WPML Multilingual CMS 4.8.0-dev - en to ja translation catalogue (1403 entries)

en:  %s translation
ja:  %s翻訳

en:  - (needs update)
ja:  - （更新が必要）

en:  See our %s to learn more.
ja:  詳細については、%sを参照してください。

en:  elements
ja:  要素

en:  for
ja:  の

en: %1$s (current locale: %2$s) - suggested locale(s): %3$s
ja: %1$s（現在のロケール：%2$s） - 推奨ロケール：%3$s

en: %1$s Translation
ja: %1$s 翻訳

en: %1$s and %2$s
ja: %1$sと%2$s

en: %1$s is not translated. %2$sClick here to make this post type translatable.%3$s
ja: %1$sは翻訳されていません。%2$sこの投稿タイプを翻訳可能にするにはここをクリックしてください。%3$s

en: %1$s is translated via WPML. %2$sClick here to change translation options.%3$s
ja: %1$sはWPML経由で翻訳されます。%2$s翻訳オプションを変更するにはここをクリックしてください。%3$s

en: %1$s jobs added to the Advanced Translation Editor.
ja: %1$s 件のジョブが高度な翻訳エディターに追加されました。

en: %1$s terms (in original language)
ja: %1$s 用語（元の言語）

en: %1$sLearn how to translate %2$s content manually%3$s %4$sAlternatively, to translate %5$s content using the Advanced Translation Editor, automatic translation, professional services, or by other users on your site %6$supgrade to WPML CMS account%7$s.
ja: WPML CMS アカウントにアップグレードして、%1$s %2$s コンテンツを手動で翻訳する方法を学ぶ%3$s %4$sまたは、Advanced Translation Editor、自動翻訳、プロフェッショナルサービス、あるいはサイト上の他のユーザーを使用して %5$s コンテンツを翻訳するには、%6$sWPML CMS アカウントにアップグレード%7$sしてください。

en: %1$sLearn how to translate %2$s content%3$s
ja: %1$s %2$s コンテンツの翻訳方法を学ぶ%3$s

en: %1$sMenu synchronization%2$s will sync the menu structure from the default language of %3$s to the secondary languages.
ja: %1$sメニュー同期%2$sは、%3$sのデフォルト言語からセカンダリ言語にメニュー構造を同期します。

en: %1s cannot receive feedback about the translation automatically. Please log-in to %1s website and report these issues manually.
ja: %1sは翻訳に関するフィードバックを自動的に受信できません。%1sのウェブサイトにログインし、これらの問題を手動で報告してください。

en: %d day
ja: %d日

en: %d feedback was permanently deleted.
ja: %dのフィードバックが完全に削除されました。

en: %d feedback was restored.
ja: %dのフィードバックが復元されました。

en: %d feedback was trashed.
ja: %dのフィードバックがゴミ箱に移動されました。

en: %d feedback was updated.
ja: %dのフィードバックが更新されました。

en: %d hour
ja: %d時間

en: %d items remaining...
ja: 残り%d項目...

en: %d minute
ja: %d分

en: %s are currently hidden to visitors.
ja: %s は現在訪問者には非表示になっています。

en: %s is currently hidden to visitors.
ja: %s は現在訪問者には非表示になっています。

en: %s is defined in your theme. The language switcher can only be customized using the theme's CSS.
ja: %sはテーマで定義されています。言語スイッチャーはテーマのCSSを使用してのみカスタマイズできます。

en: %s item
ja: %s アイテム

en: %s orphan comments found.
ja: %s件の孤立コメントが見つかりました。

en: %s translation assigned to local translator
ja: %sの翻訳がローカル翻訳者に割り当てられました

en: %s translation awaiting first available translator
ja: %sの翻訳が最初の利用可能な翻訳者を待機中

en: %s: Waiting for automatic translation
ja: %s: 自動翻訳を待機中

en: %sEnable automatic translation for drafts%s
ja: %s下書きの自動翻訳を有効にする%s

en: %sWarning:%s Edits you're about to make will be lost
ja: %s警告:%s これから行う編集は失われます

en: (No title for this post yet)
ja: （この投稿にはまだタイトルがありません）

en: (allowed: %s)
ja: （許可: %s）

en: (missing title)
ja: (タイトルなし)

en: * Remember, your login name for %1$s is %2$s. If you need help with your password, use the password reset in the login page.
ja: ※ %1$sのログイン名は%2$sです。パスワードのヘルプが必要な場合は、ログインページのパスワードリセットを使用してください。

en: * The clean task may take several minutes to complete.
ja: * クリーンアップタスクの完了には数分かかる場合があります。

en: * Your theme has a %s file, which sets the default values for WPML.
ja: * テーマには%sファイルがあり、WPMLのデフォルト値を設定します。

en: -- Please select --
ja: -- 選択してください --

en: --None--
ja: --なし--

en: --select--
ja: --選択--

en: ...and %d more translations.
ja: ...さらに%d件の翻訳。

en: 1. Translate these strings:
ja: 1. これらの文字列を翻訳します：

[ctx: 1/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: You are updating a duplicate post.
ja: 重複した投稿を更新しています。

en: 2. When you're done translating, return here and run the menu synchronization again. This will use the strings that you translated to update the menus.
ja: 2. 翻訳が完了したら、ここに戻ってメニューの同期を再度実行してください。これにより、翻訳した文字列がメニューの更新に使用されます。

[ctx: 2/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: To not lose your changes, WPML will set this post to be translated independently.
ja: 変更を失わないように、WPMLはこの投稿を独立して翻訳されるように設定します。

en: <i>%s</i> integration
ja: <i>%s</i> 統合

en: <p>Some taxonomy terms are out of sync between languages. This means that content in some languages will not have the correct tags or categories.</p>
    			 <p>In order to synchronize the taxonomies, you need to go over each of them from the following list and click the "Update taxonomy hierarchy" button.</p>
ja: <p>一部のタクソノミー用語は言語間で同期されていません。これは、一部の言語のコンテンツに正しいタグやカテゴリがないことを意味します。</p>
    			 <p>タクソノミーを同期するには、以下のリストからそれぞれのタクソノミーを確認し、「タクソノミー階層を更新」ボタンをクリックする必要があります。</p>

en: <strong>WPML notice:</strong> Upgrades to this version are only supported from versions %1$s and above. To upgrade from version %2$s, first, download <a%3$s>2.0.4</a>, do the DB upgrade and then go to this version.
ja: <strong>WPML通知：</strong>このバージョンへのアップグレードは、バージョン%1$s以降からのみサポートされています。バージョン%2$sからアップグレードするには、まず<a%3$s>2.0.4</a>をダウンロードし、DBアップグレードを実行してからこのバージョンに移行してください。

en: A New Site Key Is Required
ja: 新しいサイトキーが必要です

en: A PHP extension stopped the file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with phpinfo() may help.
ja: PHP拡張機能がファイルのアップロードを停止しました。PHPはどの拡張機能がファイルのアップロードを停止させたかを特定する方法を提供していません。phpinfo()でロードされた拡張機能のリストを調べると役立つ場合があります。

en: A different domain per language
ja: 言語ごとに異なるドメイン

en: A page
ja: ページ

en: A user does not have a proper license to enable ATE.
ja: ユーザーは ATE を有効にするための適切なライセンスを持っていません。

en: AJAX Error:
ja: AJAXエラー：

en: Above post
ja: 投稿の上

en: Accordion Item: Content
ja: アコーディオンアイテム: コンテンツ

en: Accordion Item: Label
ja: アコーディオンアイテム: ラベル

en: Accordion: Content
ja: アコーディオン：コンテンツ

en: Accordion: Header
ja: アコーディオン: ヘッダー

en: Accordion: Title
ja: アコーディオン：タイトル

en: Action
ja: アクション

en: Activate
ja: 有効化

en: Activate a translation service
ja: 翻訳サービスを有効にする

en: Activate a translation service that's not listed here
ja: ここにリストされていない翻訳サービスを有効にする

en: Activated
ja: アクティベート済み

en: Activating...
ja: アクティベート中...

en: Activation Key
ja: アクティベーションキー

en: Active
ja: アクティブ

en: Add %s
ja: %sを追加

en: Add / Remove languages
ja: 言語を追加 / 削除

en: Add Language
ja: 言語を追加

en: Add a comma-separated list of URL arguments that you want WPML to pass when switching languages.
ja: 言語を切り替えるときにWPMLが渡したいURL引数をカンマ区切りで入力してください。

en: Add a language switcher
ja: 言語スイッチャーを追加

en: Add a new language switcher to a menu
ja: メニューに新しい言語スイッチャーを追加

en: Add a new language switcher to a widget area
ja: ウィジェットエリアに新しい言語スイッチャーを追加

en: Add a note to the administrator
ja: 管理者へのメモを追加

en: Add a note to the translator
ja: 翻訳者へのメモを追加

en: Add menu translation:  %s
ja: メニュー翻訳を追加: %s

en: Add new Translation Priority
ja: 新しい翻訳の優先度を追加

en: Add note for the translators
ja: 翻訳者向けのメモを追加

en: Add the following line:
ja: 次の行を追加：

en: Add translation
ja: 翻訳を追加

en: Add translation to %s
ja: %s に翻訳を追加

en: Adding language failed.
ja: 言語の追加に失敗しました。

en: Adding translation for: %s.
ja: %s の翻訳を追加しています。

en: Additional CSS
ja: 追加CSS

en: Adds language information to posts and taxonomies that are missing this information.
ja: 言語情報が不足している投稿とタクソノミーに言語情報を追加します。

en: Adjust IDs for multilingual functionality
ja: 多言語機能のためにIDを調整

en: Admin
ja: 管理者

en: Admin language
ja: 管理言語

en: Admin replied
ja: 管理者から返信あり

en: Administrator for %s
ja: %sの管理者

en: Advanced Translation Editor
ja: 高度な翻訳エディター

en: Advanced settings
ja: 詳細設定

en: Affected Taxonomies
ja: 影響を受けるタクソノミー

en: Alert Content: Alert
ja: アラートコンテンツ: アラート

en: Alert: Description
ja: アラート: 説明

en: Alert: Title
ja: アラート: タイトル

en: All
ja: すべて

en: All Languages
ja: すべての言語

en: All Translation Priorities
ja: すべての翻訳の優先度

en: All categories and tags will be translated if possible.
ja: 可能であれば、すべてのカテゴリとタグが翻訳されます。

en: All language switchers in your site are affected by the settings in this section.
ja: サイト内のすべての言語スイッチャーは、このセクションの設定の影響を受けます。

en: All languages
ja: すべての言語

en: All languages are currently displayed.
ja: すべての言語が現在表示されています。

en: All languages are currently displayed. Choose what to do when site languages are hidden.
ja: すべての言語が現在表示されています。サイトの言語が非表示の場合の動作を選択してください。

en: All term names updated
ja: すべての用語名が更新されました

en: All translation data will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
ja: WPMLのデータをリセットすると、すべての翻訳データが失われます。後で回復することはできません。

en: Allow translating the login and registration pages
ja: ログインおよび登録ページの翻訳を許可する

en: Allows linking existing translations after changing custom posts definition (name)
ja: カスタム投稿の定義（名前）を変更した後、既存の翻訳をリンクできるようにします。

en: Allows linking existing translations after changing custom taxonomies definition (name)
ja: カスタムタクソノミーの定義（名前）を変更した後、既存の翻訳をリンクできるようにします。

en: Always ask for feedback (no time limit for feedback)
ja: 常にフィードバックを求める（フィードバックの期限なし）

en: Always redirect visitors based on browser language (redirect to home page if translations are missing)
ja: 常にブラウザ言語に基づいて訪問者をリダイレクトする（翻訳がない場合はホームページにリダイレクト）

en: An attempt to open the URL specified as a root page failed with the following error:
ja: ルートページとして指定されたURLを開こうとしましたが、次のエラーで失敗しました：

en: An email has been sent to %s to report the issue. Please check your email for a feedback from their part.
ja: 問題を報告するために%sにメールが送信されました。彼らからのフィードバックについてはメールを確認してください。

en: Anchor Text: Primary Content
ja: アンカーテキスト: 主要コンテンツ

en: Anchor Text: Secondary Content
ja: アンカーテキスト: 副次コンテンツ

en: Animated Headline: After text
ja: アニメーション見出し：後テキスト

en: Animated Headline: Before text
ja: アニメーション見出し：前テキスト

en: Animated Headline: Highlighted text
ja: アニメーション見出し：ハイライトテキスト

en: Animated Headline: Link URL
ja: アニメーション見出し：リンクURL

en: Animated Headline: Rotating text
ja: アニメーション見出し：回転テキスト

en: Any changes you make will be lost the next time you send this page for translation.
ja: このページを次回翻訳に送信すると、行った変更はすべて失われます。

en: Apply
ja: 適用

en: Apply changes
ja: 変更を適用

en: Apply to all users
ja: すべてのユーザーに適用

en: Approved
ja: 承認済み

en: Archive: Cards Read More Text
ja: アーカイブ: カードの「続きを読む」テキスト

en: Archive: Cards Separator
ja: アーカイブ: カード区切り文字

en: Archive: Classic Read More Text
ja: アーカイブ: クラシックの「続きを読む」テキスト

en: Archive: Classic Separator
ja: アーカイブ: クラシック区切り文字

en: Archive: Next Label
ja: アーカイブ: 次のラベル

en: Archive: Nothing Found Message
ja: アーカイブ: 見つからないメッセージ

en: Archive: Previous Label
ja: アーカイブ: 前のラベル

en: Are you sure you want to delete this language?%sALL the data associated with this language will be ERASED!
ja: この言語を削除してもよろしいですか？%sこの言語に関連するすべてのデータが消去されます！

en: Are you sure you want to reset all translation and language data? This operation cannot be reversed!
ja: すべての翻訳と言語データをリセットしてもよろしいですか？この操作は元に戻せません！

en: Are you sure you want to reset to the default settings?
ja: デフォルト設定にリセットしてもよろしいですか？

en: As early as possible
ja: できるだけ早く

en: As this site uses Elementor, changes you make here might not be visible on the front-end. In this case, go to Elementor settings and clear its cache.
ja: このサイトは Elementor を使用しているため、ここで行った変更がフロントエンドに表示されない場合があります。その場合は、Elementor の設定に移動してキャッシュをクリアしてください。

en: Ask for feedback about translated content that was %1$s in the last %2$s %3$s
ja: 過去%2$s %3$sに%1$sされた翻訳コンテンツに関するフィードバックを求める

en: Assign
ja: 割り当て

en: Assign translation status to duplicated content
ja: 重複コンテンツに翻訳ステータスを割り当てる

en: At your service
ja: サービス中

en: Audio: Embed Code
ja: オーディオ: 埋め込みコード

en: Authentication failed ( serviceId: %d )
ja: 認証に失敗しました (サービスID: %d)

en: Author: Archive Text
ja: 著者: アーカイブテキスト

en: Author: Archive URL
ja: 著者: アーカイブURL

en: Author: Bio
ja: 著者: 自己紹介

en: Author: Link
ja: 著者: リンク

en: Author: Name
ja: 著者: 名前

en: Auto sign-in and sign-out users from all domains
ja: すべてのドメインからユーザーを自動サインインおよびサインアウト

en: Auto-generated title. Click to edit.
ja: 自動生成されたタイトル。クリックして編集。

en: Automatic
ja: 自動

en: Automatic Translation
ja: 自動翻訳

en: Automatic translation
ja: 自動翻訳

en: Automatically clear the cache when strings are translated
ja: 文字列が翻訳されたときに自動的にキャッシュをクリアする

en: Automatically detect best options for translating image texts (alt, caption, title)
ja: 画像テキスト（alt、キャプション、タイトル）の翻訳に最適なオプションを自動的に検出する

en: Automatically load the theme's .mo file using 'load_textdomain'
ja: 「load_textdomain」を使用してテーマの.moファイルを自動的にロードします

en: Avada stores a separate set of options for each language.
ja: Avada は、言語ごとに個別のオプションセットを保存します。

en: Available
ja: 利用可能

en: Available Stack Size
ja: 利用可能なスタックサイズ

en: Average rating - %s
ja: 平均評価 - %s

en: Back
ja: 戻る

en: Back to languages
ja: 言語に戻る

en: Background
ja: 背景

en: Background Color
ja: 背景色

en: Backwards compatibility
ja: 下位互換性

en: Balance, invoices and tools
ja: 残高、請求書、ツール

en: Because encryption is not supported on your host, the data will only have a basic encoding with the bse64 algorithm.
ja: ホストで暗号化がサポートされていないため、データはbse64アルゴリズムによる基本的なエンコードのみが行われます。

en: Before you can start sending content to translation, you need to complete a short setup.
ja: コンテンツを翻訳に送信する前に、簡単なセットアップを完了する必要があります。

en: Below post
ja: 投稿の下

en: Blockquote: Content
ja: 引用：コンテンツ

en: Blockquote: Tweet button label
ja: 引用：ツイートボタンラベル

en: Blog posts from the site's default language, or translations when they exist
ja: サイトのデフォルト言語のブログ投稿、または存在する場合は翻訳

en: Blue
ja: 青

en: Border
ja: 境界線

en: Breadcrumbs: Home Label Text
ja: パンくずリスト: ホームラベルテキスト

en: Browser language redirect
ja: ブラウザ言語リダイレクト

en: Browser language redirect may affect your site's indexing
ja: ブラウザ言語リダイレクトはサイトのインデックス作成に影響を与える可能性があります

en: Bulk Actions
ja: 一括操作

en: Button: Link
ja: ボタン：リンク

en: Button: Link URL
ja: ボタン：リンクURL

en: Button: Text
ja: ボタン：テキスト

en: Call to Action: Button link
ja: 行動喚起：ボタンリンク

en: Call to Action: Button text
ja: 行動喚起：ボタンテキスト

en: Call to Action: Heading
ja: 行動喚起：見出し

en: Call to Action: Text
ja: 行動喚起：テキスト

en: Call to action: button
ja: 行動喚起：ボタン

en: Call to action: description
ja: 行動喚起：説明

en: Call to action: link
ja: 行動喚起：リンク

en: Call to action: ribbon title
ja: 行動喚起：リボンタイトル

en: Call to action: title
ja: 行動喚起：タイトル

en: Callout: Call to action text
ja: コールアウト：行動喚起テキスト

en: Callout: Heading
ja: コールアウト：見出し

en: Callout: Link
ja: コールアウト：リンク

en: Callout: Text
ja: コールアウト：テキスト

en: Can I have completely different designs for translations?
ja: 翻訳ごとに完全に異なるデザインを使用できますか？

en: Can I use my free automatic translation quota with the Classic Translation Editor?
ja: クラシック翻訳エディターで無料の自動翻訳クォータを使用できますか？

en: Can't create a duplicate. A translation is in progress.
ja: 複製を作成できません。翻訳が進行中です。

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Cannot edit this item, because it is currently in the translation basket.
ja: このアイテムは現在翻訳バスケットに入っているため、編集できません。

en: Canvas Content: Canvas
ja: キャンバスコンテンツ: キャンバス

en: Card: Anchor Link
ja: カード: アンカーリンク

en: Card: Anchor Text Primary Content
ja: カード: アンカーテキストの主要コンテンツ

en: Card: Anchor Text Secondary Content
ja: カード: アンカーテキストの副次コンテンツ

en: Card: Back Text Content
ja: カード: 裏のテキストコンテンツ

en: Card: Front Text Content
ja: カード: 表のテキストコンテンツ

en: Change
ja: 変更

en: Change default language
ja: デフォルト言語を変更

en: Change language
ja: 言語を変更

en: Change menu order for %s
ja: %sのメニュー順序を変更

en: Check for orphan comments
ja: 孤立コメントをチェック

en: Check for updates
ja: 更新を確認

en: Check status and get translations
ja: ステータスを確認して翻訳を取得

en: Checking...
ja: 確認中...

en: Choose
ja: 選択

en: Choose a menu
ja: メニューを選択

en: Choose a widget area
ja: ウィジェットエリアを選択

en: Choose how to determine which language visitors see contents in
ja: 訪問者がコンテンツをどの言語で表示するかを決定する方法を選択してください

en: Choose if translations should be published when received. Note: If Publish is selected, the translation will only be published if the original document is published when the translation is received.
ja: 翻訳が受信されたときに公開するかどうかを選択します。注：公開が選択されている場合、翻訳は、翻訳が受信されたときに元のドキュメントが公開されている場合にのみ公開されます。

en: Choose language:
ja: 言語を選択：

en: Choose what to do when translating content with this field:
ja: このフィールドでコンテンツを翻訳する際の動作を選択してください：

en: Choose which menu to display your language switcher
ja: 言語スイッチャーを表示するメニューを選択してください

en: Choose which widget to display your language switcher
ja: 言語スイッチャーを表示するウィジェットを選択してください

en: Choose who translates your site
ja: サイトを翻訳する人を選択する

en: Classic Translation Editor
ja: クラシック翻訳エディター

en: Clean orphan comments
ja: 孤立コメントをクリーンアップ

en: Clean up
ja: クリーンアップ

en: Clear all colors
ja: すべての色をクリア

en: Clear cache now
ja: 今すぐキャッシュをクリア

en: Clear language information and repopulate languages
ja: 言語情報をクリアして言語を再設定する

en: Clear log
ja: ログをクリア

en: Clear the cache in WPML
ja: WPMLのキャッシュをクリアする

en: Close
ja: 閉じる

en: Close banner
ja: バナーを閉じる

en: Code
ja: コード

en: Color themes:
ja: カラーテーマ：

en: Communication error
ja: 通信エラー

en: Communication:
ja: コミュニケーション：

en: Complete
ja: 完了

en: Complete the %s translation
ja: %sの翻訳を完了する

en: Completed: %1$d posts were processed for "%2$s".
ja: 完了：%2$sの投稿%1$d件が処理されました。

en: Configuration for compatibility between your active plugins and theme is updated automatically on daily basis.
ja: 有効なプラグインとテーマ間の互換性の設定は、毎日自動的に更新されます。

en: Configure
ja: 設定

en: Configure WPML
ja: WPMLを設定

en: Connect this post?
ja: この投稿を接続しますか？

en: Connect with translations
ja: 翻訳と接続

en: Contact Form: Button Text
ja: お問い合わせフォーム：ボタンテキスト

en: Contact Form: Checkbox Text
ja: お問い合わせフォーム：チェックボックスのテキスト

en: Contact Form: Email Field Placeholder
ja: お問い合わせフォーム：メールフィールドのプレースホルダー

en: Contact Form: Name Field Placeholder
ja: お問い合わせフォーム：名前フィールドのプレースホルダー

en: Contact Form: Phone Field Placeholder
ja: お問い合わせフォーム：電話フィールドのプレースホルダー

en: Contact Form: Redirect Link
ja: お問い合わせフォーム：リダイレクトリンク

en: Contact Form: Subject Field Placeholder
ja: お問い合わせフォーム：件名フィールドのプレースホルダー

en: Contact Form: Success Message
ja: お問い合わせフォーム：成功メッセージ

en: Contact Form: Terms and Conditions
ja: お問い合わせフォーム：利用規約

en: Contact Form: Your Message Placeholder
ja: お問い合わせフォーム：メッセージのプレースホルダー

en: Container: Link URL
ja: コンテナ：リンクURL

en: Content
ja: コンテンツ

en: Content Area: Content
ja: コンテンツエリア: コンテンツ

en: Content Slider: Slide call to action link
ja: コンテンツスライダー：スライド行動喚起リンク

en: Content Slider: Slide call to action text
ja: コンテンツスライダー：スライド行動喚起テキスト

en: Content Slider: Slide content
ja: コンテンツスライダー：スライドコンテンツ

en: Content Slider: Slide heading
ja: コンテンツスライダー：スライド見出し

en: Copied From the Original
ja: オリジナルからコピー

en: Copy
ja: コピー

en: Copy content from %s
ja: %sからコンテンツをコピー

en: Copy from original
ja: オリジナルからコピー

en: Copy from original to translation
ja: オリジナルから翻訳にコピー

en: Copy once
ja: 一度コピー

en: Copy publishing date to translations
ja: 公開日を翻訳にコピーする

en: Copy taxonomy to translations
ja: タクソノミーを翻訳にコピーする

en: Copy to all languages
ja: すべての言語にコピー

en: Correct post type assignment for translations of custom post types in case something went wrong.
ja: カスタム投稿タイプの翻訳の投稿タイプ割り当てで何らかの問題が発生した場合に修正します。

en: Correct terms count in case something went wrong with translated contents.
ja: 翻訳されたコンテンツで何らかの問題が発生した場合に、用語数を修正します。

en: Corrected by:
ja: 修正者：

en: Could not fetch the status from %s.
ja: %sからステータスを取得できませんでした。

en: Could not send the report to %s.
ja: %sにレポートを送信できませんでした。

en: Counter: Number Prefix
ja: カウンター: 数字のプレフィックス

en: Counter: Number Suffix
ja: カウンター: 数字のサフィックス

en: Counter: Prefix
ja: カウンター: プレフィックス

en: Counter: Starting number
ja: カウンター: 開始番号

en: Counter: Suffix
ja: カウンター: サフィックス

en: Counter: Title
ja: カウンター: タイトル

en: Create duplicate
ja: 複製を作成

en: Create root page.
ja: ルートページを作成。

en: Current language
ja: 現在の言語

en: Current language background color
ja: 現在の言語の背景色

en: Current language font color
ja: 現在の言語のフォントの色

en: Current page
ja: 現在のページ

en: Custom
ja: カスタム

en: Custom fields
ja: カスタムフィールド

en: Custom flag
ja: カスタムフラグ

en: Custom language switchers
ja: カスタム言語スイッチャー

[ctx: Custom languuage switcher description: external link text]
en: insert WPML's switchers in custom locations
ja: カスタムの場所にWPMLのスイッチャーを挿入する

[ctx: Custom languuage switcher description: text]
en: Need more options? See how you can %s.
ja: さらにオプションが必要ですか？%sの方法をご覧ください。

en: Custom taxonomies
ja: カスタムタクソノミー

en: Customize
ja: カスタマイズ

en: Customize the language switcher
ja: 言語スイッチャーをカスタマイズ

en: Dashboard
ja: ダッシュボード

en: Data saved
ja: データが保存されました

en: Date
ja: 日付

en: Deactivate
ja: 非アクティブ化

en: Deactivate WPML Page Builders
ja: WPMLページビルダーを非アクティブ化

en: Debug information
ja: デバッグ情報

en: Default admin language (currently %s)
ja: デフォルトの管理言語（現在%s）

en: Default admin language:
ja: デフォルトの管理言語:

en: Default flag format
ja: デフォルトのフラグ形式

en: Default language (currently %s)
ja: デフォルト言語（現在%s）

en: Default locale
ja: デフォルトロケール

en: Delete
ja: 削除

en: Delete content
ja: コンテンツを削除

en: Delete language switcher
ja: 言語スイッチャーを削除

en: Delete permanently
ja: 完全に削除

en: Deleted comments:
ja: 削除されたコメント:

en: Description
ja: 説明

en: Detailed error log
ja: 詳細なエラーログ

en: Details
ja: 詳細

en: Different languages in directories
ja: ディレクトリ内の異なる言語

en: Disable browser language redirect
ja: ブラウザ言語リダイレクトを無効にする

en: Disable cache for language switcher templates
ja: 言語スイッチャーテンプレートのキャッシュを無効にする

en: Disable this feature
ja: この機能を無効にする

en: Dismiss
ja: 閉じる

en: Dismiss this notice.
ja: この通知を閉じる。

en: Display Flag
ja: フラグを表示

en: Display alternative languages in the HEAD section.
ja: HEADセクションに代替言語を表示します。

en: Display hidden languages
ja: 非表示の言語を表示

en: Display mode for blog posts has changed
ja: ブログ投稿の表示モードが変更されました

en: Display on language:
ja: 言語で表示：

en: Divider: Text
ja: 区切り文字: テキスト

en: Do not make '%s' translatable
ja: 「%s」を翻訳可能にしない

en: Do not publish the post translations
ja: 投稿の翻訳を公開しない

en: Do not show it
ja: 表示しない

en: Do nothing
ja: 何もしない

en: Do you really want to remove this item?
ja: この項目を本当に削除しますか？

en: Do you want the WordPress admin to be in a different language?
ja: WordPress管理画面を別の言語に設定しますか？

en: Do you want to continue?
ja: 続行しますか？

en: Don't show this warning again
ja: この警告を再度表示しない

en: Don't show translated taxonomies in Translation Editor
ja: 翻訳エディターに翻訳されたタクソノミーを表示しない

en: Don't translate
ja: 翻訳しない

en: Done
ja: 完了

en: Done!
ja: 完了！

en: Done.
ja: 完了。

en: Download
ja: ダウンロード

en: Drag and drop the languages to change their order
ja: 言語をドラッグアンドドロップして順序を変更します

en: Dropdown
ja: ドロップダウン

en: Dropdown Content: Dropdown
ja: ドロップダウンコンテンツ: ドロップダウン

en: Duplicate
ja: 複製

en: Duplicate featured image from original
ja: 元の注目の画像を複製

en: Duplicate featured image to translations
ja: 注目の画像を翻訳に複製

en: Duplicate image texts (alt, caption, title) for all feature images to all languages
ja: すべてのアイキャッチ画像のテキスト（alt、キャプション、タイトル）をすべての言語に複製する

en: Duplicate of default language
ja: デフォルト言語の複製

en: Duplicate texts (alt, caption, title) for all media to all languages
ja: すべてのメディアのテキスト（alt、キャプション、タイトル）をすべての言語に複製する

en: Duplicate uploaded media from original
ja: 元のアップロードされたメディアを複製

en: Duplicate uploaded media to translations
ja: アップロードされたメディアを翻訳に複製

en: Duplicating content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
ja: コンテンツを複製中: 残り %d。完了するまでここに留まってください。数分かかる場合があります。

en: Duplicating content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
ja: コンテンツを複製中: 残り 0。完了するまでここに留まってください。数分かかる場合があります。

en: Duplicating featured content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
ja: 注目のコンテンツを複製中: 残り %d。完了するまでここに留まってください。数分かかる場合があります。

en: Duplicating featured content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
ja: 注目のコンテンツを複製中: 残り 0。完了するまでここに留まってください。数分かかる場合があります。

en: E-mail sent to translation service
ja: 翻訳サービスにメール送信済み

en: Each user can choose the admin language. You can edit your language preferences by visiting your <a href="%s">profile page</a>.
ja: 各ユーザーは管理言語を選択できます。<a href="%s">プロフィールページ</a>にアクセスして、言語設定を編集できます。

en: Edit
ja: 編集

en: Edit Anyway (Not Recommended)
ja: とにかく編集 (非推奨)

en: Edit Footer Language Switcher
ja: フッター言語スイッチャーを編集

en: Edit Languages
ja: 言語を編集

en: Edit Menu Language Switcher
ja: メニュー言語スイッチャーを編集

en: Edit Post Translations Language Switcher
ja: 投稿翻訳言語スイッチャーを編集

en: Edit Shortcode Actions Language Switcher
ja: ショートコードアクション言語スイッチャーを編集

en: Edit Translation Priority
ja: 翻訳の優先度を編集

en: Edit Widget Area Language Switcher
ja: ウィジェットエリア言語スイッチャーを編集

en: Edit feedback
ja: フィードバックを編集

en: Edit in Advanced Translation Editor
ja: 高度な翻訳エディターで編集

en: Edit language switcher
ja: 言語スイッチャーを編集

[ctx: Edit languages page: page title]
en: Edit Languages
ja: 言語を編集

[ctx: Edit languages page: sentence #1]
en: This table allows you to edit languages for your site. Each row represents a language.
ja: このテーブルでは、サイトの言語を編集できます。各行は1つの言語を表します。

[ctx: Edit languages page: sentence #2]
en: For each language, you need to enter the following information:
ja: 各言語について、以下の情報を入力する必要があります。

[ctx: Edit languages page: subtitle #1]
en: Code:
ja: コード:

[ctx: Edit languages page: subtitle #1, description]
en: a unique value that identifies the language. Once entered, the language code cannot be changed.
ja: 言語を識別する一意の値。一度入力すると、言語コードは変更できません。

[ctx: Edit languages page: subtitle #2]
en: Translations:
ja: 翻訳:

[ctx: Edit languages page: subtitle #2, description]
en: the way the language name will be displayed in different languages.
ja: 言語名が異なる言語で表示される方法。

[ctx: Edit languages page: subtitle #3]
en: Flag:
ja: フラグ:

[ctx: Edit languages page: subtitle #3, description]
en: the flag to display next to the language (optional). You can either upload your own flag or use one of WPML's built in flag images. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using flags</a>.
ja: 言語の横に表示するフラグ（オプション）。独自のフラグをアップロードするか、WPMLに組み込まれているフラグ画像を使用できます。<a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">フラグの使用</a>について詳しくはこちら。

[ctx: Edit languages page: subtitle #4]
en: Default locale:
ja: デフォルトロケール:

[ctx: Edit languages page: subtitle #4, description]
en: This determines the locale value for this language. You should check the name of WordPress localization file to set this correctly.
ja: これは、この言語のロケール値を決定します。これを正しく設定するには、WordPressローカライズファイルの名前を確認する必要があります。

[ctx: Edit languages page: subtitle #5]
en: Encode URLs:
ja: URLをエンコード:

[ctx: Edit languages page: subtitle #5, description]
en: yes/no, determines if URLs in this language are encoded or use ASCII characters (leave ‘no’ if you are not sure).
ja: はい/いいえ、この言語のURLがエンコードされるか、ASCII文字を使用するかを決定します（不明な場合は「いいえ」のままにしてください）。

[ctx: Edit languages page: subtitle #6, description]
en: the code Google expects for this language. The hreflang should contain at least the language code (usually, made of two letters), or, if you want to specify the country/region, it sould be the same information as the locale name, but in a slightly different format. If the locale for Canadian French is fr_CA, the corresponding hreflang would be fr-ca. Instead of an underscore, use a dash (-) and all letters should be lowercase.
ja: Googleがこの言語に期待するコード。hreflangには少なくとも言語コード（通常は2文字で構成）を含める必要があります。国/地域を指定する場合は、ロケール名と同じ情報ですが、わずかに異なる形式である必要があります。カナダフランス語のロケールがfr_CAの場合、対応するhreflangはfr-caになります。アンダースコアの代わりにダッシュ（-）を使用し、すべての文字は小文字にする必要があります。

[ctx: Edit languages page: subtitle #7]
en: Language mapping:
ja: 言語マッピング:

[ctx: Edit languages page: subtitle #7, description]
en: To use automatic translation with a custom or country-specific language, you must map it to a supported language. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using automatic translation with custom languages</a>.
ja: カスタム言語または国固有の言語で自動翻訳を使用するには、サポートされている言語にマッピングする必要があります。<a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">カスタム言語での自動翻訳の使用</a>について詳しくはこちら。

en: Edit note for the translators
ja: 翻訳者向けのメモを編集

en: Edit root page.
ja: ルートページを編集。

en: Edit the %s translation
ja: %s の翻訳を編集

en: Edit this page to add translations
ja: このページを編集して翻訳を追加

en: Edit to change the domain for the language
ja: 言語のドメインを変更するために編集

en: Edit translation
ja: 翻訳を編集

en: Editing language:
ja: 編集言語：

en: Elements to include in the language switcher.
ja: 言語スイッチャーに含める要素。

en: Enable
ja: 有効にする

en: Enable Translation Feedback
ja: 翻訳フィードバックを有効にする

en: Enable Translation Feedback module
ja: 翻訳フィードバックモジュールを有効にする

en: Enable cache for language switcher templates
ja: 言語スイッチャーテンプレートのキャッシュを有効にする

en: Enable it now
ja: 今すぐ有効にする

en: Enable the <strong>Use directory for default language</strong> option to show the same starting page to all visitors, regardless of language. This requires you to set up a root page.
ja: 言語に関係なくすべての訪問者に同じ開始ページを表示するには、<strong>デフォルト言語にディレクトリを使用</strong>オプションを有効にしてください。これにはルートページのセットアップが必要です。

en: Enable this option to translate image texts (alt, caption, title) for images connected to Media Library. Such images reuse the same texts across all posts and pages. This setting is required for page builders like Elementor and Divi.
ja: このオプションを有効にすると、メディアライブラリに接続されている画像の画像テキスト（alt、キャプション、タイトル）を翻訳できます。このような画像は、すべての投稿やページで同じテキストを再利用します。この設定は、Elementor や Divi などのページビルダーに必要です。

en: Enabled
ja: 有効

en: Encode URLs
ja: URLをエンコード

en: Enter CSS to add to the page. This is useful when you want to add styling to the language switcher, without having to edit the CSS file on the server.
ja: ページに追加するCSSを入力してください。これは、サーバー上のCSSファイルを編集することなく、言語スイッチャーにスタイルを追加したい場合に便利です。

en: Enter textdomain:
ja: テキストドメインを入力してください：

en: Enter the title of the widget or leave empty for no title.
ja: ウィジェットのタイトルを入力するか、タイトルなしの場合は空のままにしてください。

en: Enter your %s authentication details
ja: %sの認証情報を入力してください

en: Enter your service activation details below.
ja: 以下のサービスアクティベーションの詳細を入力してください。

en: Enter your site key here
ja: ここにサイトキーを入力してください

en: Error
ja: エラー

en: Error Server
ja: サーバーエラー

en: Error adding flag.
ja: フラグの追加中にエラーが発生しました。

en: Error adding native name.
ja: ネイティブ名の追加中にエラーが発生しました。

en: Error adding translation %1$s for %2$s.
ja: %2$sの翻訳%1$sの追加中にエラーが発生しました。

en: Error uploading flag file.
ja: フラグファイルのアップロード中にエラーが発生しました。

en: Error! Reload the page and try again.
ja: エラー！ページを再読み込みして、もう一度お試しください。

en: Error: Language not found.
ja: エラー：言語が見つかりません。

en: Error: No custom field
ja: エラー：カスタムフィールドがありません

en: Error: Please activate WPML Translation Management plugin
ja: エラー：WPML Translation Managementプラグインを有効にしてください

en: Error: Please provide translation action
ja: エラー：翻訳アクションを指定してください

en: Error: Something is wrong with field value. Translation preferences can not be set.
ja: エラー：フィールド値に問題があります。翻訳設定を設定できません。

en: Error: This is a built in language. You can't delete it.
ja: エラー：これは組み込み言語です。削除できません。

en: Error: WPML Translation Management plugin not initiated
ja: エラー：WPML Translation Managementプラグインが初期化されていません

en: Error: data not saved
ja: エラー：データが保存されませんでした

en: Existing content
ja: 既存のコンテンツ

en: Experimental
ja: 実験的

en: Expiration date for Translation Feedback module:
ja: 翻訳フィードバックモジュールの有効期限：

en: Failed to select translation service  ( serviceId: %d )
ja: 翻訳サービスの選択に失敗しました (サービスID: %d)

en: Failed to select translation service ( serviceId: %d )
ja: 翻訳サービスの選択に失敗しました (サービスID: %d)

en: Failed to update the feedback.
ja: フィードバックの更新に失敗しました。

en: Failed to write file to disk.
ja: ファイルをディスクに書き込めませんでした。

en: Feedback
ja: フィードバック

en: Feedback list navigation
ja: フィードバックリストナビゲーション

en: Feedback:
ja: フィードバック：

en: File extension not allowed.
ja: 許可されていないファイル拡張子です。

en: Find how you can update PHP.
ja: PHPの更新方法を見つける。

en: First available translator
ja: 最初の利用可能な翻訳者

en: First menu item
ja: 最初のメニュー項目

en: First page
ja: 最初のページ

en: Fix WPML Translation Jobs "tp_id" field
ja: WPML翻訳ジョブの「tp_id」フィールドを修正

en: Fix WPML tables collation
ja: WPMLテーブルの照合順序を修正

en: Fix element_type collation
ja: element_type 照合順序を修正

en: Fix now
ja: 今すぐ修正

en: Fix post type assignment for translations
ja: 翻訳の投稿タイプ割り当てを修正

en: Fix terms count
ja: 用語数を修正

en: Fixes the "tp_id" field of WPML ranslation jobs and set the status to "in progress" (it requires manual action to re-sync translation status + download translations). It accepts comma separated values of translation job IDs (rid).
ja: WPML翻訳ジョブの「tp_id」フィールドを修正し、ステータスを「進行中」に設定します（翻訳ステータスの再同期と翻訳のダウンロードには手動での操作が必要です）。翻訳ジョブID（rid）のカンマ区切り値を受け入れます。

en: Fixes the collation of WPML tables in order to match the collation of default WP tables.
ja: WPMLテーブルの照合順序を、デフォルトのWPテーブルの照合順序と一致するように修正します。

en: Fixes the collation of the element_type column in icl_translations in case this setting changed for your posts.post_type column.
ja: この設定が投稿で変更された場合に、icl_translations の element_type 列の照合順序を修正します。post_type 列。

en: Flag
ja: フラグ

en: Flag for %s
ja: %sのフラグ

en: Flip Box: Button link
ja: フリップボックス：ボタンリンク

en: Flip Box: Button text
ja: フリップボックス：ボタンテキスト

en: Flip Box: Description text side A
ja: フリップボックス：サイドAの説明テキスト

en: Flip Box: Description text side B
ja: フリップボックス：サイドBの説明テキスト

en: Flip Box: Title text side A
ja: フリップボックス：サイドAのタイトルテキスト

en: Flip Box: Title text side B
ja: フリップボックス：サイドBのタイトルテキスト

en: Footer
ja: フッター

en: Footer language switcher
ja: フッター言語スイッチャー

en: For "%s"
ja: 「%s」の場合

en: For advanced access or to completely uninstall WPML and remove all language information, use the %stroubleshooting%s page.
ja: 高度なアクセスを行う場合、またはWPMLを完全にアンインストールしてすべての言語情報を削除する場合は、%sトラブルシューティング%sページを使用してください。

en: For retrieving debug information if asked by support person, use the %sdebug information%s page.
ja: サポート担当者から要求された場合にデバッグ情報を取得するには、%sデバッグ情報%sページを使用してください。

en: Galleries: Gallery Title
ja: ギャラリー: ギャラリータイトル

en: Gallery: All Label
ja: ギャラリー：すべてのラベル

en: Gallery: Gallery custom link
ja: ギャラリー：ギャラリーカスタムリンク

en: Get a key for this site
ja: このサイトのキーを取得

en: Getting started guide
ja: 入門ガイド

en: Glossary Support
ja: 用語集のサポート

en: Go Back
ja: 戻る

en: Go to WPML Network settings.
ja: WPMLネットワーク設定に移動します。

en: Go to previous page
ja: 前のページへ

en: Go to the first page
ja: 最初のページへ

en: Go to the last page
ja: 最後のページへ

en: Go to the next page
ja: 次のページへ

en: Go to your %s to choose your admin language.
ja: 管理言語を選択するには、%sに移動してください。

en: Good news! Your site has no orphan comments.
ja: 朗報です！あなたのサイトには孤立コメントはありません。

en: Got it
ja: 了解

en: Gray
ja: グレー

en: Great! All WPML requirements are now met. Your site is ready to use WPML.
ja: 素晴らしい！すべてのWPML要件が満たされました。サイトでWPMLを使用する準備ができました。

en: Group does not exist.
ja: グループが存在しません。

en: HTML file
ja: HTMLファイル

en: Heading: Link
ja: 見出し：リンク

en: Heading: Link URL
ja: 見出し：リンクURL

en: Heading: Title
ja: 見出し: タイトル

en: Headline Content: Headline
ja: ヘッドラインコンテンツ: ヘッドライン

en: Height
ja: 高さ

en: Hidden languages:
ja: 非表示の言語：

en: Hide
ja: 非表示

en: Hide language switchers on the root page
ja: ルートページの言語スイッチャーを非表示にする

en: Hide languages
ja: 言語を非表示

en: Hide system fields
ja: システムフィールドを非表示

en: Hide this notice.
ja: この通知を非表示にする。

en: Hierarchy Synchronization
ja: 階層同期

en: Hover
ja: ホバー

en: How to fix
ja: 修正方法

en: How to handle Media Library texts (alt, caption, title)
ja: メディアライブラリのテキスト（alt、キャプション、タイトル）の処理方法

en: How to handle languages without translation
ja: 翻訳がない言語の処理方法

en: How to translate Block editor content
ja: ブロックエディターコンテンツの翻訳方法

en: I am about to reset all translation and language data.
ja: すべての翻訳と言語データをリセットしようとしています。

en: I can see a lot of language errors
ja: 多くの言語エラーが見られます

en: I can't understand anything
ja: 何も理解できません

en: I will add it manually (%1$sinstructions%2$s)
ja: 手動で追加します（%1$s手順%2$s）

en: I will clear the cache manually after translating strings
ja: 文字列を翻訳した後、手動でキャッシュをクリアします

en: Icon Box: Description text
ja: アイコンボックス：説明テキスト

en: Icon Box: Link
ja: アイコンボックス：リンク

en: Icon Box: Title text
ja: アイコンボックス：タイトルテキスト

en: Icon List: Link URL
ja: アイコンリスト：リンクURL

en: Icon List: Text
ja: アイコンリスト：テキスト

en: Icon link
ja: アイコンリンク

en: Icon style:
ja: アイコンスタイル：

en: Icon: Link
ja: アイコン：リンク

en: Icon: Text
ja: アイコン：テキスト

en: If the problem continues, contact <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">WPML support</a> for assistance.
ja: 問題が解決しない場合は、<a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">WPMLサポート</a>にお問い合わせください。

en: If you are a human, do not fill in this field.
ja: 人間の方は、このフィールドに入力しないでください。

en: If you are using the Advanced Translation Editor, you will lose the translations that are in progress, as well as the existing translation memory and glossary. You will also lose access to purchases, invoices, and history related to your work with the Advanced Translation Editor.
ja: 高度な翻訳エディターを使用している場合、進行中の翻訳、既存の翻訳メモリ、および用語集が失われます。また、高度な翻訳エディターでの作業に関連する購入、請求書、および履歴へのアクセスも失われます。

en: If you don't plan to activate this language again, you can delete the associated content from your database.
ja: この言語を再度有効にする予定がない場合は、関連するコンテンツをデータベースから削除できます。

en: Image Box: Description text
ja: 画像ボックス：説明テキスト

en: Image Box: Link
ja: 画像ボックス：リンク

en: Image Box: Title text
ja: 画像ボックス：タイトルテキスト

en: In basket
ja: バスケット内

en: In progress
ja: 進行中

en: In progress - needs retry
ja: 進行中 - 再試行が必要

en: In this version of WPML, you can give your taxonomy terms the same name across multiple languages. You need to update %d taxonomy terms on your website so that they display the same name without any language suffixes.
ja: このバージョンのWPMLでは、複数の言語でタクソノミー用語に同じ名前を付けることができます。ウェブサイトの %d タクソノミー用語を更新して、言語サフィックスなしで同じ名前が表示されるようにする必要があります。

en: Inactive
ja: 非アクティブ

en: Includes
ja: 以下を含む

en: Info
ja: 情報

en: Initializing AMS credentials.
ja: AMS認証情報を初期化しています。

en: Install
ja: インストール

en: Installed
ja: インストール済み

[ctx: Integration requirement notice title for translation editor: enable action]
en: Enable it now
ja: 今すぐ有効にする

en: Invalid Request
ja: 無効なリクエスト

en: Invalid character in language code.
ja: 言語コードに無効な文字が含まれています。

en: Invalid language code
ja: 無効な言語コード

en: Invalid nonce.
ja: 無効なnonce。

en: Invalid request!
ja: 無効なリクエスト！

en: Issue tracking in %s
ja: %sでの問題追跡

en: Issues with translations
ja: 翻訳に関する問題

en: It could be improved
ja: 改善の余地あり

en: It is OK
ja: 問題ありません

en: It is not possible to use Divi's backend builder to edit a post in a different language than your domain. Please use Divi's frontend builder to edit this post or %1$s switch to the correct domain %2$s to use the backend builder.
ja: Diviのバックエンドビルダーを使用して、ドメインとは異なる言語で投稿を編集することはできません。この投稿を編集するにはDiviのフロントエンドビルダーを使用するか、%1$s 正しいドメインに切り替えて %2$s バックエンドビルダーを使用してください。

en: It is perfect!
ja: 完璧です！

en: It looks like languages per directories will not function.
ja: ディレクトリごとの言語は機能しないようです。

en: It looks like the %1$s extension, which is required by WPML, is not installed. Please refer to this link to know how to install this extension: %2$s.
ja: WPMLに必要な%1$s拡張機能がインストールされていないようです。この拡張機能のインストール方法については、こちらのリンクを参照してください：%2$s。

en: Item cannot be added (parent not translated)
ja: 項目を追加できません（親が翻訳されていません）

en: Item changed position
ja: 項目の位置が変更されました

en: Item will be added
ja: 項目が追加されます

en: Item will be copied
ja: 項目がコピーされます

en: Item will be removed
ja: 項目が削除されます

en: Label translation
ja: ラベルの翻訳

en: Language
ja: 言語

en: Language Flag
ja: 言語フラグ

en: Language Switcher
ja: 言語スイッチャー

en: Language URL format
ja: 言語URL形式

en: Language filtering for AJAX operations
ja: AJAX操作の言語フィルタリング

en: Language mapping
ja: 言語マッピング

en: Language menu items style:
ja: 言語メニュー項目のスタイル：

en: Language name
ja: 言語名

en: Language name added as a parameter
ja: 言語名がパラメータとして追加されました

en: Language name in current language
ja: 現在の言語での言語名

en: Language of this %s
ja: この%sの言語

en: Language section
ja: 言語セクション

en: Language suffixes were removed from the selected terms.
ja: 選択された用語から言語サフィックスが削除されました。

en: Language switcher colors
ja: 言語スイッチャーの色

en: Language switcher options
ja: 言語スイッチャーオプション

[ctx: Language switcher preview]
en: Action
ja: アクション

[ctx: Language switcher preview]
en: Actions
ja: アクション

[ctx: Language switcher preview]
en: Position
ja: 位置

[ctx: Language switcher preview]
en: Preview
ja: プレビュー

en: Language switcher style:
ja: 言語スイッチャーのスタイル：

en: Language switcher type
ja: 言語スイッチャータイプ

en: Languages
ja: 言語

en: Last Update Time could not be determined
ja: 最終更新時刻を特定できませんでした

en: Last checked on %s
ja: 最終確認日：%s

en: Last menu item
ja: 最後のメニュー項目

en: Last page
ja: 最後のページ

en: Later in the head section (priority %d)
ja: ヘッドセクションの後半（優先度%d）

en: Learn more
ja: 詳細はこちら

en: Learn more about media translation
ja: メディア翻訳について詳しく知る

en: Learn more about passing data between domains
ja: ドメイン間でのデータ受け渡しについて詳しくはこちら

en: Learn more about the required server settings.
ja: 必要なサーバー設定の詳細はこちら。

en: Learn more about translating media with WPML
ja: WPML を使用したメディア翻訳について詳しく知る

en: Learn more about translation feedback
ja: 翻訳フィードバックについて詳しく知る

en: Leave the text box to auto-save
ja: テキストボックスを離れると自動保存されます

en: Legacy
ja: レガシー

en: Legend:
ja: 凡例：

en: Let's get it working for you. Please contact %1sWPML support%2s and give them the following error details:
ja: 動作するようにしましょう。%1sWPMLサポート%2sに連絡し、以下のエラー詳細を伝えてください。

en: Link to home of language for missing translations
ja: 翻訳がない言語のホームへのリンク

en: Links to translation of posts
ja: 投稿の翻訳へのリンク

en: List of languages
ja: 言語リスト

en: Loading
ja: 読み込み中

en: Loading ...
ja: 読み込み中...

en: Loading Language Data for {post_name}
ja: {post_name} の言語データを読み込み中

en: Localization options
ja: ローカライズオプション

en: Login Page:
ja: ログインページ：

en: Login and registration pages
ja: ログインおよび登録ページ

en: Login: Button text
ja: ログイン：ボタンテキスト

en: Login: Password label
ja: ログイン：パスワードラベル

en: Login: Password placeholder
ja: ログイン：パスワードプレースホルダー

en: Login: User label
ja: ログイン：ユーザーラベル

en: Login: User placeholder
ja: ログイン：ユーザープレースホルダー

en: Looking for items assigned to you for translation or review? Go to the %s.
ja: 翻訳またはレビューのために割り当てられたアイテムをお探しですか？%s にアクセスしてください。

en: Looking to import your multilingual content? Install %s in both your original and new site for the easiest way to export and import your content.
ja: 多言語コンテンツをインポートしますか？コンテンツをエクスポートおよびインポートする最も簡単な方法として、元のサイトと新しいサイトの両方に%sをインストールしてください。

en: Looking to import your multilingual shop? With %1$s and %2$s in both your original and new site, you can export and import your translations automatically.
ja: 多言語ショップをインポートしますか？元のサイトと新しいサイトの両方に%1$sと%2$sをインストールすると、翻訳を自動的にエクスポートおよびインポートできます。

en: Main Page (no parent)
ja: メインページ（親なし）

en: Make %s the original language for this %s
ja: この%sの元の言語を%sにする

en: Make '%s' appear as translated
ja: 「%s」を翻訳済みとして表示する

en: Make '%s' translatable
ja: 「%s」を翻訳可能にする

en: Make themes work multilingual
ja: テーマを多言語対応にする

en: Manage Languages
ja: 言語を管理

en: Manage Navigation
ja: ナビゲーションを管理

en: Manage Sticky Links
ja: スティッキーリンクを管理

en: Manage String Translation
ja: 文字列翻訳を管理

en: Manage Support
ja: サポートを管理

en: Manage Taxonomy Translation
ja: タクソノミー翻訳を管理

en: Manage Theme and Plugin localization
ja: テーマとプラグインのローカライズを管理

en: Manage Translation Analytics
ja: 翻訳分析を管理

en: Manage Translation Management
ja: 翻訳管理を管理

en: Manage Translators & Services
ja: 翻訳者とサービスを管理する

en: Manage Troubleshooting
ja: トラブルシューティングを管理

en: Manage WPML Menus Sync
ja: WPMLメニュー同期を管理

en: Manage WooCommerce Multilingual
ja: WooCommerce Multilingualを管理

en: Manage translation of media
ja: メディアの翻訳を管理する

en: Map: Address
ja: 地図：住所

en: Margin
ja: マージン

en: Mark as fixed
ja: 修正済みとしてマーク

en: Mark as new
ja: 新規としてマーク

en: Max execution time
ja: 最大実行時間

en: Max input vars
ja: 最大入力変数

en: Media Translation
ja: メディア翻訳

en: Media Translation Documentation
ja: メディア翻訳ドキュメント

en: Media attachments
ja: メディア添付ファイル

en: Memory limit
ja: メモリ制限

en: Memory usage
ja: メモリ使用量

en: Menu
ja: メニュー

en: Menu Anchor
ja: メニューアンカー

en: Menu Option: auto_add
ja: メニューオプション：auto_add

en: Menu Options will be updated
ja: メニューオプションが更新されます

en: Menu language switcher
ja: メニュー言語スイッチャー

en: Menu translation in %s
ja: %s のメニュー翻訳

en: Menu(s) syncing complete.
ja: メニューの同期が完了しました。

en: Messages and notifications
ja: メッセージと通知

en: Migrating your multilingual shop? With %s you can transfer your translated content to a new site, including cross-sells, up-sells, and product attributes.
ja: 多言語ショップを移行しますか？%sを使用すると、クロスセル、アップセル、商品属性を含む翻訳されたコンテンツを新しいサイトに転送できます。

en: Migrating your multilingual site? Install %s for the simplest way to export your translated content and import it on your new site.
ja: 多言語サイトを移行しますか？翻訳されたコンテンツをエクスポートして新しいサイトにインポートする最も簡単な方法として、%sをインストールしてください。

en: Missing a temporary folder.
ja: 一時フォルダーがありません。

en: Missing key "%s".
ja: キー「%s」がありません。

en: Missing post ID
ja: 投稿IDがありません

en: Modal Content: Modal
ja: モーダルコンテンツ: モーダル

en: Move to trash
ja: ゴミ箱に移動

en: Multilingual Content Setup
ja: 多言語コンテンツ設定

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: first part]
en: Multilingual WordPress
ja: 多言語WordPress

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: second part]
en: with WPML
ja: WPMLで

en: Multiple options
ja: 複数のオプション

en: Multisite
ja: マルチサイト

en: Name
ja: 名前

en: Native language name
ja: ネイティブ言語名

en: Navigation
ja: ナビゲーション

en: Need the full list for monitoring or troubleshooting? Go to %s.
ja: 監視またはトラブルシューティングのために完全なリストが必要ですか？%s にアクセスしてください。

en: Needs review
ja: レビューが必要

en: Needs update
ja: 更新が必要

en: Network settings
ja: ネットワーク設定

en: Never show this
ja: これを二度と表示しない

en: New
ja: 新規

en: New Menu Language Switcher
ja: 新しいメニュー言語スイッチャー

en: New Translation Priority Name
ja: 新しい翻訳の優先度名

en: New Widget Area language switcher
ja: 新しいウィジェットエリア言語スイッチャー

en: New content
ja: 新しいコンテンツ

en: New in WPML 4.8 - Automatic image and media detection
ja: WPML 4.8 の新機能 - 画像とメディアの自動検出

en: New translations detected. Scan your content to update internal links so they point to the correct translated pages and posts.
ja: 新しい翻訳が検出されました。コンテンツをスキャンして内部リンクを更新し、正しい翻訳済みページと投稿を指すようにしてください。

en: Next
ja: 次へ

en: Next page
ja: 次のページ

en: No
ja: いいえ

en: No %1$s found.
ja: %1$s が見つかりませんでした。

en: No Batch
ja: バッチなし

en: No Translation requests selected.
ja: 翻訳リクエストが選択されていません。

en: No errors were found in the assignment of post types.
ja: 投稿タイプの割り当てにエラーは見つかりませんでした。

en: No feedback found.
ja: フィードバックは見つかりませんでした。

en: No file was uploaded.
ja: ファイルがアップロードされませんでした。

en: No menus found
ja: メニューが見つかりません

en: No posts found
ja: 投稿が見つかりません

en: No such post for ID = %d
ja: ID = %dの投稿はありません

en: No translator available for this language pair.
ja: この言語ペアで利用可能な翻訳者はいません。

en: No worries, the full functionality is preserved in WPML String Translation.
ja: ご安心ください。すべての機能はWPML String Translationで保持されています。

en: No. Automatic translation is only available via WPML’s Advanced Translator Editor, so you can only use your free quota using it.
ja: いいえ。自動翻訳はWPMLのAdvanced Translator Editorでのみ利用できるため、無料クォータを使用できるのはこれだけです。

en: Normal
ja: 標準

en: Not available
ja: 利用不可

en: Not installed
ja: 未インストール

en: Not needed
ja: 不要

en: Not translatable
ja: 翻訳不可

en: Not translated
ja: 未翻訳

en: Not valid
ja: 無効

en: Note for the translators
ja: 翻訳者向けのメモ

en: Note: Custom taxonomies and custom fields are shared across different post types.
ja: 注：カスタムタクソノミーとカスタムフィールドは、異なる投稿タイプ間で共有されます。

en: Note: WPML must be activated on the primary site or must be network activated.
ja: 注：WPMLはプライマリサイトでアクティブ化されているか、ネットワークでアクティブ化されている必要があります。

en: Note: if you edited the custom post declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
ja: 注：カスタム投稿の宣言を編集した場合、WPMLを再設定して翻訳可能としてマークする必要がある場合があります。

en: Note: if you edited the custom taxonomy declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
ja: 注：カスタムタクソノミーの宣言を編集した場合、WPMLを再設定して翻訳可能としてマークする必要がある場合があります。

en: Nothing Sync
ja: 同期なし

en: Nothing to configure.
ja: 設定するものはありません。

en: Nothing to sync.
ja: 同期するものはありません。

en: Notice does not exist.
ja: 通知が存在しません。

en: Notice does not exists.
ja: 通知が存在しません。

en: Number Counter: Number Prefix
ja: 数値カウンター：数値プレフィックス

en: Number Counter: Number Suffix
ja: 数値カウンター：数値サフィックス

en: Number Counter: Text after number
ja: 数値カウンター：数値の後のテキスト

en: Number Counter: Text before number
ja: 数値カウンター：数値の前のテキスト

en: OFF
ja: オフ

en: ON
ja: オン

en: Ok
ja: OK

en: Old Name
ja: 古い名前

en: One more step before you can translate on %s
ja: %sで翻訳する前にもう1つのステップ

en: Only translated blog posts (never display posts from the default language on translation languages)
ja: 翻訳されたブログ投稿のみ（翻訳言語でデフォルト言語の投稿は表示しない）

en: Operate WooCommerce Multilingual. Everything on WCML except the settings tab.
ja: WooCommerce Multilingualを操作します。設定タブを除くWCMLのすべて。

en: Opportunities to improve translations
ja: 翻訳を改善する機会

en: Optional
ja: 任意

en: Order of languages
ja: 言語の順序

en: Original language
ja: 元の言語

en: Original post:
ja: 元の投稿：

en: Original term
ja: 元の用語

en: Original:
ja: オリジナル：

en: Other language background color
ja: 他の言語の背景色

en: Other language font color
ja: 他の言語のフォントの色

en: Overwrite existing translations
ja: 既存の翻訳を上書きする

en: Overwrite with %s content.
ja: %sコンテンツで上書き。

en: PHP %1$s and above are recommended.
ja: PHP %1$s 以上を推奨します。

en: Padding
ja: パディング

en: Page builders options
ja: ページビルダーオプション

en: Pass arguments via GET (the url)
ja: GET（URL）を介して引数を渡す

en: Pass arguments via POST
ja: POSTを介して引数を渡す

en: Pass session arguments between domains through the language switcher
ja: 言語スイッチャーを介してドメイン間でセッション引数を渡す

en: Payments & Maintenance
ja: 支払いとメンテナンス

en: Photo: Link
ja: 写真：リンク

en: Please contact your translation service and ask them to provide you with this information.
ja: 翻訳サービスに連絡して、この情報を提供するよう依頼してください。

en: Please enter a path – <strong>absolute</strong> or <strong>relative</strong> – to the WordPress installation folder
ja: WordPress インストールフォルダーへのパスを、<strong>絶対パス</strong>または<strong>相対パス</strong>で入力してください

en: Please give some examples of errors and how would you improve them:
ja: エラーの例と改善方法を教えてください：

en: Please go to the %1$s page and click on "%2$s" to fix this problem.
ja: この問題を修正するには、%1$s ページに移動し、「%2$s」をクリックしてください。

en: Please go to the %1$sPlugins%2$s page and enable the WPML Multilingual CMS plugin before trying to configure the plugin.
ja: プラグインを設定する前に、%1$sプラグイン%2$sページに移動してWPML Multilingual CMSプラグインを有効にしてください。

en: Please install and activate WPML’s String Translation add-on to use this setting.
ja: この設定を使用するには、WPML の String Translation アドオンをインストールして有効化してください。

en: Please log-out and login again in order to be able to access the admin features in all language domains.
ja: すべての言語ドメインで管理機能にアクセスできるようにするには、ログアウトして再度ログインしてください。

en: Please make backup of your database before using this.
ja: これを使用する前に、データベースのバックアップを作成してください。

en: Please make sure that you've saved all the changes. We will have to reload the page.
ja: すべての変更を保存したことを確認してください。ページをリロードする必要があります。

en: Please make sure to save your post, if you've made any change, before proceeding with this action!
ja: この操作に進む前に、変更を加えた場合は投稿を保存してください！

en: Please note that all translations you have sent to remote translation services will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
ja: WPMLのデータをリセットすると、リモート翻訳サービスに送信したすべての翻訳が失われることに注意してください。後で回復することはできません。

en: Please note that currently, you can translate the slugs of taxonomy terms but it is not possible to %s.
ja: 現在、タクソノミー用語のスラッグは翻訳できますが、%sはできませんのでご注意ください。

en: Please note: language codes cannot be changed after adding languages. Make sure you enter the correct code.
ja: 注意：言語を追加した後、言語コードは変更できません。正しいコードを入力していることを確認してください。

en: Please rate this translation:
ja: この翻訳を評価してください：

en: Please save the settings first by clicking Save.
ja: まず「保存」をクリックして設定を保存してください。

en: Please select what to show for the root url.
ja: ルートURLに表示するものを選択してください。

en: Please, enter required data.
ja: 必須データを入力してください。

en: Please, enter valid data.
ja: 有効なデータを入力してください。

en: Plugin Name
ja: プラグイン名

en: Plural
ja: 複数形

en: Position of hreflang links
ja: hreflangリンクの位置

en: Position of link(s):
ja: リンクの位置：

en: Position:
ja: 位置：

en: Post Navigation: Next Label
ja: 投稿ナビゲーション: 次のラベル

en: Post Navigation: Previous Label
ja: 投稿ナビゲーション: 前のラベル

en: Post Translation Text
ja: 投稿翻訳テキスト

en: Post Translations
ja: 投稿翻訳

en: Post Types Translation
ja: 投稿タイプの翻訳

en: Post not found
ja: 投稿が見つかりません

en: Post type and source language assignment have been fixed for
ja: 投稿タイプとソース言語の割り当てが修正されました：

en: Post types
ja: 投稿タイプ

en: Post without a title
ja: タイトルなしの投稿

en: Posts Slider: More Link Text
ja: 投稿スライダー：詳細リンクテキスト

en: Posts and pages synchronization
ja: 投稿とページの同期

en: Posts: Button Text
ja: 投稿：ボタンテキスト

en: Posts: More Link Text
ja: 投稿：詳細リンクテキスト

en: Posts: No Results Message
ja: 投稿：結果なしメッセージ

en: Posts: Terms Label
ja: 投稿：用語ラベル

en: Preferences saved.
ja: 設定を保存しました。

en: Preserve URL arguments
ja: URL引数を保持する

en: Preserving URL arguments
ja: URL引数を保持する

en: Preview update failed
ja: プレビューの更新に失敗しました

en: Previous page
ja: 前のページ

en: Price Table: Button link
ja: 料金表：ボタンリンク

en: Price Table: Button text
ja: 料金表：ボタンテキスト

en: Price Table: Footer additional info
ja: 料金表：フッター追加情報

en: Price Table: Heading
ja: 料金表：見出し

en: Price Table: Period
ja: 料金表：期間

en: Price Table: Ribbon title
ja: 料金表：リボンタイトル

en: Price Table: Sub heading
ja: 料金表：サブ見出し

en: Price Table: text
ja: 料金表: テキスト

en: Pricing table: Billing Option 1
ja: 料金表: 請求オプション1

en: Pricing table: Billing Option 2
ja: 料金表: 請求オプション2

en: Pricing table: Button link
ja: 料金表：ボタンリンク

en: Pricing table: Button text
ja: 料金表：ボタンテキスト

en: Pricing table: Duration
ja: 料金表：期間

en: Pricing table: Feature Description
ja: 料金表: 機能説明

en: Pricing table: Feature Tooltip
ja: 料金表: 機能ツールチップ

en: Pricing table: Price
ja: 料金表：価格

en: Pricing table: Ribbon Text
ja: 料金表: リボンテキスト

en: Pricing table: Title
ja: 料金表：タイトル

en: Private
ja: プライベート

en: Problem receiving translation jobs?
ja: 翻訳ジョブの受信に問題がありますか？

en: Progress: Inner text
ja: 進捗：内部テキスト

en: Progress: Title
ja: 進捗：タイトル

en: Publish the post translations
ja: 投稿の翻訳を公開する

en: Publish the translated post when original is also published (default)
ja: オリジナルが公開されている場合、翻訳された投稿も公開する（デフォルト）

en: Quote: Quote Cite
ja: 引用: 引用元

en: Quote: Quote Content
ja: 引用: 引用コンテンツ

en: REST enabled
ja: REST有効

en: Rate translation
ja: 翻訳を評価

en: Rate translation of this page
ja: このページの翻訳を評価

en: Rating
ja: 評価

en: Rating:
ja: 評価：

en: Read how this works
ja: 仕組みを読む

en: Read more
ja: 詳細を読む

en: Recommended
ja: 推奨

en: Redirect visitors based on browser language only if translations exist
ja: 翻訳が存在する場合にのみ、ブラウザ言語に基づいて訪問者をリダイレクトする

en: Refresh
ja: 更新

en: Refreshing the page, please wait...
ja: ページを更新しています。お待ちください...

en: Register
ja: 登録

en: Reload the page and try again.
ja: ページを再読み込みして、もう一度お試しください。

en: Remember visitors' language preference for %s hours (please enter 24 or multiples of it).
ja: 訪問者の言語設定を%s時間記憶する（24またはその倍数を入力してください）。

en: Remote XML Config Log
ja: リモートXML設定ログ

en: Remove %s
ja: %sを削除

en: Remove all messages and notifications
ja: すべてのメッセージと通知を削除

en: Remove all messages and notifications, for all users.
ja: すべてのユーザーのすべてのメッセージと通知を削除します。

en: Remove comments that don't match the content's language
ja: コンテンツの言語と一致しないコメントを削除

en: Remove debug logs of String Translation cache
ja: 文字列翻訳キャッシュのデバッグログを削除

en: Remove ghost entries from the translation tables
ja: 翻訳テーブルからゴーストエントリを削除する

en: Remove language suffixes from taxonomy names.
ja: タクソノミー名から言語サフィックスを削除する。

en: Remove the 'filter_var' string from the 'disable_functions' directive or...
ja: 「filter_var」文字列を「disable_functions」ディレクティブから削除するか、または...

en: Removes entries from the WPML tables that are not linked properly. Cleans the table off entries left over upgrades, bug fixes or undetermined factors.
ja: WPMLテーブルから適切にリンクされていないエントリを削除します。アップグレード、バグ修正、または不明な要因によって残されたエントリをテーブルからクリーンアップします。

en: Removes invalid rows stored in option and hide admin notice.
ja: オプションに保存されている無効な行を削除し、管理通知を非表示にします。

en: Rename label to %s
ja: ラベルを%sに名前変更

en: Replied
ja: 返信済み

en: Reply to admin
ja: 管理者に返信

en: Reply to admin:
ja: 管理者へ返信：

en: Reply to translator
ja: 翻訳者に返信

en: Reply to translator:
ja: 翻訳者へ返信：

en: Required
ja: 必須

en: Reset
ja: リセット

en: Reset and deactivate WPML
ja: WPMLをリセットして非アクティブ化

en: Reset languages
ja: 言語をリセット

en: Reset settings
ja: 設定をリセット

en: Restore
ja: 復元

en: Restore default
ja: デフォルトに戻す

en: Restore dismissed and hidden messages and notifications.
ja: 非表示および無視されたメッセージと通知を復元します。

en: Restore messages and notification
ja: メッセージと通知を復元

en: Retry
ja: 再試行

en: Review
ja: レビュー

en: Reviewed by:
ja: レビュー担当者：

en: Reviews: Comment Contents
ja: レビュー: コメント内容

en: Reviews: Comment Image
ja: レビュー: コメント画像

en: Reviews: Comment Link
ja: レビュー: コメントリンク

en: Reviews: Comment Title
ja: レビュー: コメントタイトル

en: Reviews: Commenter Name
ja: レビュー: コメント投稿者名

en: Running now batch #%d
ja: 現在バッチ #%d を実行中

en: SEO Options
ja: SEOオプション

en: Safe HTML editing
ja: 安全なHTML編集

en: Save
ja: 保存

en: Save the translated post as a draft
ja: 翻訳された投稿を下書きとして保存する

en: Saving settings...
ja: 設定を保存しています...

en: Scanning Results
ja: スキャン結果

en: Scanning now, please don't close this page.
ja: 現在スキャン中です。このページを閉じないでください。

en: Scanning now, please wait...
ja: 現在スキャン中、お待ちください...

en: Search
ja: 検索

en: Search Dropdown: Placeholder
ja: ドロップダウン検索: プレースホルダー

en: Search Inline: Placeholder
ja: インライン検索: プレースホルダー

en: Search Modal: Placeholder
ja: モーダル検索: プレースホルダー

en: Search: Placeholder
ja: 検索: プレースホルダー

en: Select All
ja: すべて選択

en: Select Language
ja: 言語を選択

en: Select Validation
ja: 検証を選択

en: Select a preset
ja: プリセットを選択

en: Select all items
ja: すべてのアイテムを選択

en: Select bulk action
ja: 一括操作を選択

en: Select content and send to translation
ja: コンテンツを選択して翻訳に送信する

en: Select how to display the language switcher in the menu. Choose "List of languages" to display all the items at the same level or "Dropdown" to display the current language as parent and other languages as children.
ja: メニューに言語スイッチャーを表示する方法を選択してください。すべての項目を同じレベルで表示するには「言語リスト」を、現在の言語を親として他の言語を子として表示するには「ドロップダウン」を選択してください。

en: Select row
ja: 行を選択

en: Select the menus, in which to display the language switcher.
ja: 言語スイッチャーを表示するメニューを選択してください。

en: Select the position to display the language switcher in the menu.
ja: メニューに言語スイッチャーを表示する位置を選択してください。

en: Select the position to display the post translations links.
ja: 投稿翻訳リンクを表示する位置を選択してください。

en: Select the style of the language switcher.
ja: 言語スイッチャーのスタイルを選択してください。

en: Select the taxonomy to translate:
ja: 翻訳するタクソノミーを選択してください：

en: Select the widget area where to include the language switcher.
ja: 言語スイッチャーを含めるウィジェットエリアを選択してください。

en: Select this option if your theme or plugins use AJAX operations on the front-end, that WPML needs to filter. WPML will set a cookie using JavaScript which will allow it to return the correct content for AJAX operations.
ja: テーマまたはプラグインがフロントエンドでAJAX操作を使用しており、WPMLがフィルタリングする必要がある場合は、このオプションを選択してください。WPMLはJavaScriptを使用してクッキーを設定し、AJAX操作に正しいコンテンツを返すことができるようにします。

en: Select translation option
ja: 翻訳オプションを選択

en: Select your language:
ja: 言語を選択してください：

en: Send
ja: 送信

en: Send to translation the content of raw HTML cells
ja: 生のHTMLセルのコンテンツを翻訳に送信する

en: Send to translator
ja: 翻訳者に送信

en: Sent to translation service
ja: 翻訳サービスに送信済み

en: Sent to translator
ja: 翻訳者に送信済み

en: Server error
ja: サーバーエラー

en: Server error. Please refresh and try again.
ja: サーバーエラーです。ページを更新してもう一度お試しください。

en: Service added and set as default.
ja: サービスが追加され、デフォルトに設定されました。

en: Set admin language as editing language.
ja: 管理言語を編集言語として設定する。

en: Set language information
ja: 言語情報を設定する

en: Set page parent for translation according to page parent of the original language
ja: 元の言語のページ親に従って翻訳のページ親を設定する

en: Set-up the translation
ja: 翻訳をセットアップ

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done
ja: 部分的に完了

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done.
ja: 部分的に完了しました。

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: There might be more content to fix: please repeat the process.
ja: 修正すべきコンテンツがさらにある可能性があります。プロセスを繰り返してください。

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: translation jobs updated
ja: 翻訳ジョブが更新されました

en: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated.
ja: 重複としてマークされた投稿について、icl_translation_status テーブルの翻訳ステータスを DUPLICATE に設定します。

en: Setting language to media. %d left
ja: メディアに言語を設定しています。残り%d

en: Setting language to media: done!
ja: メディアへの言語設定：完了！

en: Settings
ja: 設定

en: Settings saved
ja: 設定を保存しました

en: Settings updated
ja: 設定を更新しました

en: Setup
ja: セットアップ

en: Setup WPML
ja: WPMLをセットアップ

en: Setup manually
ja: 手動で設定

en: Show
ja: 表示

en: Show "Multilingual Content Setup" meta box on post edit screen.
ja: 投稿編集画面に「多言語コンテンツ設定」メタボックスを表示します。

en: Show Active Language - has to be ON with Dropdown
ja: アクティブな言語を表示 - ドロップダウンでONにする必要があります

en: Show Language Switcher on login and registration pages
ja: ログインおよび登録ページに言語スイッチャーを表示する

en: Show Translation Feedback module for these languages:
ja: これらの言語の翻訳フィードバックモジュールを表示：

en: Show content in:
ja: コンテンツの表示言語：

en: Show details
ja: 詳細を表示

en: Show language switcher in footer
ja: フッターに言語スイッチャーを表示

en: Show links above or below posts, offering them in other languages
ja: 投稿の上下にリンクを表示し、他の言語で提供する

en: Show on the left side of the screen
ja: 画面の左側に表示

en: Show on the right side of the screen
ja: 画面の右側に表示

en: Show system fields
ja: システムフィールドを表示

en: Show this notice.
ja: この通知を表示する。

en: Showing content in:
ja: コンテンツの表示言語：

en: Side-by-side editing
ja: 並べて編集

en: Since WPML 3.6.0, the language switchers are not using CSS IDs and the CSS classes have changed. This was required to fix some bugs and match the latest standards. If your theme or your custom CSS is not relying on these old selectors, it's recommended to skip the backwards compatibility. However, it's still possible to re-activate this option later.
ja: WPML 3.6.0以降、言語スイッチャーはCSS IDを使用せず、CSSクラスが変更されました。これは、いくつかのバグを修正し、最新の標準に合わせるために必要でした。テーマまたはカスタムCSSがこれらの古いセレクターに依存していない場合は、下位互換性をスキップすることをお勧めします。ただし、このオプションは後で再度有効にすることも可能です。

en: Singular
ja: 単数形

en: Site
ja: サイト

en: Site %s
ja: サイト %s

en: Site Languages
ja: サイトの言語

en: Site key:
ja: サイトキー:

en: Skip backwards compatibility
ja: 下位互換性をスキップ

en: Skip language
ja: 言語をスキップ

en: Slides: button text
ja: スライド：ボタンテキスト

en: Slides: description
ja: スライド：説明

en: Slides: heading
ja: スライド：見出し

en: Slides: link URL
ja: スライド：リンクURL

en: Slug
ja: スラッグ

en: Slug translation is currently disabled in WPML. %1$sClick here to enable.%2$s
ja: スラッグ翻訳は現在WPMLで無効になっています。%1$s有効にするにはここをクリックしてください。%2$s

en: Slugs are currently not translated.
ja: スラッグは現在翻訳されていません。

en: Slugs are currently translated. Click the link above to edit the translations.
ja: スラッグは現在翻訳されています。翻訳を編集するには上記のリンクをクリックしてください。

en: Some WPML Language Switcher settings were reinitialized because they were corrupted. Please re-configure them:
ja: WPML言語スイッチャーの設定の一部が破損していたため、再初期化されました。再設定してください：

en: Some WPML String Translation features may not work correctly without utf8mb4 character support.
ja: utf8mb4文字サポートがないと、WPML String Translationの一部の機能が正しく動作しない場合があります。

en: Some content may appear gone due to the default language change. See
ja: デフォルト言語の変更により、一部のコンテンツが表示されなくなる場合があります。アーカイブリストがすべての投稿を引き続き表示するようにする方法については、以下を参照してください。

en: Some content may not be translated to all languages. Choose what should appear in the language switcher when translation is missing.
ja: 一部のコンテンツはすべての言語に翻訳されていない場合があります。翻訳がない場合に言語スイッチャーに何を表示するかを選択してください。

en: Some of your content was translated using the Classic Translation Editor. If you proceed, re-translating may overwrite or delete those translations.
ja: 一部のコンテンツはクラシック翻訳エディターを使用して翻訳されました。続行すると、再翻訳によってそれらの翻訳が上書きまたは削除される可能性があります。

en: Some parameters are missing for this request.
ja: このリクエストには一部のパラメーターが不足しています。

en: Something went wrong with automatic translation. Please contact %1$1sWPML support%2$2s and report that the following automatic translation is stuck: %3$3s
ja: 自動翻訳で問題が発生しました。%1$1sWPMLサポート%2$2sに連絡し、以下の自動翻訳が停止していることを報告してください：%3$3s

en: Something went wrong. Please try again or contact the support.
ja: 問題が発生しました。もう一度お試しいただくか、サポートにお問い合わせください。

en: Something went wrong. Please try again.
ja: 問題が発生しました。もう一度お試しください。

en: Spell Checker
ja: スペルチェッカー

en: Start the process
ja: プロセスを開始

en: Starting...
ja: 開始中...

en: Status
ja: ステータス

en: Status:
ja: ステータス：

en: Sticky
ja: スティッキー

en: Stop showing this message
ja: このメッセージを表示しない

en: Store a language cookie to support language filtering for AJAX
ja: AJAXの言語フィルタリングをサポートするために言語クッキーを保存する

en: Strings for menus will be updated
ja: メニューの文字列が更新されます

en: Style
ja: スタイル

en: Styling the language switcher with additional CSS
ja: 追加CSSで言語スイッチャーをスタイリングする

en: Subscribe form: Button Text
ja: 購読フォーム：ボタンテキスト

en: Subscribe form: Checkbox Text
ja: 購読フォーム：チェックボックスのテキスト

en: Subscribe form: Notification Subject
ja: 購読フォーム：通知件名

en: Subscribe form: Redirect Link
ja: 購読フォーム：リダイレクトリンク

en: Subscribe form: Success Message
ja: 購読フォーム：成功メッセージ

en: Subscribe form: Terms and Conditions
ja: 購読フォーム：利用規約

en: Support
ja: サポート

en: Switch to %s
ja: %s に切り替える

en: Sync
ja: 同期

en: Synchronize comment status
ja: コメントステータスを同期する

en: Synchronize comments on duplicate content
ja: 重複コンテンツのコメントを同期する

en: Synchronize local job ids with ATE jobs
ja: ローカルジョブIDとATEジョブを同期する

en: Synchronize local job ids with their ATE counterparts. You will have to refresh a few times any admin page to accomplish the process.
ja: ローカルジョブIDを対応するATEジョブと同期します。このプロセスを完了するには、管理ページを数回更新する必要があります。

en: Synchronize menus between languages.
ja: 言語間でメニューを同期します。

en: Synchronize page order for translations
ja: 翻訳のページ順序を同期する

en: Synchronize page template
ja: ページテンプレートを同期する

en: Synchronize password for password protected posts
ja: パスワード保護された投稿のパスワードを同期する

en: Synchronize ping status
ja: ピングステータスを同期する

en: Synchronize posts format
ja: 投稿形式を同期する

en: Synchronize posts taxonomies
ja: 投稿タクソノミーを同期する

en: Synchronize private flag
ja: プライベートフラグを同期する

en: Synchronize sticky flag
ja: スティッキーフラグを同期する

en: Synchronize taxonomy hierarchy according to: %1$s language.
ja: %1$s 言語に従ってタクソノミー階層を同期します。

en: Syncing menus %1 of %2
ja: メニュー %2 の同期 %1

en: Tab Item: Content
ja: タブアイテム: コンテンツ

en: Tab Item: Label
ja: タブアイテム: ラベル

en: Table of Contents: Title
ja: 目次: タイトル

en: Tabs: Content
ja: タブ：コンテンツ

en: Tabs: Tab Content
ja: タブ: タブコンテンツ

en: Tabs: Tab Label
ja: タブ: タブラベル

en: Tabs: Title
ja: タブ：タイトル

en: Target Language
ja: ターゲット言語

en: Taxonomies Translation
ja: タクソノミーの翻訳

en: Taxonomy
ja: タクソノミー

en: Taxonomy Translation
ja: タクソノミー翻訳

en: Taxonomy translation
ja: タクソノミー翻訳

en: Technical support for clients is available via %sWPML forums%s.
ja: クライアント向けの技術サポートは、%sWPMLフォーラム%sを通じて利用できます。

en: Tell the world your site is running multilingual with WPML (places a message in your site's footer) - <a href="%s">read more</a>
ja: WPMLでサイトが多言語対応であることを世界に知らせる（サイトのフッターにメッセージを配置） - <a href="%s">詳細はこちら</a>

en: Term translation
ja: 用語の翻訳

en: Testimonial Carousel: Content
ja: お客様の声カルーセル：コンテンツ

en: Testimonial Carousel: Name
ja: お客様の声カルーセル：名前

en: Testimonial Carousel: Title
ja: お客様の声カルーセル：タイトル

en: Testimonial: Content
ja: お客様の声: コンテンツ

en: Testimonial: Heading
ja: お客様の声：見出し

en: Testimonial: Job
ja: お客様の声: 職種

en: Testimonial: Link URL
ja: お客様の声: リンク URL

en: Testimonial: Name
ja: お客様の声: 名前

en: Testimonial: content
ja: お客様の声: コンテンツ

en: Text Color
ja: テキストの色

en: Text Content: Text
ja: テキストコンテンツ: テキスト

en: Text Editor: Text
ja: テキストエディター: テキスト

en: Text for alternative languages for posts:
ja: 投稿の代替言語のテキスト：

en: Thank you for choosing. You can always change your selection in %sPost Types Translation setup%s.
ja: 選択ありがとうございます。%s投稿タイプ翻訳設定%sでいつでも選択を変更できます。

en: Thank you for registering WPML on this site. You will receive automatic updates when new versions are available.
ja: このサイトでWPMLをご登録いただきありがとうございます。新しいバージョンが利用可能になると、自動更新が届きます。

en: Thank you for your rating and comment!
ja: 評価とコメントありがとうございます！

en: Thank you for your rating!
ja: 評価ありがとうございます！

en: The 'Reset' action will deactivate the WPML plugin after it deletes the WPML tables (tables with the 'icl_' prefix) from the database. The action will NOT delete any content (posts, taxonomy terms etc.). It only affects translation and language information that WPML associates with each content type.
ja: 「リセット」アクションは、WPMLテーブル（「icl_」プレフィックスを持つテーブル）をデータベースから削除した後、WPMLプラグインを非アクティブ化します。このアクションはコンテンツ（投稿、タクソノミー用語など）を削除しません。WPMLが各コンテンツタイプに関連付ける翻訳と言語情報のみに影響します。

en: The Language code already exists.
ja: 言語コードはすでに存在します。

en: The Language name already exists.
ja: 言語名はすでに存在します。

en: The URL of the HTML file is required
ja: HTMLファイルのURLが必要です

en: The WPML Multilingual CMS plugin is not currently enabled.
ja: WPML Multilingual CMSプラグインは現在有効になっていません。

en: The WPML Page Builders plugin that you're using is now part of WPML.
ja: 使用しているWPML Page BuildersプラグインはWPMLの一部になりました。

en: The button is disabled because all existing menus have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
ja: 既存のすべてのメニューに言語スイッチャーがあるため、ボタンは無効になっています。既存の言語スイッチャーの設定を編集できます。

en: The button is disabled because all existing widget areas have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
ja: 既存のすべてのウィジェットエリアに言語スイッチャーがあるため、ボタンは無効になっています。既存の言語スイッチャーの設定を編集できます。

en: The button is disabled because there are no menus in the site. Add a menu and you can later enable a language switcher in it.
ja: サイトにメニューがないため、ボタンは無効になっています。メニューを追加すると、後でその中に言語スイッチャーを有効にできます。

en: The button is disabled because there are no registered widget areas in the site.
ja: サイトに登録されているウィジェットエリアがないため、ボタンは無効になっています。

en: The current content of this %s will be permanently lost. WPML will copy the %s content and replace the current content.
ja: この%sの現在のコンテンツは永久に失われます。WPMLは%sコンテンツをコピーし、現在のコンテンツを置き換えます。

en: The data will be encrypted with the %s algorithm.
ja: データは%sアルゴリズムで暗号化されます。

en: The default locale already exists.
ja: デフォルトロケールはすでに存在します。

en: The field can't be empty.
ja: フィールドは空にできません。

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2, therefore it must have been disabled by either you or your host.
ja: フィルター拡張機能はPHP 5.2以降でデフォルトで有効になっているため、あなたまたはホストによって無効にされたはずです。

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2.0. Before this time an experimental PECL extension was
                used, however, the PECL version is no longer recommended to be used or updated. (source:
ja: フィルター拡張機能はPHP 5.2.0以降でデフォルトで有効になっています。それ以前は実験的なPECL拡張機能が
    使用されていましたが、PECLバージョンはもはや使用または更新が推奨されていません。（出典：

en: The following exception has occurred while running the migration, please try again later or contact support if the problem persists.
ja: 移行中に以下の例外が発生しました。後でもう一度お試しいただくか、問題が解決しない場合はサポートにお問い合わせください。

en: The following terms do not have a translation in the chosen language and will be disconnected from this post:
ja: 以下の用語は選択された言語に翻訳がなく、この投稿から切断されます：

en: The hreflang already exists.
ja: hreflangはすでに存在します。

en: The language %s was deleted.
ja: 言語%sが削除されました。

en: The menus on this page may not sync because it requires more input variables. Please modify the %1$s setting in your php.ini or .htaccess files to %2$s or more.
ja: このページのメニューは、より多くの入力変数が必要なため同期できない場合があります。php.iniまたは.htaccessファイルの%1$s設定を%2$s以上に変更してください。

en: The original has been deleted!
ja: オリジナルは削除されました！

en: The remote XML Config Log is empty
ja: リモートXML設定ログは空です

en: The role was not found.
ja: 役割が見つかりませんでした。

en: The selected menus have been synchonized.
ja: 選択したメニューが同期されました。

en: The selected strings can now be translated using the %1$s String Translation %2$s screen
ja: 選択した文字列は、%1$s String Translation %2$s画面を使用して翻訳できるようになりました。

en: The service has been enabled.
ja: サービスが有効になりました。

en: The taxonomy hierarchy is already synchronized.
ja: タクソノミー階層はすでに同期されています。

en: The taxonomy hierarchy is now synchronized.
ja: タクソノミー階層が同期されました。

en: The translation preference for this field are being controlled by a language configuration XML file. If you want to control it manually, remove the entry from the configuration file.
ja: このフィールドの翻訳設定は、言語設定XMLファイルによって制御されています。手動で制御したい場合は、設定ファイルからエントリを削除してください。

en: The trashed feedback will be permanently deleted after %d days.
ja: ゴミ箱に移動されたフィードバックは%d日後に完全に削除されます。

en: The upgrade is complete.
ja: アップグレードが完了しました。

en: The uploaded file exceeds %s bytes.
ja: アップロードされたファイルが%sバイトを超えています。

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
ja: アップロードされたファイルがphp.iniのupload_max_filesizeディレクティブを超えています。

en: The uploaded file was only partially uploaded.
ja: アップロードされたファイルは部分的にしかアップロードされませんでした。

en: The user could not be created
ja: ユーザーを作成できませんでした

en: The web server cannot write to the .htaccess file
ja: Webサーバーが.htaccessファイルに書き込めません

en: Theme and Plugins compatibility with WPML
ja: WPMLとのテーマとプラグインの互換性

en: Theme and plugins localization
ja: テーマとプラグインのローカライズ

en: There are no templates available.
ja: 利用可能なテンプレートがありません。

en: There was an error uploading the file, please try again!
ja: ファイルのアップロード中にエラーが発生しました。もう一度お試しください！

en: These languages are enabled for this site:
ja: これらの言語がこのサイトで有効になっています:

en: These plugins are known to have compatibiliy issues with WPML:
ja: これらのプラグインはWPMLとの互換性の問題があることが知られています：

en: This action is not allowed
ja: この操作は許可されていません

en: This applies to all types of media items (images, videos, PDFs, etc.) and not just images. WPML will only duplicate media texts (alt, caption, title) and not the media files.
ja: これは、画像だけでなく、すべての種類のメディアアイテム（画像、動画、PDFなど）に適用されます。WPML はメディアテキスト（alt、キャプション、タイトル）のみを複製し、メディアファイルは複製しません。

en: This can be a result of either:
ja: これは以下のいずれかの結果である可能性があります:

en: This document is a duplicate of %s and it is maintained by WPML.
ja: このドキュメントは%sの複製であり、WPMLによって管理されています。

en: This feature turns themes into multilingual, without having to edit their PHP files.
ja: この機能は、PHPファイルを編集することなく、テーマを多言語対応にします。

en: This feature uses Javascript. Make sure that your site doesn't have JS errors.
ja: この機能はJavascriptを使用します。サイトにJSエラーがないことを確認してください。

en: This function is available through the Network Admin section.
ja: この機能はネットワーク管理セクションから利用できます。

en: This information allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and theme on your site. Provide this information if requested in our support forum. No passwords or other confidential information is included.
ja: この情報により、サポートチームはサイトのWordPress、プラグイン、テーマのバージョンを確認できます。サポートフォーラムで要求された場合は、この情報を提供してください。パスワードやその他の機密情報は含まれていません。

en: This is a translation of
ja: これはの翻訳です

en: This is the order in which the languages will be displayed in the language switcher.
ja: これは、言語スイッチャーに言語が表示される順序です。

en: This language selector determines which content to display. You can choose items in a specific language or in all languages. To change the language of the WordPress Admin interface, go to your profile.
ja: この言語セレクターは、表示するコンテンツを決定します。特定の言語またはすべての言語の項目を選択できます。WordPress管理インターフェースの言語を変更するには、プロフィールに移動してください。

en: This may solve issues like missing languages in the language switcher.
ja: これにより、言語スイッチャーで言語が見つからないなどの問題が解決する場合があります。

en: This means that %s isn't yet aware of the problem in the translation and cannot fix it.
ja: これは、%sが翻訳の問題をまだ認識しておらず、修正できないことを意味します。

en: This operation copies the content from the original language onto this translation. It's meant for when you want to start with the original content, but keep translating in this language. This button is only enabled when there's no content in the editor.
ja: この操作は、元の言語からこの翻訳にコンテンツをコピーします。元のコンテンツから開始したいが、この言語で翻訳を続けたい場合に意図されています。このボタンは、エディターにコンテンツがない場合にのみ有効になります。

en: This operation will remove WPML's language table and recreate it. You should use it if you just installed WPML and you're not seeing a complete list of available languages.
ja: この操作により、WPMLの言語テーブルが削除され、再作成されます。WPMLをインストールしたばかりで、利用可能な言語の完全なリストが表示されない場合に使用してください。

en: This operation will reset WPML's language tables and reinstall it. Any custom languages that you added will be removed.
ja: この操作により、WPMLの言語テーブルがリセットされ、再インストールされます。追加したカスタム言語はすべて削除されます。

en: This operation will synchronize this translation with the original language. When you edit the original, this translation will update immediately. It's meant when you want the content in this language to always be the same as the content in the original language.
ja: この操作は、この翻訳を元の言語と同期します。元の言語を編集すると、この翻訳はすぐに更新されます。この言語のコンテンツを常に元の言語のコンテンツと同じにしたい場合に意図されています。

en: This option ensures image texts (like alt, title, and caption) are translatable and displayed on the front-end. WPML duplicates media only when needed and only during translation, keeping your database clean and avoiding unnecessary entries.
ja: このオプションにより、画像テキスト（alt、タイトル、キャプションなど）が翻訳可能になり、フロントエンドに表示されるようになります。WPML は必要な場合にのみ、翻訳中にメディアを複製し、データベースをクリーンに保ち、不要なエントリを回避します。

en: This option is not yet available for Multisite installs
ja: このオプションは、マルチサイトインストールではまだ利用できません

en: This page is set to be %1$stranslated manually%2$s using the WordPress Editor
ja: このページはWordPressエディターを使用して%1$s手動で翻訳%2$sするように設定されています

en: This page was translated from:
ja: このページは以下から翻訳されました：

en: This plugin has been deactivated as it is now part of the WPML Multilingual CMS plugin. You can safely delete it.
ja: このプラグインはWPML Multilingual CMSプラグインの一部になったため、無効化されました。安全に削除できます。

en: This post is already duplicated.
ja: この投稿はすでに複製されています。

en: This post is also available in:
ja: この投稿は以下でも利用可能です：

en: This post is also available in: %s
ja: この投稿は以下でも利用可能です：%s

en: This screen contains the language settings for your site.
ja: この画面には、サイトの言語設定が含まれています。

en: This setting is controlled by a wpml-config.xml file. Click here to unlock and override this setting.
ja: この設定はwpml-config.xmlファイルによって制御されています。ここをクリックしてロックを解除し、この設定を上書きしてください。

en: This term has additional meta fields:
ja: この用語には追加のメタフィールドがあります：

en: This text appears before the list of languages. Your text needs to include the string %s which is a placeholder for the actual links.
ja: このテキストは言語リストの前に表示されます。テキストには、実際のリンクのプレースホルダーである文字列%sを含める必要があります。

en: This version of WPML includes major updates and improvements.
ja: このバージョンのWPMLには、主要な更新と改善が含まれています。

en: This warning will disappear once this issue is fixed.
ja: この問題が修正されると、この警告は表示されなくなります。

en: This will %1$soverwrite any existing language-specific settings%2$s, including translated texts created with WPML.
ja: これにより、WPML で作成された翻訳済みテキストを含む、%1$s既存の言語固有の設定が上書きされます%2$s。

en: This will %1$soverwrite any existing language-specific settings%2$s.
ja: これにより、%1$s既存の言語固有の設定が上書きされます%2$s。

en: This will assign the same taxonomy terms as the source for each post translation.
ja: これにより、各投稿翻訳にソースと同じタクソノミー用語が割り当てられます。

en: This will change the settings of your language switchers %s to their defaults as set by the theme. Please note that some switchers may be removed and others may be added.
ja: これにより、言語スイッチャー%sの設定がテーマで設定されたデフォルト値に変更されます。一部のスイッチャーが削除され、他のスイッチャーが追加される可能性があることに注意してください。

en: This will check for comments that have a language different than the content they belong to. If found, we can delete these comments for you. We call these 'orphan comments'.
ja: これは、コンテンツとは異なる言語のコメントをチェックします。見つかった場合、これらのコメントを削除できます。これらを「孤立コメント」と呼びます。

en: This will duplicate media texts (alt, title, caption) to all languages using the options you selected above. Please stay on this page until the process completes - it may take a few minutes.
ja: これにより、上記で選択したオプションを使用して、メディアテキスト（alt、タイトル、キャプション）がすべての言語に複製されます。プロセスが完了するまでこのページに留まってください。数分かかる場合があります。

en: To add categories that already exist in other languages go to the <a%s>category management page</a>
ja: 他の言語に既に存在するカテゴリを追加するには、<a%s>カテゴリ管理ページ</a>に移動してください

en: To continue using WPML features like automatic translation and plugin updates, please register your site again. Don't worry, your existing content and translations are safe.
ja: 自動翻訳やプラグインの更新など、WPML の機能を引き続き使用するには、サイトを再度登録してください。ご安心ください。既存のコンテンツと翻訳は安全です。

en: To easily translate %s, you need to add the following WPML components:
ja: %sを簡単に翻訳するには、以下のWPMLコンポーネントを追加する必要があります。

en: To edit other languages, use the switcher in the top admin bar.
ja: 他の言語を編集するには、上部の管理バーにあるスイッチャーを使用してください。

en: To enable it, either you or your host will need to open your website's php.ini file and either:
ja: 有効にするには、あなたまたはホストがウェブサイトのphp.iniファイルを開いて、次のいずれかを実行する必要があります：

en: To enable the <strong>Use directory for default language</strong> option, you need to <a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>specify what to show for your site's root URL</a>.
ja: <strong>デフォルト言語にディレクトリを使用</strong>オプションを有効にするには、サイトのルート URL に表示するものを<a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>指定</a>する必要があります。

en: To ensure and improve the security of your website, WPML makes use of the
ja: ウェブサイトのセキュリティを確保し、向上させるために、WPMLは

en: To fix, open "%s" and set the "default locale" values as shown above.
ja: 修正するには、「%s」を開き、「デフォルトのロケール」の値を上記のように設定してください。

en: To learn more, please visit our documentation page about %s.
ja: 詳細については、%sに関するドキュメントページをご覧ください。

en: To synchronize values for translations, you need to enable WPML's Translation Management module.
ja: 翻訳の値を同期するには、WPMLの翻訳管理モジュールを有効にする必要があります。

en: To translate content created with %1$s, you need to %2$sinstall WPML String Translation%3$s
ja: %1$sで作成されたコンテンツを翻訳するには、%2$sWPML String Translationをインストール%3$sする必要があります

en: To translate taxonomy labels and slug you need %s plugin.
ja: タクソノミーのラベルとスラッグを翻訳するには、%s プラグインが必要です。

en: To translate text-based options, use %1$sOther texts (Strings)%2$s in the %3$sTranslation Dashboard%4$s.
ja: テキストベースのオプションを翻訳するには、%3$s翻訳ダッシュボード%4$sの%1$sその他のテキスト（文字列）%2$sを使用してください。

en: To translate these items, please go to <a rel="noreferrer" href="%s">Translation Management</a> and send them for translation.
ja: これらのアイテムを翻訳するには、<a rel="noreferrer" href="%s">翻訳管理</a>に移動して翻訳に送信してください。

en: Toggle: Content
ja: トグル：コンテンツ

en: Toggle: Title
ja: トグル：タイトル

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
en: It requires a call to each of the site's language domains on both log-in and log-out, so there's a small performance penalty to using it.
ja: ログイン時とログアウト時の両方で、サイトの各言語ドメインへの呼び出しが必要なため、これを使用するとわずかなパフォーマンスペナルティが発生します。

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
en: This feature allows the theme and plugins to work correctly when on sites that use languages in domains.
ja: この機能により、ドメインで言語を使用するサイトでテーマとプラグインが正しく機能します。

en: Track all translation jobs on your site, along with status, translation method, and history. Use this page to monitor progress or cancel jobs.
ja: サイト上のすべての翻訳ジョブを、ステータス、翻訳方法、履歴とともに追跡します。このページを使用して、進捗状況を監視したり、ジョブをキャンセルしたりできます。

en: Track and manage jobs
ja: ジョブを追跡および管理する

en: Translatable
ja: 翻訳可能

en: Translatable custom posts linking
ja: 翻訳可能なカスタム投稿のリンク

en: Translatable taxonomies linking
ja: 翻訳可能なタクソノミーのリンク

en: Translate
ja: 翻訳

en: Translate Content
ja: コンテンツを翻訳する

en: Translate Media Library texts (alt, caption, title) when translating content
ja: コンテンツの翻訳時にメディアライブラリのテキスト（alt、キャプション、タイトル）を翻訳する

en: Translate independently
ja: 独立して翻訳

en: Translate menu strings and URLs for:
ja: メニューの文字列とURLを翻訳：

en: Translate this Document
ja: このドキュメントを翻訳

en: Translated by:
ja: 翻訳者：

en: Translated post
ja: 翻訳済み投稿

en: Translated taxonomies
ja: 翻訳されたタクソノミー

en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
ja: %1$sを翻訳していますか？より簡単に翻訳するには%2$sテーブルを使用してください。

en: Translating content created with page builders
ja: ページビルダーで作成されたコンテンツの翻訳

en: Translation
ja: 翻訳

en: Translation (new)
ja: 翻訳（新規）

en: Translation Dashboard
ja: 翻訳ダッシュボード

en: Translation Editor FAQ
ja: 翻訳エディターFAQ

en: Translation Feedback
ja: 翻訳フィードバック

en: Translation Feedback button on front-end:
ja: フロントエンドの翻訳フィードバックボタン：

en: Translation Jobs
ja: 翻訳ジョブ

en: Translation Memory
ja: 翻訳メモリ

en: Translation Priorities
ja: 翻訳の優先度

en: Translation Priority
ja: 翻訳の優先度

en: Translation Quality
ja: 翻訳品質

en: Translation Queue
ja: 翻訳キュー

en: Translation Service
ja: 翻訳サービス

en: Translation completed
ja: 翻訳完了

en: Translation entry not found for: %d
ja: %dの翻訳エントリが見つかりません

en: Translation fixed
ja: 翻訳修正済み

en: Translation of
ja: 翻訳元

en: Translation of %1$s
ja: %1$s の翻訳

en: Translation options
ja: 翻訳オプション

en: Translation preferences
ja: 翻訳設定

en: Translation rating
ja: 翻訳評価

en: Translation ready to download
ja: 翻訳ダウンロード準備完了

en: Translation requests cancelled.
ja: 翻訳リクエストがキャンセルされました。

en: Translation to:
ja: 翻訳先：

en: Translation:
ja: 翻訳：

en: Translations
ja: 翻訳

en: Translations of taxonomy %1$s labels and slug
ja: タクソノミー %1$s のラベルとスラッグの翻訳

en: Translations queue
ja: 翻訳キュー

en: Translations:
ja: 翻訳：

en: Translator
ja: 翻訳者

en: Translator replied
ja: 翻訳者から返信あり

en: Trash
ja: ゴミ箱

en: Troubleshooting
ja: トラブルシューティング

en: Type a post title
ja: 投稿タイトルを入力

en: URL rewriting is not enabled in your web server.
ja: WebサーバーでURL書き換えが有効になっていません。

en: URLs for menus will be updated
ja: メニューのURLが更新されます

en: Unable to remove relationship!
ja: 関係を削除できません！

en: Unable to set this service as default.
ja: このサービスをデフォルトに設定できません。

en: Unauthorized
ja: 認証されていません

en: Uncategorized
ja: 未分類

en: Unique designs for translations
ja: 翻訳ごとに異なるデザイン

en: Unknown remote translation service
ja: 不明なリモート翻訳サービス

en: Unknown reviewer
ja: 不明なレビューア

en: Until now, your site was set to display "all blog posts", even if they are not translated. That feature is now replaced with a better and more complete translation mode.
ja: これまで、サイトは翻訳されていなくても「すべてのブログ投稿」を表示するように設定されていました。この機能は、より優れた完全な翻訳モードに置き換えられました。

en: Untranslated URL %s
ja: 未翻訳URL %s

en: Untranslated URLs for menus
ja: メニューの未翻訳URL

en: Untranslated string %s
ja: 未翻訳文字列 %s

en: Untranslated strings for menus
ja: メニューの未翻訳文字列

en: Update
ja: 更新

en: Update %1$s menu option to %2$s
ja: %1$sメニューオプションを%2$sに更新

en: Update %s translation
ja: %s の翻訳を更新

en: Update Taxonomy Hierarchy
ja: タクソノミー階層を更新

en: Update Translation Priority
ja: 翻訳の優先度を更新

en: Update URL to %s
ja: URLを%sに更新

en: Update term names
ja: 用語名を更新

en: Updated Name
ja: 更新された名前

en: Upload custom flag
ja: カスタムフラグをアップロード

en: Upload dir is not writable
ja: アップロードディレクトリは書き込み可能ではありません

en: Upload directory cannot be created. Check your permissions.
ja: アップロードディレクトリを作成できません。権限を確認してください。

en: Uploads
ja: アップロード

[ctx: Use Translation Editor notice 1/3]
en: You are using DIVI theme, and you have chosen to use the standard editor for translating content.
ja: DIVIテーマを使用しており、コンテンツの翻訳に標準エディターを使用することを選択しました。

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: Some functionalities may not work properly. We encourage you to switch to use the Translation Editor.
ja: 一部の機能が正常に動作しない場合があります。翻訳エディターの使用に切り替えることをお勧めします。

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: You can find more information here: %s
ja: 詳細はこちらで確認できます：%s

en: Use also for old translations created with the classic editor
ja: クラシックエディターで作成された古い翻訳にも使用する

en: Use directory for default language
ja: デフォルト言語にディレクトリを使用

en: Use the language switcher in the top admin bar to switch languages, then set and save options for each language individually.
ja: トップの管理バーにある言語スイッチャーを使用して言語を切り替え、各言語のオプションを個別に設定して保存します。

en: Use your free automatic translation quota
ja: 無料の自動翻訳クォータを使用する

[ctx: Used before the last element of a three or more elements list]
en: , and
ja: 、および

[ctx: Used between elements of a two elements list]
en: and
ja: と

en: User not found
ja: ユーザーが見つかりません

en: Utf8mb4 charset
ja: Utf8mb4文字セット

en: Valid
ja: 有効

en: Validate on save
ja: 保存時に検証

en: Version
ja: バージョン

en: Video: DailyMotion URL
ja: 動画：DailyMotion URL

en: Video: Embed Code
ja: ビデオ: 埋め込みコード

en: Video: External hosted
ja: 動画：外部ホスト型

en: Video: Link
ja: 動画：リンク

en: Video: Self hosted
ja: 動画：自己ホスト型

en: Video: Vimeo URL
ja: 動画：Vimeo URL

en: Video: Vimeo link
ja: 動画：Vimeoリンク

en: Video: Youtube URL
ja: 動画：YouTube URL

en: View
ja: 表示

en: View post
ja: 投稿を表示

en: Visit
ja: 訪問

en: WP Menus Sync
ja: WPメニュー同期

en: WPML 3.2 release notes
ja: WPML 3.2 リリースノート

en: WPML Export and Import
ja: WPMLのエクスポートとインポート

en: WPML Failed to check language pairs
ja: WPMLが言語ペアの確認に失敗しました

en: WPML Language Switcher
ja: WPML言語スイッチャー

en: WPML Multilingual CMS
ja: WPML多言語CMS

en: WPML Multilingual CMS | <a href="https://wpml.org">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-8-0/">WPML 4.8.0 release notes</a>
ja: WPML Multilingual CMS | <a href="https://wpml.org">ドキュメント</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-8-0/">WPML 4.8.0 リリースノート</a>

en: WPML Network Setup
ja: WPMLネットワーク設定

en: WPML Settings
ja: WPML設定

en: WPML Setup
ja: WPMLセットアップ

en: WPML Site Languages section
ja: WPMLサイト言語セクション

en: WPML Translation Management is now included in WPML Multilingual CMS.
ja: WPML Translation ManagementはWPML Multilingual CMSに含まれるようになりました。

en: WPML admin language
ja: WPML管理言語

en: WPML admin screens require JavaScript in order to display. JavaScript is currently off in your browser.
ja: WPML管理画面を表示するにはJavaScriptが必要です。現在、ブラウザでJavaScriptが無効になっています。

en: WPML allows you to easily translate your site's taxonomies. Only taxonomies marked as translatable will be available for translation. Select the taxonomy in the dropdown menu and then use the list of taxonomy terms that appears to translate them.
ja: WPMLを使用すると、サイトのタクソノミーを簡単に翻訳できます。翻訳可能としてマークされたタクソノミーのみが翻訳に利用できます。ドロップダウンメニューでタクソノミーを選択し、表示されるタクソノミー用語のリストを使用して翻訳してください。

en: WPML can automatically redirect visitors according to browser language.
ja: WPMLは、ブラウザの言語に応じて訪問者を自動的にリダイレクトできます。

en: WPML can now automatically detect what types of texts (alt, caption, title) your images use. Enable this option to avoid duplicate fields in the translation editor and missing translations for your images.
ja: WPML は、画像が使用するテキストの種類（alt、キャプション、タイトル）を自動的に検出できるようになりました。このオプションを有効にすると、翻訳エディターでのフィールドの重複や画像の翻訳漏れを防ぐことができます。

en: WPML can't be functional because it requires a disabled PHP extension!
ja: WPMLは無効なPHP拡張機能が必要なため機能できません！

en: WPML can't run normally. There is an installation or server configuration problem. %1$sShow details%2$s
ja: WPMLは正常に実行できません。インストールまたはサーバー構成の問題があります。%1$s詳細を表示%2$s

en: WPML cannot be activated together with these older plugins:
ja: WPMLはこれらの古いプラグインと一緒にアクティブ化できません：

en: WPML cannot communicate with the remote translation service. Please make sure WPML Translation Management is active.
ja: WPMLはリモート翻訳サービスと通信できません。WPML Translation Managementがアクティブであることを確認してください。

en: WPML capabilities
ja: WPML機能

en: WPML could not create a cache directory in %s
ja: WPMLは%sにキャッシュディレクトリを作成できませんでした

en: WPML could not load configuration files, which your site needs.
ja: WPMLはサイトに必要な設定ファイルを読み込めませんでした。

en: WPML could not write in the cache directory: %s
ja: WPMLはキャッシュディレクトリに書き込めませんでした：%s

en: WPML experienced an issue while trying to automatically translating some of your content:
ja: WPMLはコンテンツの一部を自動翻訳しようとして問題が発生しました。

en: WPML flag
ja: WPMLフラグ

en: WPML has been activated for the selected site.
ja: 選択したサイトのWPMLがアクティブ化されました。

en: WPML has been deactivated for the selected site.
ja: 選択したサイトのWPMLが非アクティブ化されました。

en: WPML has been reset for the selected site.
ja: 選択したサイトのWPMLがリセットされました。

en: WPML is disabled because it requires WordPress version 4.4 or above.
ja: WPMLはWordPressバージョン4.4以上を必要とするため、無効になっています。

en: WPML is missing some records in the languages tables and it cannot fully work until this issue is fixed.
ja: WPMLは言語テーブルにいくつかのレコードが不足しており、この問題が修正されるまで完全に機能しません。

en: WPML is translating your content automatically. You can monitor the progress in the admin bar.
ja: WPMLがコンテンツを自動翻訳しています。管理バーで進捗状況を監視できます。

en: WPML language settings
ja: WPML言語設定

en: WPML lets each user choose the admin language, unrelated of the language in which visitors will see the front-end of the site.
ja: WPMLでは、訪問者がサイトのフロントエンドを見る言語とは関係なく、各ユーザーが管理言語を選択できます。

en: WPML lets you open these pages for feedback, so that visitors can tell you if they notice anything wrong.
ja: WPMLを使用すると、これらのページをフィードバック用に開くことができ、訪問者が何か問題に気づいた場合に知らせることができます。

en: WPML love
ja: WPMLへの愛

en: WPML needs at least 208 KB of Available stack size on PHP 8.3+; please set "zend.max_allowed_stack_size" to at least 256 KB and "zend.reserved_stack_size" to at least 48 KB in your php.ini file. After these changes, restart your web server.
ja: WPML には PHP 8.3+ で少なくとも 208 KB の利用可能なスタックサイズが必要です。php.ini ファイルで「zend.max_allowed_stack_size」を少なくとも 256 KB に、「zend.reserved_stack_size」を少なくとも 48 KB に設定してください。これらの変更後、Web サーバーを再起動してください。

en: WPML needs to load configuration files, which tell it how to translate your theme and the plugins that you use. If there's a problem, use the Retry button. If the problem continues, contact WPML support, show the error details and we'll help you resolve it.
ja: WPMLは、テーマと使用しているプラグインを翻訳する方法を指示する設定ファイルを読み込む必要があります。問題がある場合は、再試行ボタンを使用してください。問題が続く場合は、WPMLサポートに連絡し、エラーの詳細を提示してください。解決を支援します。

en: WPML needs to upgrade the post's media information.
ja: WPMLは投稿のメディア情報をアップグレードする必要があります。

en: WPML settings
ja: WPML設定

en: WPML uses cookies to identify the visitor’s current language, the last visited language and the language of users who have logged in.
ja: WPMLは、訪問者の現在の言語、最後に訪問した言語、およびログインしているユーザーの言語を識別するためにCookieを使用します。

en: WPML will be deactivated
ja: WPMLは非アクティブ化されます

en: WPML will copy %s from %s when you save this post.
ja: この投稿を保存すると、WPMLは%sから%sをコピーします。

en: WPML will copy this field from %s when you save this post.
ja: この投稿を保存すると、WPMLはこのフィールドを%sからコピーします。

en: WPML will include a language switcher on the WordPress login page. To change this, go to %s.
ja: WPMLはWordPressログインページに言語スイッチャーを含めます。これを変更するには、%sに移動してください。

en: WPML will reset all language information to its default values. Any languages that you added or edited will be lost.
ja: WPMLはすべての言語情報をデフォルト値にリセットします。追加または編集した言語はすべて失われます。

en: WPML->Settings
ja: WPML->設定

en: Waiting for automatic translation
ja: 自動翻訳を待機中

en: Waiting for translation from %s
ja: %sからの翻訳を待機中

en: Waiting for translation service
ja: 翻訳サービスを待機中

en: Waiting for translator
ja: 翻訳者を待機中

en: Waiting for translators...
ja: 翻訳者を待機中...

en: Want to know if recent translations you received have problems?
ja: 最近受け取った翻訳に問題があるかどうか知りたいですか？

en: We couldn't complete the whole process in one request. Please click on the "Upgrade" button to continue.
ja: 1つのリクエストでプロセス全体を完了できませんでした。「アップグレード」ボタンをクリックして続行してください。

en: We couldn't find a translation service connected to this key.
ja: このキーに接続されている翻訳サービスが見つかりませんでした。

en: We maintain WPML’s Classic Translation Editor as part of WPML for backward compatibility. You should only use it if you’ve started with the Classic Editor and are concerned about losing the translation history.
ja: WPMLのクラシック翻訳エディターは、後方互換性のためにWPMLの一部として維持されています。クラシックエディターで開始し、翻訳履歴を失うことを懸念している場合にのみ使用してください。

en: We recommend enabling automatic detection of image texts (alt, caption, title). This helps prevent duplicate media fields and missing translations.
ja: 画像テキスト（alt、キャプション、タイトル）の自動検出を有効にすることをお勧めします。これにより、重複するメディアフィールドや翻訳漏れを防ぐことができます。

en: We strongly recommend enabling WPML's automatic detection for image texts to avoid duplicated media fields and missing translations.
ja: メディアフィールドの重複や翻訳漏れを防ぐため、WPML の画像テキスト自動検出を有効にすることを強くお勧めします。

en: What to include in the language switcher:
ja: 言語スイッチャーに含めるもの：

en: What to show for the root url:
ja: ルートURLに表示するもの:

en: When deleting a post, delete translations as well
ja: 投稿を削除するとき、翻訳も削除する

en: When deleting a taxonomy (category, tag or custom), delete translations as well
ja: タクソノミー（カテゴリ、タグ、またはカスタム）を削除するとき、翻訳も削除する

en: When should I use WPML’s Classic Translation Editor?
ja: WPMLのクラシック翻訳エディターはいつ使用すべきですか？

en: When you publish the original post
ja: 元の投稿を公開したとき

en: When you receive completed translations
ja: 翻訳が完了したとき

en: Which blog posts do you want to display on your site's translations?
ja: サイトの翻訳でどのブログ投稿を表示しますか？

en: While you use the plugin, WPML will share data regarding the site through Installer. No data from the user itself will be shared.
ja: プラグインの使用中、WPMLはインストーラーを通じてサイトに関するデータを共有します。ユーザー自身のデータは共有されません。

en: White
ja: 白

en: Widget area
ja: ウィジェットエリア

en: Widget language switcher
ja: ウィジェット言語スイッチャー

en: Widget title:
ja: ウィジェットのタイトル：

en: Width
ja: 幅

en: Will be added
ja: 追加されます

en: Will be removed
ja: 削除されます

en: With WPML activated, you can set your site’s languages from the %1$s.<br>To change the language of your WordPress admin, go to the %2$s in your user profile.
ja: WPMLが有効になっている場合、サイトの言語は%1$sから設定できます。<br>WordPress管理画面の言語を変更するには、ユーザープロファイルの%2$sに移動してください。

en: WooCommerce Multilingual
ja: WooCommerce多言語

en: WordPress %s or later is required.
ja: WordPress %s 以降が必要です。

en: WordPress cannot automatically download translations for the following languages:
ja: WordPressは以下の言語の翻訳を自動的にダウンロードできません：

en: WordPress language file (.mo) is missing. Keeping existing display language.
ja: WordPress言語ファイル（.mo）が見つかりません。既存の表示言語を維持します。

en: Wrong nonce
ja: 不正なノンス

en: Yes
ja: はい

en: Yes, WPML allows you to use %1$scompletely different designs for translations%2$s.
ja: はい、WPMLを使用すると、%1$s翻訳ごとに完全に異なるデザイン%2$sを使用できます。

en: Yes, use Advanced Translation Editor for existing content
ja: はい、既存のコンテンツに高度な翻訳エディターを使用します

en: You activated the Advanced Translation Editor for this site, but you are updating an old translation. WPML opened the Standard Translation Editor, so you can update this translation. When you translate new content, you'll get the Advanced Translation Editor with all its features. To change your settings, go to WPML Settings.
ja: このサイトで高度な翻訳エディターを有効にしましたが、古い翻訳を更新しています。WPMLは標準翻訳エディターを開いたので、この翻訳を更新できます。新しいコンテンツを翻訳すると、すべての機能を備えた高度な翻訳エディターが利用できます。設定を変更するには、WPML設定に移動してください。

en: You are about to change the language of {post_name}.
ja: {post_name} の言語を変更しようとしています。

en: You are about to connect the current post with these following posts
ja: 現在の投稿を以下の投稿と接続しようとしています

en: You are about to edit this translation using the standard WordPress editor.
ja: 標準のWordPressエディターを使用してこの翻訳を編集しようとしています。

en: You are about to reset WPML for this site: %s.
ja: このサイトのWPMLをリセットしようとしています: %s。

en: You are about to use Advanced Translation Editor for your existing translations
ja: 既存の翻訳に高度な翻訳エディターを使用しようとしています

en: You are creating a %1$s in %3$s and you've set %2$s to display even when not translated. Please note that this %1$s will only appear in %3$s. Only %2$s that you create in the site's default language (%4$s) will appear in all the site's languages.
ja: あなたは%3$sで%1$sを作成しており、翻訳されていない場合でも%2$sを表示するように設定しています。この%1$sは%3$sにのみ表示されることに注意してください。サイトのデフォルト言語(%4$s)で作成した%2$sのみが、サイトのすべての言語に表示されます。

en: You are not allowed to manage the WPML Network settings.
ja: WPMLネットワーク設定を管理する権限がありません。

en: You are now the Translation Manager for %s - action needed
ja: あなたは%sの翻訳マネージャーになりました - 対応が必要です

en: You are the Translation Manager for %s. This role lets you manage everything related to translation for this site.
ja: あなたは%sの翻訳マネージャーです。この役割により、このサイトの翻訳に関するすべてを管理できます。

en: You are trying to use an external URL: this is not allowed.
ja: 外部URLを使用しようとしています。これは許可されていません。

en: You are using PHP 7: in some cases, the extension might have been removed during a system update. In this case, please see %3$s.
ja: PHP 7を使用しています。場合によっては、システムアップデート中に拡張機能が削除された可能性があります。この場合は、%3$sを参照してください。

en: You are using WPML Translation Management without String Translation. Some of the translations may not work this way. Please download and install WPML String Translation before you translate the content from Block editor.
ja: WPML Translation ManagementをString Translationなしで使用しています。この方法では一部の翻訳が機能しない可能性があります。ブロックエディターからコンテンツを翻訳する前に、WPML String Translationをダウンロードしてインストールしてください。

en: You are using a caching plugin. When you translate strings, the cache needs to be cleared in order for the translation to display.
ja: キャッシュプラグインを使用しています。文字列を翻訳すると、翻訳を表示するためにキャッシュをクリアする必要があります。

en: You can completely hide content in specific languages from visitors and search engines, but still view it yourself. This allows reviewing translations that are in progress.
ja: 特定の言語のコンテンツを訪問者や検索エンジンから完全に非表示にできますが、自分自身で表示することはできます。これにより、進行中の翻訳を確認できます。

en: You can display a language switcher in the site's footer. You can customize and style it here.
ja: サイトのフッターに言語スイッチャーを表示できます。ここでカスタマイズしてスタイルを設定できます。

en: You can display links to translation of posts before the post and after it. These links look like "This post is also available in..."
ja: 投稿の前後に投稿の翻訳へのリンクを表示できます。これらのリンクは「この投稿は...でも利用可能です」のように表示されます。

en: You can enable its/their display for yourself, in your <a href="%s">profile page</a>.
ja: ご自身の<a href="%s">プロフィールページ</a>で表示を有効にできます。

en: You can find the API token at %s site
ja: APIトークンは%sサイトで見つけることができます

en: You can only edit translations assigned to you.
ja: 自分に割り当てられた翻訳のみを編集できます。

en: You can set different options for each language
ja: 言語ごとに異なるオプションを設定できます

en: You can't do that!
ja: それはできません！

en: You deactivated the following language(s) from your site, but there are still some existing translations saved in your database.
ja: サイトから以下の言語を無効にしましたが、データベースにはまだ既存の翻訳が保存されています。

en: You don't have the rights to translate from %1$s to %2$s
ja: %1$sから%2$sへの翻訳権限がありません

en: You got back several jobs from translation and they now appear on your site.
ja: 翻訳からいくつかのジョブが戻り、サイトに表示されるようになりました。

en: You have post types set to fallback to the default language. Changing the default language may impact how archive listings display untranslated posts.
ja: 投稿タイプがデフォルト言語にフォールバックするように設定されています。デフォルト言語を変更すると、未翻訳の投稿のアーカイブリストの表示方法に影響を与える可能性があります。

en: You haven't set your synchronization preferences for these %1$s: %2$s. Default value was selected.
ja: これらの %1$s: %2$s の同期設定がされていません。デフォルト値が選択されました。

en: You may need to adjust your server settings if your site uses nginx.
ja: サイトでnginxを使用している場合は、サーバー設定を調整する必要がある場合があります。

en: You may need to contact your server administrator or your hosting company to install this extension.
ja: この拡張機能をインストールするには、サーバー管理者またはホスティング会社に連絡する必要がある場合があります。

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 1/2]
en: You may need to %s.
ja: %sが必要になる場合があります。

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 2/2]
en: re-save the site permalinks
ja: サイトのパーマリンクを再保存

en: You need to configure WPML before you can start translating.
ja: 翻訳を開始する前にWPMLを設定する必要があります。

en: You need to configure at least one more language in order to access "Theme and plugins localization" and "Media Translation" screens.
ja: 「テーマとプラグインのローカライズ」および「メディア翻訳」画面にアクセスするには、少なくとももう1つの言語を設定する必要があります。

en: You need to deactivate the separate plugin.
ja: 個別のプラグインを非アクティブ化する必要があります。

en: You need to enable WPML's Translation Editor, to translate conveniently.
ja: 便利に翻訳するには、WPMLの翻訳エディターを有効にする必要があります。

en: You're all done. From now on, all new media files that you upload to content will receive a language. You can automatically duplicate them to translations from the post-edit screen.
ja: これで完了です。今後、コンテンツにアップロードするすべての新しいメディアファイルには言語が割り当てられます。投稿編集画面から翻訳に自動的に複製できます。

en: You're editing theme options for %s
ja: %s のテーマオプションを編集しています

en: You're editing theme options for all languages
ja: すべての言語のテーマオプションを編集しています

en: Your Automatic Translation account id is
ja: 自動翻訳アカウントIDは

en: Your WPML Blog account only allows you to manually translate Elementor content
ja: WPMLブログアカウントでは、Elementorコンテンツを手動で翻訳することのみが許可されています

en: Your WPML installation may cause problems with Block editor
ja: WPMLのインストールがブロックエディターで問題を引き起こす可能性があります

en: Your blog page does not exist or its translation is not published in %s.
ja: ブログページが存在しないか、%sで翻訳が公開されていません。

en: Your browser doesn't seem to be allowing cookies to be set.
ja: お使いのブラウザではCookieの設定が許可されていないようです。

en: Your edits will be synchronized to all languages on your site.
ja: 編集内容は、サイトのすべての言語に同期されます。

en: Your home page does not exist or its translation is not published in %s.
ja: ホームページが存在しないか、%sで翻訳が公開されていません。

en: Your menu includes custom items, which you need to translate using WPML's String Translation.
ja: メニューにはカスタム項目が含まれており、WPMLの文字列翻訳を使用して翻訳する必要があります。

en: Your php.ini file is located at
ja: php.iniファイルは次の場所にあります

en: Your rating:
ja: あなたの評価：

en: Your server settings do not allow for languages in directories.
ja: サーバー設定でディレクトリ内の言語が許可されていません。

en: Your site currently has language switching for the login page disabled.
ja: 現在、サイトのログインページの言語切り替えは無効になっています。

en: Your site doesn't meet WPML's minimum requirements.
ja: お使いのサイトは WPML の最小要件を満たしていません。

en: add
ja: 追加

en: add translation
ja: 翻訳を追加

en: all
ja: すべて

en: any language
ja: 任意の言語

en: auto
ja: 自動

en: avoids unnecessary duplicate media fields and missing image translations
ja: 不要なメディアフィールドの重複や画像の翻訳漏れを防ぎます

en: day(s)
ja: 日

en: default
ja: デフォルト

en: delete it permanently
ja: 完全に削除

en: duplicate
ja: 複製

en: edit terms
ja: 用語を編集

en: edit translation
ja: 翻訳を編集

en: eval() availability from Suhosin
ja: Suhosinからのeval()の可用性

en: good for menus that display items as a list
ja: 項目をリストとして表示するメニューに適しています

en: good for menus that support drop-downs
ja: ドロップダウンをサポートするメニューに適しています

en: hidden
ja: 非表示

en: hide
ja: 非表示

en: how to ensure your archive listing continues to display all posts
ja: アーカイブリストがすべての投稿を引き続き表示するようにする方法

en: in
ja: で

en: in options, menus, widgets, footer and shortcode
ja: オプション、メニュー、ウィジェット、フッター、ショートコードで

en: item
ja: 項目

en: items
ja: 項目

en: learn more
ja: 詳細はこちら

en: linked to:
ja: リンク先：

en: loading
ja: 読み込み中

en: local translator
ja: ローカル翻訳者

en: menu items
ja: メニュー項目

en: month(s)
ja: ヶ月

en: n/a
ja: 該当なし

en: needs retry
ja: 再試行が必要

en: nginx guide
ja: nginxガイド

en: none
ja: なし

en: not translated in current language
ja: 現在の言語で翻訳されていません

en: of
ja: の

en: only show translated items
ja: 翻訳済みの項目のみ表示

en: posts left
ja: 残りの投稿

en: profile
ja: プロフィール

en: published
ja: 公開

en: published or updated
ja: 公開または更新

en: restore
ja: 復元

en: select parent
ja: 親を選択

en: show
ja: 表示

en: some strings might be not registered
ja: 一部の文字列は登録されていない可能性があります

en: string not registered
ja: 文字列が登録されていません

en: this will be your admin language and will also be used for translating comments.
ja: これは管理言語となり、コメントの翻訳にも使用されます。

en: to
ja: に

en: translate
ja: 翻訳

en: translate the base taxonomy slugs with WPML
ja: WPMLで基本タクソノミースラッグを翻訳する

en: translating post categories and custom taxonomies
ja: 投稿カテゴリとカスタムタクソノミーの翻訳

en: untranslated
ja: 未翻訳

en: updated
ja: 更新

en: use translation if available or fallback to default language
ja: 利用可能な場合は翻訳を使用するか、デフォルト言語にフォールバックする

en: week(s)
ja: 週
