l’ensemble du processus en une seule requête. Veuillez cliquer sur le bouton « Mettre à niveau » pour continuer.

en: Starting...
fr_FR: Démarrage...

en: The following exception has occurred while running the migration, please try again later or contact support if the problem persists.
fr_FR: L’exception suivante s’est produite lors de l’exécution de la migration, veuillez réessayer plus tard ou contacter le support si le problème persiste.

en: Choose language:
fr_FR: Choisir la langue :

en: Do you want the WordPress admin to be in a different language?
fr_FR: Voulez-vous que l’administration de WordPress soit dans une langue différente ?

en: WPML lets each user choose the admin language, unrelated of the language in which visitors will see the front-end of the site.
fr_FR: WPML permet à chaque utilisateur de choisir la langue d’administration, indépendamment de la langue dans laquelle les visiteurs verront le front-end du site.

en: Go to your %s to choose your admin language.
fr_FR: Allez à votre %s pour choisir votre langue d’administration.

en: profile
fr_FR: profil

en: WPML->Settings
fr_FR: WPML->réglages

note: translators: %s link to WPML Settings page
en: WPML will include a language switcher on the WordPress login page. To change this, go to %s.
fr_FR: WPML inclura un sélecteur de langue sur la page de connexion de WordPress. Pour modifier cela, allez à %s.

en: Login Page:
fr_FR: Page de connexion :

en: Your site currently has language switching for the login page disabled.
fr_FR: Votre site a actuellement la commutation de langue pour la page de connexion désactivée.

en: %s item | %s items
fr_FR[0]: %s élément
fr_FR[1]: %s éléments

en: Flag for %s
fr_FR: Drapeau pour %s

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 2/2]
en: re-save the site permalinks
fr_FR: réenregistrer les permaliens du site

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 1/2]
en: You may need to %s.
fr_FR: Vous devrez peut-être %s.

en: The URL of the HTML file is required
fr_FR: L’URL du fichier HTML est requise

en: You are trying to use an external URL: this is not allowed.
fr_FR: Vous essayez d’utiliser une URL externe : ce n’est pas autorisé.

en: An attempt to open the URL specified as a root page failed with the following error:
fr_FR: Une tentative d’ouverture de l’URL spécifiée comme page racine a échoué avec l’erreur suivante :

en: -- Please select --
fr_FR: -- Veuillez sélectionner --

en: You need to configure at least one more language in order to access "Theme and plugins localization" and "Media Translation" screens.
fr_FR: Vous devez configurer au moins une langue supplémentaire pour accéder aux écrans « Localisation des thèmes et des extensions » et « Traduction des médias ».

en: %1$s (current locale: %2$s) - suggested locale(s): %3$s
fr_FR: %1$s (locale actuelle : %2$s) - locale(s) suggérée(s) : %3$s

en: WordPress cannot automatically download translations for the following languages:
fr_FR: WordPress ne peut pas télécharger automatiquement les traductions pour les langues suivantes :

en: Edit Languages
fr_FR: Modifier les langues

en: To fix, open "%s" and set the "default locale" values as shown above.
fr_FR: Pour corriger, ouvrez « %s » et définissez les valeurs de « locale par défaut » comme indiqué ci-dessus.

en: All Languages
fr_FR: Toutes les langues

en: Display on language:
fr_FR: Afficher en langue :

note: translators: "WPML Site Languages section" is the title of the WPML settings page where administrators can configure the site's languages
en: WPML Site Languages section
fr_FR: Section Langues du site WPML

note: translators: "Language section" refers to the language settings in user profile
en: Language section
fr_FR: Section Langue

note: translators: %1$s will be replaced with link to "WPML Site Languages section", %2$s will be replaced with link to profile "Language section"
en: With WPML activated, you can set your site’s languages from the %1$s.<br>To change the language of your WordPress admin, go to the %2$s in your user profile.
fr_FR: Avec WPML activé, vous pouvez définir les langues de votre site à partir de %1$s.<br>Pour changer la langue de votre administration WordPress, allez dans %2$s de votre profil utilisateur.

en: WPML could not load configuration files, which your site needs.
fr_FR: WPML n’a pas pu charger les fichiers de configuration dont votre site a besoin.

en: Detailed error log
fr_FR: Journal d’erreurs détaillé

en: Retry
fr_FR: Réessayer

en: Remote XML Config Log
fr_FR: Journal de configuration XML distant

en: WPML needs to load configuration files, which tell it how to translate your theme and the plugins that you use. If there's a problem, use the Retry button. If the problem continues, contact WPML support, show the error details and we'll help you resolve it.
fr_FR: WPML doit charger les fichiers de configuration, qui lui indiquent comment traduire votre thème et les extensions que vous utilisez. S’il y a un problème, utilisez le bouton Réessayer. Si le problème persiste, contactez le support WPML, montrez les détails de l’erreur et nous vous aiderons à le résoudre.

en: Details
fr_FR: Détails

en: The remote XML Config Log is empty
fr_FR: Le journal de configuration XML distant est vide

en: Clear log
fr_FR: Effacer le journal

en: This post is also available in:
fr_FR: Cet article est également disponible en :

en: Network settings
fr_FR: Paramètres réseau

en: Configure
fr_FR: Configurer

en: delete it permanently
fr_FR: le supprimer définitivement

en: restore
fr_FR: restaurer

en: Last Update Time could not be determined
fr_FR: L’heure de la dernière mise à jour n’a pas pu être déterminée

en: WPML can't be functional because it requires a disabled PHP extension!
fr_FR: WPML ne peut pas fonctionner car il nécessite une extension PHP désactivée !

en: To ensure and improve the security of your website, WPML makes use of the
fr_FR: Pour assurer et améliorer la sécurité de votre site web, WPML utilise l’extension

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2.0. Before this time an experimental PECL extension was
                used, however, the PECL version is no longer recommended to be used or updated. (source:
fr_FR: L’extension de filtre est activée par défaut à partir de PHP 5.2.0. Avant cela, une extension PECL expérimentale était
     utilisée, cependant, la version PECL n’est plus recommandée pour être utilisée ou mise à jour. (source :

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2, therefore it must have been disabled by either you or your host.
fr_FR: L’extension de filtre est activée par défaut à partir de PHP 5.2, elle a donc dû être désactivée par vous ou votre hébergeur.

en: To enable it, either you or your host will need to open your website's php.ini file and either:
fr_FR: Pour l’activer, vous ou votre hébergeur devrez ouvrir le fichier php.ini de votre site web et soit :

en: Remove the 'filter_var' string from the 'disable_functions' directive or...
fr_FR: Supprimer la chaîne « filter_var » de la directive « disable_functions » ou...

en: Add the following line:
fr_FR: Ajouter la ligne suivante :

en: Your php.ini file is located at
fr_FR: Votre fichier php.ini se trouve à

en: Messages and notifications
fr_FR: Messages et notifications

en: Restore messages and notification
fr_FR: Restaurer les messages et notifications

en: Apply to all users
fr_FR: Appliquer à tous les utilisateurs

en: Restore dismissed and hidden messages and notifications.
fr_FR: Restaurer les messages et notifications ignorés et masqués.

en: Remove all messages and notifications
fr_FR: Supprimer tous les messages et notifications

en: Remove all messages and notifications, for all users.
fr_FR: Supprimer tous les messages et notifications, pour tous les utilisateurs.

en: Unauthorized
fr_FR: Non autorisé

en: Select Language
fr_FR: Sélectionner la langue

en: WPML cannot be activated together with these older plugins:
fr_FR: WPML ne peut pas être activé avec ces anciennes extensions :

en: WPML will be deactivated
fr_FR: WPML sera désactivé

en: These plugins are known to have compatibiliy issues with WPML:
fr_FR: Ces extensions sont connues pour avoir des problèmes de compatibilité avec WPML :

en: Uncategorized
fr_FR: Non classé

en: WPML capabilities
fr_FR: Capacités WPML

en: Translation preferences
fr_FR: Préférences de traduction

en: The translation preference for this field are being controlled by a language configuration XML file. If you want to control it manually, remove the entry from the configuration file.
fr_FR: La préférence de traduction pour ce champ est contrôlée par un fichier XML de configuration de langue. Si vous souhaitez la contrôler manuellement, supprimez l’entrée du fichier de configuration.

en: To synchronize values for translations, you need to enable WPML's Translation Management module.
fr_FR: Pour synchroniser les valeurs des traductions, vous devez activer le module de gestion de traduction de WPML.

en: Error: Something is wrong with field value. Translation preferences can not be set.
fr_FR: Erreur : La valeur du champ est incorrecte. Les préférences de traduction ne peuvent pas être définies.

en: Choose what to do when translating content with this field:
fr_FR: Choisissez ce qu’il faut faire lors de la traduction de contenu avec ce champ :

en: Copy from original to translation
fr_FR: Copier de l’original vers la traduction

en: WPML will copy this field from %s when you save this post.
fr_FR: WPML copiera ce champ de %s lorsque vous enregistrerez cet article.

en: Missing post ID
fr_FR: ID d’article manquant

note: translators: Post id.
en: No such post for ID = %d
fr_FR: Aucun article pour l’ID = %d

en: Translation
fr_FR: Traduction

en: %1$s is translated via WPML. %2$sClick here to change translation options.%3$s
fr_FR: %1$s est traduit via WPML. %2$sCliquez ici pour modifier les options de traduction.%3$s

en: Slugs are currently not translated.
fr_FR: Les slugs ne sont actuellement pas traduits.

en: Slugs are currently translated. Click the link above to edit the translations.
fr_FR: Les slugs sont actuellement traduits. Cliquez sur le lien ci-dessus pour modifier les traductions.

en: Slug translation is currently disabled in WPML. %1$sClick here to enable.%2$s
fr_FR: La traduction des slugs est actuellement désactivée dans WPML. %1$sCliquez ici pour l’activer.%2$s

en: %1$s is not translated. %2$sClick here to make this post type translatable.%3$s
fr_FR: %1$s n’est pas traduit. %2$sCliquez ici pour rendre ce type de publication traduisible.%3$s

en: The original has been deleted!
fr_FR: L’original a été supprimé!

en: No Batch
fr_FR: Aucun lot

en: Duplicate
fr_FR: Dupliquer

en: Complete
fr_FR: Terminé

en: In progress - needs retry
fr_FR: En cours - nécessite une nouvelle tentative

en: Translation entry not found for: %d
fr_FR: Entrée de traduction introuvable pour : %d

en: translate
fr_FR: traduire

en: string not registered
fr_FR: chaîne non enregistrée

en: Multiple options
fr_FR: Plusieurs options

en: some strings might be not registered
fr_FR: certaines chaînes peuvent ne pas être enregistrées

en:  - (needs update)
fr_FR:  - (nécessite une mise à jour)

en: Preferences saved.
fr_FR: Préférences enregistrées.

en: Translation requests cancelled.
fr_FR: Demandes de traduction annulées.

en: No Translation requests selected.
fr_FR: Aucune demande de traduction sélectionnée.

en: Authentication failed ( serviceId: %d )
fr_FR: Échec de l’authentification ( serviceId : %d )

en: Failed to select translation service  ( serviceId: %d )
fr_FR: Échec de la sélection du service de traduction ( serviceId : %d )

en: Failed to select translation service ( serviceId: %d )
fr_FR: Échec de la sélection du service de traduction ( serviceId : %d )

en: <strong>WPML notice:</strong> Upgrades to this version are only supported from versions %1$s and above. To upgrade from version %2$s, first, download <a%3$s>2.0.4</a>, do the DB upgrade and then go to this version.
fr_FR: <strong>Avis WPML :</strong> Les mises à niveau vers cette version ne sont prises en charge qu’à partir des versions %1$s et supérieures. Pour mettre à niveau depuis la version %2$s, téléchargez d’abord <a%3$s>2.0.4</a>, effectuez la mise à niveau de la base de données, puis passez à cette version.

en: WP Menus Sync
fr_FR: Synchronisation des menus WP

en: Translations:
fr_FR: Traductions :

en: edit translation
fr_FR: modifier la traduction

en: add translation
fr_FR: ajouter une traduction

en: Synchronize menus between languages.
fr_FR: Synchroniser les menus entre les langues.

en: Translation of
fr_FR: Traduction de

en: none
fr_FR: aucun

en: not translated in current language
fr_FR: non traduit dans la langue actuelle

en: Menu Option: auto_add
fr_FR: Option de menu : auto_add

en: Menu(s) syncing complete.
fr_FR: Synchronisation du ou des menus terminée.

en: Your menu includes custom items, which you need to translate using WPML's String Translation.
fr_FR: Votre menu comprend des éléments personnalisés que vous devez traduire à l’aide de la traduction de chaînes de WPML.

en: 1. Translate these strings:
fr_FR: 1. Traduisez ces chaînes :

en: 2. When you're done translating, return here and run the menu synchronization again. This will use the strings that you translated to update the menus.
fr_FR: 2. Une fois la traduction terminée, revenez ici et exécutez à nouveau la synchronisation du menu. Cela utilisera les chaînes que vous avez traduites pour mettre à jour les menus.

en: Translate menu strings and URLs for:
fr_FR: Traduire les chaînes de menu et les URL pour :

en: Remove comments that don't match the content's language
fr_FR: Supprimer les commentaires dont la langue ne correspond pas à celle du contenu

en: This will check for comments that have a language different than the content they belong to. If found, we can delete these comments for you. We call these 'orphan comments'.
fr_FR: Ceci vérifiera les commentaires dont la langue est différente de celle du contenu auquel ils appartiennent. Si des commentaires sont trouvés, nous pouvons les supprimer pour vous. Nous appelons ces commentaires des « commentaires orphelins ».

en: Check for orphan comments
fr_FR: Vérifier les commentaires orphelins

en: Checking...
fr_FR: Vérification...

en: Good news! Your site has no orphan comments.
fr_FR: Bonne nouvelle ! Votre site n’a pas de commentaires orphelins.

en: %s orphan comments found.
fr_FR: %s commentaires orphelins trouvés.

en: Clean orphan comments
fr_FR: Nettoyer les commentaires orphelins

en: * The clean task may take several minutes to complete.
fr_FR: * La tâche de nettoyage peut prendre plusieurs minutes.

en: Deleted comments:
fr_FR: Commentaires supprimés :

en: Post not found
fr_FR: Article introuvable

en: <p>Some taxonomy terms are out of sync between languages. This means that content in some languages will not have the correct tags or categories.</p>
    			 <p>In order to synchronize the taxonomies, you need to go over each of them from the following list and click the "Update taxonomy hierarchy" button.</p>
fr_FR: <p>Certains termes de taxonomie ne sont pas synchronisés entre les langues. Cela signifie que le contenu dans certaines langues n’aura pas les balises ou catégories correctes.</p>
    			 <p>Pour synchroniser les taxonomies, vous devez parcourir chacune d’elles dans la liste suivante et cliquer sur le bouton « Mettre à jour la hiérarchie de la taxonomie ».</p>

en: Valid
fr_FR: Valide

en: Not valid
fr_FR: Non valide

en: This information allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and theme on your site. Provide this information if requested in our support forum. No passwords or other confidential information is included.
fr_FR: Ces informations permettent à notre équipe de support de voir les versions de WordPress, des plugins et du thème sur votre site. Fournissez ces informations si elles sont demandées sur notre forum de support. Aucun mot de passe ou autre information confidentielle n’est inclus.

en: Upload directory cannot be created. Check your permissions.
fr_FR: Le répertoire de téléchargement ne peut pas être créé. Vérifiez vos permissions.

en: Upload dir is not writable
fr_FR: Le répertoire de téléchargement n’est pas accessible en écriture

[ctx: Edit languages page: page title]
en: Edit Languages
fr_FR: Modifier les langues

[ctx: Edit languages page: sentence #1]
en: This table allows you to edit languages for your site. Each row represents a language.
fr_FR: Ce tableau vous permet de modifier les langues de votre site. Chaque ligne représente une langue.

[ctx: Edit languages page: sentence #2]
en: For each language, you need to enter the following information:
fr_FR: Pour chaque langue, vous devez saisir les informations suivantes :

[ctx: Edit languages page: subtitle #1]
en: Code:
fr_FR: Code :

[ctx: Edit languages page: subtitle #1, description]
en: a unique value that identifies the language. Once entered, the language code cannot be changed.
fr_FR: une valeur unique qui identifie la langue. Une fois saisi, le code de la langue ne peut pas être modifié.

[ctx: Edit languages page: subtitle #2]
en: Translations:
fr_FR: Traductions :

[ctx: Edit languages page: subtitle #2, description]
en: the way the language name will be displayed in different languages.
fr_FR: la façon dont le nom de la langue sera affiché dans différentes langues.

[ctx: Edit languages page: subtitle #3]
en: Flag:
fr_FR: Drapeau :

[ctx: Edit languages page: subtitle #3, description]
note: translators: %s: link to flag documentation
en: the flag to display next to the language (optional). You can either upload your own flag or use one of WPML's built in flag images. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using flags</a>.
fr_FR: le drapeau à afficher à côté de la langue (facultatif). Vous pouvez soit télécharger votre propre drapeau, soit utiliser l’une des images de drapeaux intégrées de WPML. En savoir plus sur l’<a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">utilisation des drapeaux</a>.

[ctx: Edit languages page: subtitle #4]
en: Default locale:
fr_FR: Locale par défaut :

[ctx: Edit languages page: subtitle #4, description]
en: This determines the locale value for this language. You should check the name of WordPress localization file to set this correctly.
fr_FR: Ceci détermine la valeur de la locale pour cette langue. Vous devez vérifier le nom du fichier de localisation WordPress pour le configurer correctement.

[ctx: Edit languages page: subtitle #5]
en: Encode URLs:
fr_FR: Encoder les URL :

[ctx: Edit languages page: subtitle #5, description]
en: yes/no, determines if URLs in this language are encoded or use ASCII characters (leave ‘no’ if you are not sure).
fr_FR: oui/non, détermine si les URL dans cette langue sont encodées ou utilisent des caractères ASCII (laissez « non » si vous n’êtes pas sûr).

[ctx: Edit languages page: subtitle #6]
en: hreflang:
fr_FR: hreflang :

[ctx: Edit languages page: subtitle #6, description]
en: the code Google expects for this language. The hreflang should contain at least the language code (usually, made of two letters), or, if you want to specify the country/region, it sould be the same information as the locale name, but in a slightly different format. If the locale for Canadian French is fr_CA, the corresponding hreflang would be fr-ca. Instead of an underscore, use a dash (-) and all letters should be lowercase.
fr_FR: le code que Google attend pour cette langue. Le hreflang doit contenir au moins le code de la langue (généralement, composé de deux lettres), ou, si vous souhaitez spécifier le pays/la région, il doit s’agir des mêmes informations que le nom de la locale, mais dans un format légèrement différent. Si la locale pour le français canadien est fr_CA, le hreflang correspondant serait fr-ca. Au lieu d’un underscore, utilisez un tiret (-) et toutes les lettres doivent être en minuscules.

[ctx: Edit languages page: subtitle #7]
en: Language mapping:
fr_FR: Mappage des langues :

[ctx: Edit languages page: subtitle #7, description]
en: To use automatic translation with a custom or country-specific language, you must map it to a supported language. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using automatic translation with custom languages</a>.
fr_FR: Pour utiliser la traduction automatique avec une langue personnalisée ou spécifique à un pays, vous devez la mapper à une langue prise en charge. En savoir plus sur l’<a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">utilisation de la traduction automatique avec des langues personnalisées</a>.

en: Language name
fr_FR: Nom de la langue

en: Translation (new)
fr_FR: Traduction (nouvelle)

en: Default locale
fr_FR: Locale par défaut

en: Encode URLs
fr_FR: Encoder les URL

en: Language mapping
fr_FR: Mappage des langues

en: Please note: language codes cannot be changed after adding languages. Make sure you enter the correct code.
fr_FR: Veuillez noter : les codes de langue ne peuvent pas être modifiés après l’ajout de langues. Assurez-vous de saisir le code correct.

en: Back to languages
fr_FR: Retour aux langues

en: Add Language
fr_FR: Ajouter une langue

en: Custom flag
fr_FR: Drapeau personnalisé

en: Upload custom flag
fr_FR: Télécharger un drapeau personnalisé

en: (allowed: %s)
fr_FR: (autorisé : %s)

en: WPML flag
fr_FR: Drapeau WPML

en: No
fr_FR: Non

en: Yes
fr_FR: Oui

en: Delete
fr_FR: Supprimer

en: Are you sure you want to delete this language?%sALL the data associated with this language will be ERASED!
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer cette langue ?%sTOUTES les données associées à cette langue seront EFFACÉES !

en: Please, enter valid data.
fr_FR: Veuillez saisir des données valides.

en: Error adding translation %1$s for %2$s.
fr_FR: Erreur lors de l’ajout de la traduction %1$s pour %2$s.

en: Error uploading flag file.
fr_FR: Erreur lors du téléchargement du fichier de drapeau.

en: Adding language failed.
fr_FR: L’ajout de la langue a échoué.

en: Error adding native name.
fr_FR: Erreur lors de l’ajout du nom natif.

en: Error adding flag.
fr_FR: Erreur lors de l’ajout du drapeau.

en: The Language code already exists.
fr_FR: Le code de langue existe déjà.

en: The Language name already exists.
fr_FR: Le nom de la langue existe déjà.

en: The default locale already exists.
fr_FR: La locale par défaut existe déjà.

en: The hreflang already exists.
fr_FR: Le hreflang existe déjà.

en: Invalid character in language code.
fr_FR: Caractère invalide dans le code de langue.

en: Please, enter required data.
fr_FR: Veuillez saisir les données requises.

en: Error: This is a built in language. You can't delete it.
fr_FR: Erreur : C’est une langue intégrée. Vous ne pouvez pas la supprimer.

en: The language %s was deleted.
fr_FR: La langue %s a été supprimée.

en: Error: Language not found.
fr_FR: Erreur : Langue introuvable.

en: File extension not allowed.
fr_FR: Extension de fichier non autorisée.

en: Setup WPML
fr_FR: Configurer WPML

en: The WPML Multilingual CMS plugin is not currently enabled.
fr_FR: Le plugin WPML Multilingual CMS n’est pas activé actuellement.

en: Please go to the %1$sPlugins%2$s page and enable the WPML Multilingual CMS plugin before trying to configure the plugin.
fr_FR: Veuillez vous rendre sur la page %1$sPlugins%2$s et activer le plugin WPML Multilingual CMS avant d’essayer de le configurer.

en: This screen contains the language settings for your site.
fr_FR: Cet écran contient les paramètres de langue de votre site.

en: Site Languages
fr_FR: Langues du site

en: Language URL format
fr_FR: Format d’URL de langue

en: Admin language
fr_FR: Langue de l’administration

en: Hide languages
fr_FR: Masquer les langues

en: Make themes work multilingual
fr_FR: Rendre les thèmes multilingues

en: Browser language redirect
fr_FR: Redirection de la langue du navigateur

en: WPML love
fr_FR: Amour de WPML

en: These languages are enabled for this site:
fr_FR: Ces langues sont activées pour ce site :

en: Change default language
fr_FR: Changer la langue par défaut

en: Add / Remove languages
fr_FR: Ajouter / Supprimer des langues

en: Choose how to determine which language visitors see contents in
fr_FR: Choisissez comment déterminer la langue dans laquelle les visiteurs voient le contenu

en: Different languages in directories
fr_FR: Différentes langues dans les répertoires

en: Use directory for default language
fr_FR: Utiliser un répertoire pour la langue par défaut

en: What to show for the root url:
fr_FR: Ce qu’il faut afficher pour l’URL racine :

en: Enable the <strong>Use directory for default language</strong> option to show the same starting page to all visitors, regardless of language. This requires you to set up a root page.
fr_FR: Activez l’option <strong>Utiliser un répertoire pour la langue par défaut</strong> pour afficher la même page de démarrage à tous les visiteurs, quelle que soit la langue. Cela vous oblige à configurer une page racine.

en: HTML file
fr_FR: Fichier HTML

en: Please enter a path – <strong>absolute</strong> or <strong>relative</strong> – to the WordPress installation folder
fr_FR: Veuillez saisir un chemin – <strong>absolu</strong> ou <strong>relatif</strong> – vers le dossier d’installation de WordPress

en: Please select what to show for the root url.
fr_FR: Veuillez sélectionner ce qu’il faut afficher pour l’URL racine.

en: A page
fr_FR: Une page

en: Please save the settings first by clicking Save.
fr_FR: Veuillez d’abord enregistrer les paramètres en cliquant sur Enregistrer.

en: Edit root page.
fr_FR: Modifier la page racine.

en: Create root page.
fr_FR: Créer une page racine.

en: Hide language switchers on the root page
fr_FR: Masquer les sélecteurs de langue sur la page racine

en: It looks like languages per directories will not function.
fr_FR: Il semble que les langues par répertoires ne fonctionneront pas.

en: This can be a result of either:
fr_FR: Cela peut être le résultat de :

en: Your server settings do not allow for languages in directories.
fr_FR: Vos paramètres de serveur n’autorisent pas les langues dans les répertoires.

en: Learn more about the required server settings.
fr_FR: En savoir plus sur les paramètres de serveur requis.

en: URL rewriting is not enabled in your web server.
fr_FR: La réécriture d’URL n’est pas activée sur votre serveur web.

en: The web server cannot write to the .htaccess file
fr_FR: Le serveur web ne peut pas écrire dans le fichier .htaccess

en: How to fix
fr_FR: Comment réparer

en: A different domain per language
fr_FR: Un domaine différent par langue

en: This option is not yet available for Multisite installs
fr_FR: Cette option n’est pas encore disponible pour les installations Multisite

en: Experimental
fr_FR: Expérimental

en: Pass session arguments between domains through the language switcher
fr_FR: Transmettre les arguments de session entre les domaines via le sélecteur de langue

en: Pass arguments via GET (the url)
fr_FR: Transmettre les arguments via GET (l’URL)

en: Pass arguments via POST
fr_FR: Transmettre les arguments via POST

en: Disable this feature
fr_FR: Désactiver cette fonctionnalité

en: The data will be encrypted with the %s algorithm.
fr_FR: Les données seront chiffrées avec l’algorithme %s.

en: Because encryption is not supported on your host, the data will only have a basic encoding with the bse64 algorithm.
fr_FR: Le chiffrement n’étant pas pris en charge sur votre hébergeur, les données n’auront qu’un encodage de base avec l’algorithme bse64.

en: Learn more about passing data between domains
fr_FR: En savoir plus sur la transmission de données entre les domaines

en: Language name added as a parameter
fr_FR: Nom de la langue ajouté comme paramètre

en: To enable the <strong>Use directory for default language</strong> option, you need to <a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>specify what to show for your site's root URL</a>.
fr_FR: Pour activer l’option <strong>Utiliser un répertoire pour la langue par défaut</strong>, vous devez <a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>spécifier ce qui doit être affiché pour l’URL racine de votre site</a>.

en: Default flag format
fr_FR: Format de drapeau par défaut

en: Default admin language:
fr_FR: Langue d’administration par défaut :

en: Default language (currently %s)
fr_FR: Langue par défaut (actuellement %s)

en: Each user can choose the admin language. You can edit your language preferences by visiting your <a href="%s">profile page</a>.
fr_FR: Chaque utilisateur peut choisir la langue de l’administration. Vous pouvez modifier vos préférences linguistiques en visitant votre <a href="%s">page de profil</a>.

en: You can completely hide content in specific languages from visitors and search engines, but still view it yourself. This allows reviewing translations that are in progress.
fr_FR: Vous pouvez masquer complètement le contenu dans des langues spécifiques aux visiteurs et aux moteurs de recherche, tout en le visualisant vous-même. Cela permet de réviser les traductions en cours.

en: This feature turns themes into multilingual, without having to edit their PHP files.
fr_FR: Cette fonctionnalité rend les thèmes multilingues, sans avoir à modifier leurs fichiers PHP.

en: Adjust IDs for multilingual functionality
fr_FR: Ajuster les identifiants pour la fonctionnalité multilingue

en: WPML can automatically redirect visitors according to browser language.
fr_FR: WPML peut rediriger automatiquement les visiteurs en fonction de la langue du navigateur.

en: This feature uses Javascript. Make sure that your site doesn't have JS errors.
fr_FR: Cette fonctionnalité utilise Javascript. Assurez-vous que votre site n’a pas d’erreurs JS.

en: Disable browser language redirect
fr_FR: Désactiver la redirection de la langue du navigateur

en: Redirect visitors based on browser language only if translations exist
fr_FR: Rediriger les visiteurs en fonction de la langue du navigateur uniquement si des traductions existent

en: Always redirect visitors based on browser language (redirect to home page if translations are missing)
fr_FR: Toujours rediriger les visiteurs en fonction de la langue du navigateur (rediriger vers la page d’accueil si les traductions sont manquantes)

en: Remember visitors' language preference for %s hours (please enter 24 or multiples of it).
fr_FR: Mémoriser la préférence linguistique des visiteurs pendant %s heures (veuillez saisir 24 ou un multiple de 24).

en: Your browser doesn't seem to be allowing cookies to be set.
fr_FR: Votre navigateur ne semble pas autoriser l’enregistrement de cookies.

en: Browser language redirect may affect your site's indexing
fr_FR: La redirection de la langue du navigateur peut affecter l’indexation de votre site

en: learn more
fr_FR: en savoir plus

en: Tell the world your site is running multilingual with WPML (places a message in your site's footer) - <a href="%s">read more</a>
fr_FR: Faites savoir au monde que votre site est multilingue avec WPML (place un message dans le pied de page de votre site) - <a href="%s">en savoir plus</a>

note: translators: %1$s and %2$s are opening and closing link tags, %3$s is the default language name.
en: %1$sMenu synchronization%2$s will sync the menu structure from the default language of %3$s to the secondary languages.
fr_FR: La %1$ssynchronisation des menus%2$s synchronisera la structure du menu de la langue par défaut de %3$s vers les langues secondaires.

en: Select all items
fr_FR: Sélectionner tous les éléments

en: Nothing to sync.
fr_FR: Rien à synchroniser.

en: Select row
fr_FR: Sélectionner la ligne

en: Add menu translation:  %s
fr_FR: Ajouter une traduction de menu : %s

en: Apply changes
fr_FR: Appliquer les modifications

en: Syncing menus %1 of %2
fr_FR: Synchronisation des menus %1 sur %2

en: The selected menus have been synchonized.
fr_FR: Les menus sélectionnés ont été synchronisés.

en: No menus found
fr_FR: Aucun menu trouvé

en: Menu translation in %s
fr_FR: Traduction de menu dans %s

en: Auto-generated title. Click to edit.
fr_FR: Titre généré automatiquement. Cliquez pour modifier.

en: Sync
fr_FR: Synchroniser

en: The menus on this page may not sync because it requires more input variables. Please modify the %1$s setting in your php.ini or .htaccess files to %2$s or more.
fr_FR: Les menus de cette page peuvent ne pas se synchroniser car ils nécessitent plus de variables d’entrée. Veuillez modifier le paramètre %1$s dans vos fichiers php.ini ou .htaccess à %2$s ou plus.

en: Nothing Sync
fr_FR: Rien à synchroniser

en: Item will be added
fr_FR: L’élément sera ajouté

en: Item will be removed
fr_FR: L’élément sera supprimé

en: Item cannot be added (parent not translated)
fr_FR: L’élément ne peut pas être ajouté (parent non traduit)

en: Item changed position
fr_FR: Position de l’élément modifiée

en: Item will be copied
fr_FR: L’élément sera copié

en: Strings for menus will be updated
fr_FR: Les chaînes de caractères des menus seront mises à jour

en: URLs for menus will be updated
fr_FR: Les URL des menus seront mises à jour

en: Menu Options will be updated
fr_FR: Les options de menu seront mises à jour

en: Untranslated strings for menus
fr_FR: Chaînes de caractères non traduites pour les menus

en: Untranslated URLs for menus
fr_FR: URL non traduites pour les menus

en: Remove %s
fr_FR: Supprimer %s

en: Rename label to %s
fr_FR: Renommer l’étiquette en %s

en: Update URL to %s
fr_FR: Mettre à jour l’URL vers %s

en: Untranslated URL %s
fr_FR: URL non traduite %s

en: Change menu order for %s
fr_FR: Modifier l’ordre du menu pour %s

en: Add %s
fr_FR: Ajouter %s

en: Update %1$s menu option to %2$s
fr_FR: Mettre à jour l’option de menu %1$s à %2$s

en: Untranslated string %s
fr_FR: Chaîne non traduite %s

en: The selected strings can now be translated using the %1$s String Translation %2$s screen
fr_FR: Les chaînes sélectionnées peuvent maintenant être traduites à l’aide de l’écran %1$s String Translation %2$s

en: WPML has been reset for the selected site.
fr_FR: WPML a été réinitialisé pour le site sélectionné.

en: WPML has been deactivated for the selected site.
fr_FR: WPML a été désactivé pour le site sélectionné.

en: WPML has been activated for the selected site.
fr_FR: WPML a été activé pour le site sélectionné.

en: WPML Network Setup
fr_FR: Configuration du réseau WPML

en: Search
fr_FR: Rechercher

en: Dashboard
fr_FR: Tableau de bord

en: Visit
fr_FR: Visiter

en: Inactive
fr_FR: Inactif

en: Active
fr_FR: Actif

en: Deactivate
fr_FR: Désactiver

en: You are about to reset WPML for this site: %s.
fr_FR: Vous êtes sur le point de réinitialiser WPML pour ce site : %s.

en: All translation data will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
fr_FR: Toutes les données de traduction seront perdues si vous réinitialisez les données de WPML. Elles ne pourront pas être récupérées ultérieurement.

en: Reset
fr_FR: Réinitialiser

en: This document is a duplicate of %s and it is maintained by WPML.
fr_FR: Ce document est un duplicata de %s et il est géré par WPML.

en: Translate independently
fr_FR: Traduire indépendamment

en: Language of this %s
fr_FR: Langue de ce %s

en: edit terms
fr_FR: modifier les termes

en: Connect with translations
fr_FR: Connecter avec les traductions

en: Make %s the original language for this %s
fr_FR: Faire de %s la langue originale pour ce %s

en: Please make sure to save your post, if you've made any change, before proceeding with this action!
fr_FR: Veuillez vous assurer d’enregistrer votre article, si vous avez effectué des modifications, avant de procéder à cette action !

en: Loading
fr_FR: Chargement

en: Type a post title
fr_FR: Saisir un titre d’article

en: No posts found
fr_FR: Aucun article trouvé

en: Connect this post?
fr_FR: Connecter cet article ?

en: Assign
fr_FR: Assigner

en: You are about to connect the current post with these following posts
fr_FR: Vous êtes sur le point de connecter l’article actuel avec les articles suivants

en: This is a translation of
fr_FR: Ceci est une traduction de

en: Translate this Document
fr_FR: Traduire ce document

en: %sEnable automatic translation for drafts%s
fr_FR: %sActiver la traduction automatique pour les brouillons%s

en: Translations
fr_FR: Traductions

en: hide
fr_FR: masquer

en: show
fr_FR: afficher

en: duplicate
fr_FR: dupliquer

en: --None--
fr_FR: --aucun--

en: Create duplicate
fr_FR: Créer un duplicata

en: This post is already duplicated.
fr_FR: Cet article est déjà dupliqué.

en: Can't create a duplicate. A translation is in progress.
fr_FR: Impossible de créer un duplicata. Une traduction est en cours.

en:  for
fr_FR:  pour

en: Post without a title
fr_FR: Article sans titre

en: Media attachments
fr_FR: Pièces jointes multimédias

en: Duplicate uploaded media to translations
fr_FR: Dupliquer les médias téléchargés vers les traductions

en: Duplicate featured image to translations
fr_FR: Dupliquer l’image mise en avant vers les traductions

en: Duplicate uploaded media from original
fr_FR: Dupliquer les médias téléchargés depuis l’original

en: Duplicate featured image from original
fr_FR: Dupliquer l’image mise en avant depuis l’original

en: Copy content from %s
fr_FR: Copier le contenu de %s

en: This operation copies the content from the original language onto this translation. It's meant for when you want to start with the original content, but keep translating in this language. This button is only enabled when there's no content in the editor.
fr_FR: Cette opération copie le contenu de la langue originale vers cette traduction. Elle est destinée aux cas où vous souhaitez commencer avec le contenu original, mais continuer à traduire dans cette langue. Ce bouton n’est activé que s’il n’y a pas de contenu dans l’éditeur.

en: Overwrite with %s content.
fr_FR: Écraser avec le contenu de %s.

en: The current content of this %s will be permanently lost. WPML will copy the %s content and replace the current content.
fr_FR: Le contenu actuel de ce %s sera définitivement perdu. WPML copiera le contenu de %s et remplacera le contenu actuel.

en: This operation will synchronize this translation with the original language. When you edit the original, this translation will update immediately. It's meant when you want the content in this language to always be the same as the content in the original language.
fr_FR: Cette opération synchronisera cette traduction avec la langue originale. Lorsque vous modifiez l’original, cette traduction sera mise à jour immédiatement. Elle est destinée aux cas où vous souhaitez que le contenu de cette langue soit toujours identique à celui de la langue originale.

en: WPML will copy %s from %s when you save this post.
fr_FR: WPML copiera %s de %s lorsque vous enregistrerez cet article.

en: Never show this
fr_FR: Ne jamais afficher ceci

en: Technical support for clients is available via %sWPML forums%s.
fr_FR: Le support technique pour les clients est disponible via les %sforums WPML%s.

en: Plugin Name
fr_FR: Nom de l’extension

en: Not installed
fr_FR: Non installé

en: Installed
fr_FR: Installé

en: For advanced access or to completely uninstall WPML and remove all language information, use the %stroubleshooting%s page.
fr_FR: Pour un accès avancé ou pour désinstaller complètement WPML et supprimer toutes les informations de langue, utilisez la page de %sdépannage%s.

en: For retrieving debug information if asked by support person, use the %sdebug information%s page.
fr_FR: Pour récupérer les informations de débogage si un membre du support vous le demande, utilisez la page des %sinformations de débogage%s.

en: Show
fr_FR: Afficher

en: untranslated
fr_FR: non traduit

en: all
fr_FR: tout

en: in
fr_FR: dans

en: to
fr_FR: à

en: Taxonomy
fr_FR: Taxonomie

en: any language
fr_FR: n’importe quelle langue

en: Refresh
fr_FR: Actualiser

en: Update Taxonomy Hierarchy
fr_FR: Mettre à jour la hiérarchie de la taxonomie

en: select parent
fr_FR: sélectionner le parent

en: Select the taxonomy to translate:
fr_FR: Sélectionnez la taxonomie à traduire :

en: %1$s Translation
fr_FR: Traduction de %1$s

en: Hierarchy Synchronization
fr_FR: Synchronisation de la hiérarchie

en: Copy to all languages
fr_FR: Copier dans toutes les langues

en: Overwrite existing translations
fr_FR: Écraser les traductions existantes

en: Will be removed
fr_FR: Sera supprimé

en: Will be added
fr_FR: Sera ajouté

en: Legend:
fr_FR: Légende :

en: Synchronize taxonomy hierarchy according to: %1$s language.
fr_FR: Synchroniser la hiérarchie de la taxonomie selon : la langue %1$s.

en: Target Language
fr_FR: Langue cible

en: Term translation
fr_FR: Traduction du terme

en: Original term
fr_FR: Terme original

en: Label translation
fr_FR: Traduction de l’étiquette

en: Copy from original
fr_FR: Copier de l’original

en: Original:
fr_FR: Original :

en: Translation to:
fr_FR: Traduction vers :

en: Name
fr_FR: Nom

en: Singular
fr_FR: Singulier

en: Plural
fr_FR: Pluriel

en: Change language
fr_FR: Changer de langue

en: loading
fr_FR: chargement

en: Go to previous page
fr_FR: Aller à la page précédente

en: Go to the next page
fr_FR: Aller à la page suivante

en: Go to the first page
fr_FR: Aller à la première page

en: Go to the last page
fr_FR: Aller à la dernière page

en: The taxonomy hierarchy is now synchronized.
fr_FR: La hiérarchie de la taxonomie est maintenant synchronisée.

en: The taxonomy hierarchy is already synchronized.
fr_FR: La hiérarchie de la taxonomie est déjà synchronisée.

en: No %1$s found.
fr_FR: Aucun %1$s trouvé.

en: items
fr_FR: éléments

en: item
fr_FR: élément

en: Translation of %1$s
fr_FR: Traduction de %1$s

en: Translations of taxonomy %1$s labels and slug
fr_FR: Traductions des étiquettes et du slug de la taxonomie %1$s

en: To translate taxonomy labels and slug you need %s plugin.
fr_FR: Pour traduire les étiquettes et le slug de la taxonomie, vous avez besoin de l’extension %s.

en: Loading ...
fr_FR: Chargement...

en: %1$s terms (in original language)
fr_FR: Termes %1$s (dans la langue originale)

en: Add translation
fr_FR: Ajouter une traduction

en: Original language
fr_FR: Langue originale

en: This term has additional meta fields:
fr_FR: Ce terme a des champs méta supplémentaires :

en: Wrong nonce
fr_FR: Nonce incorrect

note: translators: %s is replaced by the name of the taxonomy.
en: Adding translation for: %s.
fr_FR: Ajout de la traduction pour : %s.

en: Theme and Plugins compatibility with WPML
fr_FR: Compatibilité du thème et des extensions avec WPML

en: Configuration for compatibility between your active plugins and theme is updated automatically on daily basis.
fr_FR: La configuration de la compatibilité entre vos extensions et votre thème actifs est mise à jour automatiquement quotidiennement.

en: Last checked on %s
fr_FR: Dernière vérification le %s

en: Update
fr_FR: Mettre à jour

en: WPML Settings
fr_FR: Réglages WPML

en: WPML settings
fr_FR: Réglages WPML

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: translation jobs updated
fr_FR: tâches de traduction mises à jour

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done.
fr_FR: Partiellement terminé.

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: There might be more content to fix: please repeat the process.
fr_FR: Il pourrait y avoir plus de contenu à corriger : veuillez répéter le processus.

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done
fr_FR: Partiellement terminé

en: Advanced settings
fr_FR: Réglages avancés

en: Disable cache for language switcher templates
fr_FR: Désactiver le cache pour les modèles de sélecteur de langue

en: Enable cache for language switcher templates
fr_FR: Activer le cache pour les modèles de sélecteur de langue

en: Your Automatic Translation account id is
fr_FR: Votre identifiant de compte de traduction automatique est

en: Clean up
fr_FR: Nettoyer

en: Please make backup of your database before using this.
fr_FR: Veuillez faire une sauvegarde de votre base de données avant d’utiliser cette fonction.

en: This operation will reset WPML's language tables and reinstall it. Any custom languages that you added will be removed.
fr_FR: Cette opération réinitialisera les tables de langue de WPML et le réinstallera. Toutes les langues personnalisées que vous avez ajoutées seront supprimées.

en: Clear language information and repopulate languages
fr_FR: Effacer les informations de langue et repeupler les langues

en: This operation will remove WPML's language table and recreate it. You should use it if you just installed WPML and you're not seeing a complete list of available languages.
fr_FR: Cette opération supprimera la table de langue de WPML et la recréera. Vous devez l’utiliser si vous venez d’installer WPML et que vous ne voyez pas une liste complète des langues disponibles.

en: Synchronize posts taxonomies
fr_FR: Synchroniser les taxonomies des articles

en: This will assign the same taxonomy terms as the source for each post translation.
fr_FR: Cela attribuera les mêmes termes de taxonomie que la source pour chaque traduction d’article.

en: Clear the cache in WPML
fr_FR: Vider le cache dans WPML

en: This may solve issues like missing languages in the language switcher.
fr_FR: Cela peut résoudre des problèmes tels que des langues manquantes dans le sélecteur de langue.

en: Remove ghost entries from the translation tables
fr_FR: Supprimer les entrées fantômes des tables de traduction

en: Removes entries from the WPML tables that are not linked properly. Cleans the table off entries left over upgrades, bug fixes or undetermined factors.
fr_FR: Supprime les entrées des tables WPML qui ne sont pas correctement liées. Nettoie la table des entrées restantes après les mises à niveau, les corrections de bogues ou des facteurs indéterminés.

en: Fix element_type collation
fr_FR: Corriger le classement de element_type

en: Fixes the collation of the element_type column in icl_translations in case this setting changed for your posts.post_type column.
fr_FR: Corrige le classement de la colonne element_type dans icl_translations au cas où ce réglage aurait changé pour vos articles. Colonne post_type.

en: Assign translation status to duplicated content
fr_FR: Attribuer le statut de traduction au contenu dupliqué

en: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated.
fr_FR: Définit le statut de traduction sur DUPLICATE dans la table icl_translation_status, pour les articles marqués comme dupliqués.

en: Set language information
fr_FR: Définir les informations de langue

en: Adds language information to posts and taxonomies that are missing this information.
fr_FR: Ajoute des informations de langue aux articles et taxonomies qui manquent de ces informations.

en: Reset languages
fr_FR: Réinitialiser les langues

en: WPML will reset all language information to its default values. Any languages that you added or edited will be lost.
fr_FR: WPML réinitialisera toutes les informations de langue à leurs valeurs par défaut. Toutes les langues que vous avez ajoutées ou modifiées seront perdues.

en: Fix terms count
fr_FR: Corriger le nombre de termes

en: Correct terms count in case something went wrong with translated contents.
fr_FR: Corrige le nombre de termes au cas où quelque chose se serait mal passé avec les contenus traduits.

en: Fix post type assignment for translations
fr_FR: Corriger l’affectation du type d’article pour les traductions

en: posts left
fr_FR: articles restants

en: Correct post type assignment for translations of custom post types in case something went wrong.
fr_FR: Corrige l’affectation du type d’article pour les traductions de types d’articles personnalisés au cas où quelque chose se serait mal passé.

en: Remove debug logs of String Translation cache
fr_FR: Supprimer les journaux de débogage du cache de la traduction de chaînes

en: Removes invalid rows stored in option and hide admin notice.
fr_FR: Supprime les lignes invalides stockées dans l’option et masque la notification d’administration.

en: Translatable custom posts linking
fr_FR: Liaison des articles personnalisés traduisibles

en: Allows linking existing translations after changing custom posts definition (name)
fr_FR: Permet de lier des traductions existantes après avoir modifié la définition (nom) des articles personnalisés

en: linked to:
fr_FR: lié à :

en: --select--
fr_FR: --sélectionner--

en: Note: if you edited the custom post declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
fr_FR: Remarque : si vous avez modifié la déclaration de l’article personnalisé, vous devrez peut-être reconfigurer WPML pour le marquer comme traduisible.

en: Translatable taxonomies linking
fr_FR: Liaison des taxonomies traduisibles

en: Allows linking existing translations after changing custom taxonomies definition (name)
fr_FR: Permet de lier des traductions existantes après avoir modifié la définition (nom) des taxonomies personnalisées

en: Note: if you edited the custom taxonomy declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
fr_FR: Remarque : si vous avez modifié la déclaration de la taxonomie personnalisée, vous devrez peut-être reconfigurer WPML pour la marquer comme traduisible.

en: This function is available through the Network Admin section.
fr_FR: Cette fonction est disponible via la section Administration du réseau.

en: Go to WPML Network settings.
fr_FR: Aller aux réglages du réseau WPML.

en: Note: WPML must be activated on the primary site or must be network activated.
fr_FR: Remarque : WPML doit être activé sur le site principal ou doit être activé sur le réseau.

en: You are not allowed to manage the WPML Network settings.
fr_FR: Vous n’êtes pas autorisé à gérer les réglages du réseau WPML.

en: Are you sure you want to reset all translation and language data? This operation cannot be reversed!
fr_FR: Êtes-vous sûr de vouloir réinitialiser toutes les données de traduction et de langue ? Cette opération ne peut pas être annulée !

en: The 'Reset' action will deactivate the WPML plugin after it deletes the WPML tables (tables with the 'icl_' prefix) from the database. The action will NOT delete any content (posts, taxonomy terms etc.). It only affects translation and language information that WPML associates with each content type.
fr_FR: L’action « Réinitialiser » désactivera l’extension WPML après avoir supprimé les tables WPML (tables avec le préfixe « icl_ ») de la base de données. L’action ne supprimera AUCUN contenu (articles, termes de taxonomie, etc.). Elle n’affecte que les informations de traduction et de langue que WPML associe à chaque type de contenu.

en: Please note that all translations you have sent to remote translation services will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
fr_FR: Veuillez noter que toutes les traductions que vous avez envoyées à des services de traduction à distance seront perdues si vous réinitialisez les données de WPML. Elles ne pourront pas être récupérées ultérieurement.

en: If you are using the Advanced Translation Editor, you will lose the translations that are in progress, as well as the existing translation memory and glossary. You will also lose access to purchases, invoices, and history related to your work with the Advanced Translation Editor.
fr_FR: Si vous utilisez l’éditeur de traduction avancé, vous perdrez les traductions en cours, ainsi que la mémoire de traduction et le glossaire existants. Vous perdrez également l’accès aux achats, aux factures et à l’historique liés à votre travail avec l’éditeur de traduction avancé.

en: I am about to reset all translation and language data.
fr_FR: Je suis sur le point de réinitialiser toutes les données de traduction et de langue.

en: Reset and deactivate WPML
fr_FR: Réinitialiser et désactiver WPML

en: This version of WPML includes major updates and improvements.
fr_FR: Cette version de WPML inclut des mises à jour et des améliorations majeures.

en: WPML 3.2 release notes
fr_FR: Notes de version de WPML 3.2

en: Stop showing this message
fr_FR: Arrêter d’afficher ce message

en: All languages
fr_FR: Toutes les langues

en: This language selector determines which content to display. You can choose items in a specific language or in all languages. To change the language of the WordPress Admin interface, go to your profile.
fr_FR: Ce sélecteur de langue détermine le contenu à afficher. Vous pouvez choisir des éléments dans une langue spécifique ou dans toutes les langues. Pour changer la langue de l’interface d’administration de WordPress, allez à votre profil.

en: Showing content in:
fr_FR: Affichage du contenu en :

en: Show content in:
fr_FR: Afficher le contenu en :

en: Update %s translation
fr_FR: Mettre à jour la traduction de %s

en: Edit the %s translation
fr_FR: Modifier la traduction de %s

en: Add translation to %s
fr_FR: Ajouter une traduction à %s

en: Translate Content
fr_FR: Traduire le contenu

en: Select content and send to translation
fr_FR: Sélectionnez le contenu et envoyez-le à la traduction

en: Track and manage jobs
fr_FR: Suivre et gérer les tâches

en: Track all translation jobs on your site, along with status, translation method, and history. Use this page to monitor progress or cancel jobs.
fr_FR: Suivez toutes les tâches de traduction sur votre site, ainsi que leur statut, leur méthode de traduction et leur historique. Utilisez cette page pour suivre la progression ou annuler des tâches.

en: Looking for items assigned to you for translation or review? Go to the %s.
fr_FR: Vous recherchez des éléments qui vous sont attribués pour traduction ou révision ? Rendez-vous sur %s.

en: Translation Queue
fr_FR: File d’attente de traduction

en: New translations detected. Scan your content to update internal links so they point to the correct translated pages and posts.
fr_FR: Nouvelles traductions détectées. Scannez votre contenu pour mettre à jour les liens internes afin qu’ils pointent vers les pages et articles traduits corrects.

en: Side-by-side editing
fr_FR: Édition côte à côte

en: Unique designs for translations
fr_FR: Designs uniques pour les traductions

en: Glossary Support
fr_FR: Support du glossaire

en: Automatic Translation
fr_FR: Traduction automatique

en: Use your free automatic translation quota
fr_FR: Utilisez votre quota de traduction automatique gratuit

en: Spell Checker
fr_FR: Correcteur orthographique

en: Safe HTML editing
fr_FR: Édition HTML sécurisée

en: Translation Memory
fr_FR: Mémoire de traduction

en: Legacy
fr_FR: Hérité

en: Includes
fr_FR: Comprend

en: Use also for old translations created with the classic editor
fr_FR: Utiliser également pour les anciennes traductions créées avec l’éditeur classique

note: translators: heading shown for selecting the editor to use when updating content that was created with WPML's Classic Translation Editor
en: Translation Editor FAQ
fr_FR: FAQ de l’éditeur de traduction

en: Can I have completely different designs for translations?
fr_FR: Puis-je avoir des designs complètement différents pour les traductions ?

note: translators: %s links
en: Yes, WPML allows you to use %1$scompletely different designs for translations%2$s.
fr_FR: Oui, WPML vous permet d’utiliser des %1$sdesigns complètement différents pour les traductions%2$s.

en: Can I use my free automatic translation quota with the Classic Translation Editor?
fr_FR: Puis-je utiliser mon quota de traduction automatique gratuit avec l’éditeur de traduction classique ?

en: No. Automatic translation is only available via WPML’s Advanced Translator Editor, so you can only use your free quota using it.
fr_FR: Non. La traduction automatique n’est disponible que via l’éditeur de traduction avancé de WPML, vous ne pouvez donc utiliser votre quota gratuit qu’en l’utilisant.

en: When should I use WPML’s Classic Translation Editor?
fr_FR: Quand dois-je utiliser l’éditeur de traduction classique de WPML ?

en: We maintain WPML’s Classic Translation Editor as part of WPML for backward compatibility. You should only use it if you’ve started with the Classic Editor and are concerned about losing the translation history.
fr_FR: Nous maintenons l’éditeur de traduction classique de WPML dans le cadre de WPML pour la rétrocompatibilité. Vous ne devriez l’utiliser que si vous avez commencé avec l’éditeur classique et que vous craignez de perdre l’historique des traductions.

en: Yes, use Advanced Translation Editor for existing content
fr_FR: Oui, utiliser l’éditeur de traduction avancé pour le contenu existant

en: You are about to use Advanced Translation Editor for your existing translations
fr_FR: Vous êtes sur le point d’utiliser l’éditeur de traduction avancé pour vos traductions existantes

en: Some of your content was translated using the Classic Translation Editor. If you proceed, re-translating may overwrite or delete those translations.
fr_FR: Une partie de votre contenu a été traduite à l’aide de l’éditeur de traduction classique. Si vous continuez, la re-traduction pourrait écraser ou supprimer ces traductions.

en: When you receive completed translations
fr_FR: Lorsque vous recevez des traductions terminées

en: Publish the translated post when original is also published (default)
fr_FR: Publier l’article traduit lorsque l’original est également publié (par défaut)

en: Save the translated post as a draft
fr_FR: Enregistrer l’article traduit comme brouillon

en: Choose if translations should be published when received. Note: If Publish is selected, the translation will only be published if the original document is published when the translation is received.
fr_FR: Choisissez si les traductions doivent être publiées lorsqu’elles sont reçues. Remarque : si « Publier » est sélectionné, la traduction ne sera publiée que si le document original est publié lorsque la traduction est reçue.

en: When you publish the original post
fr_FR: Lorsque vous publiez l’article original

en: Publish the post translations
fr_FR: Publier les traductions de l’article

en: Do not publish the post translations
fr_FR: Ne pas publier les traductions de l’article

en: Translated taxonomies
fr_FR: Taxonomies traduites

en: Don't show translated taxonomies in Translation Editor
fr_FR: Ne pas afficher les taxonomies traduites dans l’éditeur de traduction

en: In this version of WPML, you can give your taxonomy terms the same name across multiple languages. You need to update %d taxonomy terms on your website so that they display the same name without any language suffixes.
fr_FR: Dans cette version de WPML, vous pouvez donner à vos termes de taxonomie le même nom dans plusieurs langues. Vous devez mettre à jour les termes de taxonomie %d sur votre site web afin qu’ils affichent le même nom sans aucun suffixe de langue.

en: Remove language suffixes from taxonomy names.
fr_FR: Supprimer les suffixes de langue des noms de taxonomie.

en: Old Name
fr_FR: Ancien nom

en: Updated Name
fr_FR: Nom mis à jour

en: Affected Taxonomies
fr_FR: Taxonomies affectées

en: Update term names
fr_FR: Mettre à jour les noms des termes

en: All term names updated
fr_FR: Tous les noms de termes mis à jour

en: You haven't set your synchronization preferences for these %1$s: %2$s. Default value was selected.
fr_FR: Vous n’avez pas défini vos préférences de synchronisation pour ces %1$s : %2$s. La valeur par défaut a été sélectionnée.

en: Post Types Translation
fr_FR: Traduction des types d’articles

en: Post types
fr_FR: Types d’articles

en: Taxonomies Translation
fr_FR: Traduction des taxonomies

en: Login and registration pages
fr_FR: Pages de connexion et d’inscription

en: Allow translating the login and registration pages
fr_FR: Autoriser la traduction des pages de connexion et d’inscription

en: Show Language Switcher on login and registration pages
fr_FR: Afficher le sélecteur de langue sur les pages de connexion et d’inscription

en: You may need to adjust your server settings if your site uses nginx.
fr_FR: Vous devrez peut-être ajuster les paramètres de votre serveur si votre site utilise nginx.

en: nginx guide
fr_FR: Guide nginx

note: translators: $s: a link with "nginx guide" as a text
en:  See our %s to learn more.
fr_FR:  Consultez notre %s pour en savoir plus.

en: Posts and pages synchronization
fr_FR: Synchronisation des articles et des pages

en: Synchronize page order for translations
fr_FR: Synchroniser l’ordre des pages pour les traductions

en: Set page parent for translation according to page parent of the original language
fr_FR: Définir le parent de la page pour la traduction en fonction du parent de la page de la langue originale

en: Synchronize page template
fr_FR: Synchroniser le modèle de page

en: Synchronize comment status
fr_FR: Synchroniser le statut des commentaires

en: Synchronize ping status
fr_FR: Synchroniser le statut des pings

en: Synchronize sticky flag
fr_FR: Synchroniser le drapeau d’épinglage

en: Synchronize password for password protected posts
fr_FR: Synchroniser le mot de passe pour les articles protégés par mot de passe

en: Synchronize private flag
fr_FR: Synchroniser le drapeau privé

en: Synchronize posts format
fr_FR: Synchroniser le format des articles

en: When deleting a post, delete translations as well
fr_FR: Lors de la suppression d’un article, supprimer également les traductions

en: When deleting a taxonomy (category, tag or custom), delete translations as well
fr_FR: Lors de la suppression d’une taxonomie (catégorie, étiquette ou personnalisée), supprimer également les traductions

en: Copy taxonomy to translations
fr_FR: Copier la taxonomie dans les traductions

en: Copy publishing date to translations
fr_FR: Copier la date de publication dans les traductions

en: Synchronize comments on duplicate content
fr_FR: Synchroniser les commentaires sur le contenu dupliqué

en: Page builders options
fr_FR: Options des constructeurs de pages

en: Send to translation the content of raw HTML cells
fr_FR: Envoyer à la traduction le contenu des cellules HTML brutes

en: <i>%s</i> integration
fr_FR: Intégration de <i>%s</i>

en: You are using a caching plugin. When you translate strings, the cache needs to be cleared in order for the translation to display.
fr_FR: Vous utilisez une extension de mise en cache. Lorsque vous traduisez des chaînes, le cache doit être vidé pour que la traduction s’affiche.

en: Automatically clear the cache when strings are translated
fr_FR: Vider automatiquement le cache lorsque les chaînes sont traduites

en: I will clear the cache manually after translating strings
fr_FR: Je viderai le cache manuellement après avoir traduit les chaînes

en: Clear cache now
fr_FR: Vider le cache maintenant

en: WPML is missing some records in the languages tables and it cannot fully work until this issue is fixed.
fr_FR: WPML manque d’enregistrements dans les tables de langues et ne peut pas fonctionner pleinement tant que ce problème n’est pas résolu.

en: Please go to the %1$s page and click on "%2$s" to fix this problem.
fr_FR: Veuillez aller à la page %1$s et cliquer sur « %2$s » pour résoudre ce problème.

en: This warning will disappear once this issue is fixed.
fr_FR: Cet avertissement disparaîtra une fois ce problème résolu.

en: You are about to change the language of {post_name}.
fr_FR: Vous êtes sur le point de changer la langue de {post_name}.

en: All categories and tags will be translated if possible.
fr_FR: Toutes les catégories et étiquettes seront traduites si possible.

en: The following terms do not have a translation in the chosen language and will be disconnected from this post:
fr_FR: Les termes suivants n’ont pas de traduction dans la langue choisie et seront déconnectés de cet article :

en: Loading Language Data for {post_name}
fr_FR: Chargement des données de langue pour {post_name}

en: Please make sure that you've saved all the changes. We will have to reload the page.
fr_FR: Veuillez vous assurer que vous avez enregistré toutes les modifications. Nous devrons recharger la page.

en: Do you want to continue?
fr_FR: Voulez-vous continuer ?

en: (No title for this post yet)
fr_FR: (Pas encore de titre pour cet article)

en: Close
fr_FR: Fermer

en: Post type and source language assignment have been fixed for
fr_FR: L’affectation du type d’article et de la langue source a été corrigée pour

en:  elements
fr_FR:  éléments

en: No errors were found in the assignment of post types.
fr_FR: Aucune erreur n’a été trouvée dans l’affectation des types d’articles.

en: Language suffixes were removed from the selected terms.
fr_FR: Les suffixes de langue ont été supprimés des termes sélectionnés.

en: Multilingual Content Setup
fr_FR: Configuration du contenu multilingue

en: Custom taxonomies
fr_FR: Taxonomies personnalisées

en: Do nothing
fr_FR: Ne rien faire

en: Hide system fields
fr_FR: Masquer les champs système

en: Show system fields
fr_FR: Afficher les champs système

en: Note: Custom taxonomies and custom fields are shared across different post types.
fr_FR: Remarque : les taxonomies personnalisées et les champs personnalisés sont partagés entre différents types d’articles.

en: Nothing to configure.
fr_FR: Rien à configurer.

en: Main Page (no parent)
fr_FR: Page principale (pas de parent)

en: add
fr_FR: ajouter

en: WPML admin screens require JavaScript in order to display. JavaScript is currently off in your browser.
fr_FR: Les écrans d’administration de WPML nécessitent JavaScript pour s’afficher. JavaScript est actuellement désactivé dans votre navigateur.

en: You need to configure WPML before you can start translating.
fr_FR: Vous devez configurer WPML avant de pouvoir commencer à traduire.

en: Configure WPML
fr_FR: Configurer WPML

en: Getting started guide
fr_FR: Guide de démarrage rapide

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: first part]
en: Multilingual WordPress
fr_FR: WordPress multilingue

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: second part]
en: with WPML
fr_FR: avec WPML

en: Invalid language code
fr_FR: Code de langue invalide
