WPML Multilingual CMS 4.8.0-dev - en to tr_TR translation catalogue (1403 entries)

en:  %s translation
tr_TR:  %s çevirisi

en:  - (needs update)
tr_TR:  - (güncelleme gerekiyor)

en:  See our %s to learn more.
tr_TR:  Daha fazla bilgi edinmek için %s rehberimize bakın.

en:  elements
tr_TR:  öğeler

en:  for
tr_TR:  için

en: %1$s (current locale: %2$s) - suggested locale(s): %3$s
tr_TR: %1$s (mevcut yerel ayar: %2$s) - önerilen yerel ayar(lar): %3$s

en: %1$s Translation
tr_TR: %1$s çevirisi

en: %1$s and %2$s
tr_TR: %1$s ve %2$s

en: %1$s is not translated. %2$sClick here to make this post type translatable.%3$s
tr_TR: %1$s çevrilmedi. %2$sBu gönderi türünü çevrilebilir yapmak için buraya tıklayın.%3$s

en: %1$s is translated via WPML. %2$sClick here to change translation options.%3$s
tr_TR: %1$s WPML aracılığıyla çevrilir. %2$sÇeviri seçeneklerini değiştirmek için buraya tıklayın.%3$s

en: %1$s jobs added to the Advanced Translation Editor.
tr_TR: Gelişmiş Çeviri Düzenleyicisi'ne %1$s iş eklendi.

en: %1$s terms (in original language)
tr_TR: %1$s terimleri (orijinal dilde)

en: %1$sLearn how to translate %2$s content manually%3$s %4$sAlternatively, to translate %5$s content using the Advanced Translation Editor, automatic translation, professional services, or by other users on your site %6$supgrade to WPML CMS account%7$s.
tr_TR: %1$s%2$s içeriğini manuel olarak nasıl çevireceğinizi öğrenin%3$s %4$sAlternatif olarak, %5$s içeriğini Gelişmiş Çeviri Düzenleyici, otomatik çeviri, profesyonel hizmetler veya sitenizdeki diğer kullanıcılar aracılığıyla çevirmek için %6$sWPML CMS hesabına yükseltin%7$s.

en: %1$sLearn how to translate %2$s content%3$s
tr_TR: %1$s%2$s içeriğini nasıl çevireceğinizi öğrenin%3$s

en: %1$sMenu synchronization%2$s will sync the menu structure from the default language of %3$s to the secondary languages.
tr_TR: %1$sMenü senkronizasyonu%2$s, menü yapısını %3$s varsayılan dilinden ikincil dillere senkronize edecektir.

en: %1s cannot receive feedback about the translation automatically. Please log-in to %1s website and report these issues manually.
tr_TR: %1s, çeviri hakkında otomatik olarak geri bildirim alamaz. Lütfen %1s web sitesine giriş yapın ve bu sorunları manuel olarak bildirin.

en: %d day | %d days
tr_TR[0]: %d gün
tr_TR[1]: %d gün

en: %d feedback was permanently deleted. | %d feedback were permanently deleted.
tr_TR[0]: %d geri bildirim kalıcı olarak silindi.
tr_TR[1]: %d geri bildirim kalıcı olarak silindi.

en: %d feedback was restored. | %d feedback were restored.
tr_TR[0]: %d geri bildirim geri yüklendi.
tr_TR[1]: %d geri bildirim geri yüklendi.

en: %d feedback was trashed. | %d feedback were trashed.
tr_TR[0]: %d geri bildirim çöpe atıldı.
tr_TR[1]: %d geri bildirim çöpe atıldı.

en: %d feedback was updated. | %d feedback were updated.
tr_TR[0]: %d geri bildirim güncellendi.
tr_TR[1]: %d geri bildirim güncellendi.

en: %d hour | %d hours
tr_TR[0]: %d saat
tr_TR[1]: %d saat

en: %d items remaining...
tr_TR: %d öğe kaldı...

en: %d minute | %d minutes
tr_TR[0]: %d dakika
tr_TR[1]: %d dakika

en: %s are currently hidden to visitors.
tr_TR: %s şu anda ziyaretçilerden gizlenmiştir.

en: %s is currently hidden to visitors.
tr_TR: %s şu anda ziyaretçilerden gizlenmiştir.

en: %s is defined in your theme. The language switcher can only be customized using the theme's CSS.
tr_TR: %s temanızda tanımlanmıştır. Dil değiştirici yalnızca temanın CSS'i kullanılarak özelleştirilebilir.

en: %s item | %s items
tr_TR[0]: %s öğe
tr_TR[1]: %s öğe

en: %s orphan comments found.
tr_TR: %s yetim yorum bulundu.

en: %s translation assigned to local translator
tr_TR: %s çevirisi yerel çevirmene atandı

en: %s translation awaiting first available translator
tr_TR: %s çevirisi ilk uygun çevirmen bekleniyor

en: %s: Waiting for automatic translation
tr_TR: %s: Otomatik çeviri bekleniyor

en: %sEnable automatic translation for drafts%s
tr_TR: %sTaslaklar için otomatik çeviriyi etkinleştir%s

en: %sWarning:%s Edits you're about to make will be lost
tr_TR: %sUyarı:%s Yapmak üzere olduğunuz düzenlemeler kaybolacak

en: (No title for this post yet)
tr_TR: (Bu yazı için henüz başlık yok)

en: (allowed: %s)
tr_TR: (izin verilen: %s)

en: (missing title)
tr_TR: (başlık eksik)

en: * Remember, your login name for %1$s is %2$s. If you need help with your password, use the password reset in the login page.
tr_TR: * Unutmayın, %1$s için oturum açma adınız %2$s'dir. Parolanızla ilgili yardıma ihtiyacınız olursa, oturum açma sayfasındaki parola sıfırlama özelliğini kullanın.

en: * The clean task may take several minutes to complete.
tr_TR: * Temizleme görevinin tamamlanması birkaç dakika sürebilir.

en: * Your theme has a %s file, which sets the default values for WPML.
tr_TR: * Temanızda WPML için varsayılan değerleri belirleyen bir %s dosyası bulunmaktadır.

en: -- Please select --
tr_TR: -- Lütfen seçin --

en: --None--
tr_TR: --yok--

en: --select--
tr_TR: --seçiniz--

en: ...and %d more translations.
tr_TR: ...ve %d daha fazla çeviri.

en: 1. Translate these strings:
tr_TR: 1. Bu dizeleri çevirin:

[ctx: 1/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: You are updating a duplicate post.
tr_TR: Yinelenen bir gönderiyi güncelliyorsunuz.

en: 2. When you're done translating, return here and run the menu synchronization again. This will use the strings that you translated to update the menus.
tr_TR: 2. Çeviriyi bitirdiğinizde buraya dönün ve menü senkronizasyonunu tekrar çalıştırın. Bu, çevirdiğiniz dizeleri menüleri güncellemek için kullanacaktır.

[ctx: 2/2 Confirm to make duplicated translations independent]
en: To not lose your changes, WPML will set this post to be translated independently.
tr_TR: Değişikliklerinizi kaybetmemek için WPML bu gönderiyi bağımsız olarak çevrilecek şekilde ayarlayacaktır.

en: <i>%s</i> integration
tr_TR: <i>%s</i> entegrasyonu

en: <p>Some taxonomy terms are out of sync between languages. This means that content in some languages will not have the correct tags or categories.</p>
    			 <p>In order to synchronize the taxonomies, you need to go over each of them from the following list and click the "Update taxonomy hierarchy" button.</p>
tr_TR: <p>Bazı taksonomi terimleri diller arasında senkronize değil. Bu, bazı dillerdeki içeriğin doğru etiketlere veya kategorilere sahip olmayacağı anlamına gelir.</p>
    			 <p>Taksonomileri senkronize etmek için, aşağıdaki listeden her birini gözden geçirmeniz ve “Taksonomi hiyerarşisini güncelle” düğmesine tıklamanız gerekir.</p>

en: <strong>WPML notice:</strong> Upgrades to this version are only supported from versions %1$s and above. To upgrade from version %2$s, first, download <a%3$s>2.0.4</a>, do the DB upgrade and then go to this version.
tr_TR: <strong>WPML bildirimi:</strong> Bu sürüme yükseltmeler yalnızca %1$s ve üzeri sürümlerden desteklenmektedir. %2$s sürümünden yükseltmek için önce <a%3$s>2.0.4</a> sürümünü indirin, veritabanı yükseltmesini yapın ve ardından bu sürüme geçin.

en: A New Site Key Is Required
tr_TR: Yeni bir site anahtarı gerekiyor

en: A PHP extension stopped the file upload. PHP does not provide a way to ascertain which extension caused the file upload to stop; examining the list of loaded extensions with phpinfo() may help.
tr_TR: Bir PHP uzantısı dosya yüklemesini durdurdu. PHP, dosya yüklemesinin hangi uzantıdan kaynaklandığını belirlemenin bir yolunu sağlamaz; phpinfo() ile yüklü uzantıların listesini incelemek yardımcı olabilir.

en: A different domain per language
tr_TR: Dil başına farklı bir alan adı

en: A page
tr_TR: Bir sayfa

en: A user does not have a proper license to enable ATE.
tr_TR: Bir kullanıcının ATE'yi etkinleştirmek için uygun bir lisansı yok.

en: AJAX Error:
tr_TR: AJAX hatası:

en: Above post
tr_TR: Gönderinin üstünde

en: Accordion Item: Content
tr_TR: Akordiyon öğesi: içerik

en: Accordion Item: Label
tr_TR: Akordiyon öğesi: etiket

en: Accordion: Content
tr_TR: Akordiyon: içerik

en: Accordion: Header
tr_TR: Akordiyon: başlık

en: Accordion: Title
tr_TR: Akordeon: başlık

en: Action
tr_TR: Eylem

en: Activate
tr_TR: Etkinleştir

en: Activate a translation service
tr_TR: Bir çeviri hizmetini etkinleştir

en: Activate a translation service that's not listed here
tr_TR: Burada listelenmeyen bir çeviri hizmetini etkinleştir

en: Activated
tr_TR: Etkinleştirildi

en: Activating...
tr_TR: Etkinleştiriliyor...

en: Activation Key
tr_TR: Etkinleştirme anahtarı

en: Active
tr_TR: Etkin

en: Add %s
tr_TR: %s ekle

en: Add / Remove languages
tr_TR: Dil ekle / kaldır

en: Add Language
tr_TR: Dil ekle

en: Add a comma-separated list of URL arguments that you want WPML to pass when switching languages.
tr_TR: WPML'nin dilleri değiştirirken geçirmesini istediğiniz URL argümanlarının virgülle ayrılmış bir listesini ekleyin.

en: Add a language switcher
tr_TR: Dil değiştirici ekle

en: Add a new language switcher to a menu
tr_TR: Bir menüye yeni bir dil değiştirici ekle

en: Add a new language switcher to a widget area
tr_TR: Bir widget alanına yeni bir dil değiştirici ekle

en: Add a note to the administrator
tr_TR: Yöneticiye not ekle

en: Add a note to the translator
tr_TR: Çevirmene not ekle

en: Add menu translation:  %s
tr_TR: Menü çevirisi ekle: %s

en: Add new Translation Priority
tr_TR: Yeni çeviri önceliği ekle

en: Add note for the translators
tr_TR: Çevirmenler için not ekle

en: Add the following line:
tr_TR: Aşağıdaki satırı ekleyin:

en: Add translation
tr_TR: Çeviri ekle

en: Add translation to %s
tr_TR: %s'e çeviri ekle

en: Adding language failed.
tr_TR: Dil eklenemedi.

en: Adding translation for: %s.
tr_TR: Şunun için çeviri ekleniyor: %s.

en: Additional CSS
tr_TR: Ek CSS

en: Adds language information to posts and taxonomies that are missing this information.
tr_TR: Bu bilgiyi eksik olan yazılara ve taksonomilere dil bilgisi ekler.

en: Adjust IDs for multilingual functionality
tr_TR: Çok dilli işlevsellik için kimlikleri ayarla

en: Admin
tr_TR: Yönetici

en: Admin language
tr_TR: Yönetici dili

en: Admin replied
tr_TR: Yönetici yanıtladı

en: Administrator for %s
tr_TR: %s Yöneticisi

en: Advanced Translation Editor
tr_TR: Gelişmiş çeviri düzenleyici

en: Advanced settings
tr_TR: Gelişmiş ayarlar

en: Affected Taxonomies
tr_TR: Etkilenen taksonomiler

en: Alert Content: Alert
tr_TR: Uyarı içeriği: uyarı

en: Alert: Description
tr_TR: Uyarı: açıklama

en: Alert: Title
tr_TR: Uyarı: başlık

en: All
tr_TR: Tümü

en: All Languages
tr_TR: Tüm diller

en: All Translation Priorities
tr_TR: Tüm çeviri öncelikleri

en: All categories and tags will be translated if possible.
tr_TR: Mümkünse tüm kategoriler ve etiketler çevrilecektir.

en: All language switchers in your site are affected by the settings in this section.
tr_TR: Sitenizdeki tüm dil değiştiriciler bu bölümdeki ayarlardan etkilenir.

en: All languages
tr_TR: Tüm diller

en: All languages are currently displayed.
tr_TR: Tüm diller şu anda görüntüleniyor.

en: All languages are currently displayed. Choose what to do when site languages are hidden.
tr_TR: Tüm diller şu anda görüntüleniyor. Site dilleri gizlendiğinde ne yapılacağını seçin.

en: All term names updated
tr_TR: Tüm terim adları güncellendi

en: All translation data will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
tr_TR: WPML verilerini sıfırlarsanız tüm çeviri verileri kaybolacaktır. Daha sonra kurtarılamazlar.

en: Allow translating the login and registration pages
tr_TR: Giriş ve kayıt sayfalarını çevirmeye izin ver

en: Allows linking existing translations after changing custom posts definition (name)
tr_TR: Özel yazı tanımlarını (adını) değiştirdikten sonra mevcut çevirileri bağlamaya izin verir

en: Allows linking existing translations after changing custom taxonomies definition (name)
tr_TR: Özel taksonomi tanımlarını (adını) değiştirdikten sonra mevcut çevirileri bağlamaya izin verir

en: Always ask for feedback (no time limit for feedback)
tr_TR: Her zaman geri bildirim isteyin (geri bildirim için zaman sınırı yok)

en: Always redirect visitors based on browser language (redirect to home page if translations are missing)
tr_TR: Ziyaretçileri her zaman tarayıcı diline göre yönlendir (çeviriler eksikse ana sayfaya yönlendir)

en: An attempt to open the URL specified as a root page failed with the following error:
tr_TR: Kök sayfa olarak belirtilen URL'yi açma girişimi aşağıdaki hatayla başarısız oldu:

en: An email has been sent to %s to report the issue. Please check your email for a feedback from their part.
tr_TR: Sorunu bildirmek için %s adresine bir e-posta gönderildi. Lütfen onların geri bildirimi için e-postanızı kontrol edin.

en: Anchor Text: Primary Content
tr_TR: Bağlantı metni: birincil içerik

en: Anchor Text: Secondary Content
tr_TR: Bağlantı metni: ikincil içerik

en: Animated Headline: After text
tr_TR: Animasyonlu Başlık: Sonraki metin

en: Animated Headline: Before text
tr_TR: Animasyonlu Başlık: Önceki metin

en: Animated Headline: Highlighted text
tr_TR: Animasyonlu Başlık: Vurgulanan metin

en: Animated Headline: Link URL
tr_TR: Animasyonlu başlık: bağlantı URL'si

en: Animated Headline: Rotating text
tr_TR: Animasyonlu Başlık: Dönen metin

en: Any changes you make will be lost the next time you send this page for translation.
tr_TR: Yaptığınız tüm değişiklikler, bu sayfayı bir sonraki çeviriye gönderdiğinizde kaybolacaktır.

en: Apply
tr_TR: Uygula

en: Apply changes
tr_TR: Değişiklikleri uygula

en: Apply to all users
tr_TR: Tüm kullanıcılara uygula

en: Approved
tr_TR: Onaylandı

en: Archive: Cards Read More Text
tr_TR: Arşiv: kartlar daha fazla oku metni

en: Archive: Cards Separator
tr_TR: Arşiv: kart ayırıcı

en: Archive: Classic Read More Text
tr_TR: Arşiv: klasik daha fazla oku metni

en: Archive: Classic Separator
tr_TR: Arşiv: klasik ayırıcı

en: Archive: Next Label
tr_TR: Arşiv: sonraki etiket

en: Archive: Nothing Found Message
tr_TR: Arşiv: hiçbir şey bulunamadı mesajı

en: Archive: Previous Label
tr_TR: Arşiv: önceki etiket

en: Are you sure you want to delete this language?%sALL the data associated with this language will be ERASED!
tr_TR: Bu dili silmek istediğinizden emin misiniz?%sBu dille ilişkili TÜM veriler SİLİNECEKTİR!

en: Are you sure you want to reset all translation and language data? This operation cannot be reversed!
tr_TR: Tüm çeviri ve dil verilerini sıfırlamak istediğinizden emin misiniz? Bu işlem geri alınamaz!

en: Are you sure you want to reset to the default settings?
tr_TR: Varsayılan ayarlara sıfırlamak istediğinizden emin misiniz?

en: As early as possible
tr_TR: Mümkün olan en kısa sürede

en: As this site uses Elementor, changes you make here might not be visible on the front-end. In this case, go to Elementor settings and clear its cache.
tr_TR: Bu site Elementor kullandığı için burada yaptığınız değişiklikler ön uçta görünmeyebilir. Bu durumda, Elementor ayarlarına gidin ve önbelleğini temizleyin.

en: Ask for feedback about translated content that was %1$s in the last %2$s %3$s
tr_TR: Son %2$s %3$s içinde %1$s olan çevrilmiş içerik hakkında geri bildirim isteyin

en: Assign
tr_TR: Ata

en: Assign translation status to duplicated content
tr_TR: Çoğaltılmış içeriğe çeviri durumu ata

en: At your service
tr_TR: Hizmetinizde

en: Audio: Embed Code
tr_TR: Ses: yerleştirme kodu

en: Authentication failed ( serviceId: %d )
tr_TR: Kimlik doğrulama başarısız oldu ( hizmet Kimliği: %d )

en: Author: Archive Text
tr_TR: Yazar: arşiv metni

en: Author: Archive URL
tr_TR: Yazar: arşiv URL'si

en: Author: Bio
tr_TR: Yazar: biyografi

en: Author: Link
tr_TR: Yazar: bağlantı

en: Author: Name
tr_TR: Yazar: ad

en: Auto sign-in and sign-out users from all domains
tr_TR: Tüm alanlardan kullanıcıları otomatik olarak oturum aç ve kapat

en: Auto-generated title. Click to edit.
tr_TR: Otomatik oluşturulan başlık. Düzenlemek için tıklayın.

en: Automatic
tr_TR: Otomatik

en: Automatic Translation
tr_TR: Otomatik çeviri

en: Automatic translation
tr_TR: Otomatik çeviri

en: Automatically clear the cache when strings are translated
tr_TR: Dizeler çevrildiğinde önbelleği otomatik olarak temizle

en: Automatically detect best options for translating image texts (alt, caption, title)
tr_TR: Görsel metinlerini (alt, başlık, açıklama) çevirmek için en iyi seçenekleri otomatik olarak algıla

en: Automatically load the theme's .mo file using 'load_textdomain'
tr_TR: Temanın .mo dosyasını “load_textdomain” kullanarak otomatik olarak yükle

en: Avada stores a separate set of options for each language.
tr_TR: Avada, her dil için ayrı bir seçenek kümesi depolar.

en: Available
tr_TR: Mevcut

en: Available Stack Size
tr_TR: Kullanılabilir yığın boyutu

en: Average rating - %s
tr_TR: Ortalama derecelendirme - %s

en: Back
tr_TR: Geri

en: Back to languages
tr_TR: Dillere geri dön

en: Background
tr_TR: Arka plan

en: Background Color
tr_TR: Arka plan rengi

en: Backwards compatibility
tr_TR: Geriye dönük uyumluluk

en: Balance, invoices and tools
tr_TR: Bakiye, faturalar ve araçlar

en: Because encryption is not supported on your host, the data will only have a basic encoding with the bse64 algorithm.
tr_TR: Barındırıcınızda şifreleme desteklenmediği için veriler yalnızca bse64 algoritmasıyla temel bir kodlamaya sahip olacaktır.

en: Before you can start sending content to translation, you need to complete a short setup.
tr_TR: İçerik göndermeye başlamadan önce kısa bir kurulumu tamamlamanız gerekir.

en: Below post
tr_TR: Gönderinin altında

en: Blockquote: Content
tr_TR: Alıntı: içerik

en: Blockquote: Tweet button label
tr_TR: Alıntı: Tweet düğmesi etiketi

en: Blog posts from the site's default language, or translations when they exist
tr_TR: Sitenin varsayılan dilindeki blog gönderileri veya mevcutsa çevirileri

en: Blue
tr_TR: Mavi

en: Border
tr_TR: Kenarlık

en: Breadcrumbs: Home Label Text
tr_TR: Ekmek kırıntıları: ana sayfa etiketi metni

en: Browser language redirect
tr_TR: Tarayıcı dili yönlendirmesi

en: Browser language redirect may affect your site's indexing
tr_TR: Tarayıcı dili yönlendirmesi sitenizin dizinlenmesini etkileyebilir

en: Bulk Actions
tr_TR: Toplu eylemler

en: Button: Link
tr_TR: Düğme: bağlantı

en: Button: Link URL
tr_TR: Düğme: bağlantı URL'si

en: Button: Text
tr_TR: Düğme: metin

en: Call to Action: Button link
tr_TR: Harekete Geçirici Mesaj: Düğme bağlantısı

en: Call to Action: Button text
tr_TR: Harekete Geçirici Mesaj: Düğme metni

en: Call to Action: Heading
tr_TR: Harekete geçirici mesaj: başlık

en: Call to Action: Text
tr_TR: Harekete geçirici mesaj: metin

en: Call to action: button
tr_TR: Harekete geçirici mesaj: düğme

en: Call to action: description
tr_TR: Harekete geçirici mesaj: açıklama

en: Call to action: link
tr_TR: Harekete geçirici mesaj: bağlantı

en: Call to action: ribbon title
tr_TR: Harekete geçirici mesaj: kurdele başlığı

en: Call to action: title
tr_TR: Harekete geçirici mesaj: başlık

en: Callout: Call to action text
tr_TR: Açıklama: Harekete geçirici mesaj

en: Callout: Heading
tr_TR: Açıklama: başlık

en: Callout: Link
tr_TR: Açıklama: bağlantı

en: Callout: Text
tr_TR: Açıklama: metin

en: Can I have completely different designs for translations?
tr_TR: Çeviriler için tamamen farklı tasarımlara sahip olabilir miyim?

en: Can I use my free automatic translation quota with the Classic Translation Editor?
tr_TR: Klasik Çeviri Düzenleyicisi ile ücretsiz otomatik çeviri kotamı kullanabilir miyim?

en: Can't create a duplicate. A translation is in progress.
tr_TR: Çoğaltma oluşturulamıyor. Bir çeviri devam ediyor.

en: Cancel
tr_TR: İptal

en: Cannot edit this item, because it is currently in the translation basket.
tr_TR: Bu öğe şu anda çeviri sepetinde olduğu için düzenlenemez.

en: Canvas Content: Canvas
tr_TR: Tuval içeriği: tuval

en: Card: Anchor Link
tr_TR: Kart: bağlantı

en: Card: Anchor Text Primary Content
tr_TR: Kart: birincil içerik bağlantı metni

en: Card: Anchor Text Secondary Content
tr_TR: Kart: ikincil içerik bağlantı metni

en: Card: Back Text Content
tr_TR: Kart: arka metin içeriği

en: Card: Front Text Content
tr_TR: Kart: ön metin içeriği

en: Change
tr_TR: Değiştir

en: Change default language
tr_TR: Varsayılan dili değiştir

en: Change language
tr_TR: Dili değiştir

en: Change menu order for %s
tr_TR: %s için menü sırasını değiştir

en: Check for orphan comments
tr_TR: Yetim yorumları kontrol et

en: Check for updates
tr_TR: Güncellemeleri kontrol et

en: Check status and get translations
tr_TR: Durumu kontrol et ve çevirileri al

en: Checking...
tr_TR: Kontrol ediliyor...

en: Choose
tr_TR: Seç

en: Choose a menu
tr_TR: Bir menü seçin

en: Choose a widget area
tr_TR: Bir widget alanı seçin

en: Choose how to determine which language visitors see contents in
tr_TR: Ziyaretçilerin içeriği hangi dilde göreceğini belirleme yöntemini seçin

en: Choose if translations should be published when received. Note: If Publish is selected, the translation will only be published if the original document is published when the translation is received.
tr_TR: Çeviriler alındığında yayınlanıp yayınlanmayacağını seçin. Not: Yayınla seçilirse, çeviri yalnızca orijinal belge çeviri alındığında yayınlanmışsa yayınlanacaktır.

en: Choose language:
tr_TR: Dil seçin:

en: Choose what to do when translating content with this field:
tr_TR: Bu alanla içerik çevirirken ne yapılacağını seçin:

en: Choose which menu to display your language switcher
tr_TR: Dil değiştiricinizi hangi menüde göstereceğinizi seçin

en: Choose which widget to display your language switcher
tr_TR: Dil değiştiricinizi hangi widget'ta göstereceğinizi seçin

en: Choose who translates your site
tr_TR: Sitenizi kimin çevireceğini seçin

en: Classic Translation Editor
tr_TR: Klasik çeviri düzenleyici

en: Clean orphan comments
tr_TR: Yetim yorumları temizle

en: Clean up
tr_TR: Temizle

en: Clear all colors
tr_TR: Tüm renkleri temizle

en: Clear cache now
tr_TR: Önbelleği şimdi temizle

en: Clear language information and repopulate languages
tr_TR: Dil bilgilerini temizle ve dilleri yeniden doldur

en: Clear log
tr_TR: Günlüğü temizle

en: Clear the cache in WPML
tr_TR: WPML'deki önbelleği temizle

en: Close
tr_TR: Kapat

en: Close banner
tr_TR: Banner'ı kapat

en: Code
tr_TR: Kod

en: Color themes:
tr_TR: Renk temaları:

en: Communication error
tr_TR: İletişim hatası

en: Communication:
tr_TR: İletişim:

en: Complete
tr_TR: Tamamlandı

en: Complete the %s translation
tr_TR: %s çevirisini tamamlayın

en: Completed: %1$d posts were processed for "%2$s".
tr_TR: Tamamlandı: “%2$s” için %1$d gönderi işlendi.

en: Configuration for compatibility between your active plugins and theme is updated automatically on daily basis.
tr_TR: Etkin eklentileriniz ve temanız arasındaki uyumluluk yapılandırması günlük olarak otomatik olarak güncellenir.

en: Configure
tr_TR: Yapılandır

en: Configure WPML
tr_TR: WPML'yi yapılandır

en: Connect this post?
tr_TR: Bu gönderiyi bağla?

en: Connect with translations
tr_TR: Çevirilerle bağla

en: Contact Form: Button Text
tr_TR: İletişim formu: düğme metni

en: Contact Form: Checkbox Text
tr_TR: İletişim formu: onay kutusu metni

en: Contact Form: Email Field Placeholder
tr_TR: İletişim formu: e-posta alanı yer tutucusu

en: Contact Form: Name Field Placeholder
tr_TR: İletişim formu: ad alanı yer tutucusu

en: Contact Form: Phone Field Placeholder
tr_TR: İletişim formu: telefon alanı yer tutucusu

en: Contact Form: Redirect Link
tr_TR: İletişim formu: yönlendirme bağlantısı

en: Contact Form: Subject Field Placeholder
tr_TR: İletişim formu: konu alanı yer tutucusu

en: Contact Form: Success Message
tr_TR: İletişim formu: başarı mesajı

en: Contact Form: Terms and Conditions
tr_TR: İletişim formu: hüküm ve koşullar

en: Contact Form: Your Message Placeholder
tr_TR: İletişim formu: mesajınız yer tutucusu

en: Container: Link URL
tr_TR: Kapsayıcı: bağlantı URL'si

en: Content
tr_TR: İçerik

en: Content Area: Content
tr_TR: İçerik alanı: içerik

en: Content Slider: Slide call to action link
tr_TR: İçerik Kaydırıcısı: Slayt harekete geçirici mesaj bağlantısı

en: Content Slider: Slide call to action text
tr_TR: İçerik Kaydırıcısı: Slayt harekete geçirici mesaj metni

en: Content Slider: Slide content
tr_TR: İçerik Kaydırıcısı: Slayt içeriği

en: Content Slider: Slide heading
tr_TR: İçerik Kaydırıcısı: Slayt başlığı

en: Copied From the Original
tr_TR: Orijinalinden kopyalandı

en: Copy
tr_TR: Kopyala

en: Copy content from %s
tr_TR: İçeriği %s dilinden kopyala

en: Copy from original
tr_TR: Orijinalinden kopyala

en: Copy from original to translation
tr_TR: Orijinalden çeviriye kopyala

en: Copy once
tr_TR: Bir kez kopyala

en: Copy publishing date to translations
tr_TR: Yayınlama tarihini çevirilere kopyala

en: Copy taxonomy to translations
tr_TR: Taksonomiyi çevirilere kopyala

en: Copy to all languages
tr_TR: Tüm dillere kopyala

en: Correct post type assignment for translations of custom post types in case something went wrong.
tr_TR: Bir şeyler ters gittiyse, özel yazı türlerinin çevirileri için yazı türü atamasını düzeltir.

en: Correct terms count in case something went wrong with translated contents.
tr_TR: Çevrilmiş içeriklerde bir şeyler ters gittiyse terim sayısını düzeltir.

en: Corrected by:
tr_TR: Düzeltilen:

en: Could not fetch the status from %s.
tr_TR: %s'dan durum alınamadı.

en: Could not send the report to %s.
tr_TR: Rapor %s'ya gönderilemedi.

en: Counter: Number Prefix
tr_TR: Sayaç: sayı öneki

en: Counter: Number Suffix
tr_TR: Sayaç: sayı soneki

en: Counter: Prefix
tr_TR: Sayaç: önek

en: Counter: Starting number
tr_TR: Sayaç: Başlangıç numarası

en: Counter: Suffix
tr_TR: Sayaç: sonek

en: Counter: Title
tr_TR: Sayaç: başlık

en: Create duplicate
tr_TR: Çoğalt oluştur

en: Create root page.
tr_TR: Kök sayfa oluştur.

en: Current language
tr_TR: Mevcut dil

en: Current language background color
tr_TR: Mevcut dil arka plan rengi

en: Current language font color
tr_TR: Mevcut dil yazı tipi rengi

en: Current page
tr_TR: Geçerli sayfa

en: Custom
tr_TR: Özel

en: Custom fields
tr_TR: Özel alanlar

en: Custom flag
tr_TR: Özel bayrak

en: Custom language switchers
tr_TR: Özel dil değiştiriciler

[ctx: Custom languuage switcher description: external link text]
en: insert WPML's switchers in custom locations
tr_TR: WPML'nin değiştiricilerini özel konumlara ekle

[ctx: Custom languuage switcher description: text]
en: Need more options? See how you can %s.
tr_TR: Daha fazla seçeneğe mi ihtiyacınız var? %s nasıl yapabileceğinizi görün.

en: Custom taxonomies
tr_TR: Özel taksonomiler

en: Customize
tr_TR: Özelleştir

en: Customize the language switcher
tr_TR: Dil değiştiriciyi özelleştir

en: Dashboard
tr_TR: Kontrol Paneli

en: Data saved
tr_TR: Veriler kaydedildi

en: Date
tr_TR: Tarih

en: Deactivate
tr_TR: Devre dışı bırak

en: Deactivate WPML Page Builders
tr_TR: WPML sayfa oluşturucuları devre dışı bırak

en: Debug information
tr_TR: Hata ayıklama bilgileri

en: Default admin language (currently %s)
tr_TR: Varsayılan yönetici dili (şu anda %s)

en: Default admin language:
tr_TR: Varsayılan yönetici dili:

en: Default flag format
tr_TR: Varsayılan bayrak biçimi

en: Default language (currently %s)
tr_TR: Varsayılan dil (şu anda %s)

en: Default locale
tr_TR: Varsayılan yerel ayar

en: Delete
tr_TR: Sil

en: Delete content
tr_TR: İçeriği sil

en: Delete language switcher
tr_TR: Dil değiştiriciyi sil

en: Delete permanently
tr_TR: Kalıcı olarak sil

en: Deleted comments:
tr_TR: Silinen yorumlar:

en: Description
tr_TR: Açıklama

en: Detailed error log
tr_TR: Ayrıntılı hata günlüğü

en: Details
tr_TR: Ayrıntılar

en: Different languages in directories
tr_TR: Dizinlerde farklı diller

en: Disable browser language redirect
tr_TR: Tarayıcı dili yönlendirmesini devre dışı bırak

en: Disable cache for language switcher templates
tr_TR: Dil değiştirici şablonları için önbelleği devre dışı bırak

en: Disable this feature
tr_TR: Bu özelliği devre dışı bırak

en: Dismiss
tr_TR: Kapat

en: Dismiss this notice.
tr_TR: Bu bildirimi kapat.

en: Display Flag
tr_TR: Bayrak göster

en: Display alternative languages in the HEAD section.
tr_TR: Alternatif dilleri HEAD bölümünde göster.

en: Display hidden languages
tr_TR: Gizli dilleri göster

en: Display mode for blog posts has changed
tr_TR: Blog gönderileri için görüntüleme modu değişti

en: Display on language:
tr_TR: Dilde göster:

en: Divider: Text
tr_TR: Ayırıcı: metin

en: Do not make '%s' translatable
tr_TR: “%s” çevrilebilir yapma

en: Do not publish the post translations
tr_TR: Yazı çevirilerini yayınlama

en: Do not show it
tr_TR: Gösterme

en: Do nothing
tr_TR: Hiçbir şey yapma

en: Do you really want to remove this item?
tr_TR: Bu öğeyi gerçekten kaldırmak istiyor musunuz?

en: Do you want the WordPress admin to be in a different language?
tr_TR: WordPress yönetici panelinin farklı bir dilde olmasını ister misiniz?

en: Do you want to continue?
tr_TR: Devam etmek istiyor musunuz?

en: Don't show this warning again
tr_TR: Bu uyarıyı bir daha gösterme

en: Don't show translated taxonomies in Translation Editor
tr_TR: Çeviri Düzenleyicisi'nde çevrilmiş taksonomileri gösterme

en: Don't translate
tr_TR: Çevirme

en: Done
tr_TR: Tamamlandı

en: Done!
tr_TR: Tamamlandı!

en: Done.
tr_TR: Tamamlandı.

en: Download
tr_TR: İndir

en: Drag and drop the languages to change their order
tr_TR: Sıralarını değiştirmek için dilleri sürükleyip bırakın

en: Dropdown
tr_TR: Açılır menü

en: Dropdown Content: Dropdown
tr_TR: Açılır içerik: açılır

en: Duplicate
tr_TR: Kopyala

en: Duplicate featured image from original
tr_TR: Öne çıkan görseli orijinalden çoğalt

en: Duplicate featured image to translations
tr_TR: Öne çıkan görseli çevirilere çoğalt

en: Duplicate image texts (alt, caption, title) for all feature images to all languages
tr_TR: Tüm öne çıkan görseller için görsel metinlerini (alt, başlık, açıklama) tüm dillere çoğalt

en: Duplicate of default language
tr_TR: Varsayılan dilin kopyası

en: Duplicate texts (alt, caption, title) for all media to all languages
tr_TR: Tüm medya için metinleri (alt, başlık, açıklama) tüm dillere çoğalt

en: Duplicate uploaded media from original
tr_TR: Yüklenen medyayı orijinalden çoğalt

en: Duplicate uploaded media to translations
tr_TR: Yüklenen medyayı çevirilere çoğalt

en: Duplicating content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
tr_TR: İçerik çoğaltılıyor: %d kaldı. Tamamlanana kadar burada kalın. Birkaç dakika sürebilir.

en: Duplicating content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
tr_TR: İçerik çoğaltılıyor: 0 kaldı. Tamamlanana kadar burada kalın. Birkaç dakika sürebilir.

en: Duplicating featured content: %d left. Stay here until complete. May take a few minutes.
tr_TR: Öne çıkan içerik çoğaltılıyor: %d kaldı. Tamamlanana kadar burada kalın. Birkaç dakika sürebilir.

en: Duplicating featured content: 0 left. Stay here until complete. May take a few minutes.
tr_TR: Öne çıkan içerik çoğaltılıyor: 0 kaldı. Tamamlanana kadar burada kalın. Birkaç dakika sürebilir.

en: E-mail sent to translation service
tr_TR: Çeviri hizmetine e-posta gönderildi

en: Each user can choose the admin language. You can edit your language preferences by visiting your <a href="%s">profile page</a>.
tr_TR: Her kullanıcı yönetici dilini seçebilir. Dil tercihlerinizi <a href="%s">profil sayfanızı</a> ziyaret ederek düzenleyebilirsiniz.

en: Edit
tr_TR: Düzenle

en: Edit Anyway (Not Recommended)
tr_TR: Yine de düzenle (önerilmez)

en: Edit Footer Language Switcher
tr_TR: Altbilgi dil değiştiriciyi düzenle

en: Edit Languages
tr_TR: Dilleri düzenle

en: Edit Menu Language Switcher
tr_TR: Menü dil değiştiriciyi düzenle

en: Edit Post Translations Language Switcher
tr_TR: Gönderi çevirileri dil değiştiriciyi düzenle

en: Edit Shortcode Actions Language Switcher
tr_TR: Kısa kod eylemleri dil değiştiriciyi düzenle

en: Edit Translation Priority
tr_TR: Çeviri önceliğini düzenle

en: Edit Widget Area Language Switcher
tr_TR: Widget alanı dil değiştiriciyi düzenle

en: Edit feedback
tr_TR: Geri bildirimi düzenle

en: Edit in Advanced Translation Editor
tr_TR: Gelişmiş çeviri düzenleyicisinde düzenle

en: Edit language switcher
tr_TR: Dil değiştiriciyi düzenle

[ctx: Edit languages page: page title]
en: Edit Languages
tr_TR: Dilleri düzenle

[ctx: Edit languages page: sentence #1]
en: This table allows you to edit languages for your site. Each row represents a language.
tr_TR: Bu tablo, siteniz için dilleri düzenlemenizi sağlar. Her satır bir dili temsil eder.

[ctx: Edit languages page: sentence #2]
en: For each language, you need to enter the following information:
tr_TR: Her dil için aşağıdaki bilgileri girmeniz gerekir:

[ctx: Edit languages page: subtitle #1]
en: Code:
tr_TR: Kod:

[ctx: Edit languages page: subtitle #1, description]
en: a unique value that identifies the language. Once entered, the language code cannot be changed.
tr_TR: Dili tanımlayan benzersiz bir değer. Girildikten sonra dil kodu değiştirilemez.

[ctx: Edit languages page: subtitle #2]
en: Translations:
tr_TR: Çeviriler:

[ctx: Edit languages page: subtitle #2, description]
en: the way the language name will be displayed in different languages.
tr_TR: Dil adının farklı dillerde nasıl görüntüleneceği.

[ctx: Edit languages page: subtitle #3]
en: Flag:
tr_TR: Bayrak:

[ctx: Edit languages page: subtitle #3, description]
en: the flag to display next to the language (optional). You can either upload your own flag or use one of WPML's built in flag images. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using flags</a>.
tr_TR: Dilin yanında görüntülenecek bayrak (isteğe bağlı). Kendi bayrağınızı yükleyebilir veya WPML'nin yerleşik bayrak resimlerinden birini kullanabilirsiniz. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Bayrakları kullanma</a> hakkında daha fazla bilgi edinin.

[ctx: Edit languages page: subtitle #4]
en: Default locale:
tr_TR: Varsayılan yerel ayar:

[ctx: Edit languages page: subtitle #4, description]
en: This determines the locale value for this language. You should check the name of WordPress localization file to set this correctly.
tr_TR: Bu, bu dil için yerel ayar değerini belirler. Bunu doğru ayarlamak için WordPress yerelleştirme dosyasının adını kontrol etmelisiniz.

[ctx: Edit languages page: subtitle #5]
en: Encode URLs:
tr_TR: URL'leri kodla:

[ctx: Edit languages page: subtitle #5, description]
en: yes/no, determines if URLs in this language are encoded or use ASCII characters (leave ‘no’ if you are not sure).
tr_TR: evet/hayır, bu dildeki URL'lerin kodlanıp kodlanmadığını veya ASCII karakterleri kullanıp kullanmadığını belirler (emin değilseniz “hayır” bırakın).

[ctx: Edit languages page: subtitle #6, description]
en: the code Google expects for this language. The hreflang should contain at least the language code (usually, made of two letters), or, if you want to specify the country/region, it sould be the same information as the locale name, but in a slightly different format. If the locale for Canadian French is fr_CA, the corresponding hreflang would be fr-ca. Instead of an underscore, use a dash (-) and all letters should be lowercase.
tr_TR: Google'ın bu dil için beklediği kod. hreflang en az dil kodunu (genellikle iki harften oluşur) içermelidir veya ülkeyi/bölgeyi belirtmek isterseniz, yerel ayar adıyla aynı bilgi olmalı, ancak biraz farklı bir biçimde olmalıdır. Kanada Fransızcası için yerel ayar fr_CA ise, karşılık gelen hreflang fr-ca olacaktır. Alt çizgi yerine kısa çizgi (-) kullanın ve tüm harfler küçük harf olmalıdır.

[ctx: Edit languages page: subtitle #7]
en: Language mapping:
tr_TR: Dil eşlemesi:

[ctx: Edit languages page: subtitle #7, description]
en: To use automatic translation with a custom or country-specific language, you must map it to a supported language. Read more about <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">using automatic translation with custom languages</a>.
tr_TR: Özel veya ülkeye özgü bir dille otomatik çeviri kullanmak için, onu desteklenen bir dille eşleştirmeniz gerekir. <a href="%s" target="_blank" rel="noopener noreferrer">Özel dillerle otomatik çeviri kullanma</a> hakkında daha fazla bilgi edinin.

en: Edit note for the translators
tr_TR: Çevirmenler için notu düzenle

en: Edit root page.
tr_TR: Kök sayfayı düzenle.

en: Edit the %s translation
tr_TR: %s çevirisini düzenle

en: Edit this page to add translations
tr_TR: Çevirileri eklemek için bu sayfayı düzenleyin

en: Edit to change the domain for the language
tr_TR: Dil için alanı değiştirmek üzere düzenle

en: Edit translation
tr_TR: Çeviriyi düzenle

en: Editing language:
tr_TR: Düzenleme dili:

en: Elements to include in the language switcher.
tr_TR: Dil değiştiriciye dahil edilecek öğeler.

en: Enable
tr_TR: Etkinleştir

en: Enable Translation Feedback
tr_TR: Çeviri geri bildirimini etkinleştir

en: Enable Translation Feedback module
tr_TR: Çeviri Geri Bildirimi modülünü etkinleştir

en: Enable cache for language switcher templates
tr_TR: Dil değiştirici şablonları için önbelleği etkinleştir

en: Enable it now
tr_TR: Şimdi etkinleştir

en: Enable the <strong>Use directory for default language</strong> option to show the same starting page to all visitors, regardless of language. This requires you to set up a root page.
tr_TR: Tüm ziyaretçilere, dilden bağımsız olarak aynı başlangıç sayfasını göstermek için <strong>Varsayılan dil için dizin kullan</strong> seçeneğini etkinleştirin. Bu, bir kök sayfa ayarlamanızı gerektirir.

en: Enable this option to translate image texts (alt, caption, title) for images connected to Media Library. Such images reuse the same texts across all posts and pages. This setting is required for page builders like Elementor and Divi.
tr_TR: Medya Kütüphanesi'ne bağlı görseller için görsel metinlerini (alt, başlık, açıklama) çevirmek için bu seçeneği etkinleştirin. Bu tür görseller, tüm gönderilerde ve sayfalarda aynı metinleri yeniden kullanır. Bu ayar, Elementor ve Divi gibi sayfa oluşturucular için gereklidir.

en: Enabled
tr_TR: Etkin

en: Encode URLs
tr_TR: URL'leri kodla

en: Enter CSS to add to the page. This is useful when you want to add styling to the language switcher, without having to edit the CSS file on the server.
tr_TR: Sayfaya eklenecek CSS'yi girin. Bu, sunucudaki CSS dosyasını düzenlemek zorunda kalmadan dil değiştiriciye stil eklemek istediğinizde kullanışlıdır.

en: Enter textdomain:
tr_TR: Metin alanını girin:

en: Enter the title of the widget or leave empty for no title.
tr_TR: Widget'ın başlığını girin veya başlık olmaması için boş bırakın.

en: Enter your %s authentication details
tr_TR: %s kimlik doğrulama bilgilerinizi girin

en: Enter your service activation details below.
tr_TR: Hizmet etkinleştirme bilgilerinizi aşağıya girin.

en: Enter your site key here
tr_TR: Site anahtarınızı buraya girin

en: Error
tr_TR: Hata

en: Error Server
tr_TR: Sunucu hatası

en: Error adding flag.
tr_TR: Bayrak eklenirken hata oluştu.

en: Error adding native name.
tr_TR: Yerel ad eklenirken hata oluştu.

en: Error adding translation %1$s for %2$s.
tr_TR: %2$s için %1$s çevirisi eklenirken hata oluştu.

en: Error uploading flag file.
tr_TR: Bayrak dosyası yüklenirken hata oluştu.

en: Error! Reload the page and try again.
tr_TR: Hata! Sayfayı yeniden yükleyin ve tekrar deneyin.

en: Error: Language not found.
tr_TR: Hata: Dil bulunamadı.

en: Error: No custom field
tr_TR: Hata: Özel alan yok

en: Error: Please activate WPML Translation Management plugin
tr_TR: Hata: Lütfen WPML Çeviri Yönetimi eklentisini etkinleştirin

en: Error: Please provide translation action
tr_TR: Hata: Lütfen çeviri eylemi sağlayın

en: Error: Something is wrong with field value. Translation preferences can not be set.
tr_TR: Hata: Alan değeriyle ilgili bir sorun var. Çeviri tercihleri ayarlanamıyor.

en: Error: This is a built in language. You can't delete it.
tr_TR: Hata: Bu yerleşik bir dildir. Silemezsiniz.

en: Error: WPML Translation Management plugin not initiated
tr_TR: Hata: WPML Çeviri Yönetimi eklentisi başlatılmadı

en: Error: data not saved
tr_TR: Hata: veriler kaydedilemedi

en: Existing content
tr_TR: Mevcut içerik

en: Experimental
tr_TR: Deneysel

en: Expiration date for Translation Feedback module:
tr_TR: Çeviri Geri Bildirimi modülü için son kullanma tarihi:

en: F j, Y
tr_TR: j F, Y

en: Failed to select translation service  ( serviceId: %d )
tr_TR: Çeviri hizmeti seçilemedi ( hizmet Kimliği: %d )

en: Failed to select translation service ( serviceId: %d )
tr_TR: Çeviri hizmeti seçilemedi ( hizmet Kimliği: %d )

en: Failed to update the feedback.
tr_TR: Geri bildirim güncellenemedi.

en: Failed to write file to disk.
tr_TR: Dosya diske yazılamadı.

en: Feedback
tr_TR: Geri bildirim

en: Feedback list navigation
tr_TR: Geri bildirim listesi navigasyonu

en: Feedback:
tr_TR: Geri bildirim:

en: File extension not allowed.
tr_TR: Dosya uzantısına izin verilmiyor.

en: Find how you can update PHP.
tr_TR: PHP'yi nasıl güncelleyebileceğinizi öğrenin.

en: First available translator
tr_TR: İlk uygun çevirmen

en: First menu item
tr_TR: İlk menü öğesi

en: First page
tr_TR: İlk sayfa

en: Fix WPML Translation Jobs "tp_id" field
tr_TR: WPML Çeviri İşleri “tp_id” alanını düzelt

en: Fix WPML tables collation
tr_TR: WPML tabloları harmanlamasını düzelt

en: Fix element_type collation
tr_TR: element_type harmanlamasını düzelt

en: Fix now
tr_TR: Şimdi düzelt

en: Fix post type assignment for translations
tr_TR: Çeviriler için yazı türü atamasını düzelt

en: Fix terms count
tr_TR: Terim sayısını düzelt

en: Fixes the "tp_id" field of WPML ranslation jobs and set the status to "in progress" (it requires manual action to re-sync translation status + download translations). It accepts comma separated values of translation job IDs (rid).
tr_TR: WPML çeviri işlerinin “tp_id” alanını düzeltir ve durumu “devam ediyor” olarak ayarlar (çeviri durumunu yeniden senkronize etmek + çevirileri indirmek için manuel işlem gerektirir). Virgülle ayrılmış çeviri işi kimliklerini (rid) kabul eder.

en: Fixes the collation of WPML tables in order to match the collation of default WP tables.
tr_TR: Varsayılan WP tablolarının harmanlamasıyla eşleşmesi için WPML tablolarının harmanlamasını düzeltir.

en: Fixes the collation of the element_type column in icl_translations in case this setting changed for your posts.post_type column.
tr_TR: Bu ayar yazılarınız için değiştiyse, icl_translations içindeki element_type sütununun harmanlamasını düzeltir.post_type sütunu.

en: Flag
tr_TR: Bayrak

en: Flag for %s
tr_TR: %s için bayrak

en: Flip Box: Button link
tr_TR: Çevirme Kutusu: Düğme bağlantısı

en: Flip Box: Button text
tr_TR: Çevirme Kutusu: Düğme metni

en: Flip Box: Description text side A
tr_TR: Çevirme Kutusu: Açıklama metni A tarafı

en: Flip Box: Description text side B
tr_TR: Çevirme Kutusu: Açıklama metni B tarafı

en: Flip Box: Title text side A
tr_TR: Çevirme Kutusu: Başlık metni A tarafı

en: Flip Box: Title text side B
tr_TR: Çevirme Kutusu: Başlık metni B tarafı

en: Footer
tr_TR: Altbilgi

en: Footer language switcher
tr_TR: Altbilgi dil değiştirici

en: For "%s"
tr_TR: “%s” için

en: For advanced access or to completely uninstall WPML and remove all language information, use the %stroubleshooting%s page.
tr_TR: Gelişmiş erişim veya WPML'yi tamamen kaldırmak ve tüm dil bilgilerini silmek için %ssorun giderme%s sayfasını kullanın.

en: For retrieving debug information if asked by support person, use the %sdebug information%s page.
tr_TR: Destek personelinin istemesi halinde hata ayıklama bilgilerini almak için %shata ayıklama bilgileri%s sayfasını kullanın.

en: Galleries: Gallery Title
tr_TR: Galeriler: galeri başlığı

en: Gallery: All Label
tr_TR: Galeri: tüm etiketler

en: Gallery: Gallery custom link
tr_TR: Galeri: Galeri özel bağlantısı

en: Get a key for this site
tr_TR: Bu site için bir anahtar alın

en: Getting started guide
tr_TR: Başlangıç rehberi

en: Glossary Support
tr_TR: Sözlük desteği

en: Go Back
tr_TR: Geri dön

en: Go to WPML Network settings.
tr_TR: WPML Ağ ayarlarına gidin.

en: Go to previous page
tr_TR: Önceki sayfaya git

en: Go to the first page
tr_TR: İlk sayfaya git

en: Go to the last page
tr_TR: Son sayfaya git

en: Go to the next page
tr_TR: Sonraki sayfaya git

en: Go to your %s to choose your admin language.
tr_TR: Yönetici dilinizi seçmek için %s adresinize gidin.

en: Good news! Your site has no orphan comments.
tr_TR: İyi haber! Sitenizde yetim yorum yok.

en: Got it
tr_TR: Anladım

en: Gray
tr_TR: Gri

en: Great! All WPML requirements are now met. Your site is ready to use WPML.
tr_TR: Harika! Tüm WPML gereksinimleri artık karşılandı. Siteniz WPML kullanmaya hazır.

en: Group does not exist.
tr_TR: Grup mevcut değil.

en: HTML file
tr_TR: HTML dosyası

en: Heading: Link
tr_TR: Başlık: bağlantı

en: Heading: Link URL
tr_TR: Başlık: bağlantı URL'si

en: Heading: Title
tr_TR: Başlık: başlık

en: Headline Content: Headline
tr_TR: Başlık içeriği: başlık

en: Height
tr_TR: Yükseklik

en: Hidden languages:
tr_TR: Gizli diller:

en: Hide
tr_TR: Gizle

en: Hide language switchers on the root page
tr_TR: Kök sayfadaki dil değiştiricileri gizle

en: Hide languages
tr_TR: Dilleri gizle

en: Hide system fields
tr_TR: Sistem alanlarını gizle

en: Hide this notice.
tr_TR: Bu bildirimi gizle.

en: Hierarchy Synchronization
tr_TR: Hiyerarşi senkronizasyonu

en: Hover
tr_TR: Üzerine gelindiğinde

en: How to fix
tr_TR: Nasıl düzeltilir

en: How to handle Media Library texts (alt, caption, title)
tr_TR: Medya Kütüphanesi metinlerini (alt, başlık, açıklama) nasıl işleyeceğiniz

en: How to handle languages without translation
tr_TR: Çevirisi olmayan diller nasıl ele alınır

en: How to translate Block editor content
tr_TR: Blok düzenleyici içeriği nasıl çevrilir

en: I am about to reset all translation and language data.
tr_TR: Tüm çeviri ve dil verilerini sıfırlamak üzereyim.

en: I can see a lot of language errors
tr_TR: Çok sayıda dil hatası görüyorum

en: I can't understand anything
tr_TR: Hiçbir şey anlamıyorum

en: I will add it manually (%1$sinstructions%2$s)
tr_TR: Manuel olarak ekleyeceğim (%1$stalimatlar%2$s)

en: I will clear the cache manually after translating strings
tr_TR: Dizeleri çevirdikten sonra önbelleği manuel olarak temizleyeceğim

en: Icon Box: Description text
tr_TR: Simge Kutusu: Açıklama metni

en: Icon Box: Link
tr_TR: Simge kutusu: bağlantı

en: Icon Box: Title text
tr_TR: Simge Kutusu: Başlık metni

en: Icon List: Link URL
tr_TR: Simge listesi: bağlantı URL'si

en: Icon List: Text
tr_TR: Simge listesi: metin

en: Icon link
tr_TR: Simge bağlantısı

en: Icon style:
tr_TR: Simge stili:

en: Icon: Link
tr_TR: Simge: bağlantı

en: Icon: Text
tr_TR: Simge: metin

en: If the problem continues, contact <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">WPML support</a> for assistance.
tr_TR: Sorun devam ederse, yardım için <a target="_blank" rel="noreferrer" href="%s">WPML desteği</a> ile iletişime geçin.

en: If you are a human, do not fill in this field.
tr_TR: İnsansanız, bu alanı doldurmayın.

en: If you are using the Advanced Translation Editor, you will lose the translations that are in progress, as well as the existing translation memory and glossary. You will also lose access to purchases, invoices, and history related to your work with the Advanced Translation Editor.
tr_TR: Gelişmiş Çeviri Düzenleyicisi'ni kullanıyorsanız, devam eden çevirilerin yanı sıra mevcut çeviri belleğini ve sözlüğü de kaybedersiniz. Ayrıca, Gelişmiş Çeviri Düzenleyicisi ile yaptığınız çalışmalarla ilgili satın almalara, faturalara ve geçmişe erişiminizi de kaybedersiniz.

en: If you don't plan to activate this language again, you can delete the associated content from your database.
tr_TR: Bu dili tekrar etkinleştirmeyi düşünmüyorsanız, ilişkili içeriği veritabanınızdan silebilirsiniz.

en: Image Box: Description text
tr_TR: Resim Kutusu: Açıklama metni

en: Image Box: Link
tr_TR: Resim kutusu: bağlantı

en: Image Box: Title text
tr_TR: Resim Kutusu: Başlık metni

en: In basket
tr_TR: Sepette

en: In progress
tr_TR: Devam ediyor

en: In progress - needs retry
tr_TR: Devam ediyor - tekrar deneme gerekiyor

en: In this version of WPML, you can give your taxonomy terms the same name across multiple languages. You need to update %d taxonomy terms on your website so that they display the same name without any language suffixes.
tr_TR: WPML'nin bu sürümünde, taksonomi terimlerinize birden çok dilde aynı adı verebilirsiniz. Web sitenizdeki %d taksonomi terimlerini, herhangi bir dil eki olmadan aynı adı gösterecek şekilde güncellemeniz gerekir.

en: Inactive
tr_TR: Etkin değil

en: Includes
tr_TR: İçerir

en: Info
tr_TR: Bilgi

en: Initializing AMS credentials.
tr_TR: AMS kimlik bilgileri başlatılıyor.

en: Install
tr_TR: Yükle

en: Installed
tr_TR: Yüklü

[ctx: Integration requirement notice title for translation editor: enable action]
en: Enable it now
tr_TR: Şimdi etkinleştirin

en: Invalid Request
tr_TR: Geçersiz istek

en: Invalid character in language code.
tr_TR: Dil kodunda geçersiz karakter.

en: Invalid language code
tr_TR: Geçersiz dil kodu

en: Invalid nonce.
tr_TR: Geçersiz nonce.

en: Invalid request!
tr_TR: Geçersiz istek!

en: Issue tracking in %s
tr_TR: %s'da sorun takibi

en: Issues with translations
tr_TR: Çevirilerle ilgili sorunlar

en: It could be improved
tr_TR: Geliştirilebilir

en: It is OK
tr_TR: İyi

en: It is not possible to use Divi's backend builder to edit a post in a different language than your domain. Please use Divi's frontend builder to edit this post or %1$s switch to the correct domain %2$s to use the backend builder.
tr_TR: Divi'nin arka uç oluşturucusunu, alan adınızdan farklı bir dilde bir gönderiyi düzenlemek için kullanmak mümkün değildir. Lütfen bu gönderiyi düzenlemek için Divi'nin ön uç oluşturucusunu kullanın veya arka uç oluşturucusunu kullanmak için %1$s doğru alana geçin %2$s.

en: It is perfect!
tr_TR: Mükemmel!

en: It looks like languages per directories will not function.
tr_TR: Dizin başına diller işlev görmeyecek gibi görünüyor.

en: It looks like the %1$s extension, which is required by WPML, is not installed. Please refer to this link to know how to install this extension: %2$s.
tr_TR: WPML tarafından gerekli olan %1$s uzantısı yüklü değil gibi görünüyor. Bu uzantıyı nasıl kuracağınızı öğrenmek için lütfen şu bağlantıya bakın: %2$s.

en: Item cannot be added (parent not translated)
tr_TR: Öğe eklenemez (üst öğe çevrilmedi)

en: Item changed position
tr_TR: Öğenin konumu değişti

en: Item will be added
tr_TR: Öğe eklenecek

en: Item will be copied
tr_TR: Öğe kopyalanacak

en: Item will be removed
tr_TR: Öğe kaldırılacak

en: Label translation
tr_TR: Etiket çevirisi

en: Language
tr_TR: Dil

en: Language Flag
tr_TR: Dil bayrağı

en: Language Switcher
tr_TR: Dil değiştirici

en: Language URL format
tr_TR: Dil URL biçimi

en: Language filtering for AJAX operations
tr_TR: AJAX işlemleri için dil filtreleme

en: Language mapping
tr_TR: Dil eşlemesi

en: Language menu items style:
tr_TR: Dil menü öğeleri stili:

en: Language name
tr_TR: Dil adı

en: Language name added as a parameter
tr_TR: Dil adı parametre olarak eklendi

en: Language name in current language
tr_TR: Mevcut dilde dil adı

en: Language of this %s
tr_TR: Bu %s dil

en: Language section
tr_TR: Dil bölümü

en: Language suffixes were removed from the selected terms.
tr_TR: Seçilen terimlerden dil ekleri kaldırıldı.

en: Language switcher colors
tr_TR: Dil değiştirici renkleri

en: Language switcher options
tr_TR: Dil değiştirici seçenekleri

[ctx: Language switcher preview]
en: Action
tr_TR: Eylem

[ctx: Language switcher preview]
en: Actions
tr_TR: Eylemler

[ctx: Language switcher preview]
en: Position
tr_TR: Konum

[ctx: Language switcher preview]
en: Preview
tr_TR: Önizleme

en: Language switcher style:
tr_TR: Dil değiştirici stili:

en: Language switcher type
tr_TR: Dil değiştirici türü

en: Languages
tr_TR: Diller

en: Last Update Time could not be determined
tr_TR: Son Güncelleme Zamanı belirlenemedi

en: Last checked on %s
tr_TR: Son kontrol tarihi: %s

en: Last menu item
tr_TR: Son menü öğesi

en: Last page
tr_TR: Son sayfa

en: Later in the head section (priority %d)
tr_TR: Head bölümünde daha sonra (öncelik %d)

en: Learn more
tr_TR: Daha fazla bilgi edinin

en: Learn more about media translation
tr_TR: Medya çevirisi hakkında daha fazla bilgi edinin

en: Learn more about passing data between domains
tr_TR: Alan adları arasında veri geçirme hakkında daha fazla bilgi edinin

en: Learn more about the required server settings.
tr_TR: Gerekli sunucu ayarları hakkında daha fazla bilgi edinin.

en: Learn more about translating media with WPML
tr_TR: WPML ile medya çevirisi hakkında daha fazla bilgi edinin

en: Learn more about translation feedback
tr_TR: Çeviri geri bildirimi hakkında daha fazla bilgi edinin

en: Leave the text box to auto-save
tr_TR: Otomatik kaydetmek için metin kutusundan çıkın

en: Legacy
tr_TR: Eski

en: Legend:
tr_TR: Açıklama:

en: Let's get it working for you. Please contact %1sWPML support%2s and give them the following error details:
tr_TR: Sizin için çalışmasını sağlayalım. Lütfen %1sWPML desteği%2s ile iletişime geçin ve onlara aşağıdaki hata ayrıntılarını verin:

en: Link to home of language for missing translations
tr_TR: Eksik çeviriler için dilin ana sayfasına bağlantı

en: Links to translation of posts
tr_TR: Gönderi çevirilerine bağlantılar

en: List of languages
tr_TR: Diller listesi

en: Loading
tr_TR: Yükleniyor

en: Loading ...
tr_TR: Yükleniyor...

en: Loading Language Data for {post_name}
tr_TR: {post_name} için dil verileri yükleniyor

en: Localization options
tr_TR: Yerelleştirme seçenekleri

en: Login Page:
tr_TR: Giriş sayfası:

en: Login and registration pages
tr_TR: Giriş ve kayıt sayfaları

en: Login: Button text
tr_TR: Giriş: Düğme metni

en: Login: Password label
tr_TR: Giriş: Şifre etiketi

en: Login: Password placeholder
tr_TR: Giriş: Şifre yer tutucusu

en: Login: User label
tr_TR: Giriş: Kullanıcı etiketi

en: Login: User placeholder
tr_TR: Giriş: Kullanıcı yer tutucusu

en: Looking for items assigned to you for translation or review? Go to the %s.
tr_TR: Çeviri veya inceleme için size atanan öğeleri mi arıyorsunuz? %s adresine gidin.

en: Looking to import your multilingual content? Install %s in both your original and new site for the easiest way to export and import your content.
tr_TR: Çok dilli içeriğinizi içe aktarmak mı istiyorsunuz? İçeriğinizi dışa ve içe aktarmanın en kolay yolu için hem orijinal hem de yeni sitenize %s'yi yükleyin.

en: Looking to import your multilingual shop? With %1$s and %2$s in both your original and new site, you can export and import your translations automatically.
tr_TR: Çok dilli mağazanızı içe aktarmak mı istiyorsunuz? Hem orijinal hem de yeni sitenizde %1$s ve %2$s ile çevirilerinizi otomatik olarak dışa ve içe aktarabilirsiniz.

en: Main Page (no parent)
tr_TR: Ana Sayfa (üst öğe yok)

en: Make %s the original language for this %s
tr_TR: Bu %s için %s orijinal dil yap

en: Make '%s' appear as translated
tr_TR: “%s” çevrilmiş olarak göster

en: Make '%s' translatable
tr_TR: “%s” çevrilebilir yap

en: Make themes work multilingual
tr_TR: Temaları çok dilli yap

en: Manage Languages
tr_TR: Dilleri yönet

en: Manage Navigation
tr_TR: Navigasyonu yönet

en: Manage Sticky Links
tr_TR: Yapışkan bağlantıları yönet

en: Manage String Translation
tr_TR: Dize çevirisini yönet

en: Manage Support
tr_TR: Desteği yönet

en: Manage Taxonomy Translation
tr_TR: Taksonomi çevirisini yönet

en: Manage Theme and Plugin localization
tr_TR: Tema ve Eklenti yerelleştirmesini yönet

en: Manage Translation Analytics
tr_TR: Çeviri analizlerini yönet

en: Manage Translation Management
tr_TR: Çeviri yönetimini yönet

en: Manage Translators & Services
tr_TR: Çevirmenleri ve Hizmetleri Yönetin

en: Manage Troubleshooting
tr_TR: Sorun gidermeyi yönet

en: Manage WPML Menus Sync
tr_TR: WPML menü senkronizasyonunu yönet

en: Manage WooCommerce Multilingual
tr_TR: WooCommerce çok dilli yönet

en: Manage translation of media
tr_TR: Medya çevirisini yönet

en: Map: Address
tr_TR: Harita: adres

en: Margin
tr_TR: Kenar boşluğu

en: Mark as fixed
tr_TR: Düzeltildi olarak işaretle

en: Mark as new
tr_TR: Yeni olarak işaretle

en: Max execution time
tr_TR: Maksimum yürütme süresi

en: Max input vars
tr_TR: Maksimum girdi değişkenleri

en: Media Translation
tr_TR: Medya çevirisi

en: Media Translation Documentation
tr_TR: Medya çevirisi belgeleri

en: Media attachments
tr_TR: Medya ekleri

en: Memory limit
tr_TR: Bellek sınırı

en: Memory usage
tr_TR: Bellek kullanımı

en: Menu
tr_TR: Menü

en: Menu Anchor
tr_TR: Menü bağlantısı

en: Menu Option: auto_add
tr_TR: Menü Seçeneği: auto_add

en: Menu Options will be updated
tr_TR: Menü Seçenekleri güncellenecek

en: Menu language switcher
tr_TR: Menü dil değiştirici

en: Menu translation in %s
tr_TR: %s dilinde menü çevirisi

en: Menu(s) syncing complete.
tr_TR: Menü(ler) senkronizasyonu tamamlandı.

en: Messages and notifications
tr_TR: Mesajlar ve bildirimler

en: Migrating your multilingual shop? With %s you can transfer your translated content to a new site, including cross-sells, up-sells, and product attributes.
tr_TR: Çok dilli mağazanızı mı taşıyorsunuz? %s ile çapraz satışlar, yukarı satışlar ve ürün nitelikleri dahil olmak üzere çevrilmiş içeriğinizi yeni bir siteye aktarabilirsiniz.

en: Migrating your multilingual site? Install %s for the simplest way to export your translated content and import it on your new site.
tr_TR: Çok dilli sitenizi mi taşıyorsunuz? Çevrilmiş içeriğinizi dışa aktarmanın ve yeni sitenize aktarmanın en basit yolu için %s'yi yükleyin.

en: Missing a temporary folder.
tr_TR: Geçici bir klasör eksik.

en: Missing key "%s".
tr_TR: “%s” anahtarı eksik.

en: Missing post ID
tr_TR: Gönderi kimliği eksik

en: Modal Content: Modal
tr_TR: Modal içeriği: modal

en: Move to trash
tr_TR: Çöp kutusuna taşı

en: Multilingual Content Setup
tr_TR: Çok dilli içerik kurulumu

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: first part]
en: Multilingual WordPress
tr_TR: Çok Dilli WordPress

[ctx: Multilingual WordPress with WPML: second part]
en: with WPML
tr_TR: WPML ile

en: Multiple options
tr_TR: Birden çok seçenek

en: Multisite
tr_TR: Çoklu site

en: Name
tr_TR: Ad

en: Native language name
tr_TR: Yerel dil adı

en: Navigation
tr_TR: Navigasyon

en: Need the full list for monitoring or troubleshooting? Go to %s.
tr_TR: İzleme veya sorun giderme için tam listeye mi ihtiyacınız var? %s adresine gidin.

en: Needs review
tr_TR: İnceleme gerekiyor

en: Needs update
tr_TR: Güncelleme gerekiyor

en: Network settings
tr_TR: Ağ ayarları

en: Never show this
tr_TR: Bunu asla gösterme

en: New
tr_TR: Yeni

en: New Menu Language Switcher
tr_TR: Yeni menü dil değiştirici

en: New Translation Priority Name
tr_TR: Yeni çeviri önceliği adı

en: New Widget Area language switcher
tr_TR: Yeni Widget Alanı dil değiştirici

en: New content
tr_TR: Yeni içerik

en: New in WPML 4.8 - Automatic image and media detection
tr_TR: WPML 4.8'deki Yenilikler - Otomatik görsel ve medya algılama

en: New translations detected. Scan your content to update internal links so they point to the correct translated pages and posts.
tr_TR: Yeni çeviriler algılandı. İç bağlantıların doğru çevrilmiş sayfalara ve yazılara işaret etmesi için içeriğinizi tarayın.

en: Next
tr_TR: İleri

en: Next page
tr_TR: Sonraki sayfa

en: No
tr_TR: Hayır

en: No %1$s found.
tr_TR: %1$s bulunamadı.

en: No Batch
tr_TR: Toplu işlem yok

en: No Translation requests selected.
tr_TR: Hiçbir çeviri isteği seçilmedi.

en: No errors were found in the assignment of post types.
tr_TR: Yazı türlerinin atanmasında hata bulunamadı.

en: No feedback found.
tr_TR: Geri bildirim bulunamadı.

en: No file was uploaded.
tr_TR: Hiçbir dosya yüklenmedi.

en: No menus found
tr_TR: Menü bulunamadı

en: No posts found
tr_TR: Gönderi bulunamadı

en: No such post for ID = %d
tr_TR: ID = %d için böyle bir gönderi yok

en: No translator available for this language pair.
tr_TR: Bu dil çifti için çevirmen mevcut değil.

en: No worries, the full functionality is preserved in WPML String Translation.
tr_TR: Endişelenmeyin, tüm işlevsellik WPML Dize Çevirisi'nde korunmuştur.

en: No. Automatic translation is only available via WPML’s Advanced Translator Editor, so you can only use your free quota using it.
tr_TR: Hayır. Otomatik çeviri yalnızca WPML'nin Gelişmiş Çevirmen Düzenleyicisi aracılığıyla kullanılabilir, bu nedenle ücretsiz kotanızı yalnızca bunu kullanarak kullanabilirsiniz.

en: Not available
tr_TR: Mevcut değil

en: Not installed
tr_TR: Yüklü değil

en: Not needed
tr_TR: Gerekli değil

en: Not translatable
tr_TR: Çevrilemez

en: Not translated
tr_TR: Çevrilmedi

en: Not valid
tr_TR: Geçersiz

en: Note for the translators
tr_TR: Çevirmenler için not

en: Note: Custom taxonomies and custom fields are shared across different post types.
tr_TR: Not: Özel taksonomiler ve özel alanlar farklı yazı türleri arasında paylaşılır.

en: Note: WPML must be activated on the primary site or must be network activated.
tr_TR: Not: WPML birincil sitede etkinleştirilmeli veya ağda etkinleştirilmelidir.

en: Note: if you edited the custom post declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
tr_TR: Not: Özel yazı bildirimini düzenlediyseniz, WPML'yi çevrilebilir olarak işaretlemek için yeniden yapılandırmanız gerekebilir.

en: Note: if you edited the custom taxonomy declaration you may need to re-configure WPML to mark it as translatable.
tr_TR: Not: Özel taksonomi bildirimini düzenlediyseniz, WPML'yi çevrilebilir olarak işaretlemek için yeniden yapılandırmanız gerekebilir.

en: Nothing Sync
tr_TR: Hiçbir şey senkronize edilmedi

en: Nothing to configure.
tr_TR: Yapılandırılacak bir şey yok.

en: Nothing to sync.
tr_TR: Senkronize edilecek bir şey yok.

en: Notice does not exist.
tr_TR: Bildirim mevcut değil.

en: Notice does not exists.
tr_TR: Bildirim mevcut değil.

en: Number Counter: Number Prefix
tr_TR: Sayı sayacı: sayı öneki

en: Number Counter: Number Suffix
tr_TR: Sayı sayacı: sayı soneki

en: Number Counter: Text after number
tr_TR: Sayı Sayacı: Sayıdan sonraki metin

en: Number Counter: Text before number
tr_TR: Sayı Sayacı: Sayıdan önceki metin

en: OFF
tr_TR: KAPALI

en: OK
tr_TR: Tamam

en: ON
tr_TR: AÇIK

en: Ok
tr_TR: Tamam

en: Old Name
tr_TR: Eski ad

en: One more step before you can translate on %s
tr_TR: %s üzerinde çeviri yapabilmeniz için bir adım daha

en: Only translated blog posts (never display posts from the default language on translation languages)
tr_TR: Yalnızca çevrilmiş blog gönderileri (varsayılan dildeki gönderileri çeviri dillerinde asla gösterme)

en: Operate WooCommerce Multilingual. Everything on WCML except the settings tab.
tr_TR: WooCommerce Çok Dilli'yi çalıştırın. Ayarlar sekmesi dışındaki tüm WCML.

en: Opportunities to improve translations
tr_TR: Çevirileri iyileştirme fırsatları

en: Optional
tr_TR: İsteğe bağlı

en: Order of languages
tr_TR: Dillerin sırası

en: Original language
tr_TR: Orijinal dil

en: Original post:
tr_TR: Orijinal gönderi:

en: Original term
tr_TR: Orijinal terim

en: Original:
tr_TR: Orijinal:

en: Other language background color
tr_TR: Diğer dil arka plan rengi

en: Other language font color
tr_TR: Diğer dil yazı tipi rengi

en: Overwrite existing translations
tr_TR: Mevcut çevirilerin üzerine yaz

en: Overwrite with %s content.
tr_TR: %s içeriğiyle üzerine yaz.

en: PHP %1$s and above are recommended.
tr_TR: PHP %1$s ve üzeri önerilir.

en: Padding
tr_TR: Doldurma

en: Page builders options
tr_TR: Sayfa oluşturucu seçenekleri

en: Pass arguments via GET (the url)
tr_TR: Argümanları GET (URL) aracılığıyla geçir

en: Pass arguments via POST
tr_TR: Argümanları POST aracılığıyla geçir

en: Pass session arguments between domains through the language switcher
tr_TR: Dil değiştirici aracılığıyla alan adları arasında oturum argümanlarını geçir

en: Payments & Maintenance
tr_TR: Ödemeler ve Bakım

en: Photo: Link
tr_TR: Fotoğraf: bağlantı

en: Please contact your translation service and ask them to provide you with this information.
tr_TR: Lütfen çeviri hizmetinizle iletişime geçin ve bu bilgiyi size sağlamalarını isteyin.

en: Please enter a path – <strong>absolute</strong> or <strong>relative</strong> – to the WordPress installation folder
tr_TR: Lütfen WordPress kurulum klasörüne giden bir yol – <strong>mutlak</strong> veya <strong>göreli</strong> – girin

en: Please give some examples of errors and how would you improve them:
tr_TR: Lütfen hata örnekleri ve bunları nasıl geliştireceğinizi belirtin:

en: Please go to the %1$s page and click on "%2$s" to fix this problem.
tr_TR: Lütfen %1$s sayfasına gidin ve bu sorunu düzeltmek için “%2$s” öğesine tıklayın.

en: Please go to the %1$sPlugins%2$s page and enable the WPML Multilingual CMS plugin before trying to configure the plugin.
tr_TR: Lütfen %1$sEklentiler%2$s sayfasına gidin ve eklentiyi yapılandırmadan önce WPML Çok Dilli CMS eklentisini etkinleştirin.

en: Please install and activate WPML’s String Translation add-on to use this setting.
tr_TR: Bu ayarı kullanmak için lütfen WPML'nin Dize Çevirisi eklentisini kurun ve etkinleştirin.

en: Please log-out and login again in order to be able to access the admin features in all language domains.
tr_TR: Tüm dil alanlarındaki yönetici özelliklerine erişebilmek için lütfen çıkış yapın ve tekrar giriş yapın.

en: Please make backup of your database before using this.
tr_TR: Bunu kullanmadan önce lütfen veritabanınızın yedeğini alın.

en: Please make sure that you've saved all the changes. We will have to reload the page.
tr_TR: Lütfen tüm değişiklikleri kaydettiğinizden emin olun. Sayfayı yeniden yüklememiz gerekecek.

en: Please make sure to save your post, if you've made any change, before proceeding with this action!
tr_TR: Bu işleme devam etmeden önce herhangi bir değişiklik yaptıysanız gönderinizi kaydettiğinizden emin olun!

en: Please note that all translations you have sent to remote translation services will be lost if you reset WPML's data. They cannot be recovered later.
tr_TR: WPML verilerini sıfırlarsanız, uzak çeviri hizmetlerine gönderdiğiniz tüm çevirilerin kaybolacağını lütfen unutmayın. Bunlar daha sonra kurtarılamaz.

en: Please note that currently, you can translate the slugs of taxonomy terms but it is not possible to %s.
tr_TR: Lütfen şu anda taksonomi terimlerinin slug'larını çevirebileceğinizi, ancak %s'nin mümkün olmadığını unutmayın.

en: Please note: language codes cannot be changed after adding languages. Make sure you enter the correct code.
tr_TR: Lütfen dikkat: Diller eklendikten sonra dil kodları değiştirilemez. Doğru kodu girdiğinizden emin olun.

en: Please rate this translation:
tr_TR: Lütfen bu çeviriyi derecelendirin:

en: Please save the settings first by clicking Save.
tr_TR: Lütfen önce Kaydet'e tıklayarak ayarları kaydedin.

en: Please select what to show for the root url.
tr_TR: Lütfen kök URL için ne gösterileceğini seçin.

en: Please, enter required data.
tr_TR: Lütfen gerekli verileri girin.

en: Please, enter valid data.
tr_TR: Lütfen geçerli veriler girin.

en: Plugin Name
tr_TR: Eklenti adı

en: Plural
tr_TR: Çoğul

en: Position of hreflang links
tr_TR: hreflang bağlantılarının konumu

en: Position of link(s):
tr_TR: Bağlantı(lar)ın konumu:

en: Position:
tr_TR: Konum:

en: Post Navigation: Next Label
tr_TR: Yazı gezintisi: sonraki etiket

en: Post Navigation: Previous Label
tr_TR: Yazı gezintisi: önceki etiket

en: Post Translation Text
tr_TR: Çeviri sonrası metin

en: Post Translations
tr_TR: Yazı çevirileri

en: Post Types Translation
tr_TR: Yazı türleri çevirisi

en: Post not found
tr_TR: Gönderi bulunamadı

en: Post type and source language assignment have been fixed for
tr_TR: Yazı türü ve kaynak dil ataması düzeltildi:

en: Post types
tr_TR: Yazı türleri

en: Post without a title
tr_TR: Başlıksız gönderi

en: Posts Slider: More Link Text
tr_TR: Yazılar kaydırıcısı: daha fazla bağlantı metni

en: Posts and pages synchronization
tr_TR: Yazılar ve sayfalar senkronizasyonu

en: Posts: Button Text
tr_TR: Yazılar: düğme metni

en: Posts: More Link Text
tr_TR: Yazılar: daha fazla bağlantı metni

en: Posts: No Results Message
tr_TR: Yazılar: sonuç yok mesajı

en: Posts: Terms Label
tr_TR: Yazılar: terimler etiketi

en: Preferences saved.
tr_TR: Tercihler kaydedildi.

en: Preserve URL arguments
tr_TR: URL argümanlarını koru

en: Preserving URL arguments
tr_TR: URL argümanlarını koruma

en: Preview update failed
tr_TR: Önizleme güncellemesi başarısız oldu

en: Previous page
tr_TR: Önceki sayfa

en: Price Table: Button link
tr_TR: Fiyat Tablosu: Düğme bağlantısı

en: Price Table: Button text
tr_TR: Fiyat Tablosu: Düğme metni

en: Price Table: Footer additional info
tr_TR: Fiyat Tablosu: Altbilgi ek bilgisi

en: Price Table: Heading
tr_TR: Fiyat tablosu: başlık

en: Price Table: Period
tr_TR: Fiyat tablosu: dönem

en: Price Table: Ribbon title
tr_TR: Fiyat Tablosu: Kurdele başlığı

en: Price Table: Sub heading
tr_TR: Fiyat Tablosu: Alt başlık

en: Price Table: text
tr_TR: Fiyat Tablosu: metin

en: Pricing table: Billing Option 1
tr_TR: Fiyat tablosu: Faturalandırma Seçeneği 1

en: Pricing table: Billing Option 2
tr_TR: Fiyat tablosu: Faturalandırma Seçeneği 2

en: Pricing table: Button link
tr_TR: Fiyat tablosu: Düğme bağlantısı

en: Pricing table: Button text
tr_TR: Fiyat tablosu: Düğme metni

en: Pricing table: Duration
tr_TR: Fiyat tablosu: Süre

en: Pricing table: Feature Description
tr_TR: Fiyat tablosu: Özellik Açıklaması

en: Pricing table: Feature Tooltip
tr_TR: Fiyat tablosu: Özellik İpucu

en: Pricing table: Price
tr_TR: Fiyat tablosu: Fiyat

en: Pricing table: Ribbon Text
tr_TR: Fiyat tablosu: Kurdele Metni

en: Pricing table: Title
tr_TR: Fiyat tablosu: Başlık

en: Private
tr_TR: Özel

en: Problem receiving translation jobs?
tr_TR: Çeviri işlerini almada sorun mu yaşıyorsunuz?

en: Progress: Inner text
tr_TR: İlerleme: İç metin

en: Progress: Title
tr_TR: İlerleme: başlık

en: Publish the post translations
tr_TR: Yazı çevirilerini yayınla

en: Publish the translated post when original is also published (default)
tr_TR: Orijinal de yayınlandığında çevrilmiş yazıyı yayınla (varsayılan)

en: Quote: Quote Cite
tr_TR: Alıntı: alıntı kaynağı

en: Quote: Quote Content
tr_TR: Alıntı: alıntı içeriği

en: REST enabled
tr_TR: REST etkin

en: Rate translation
tr_TR: Çeviriyi derecelendir

en: Rate translation of this page
tr_TR: Bu sayfanın çevirisini derecelendir

en: Rating
tr_TR: Derecelendirme

en: Rating:
tr_TR: Derecelendirme:

en: Read how this works
tr_TR: Bunun nasıl çalıştığını okuyun

en: Read more
tr_TR: Daha fazla oku

en: Recommended
tr_TR: Önerilen

en: Redirect visitors based on browser language only if translations exist
tr_TR: Ziyaretçileri yalnızca çeviriler varsa tarayıcı diline göre yönlendir

en: Refresh
tr_TR: Yenile

en: Refreshing the page, please wait...
tr_TR: Sayfa yenileniyor, lütfen bekleyin...

en: Register
tr_TR: Kaydol

en: Reload the page and try again.
tr_TR: Sayfayı yeniden yükleyin ve tekrar deneyin.

en: Remember visitors' language preference for %s hours (please enter 24 or multiples of it).
tr_TR: Ziyaretçilerin dil tercihini %s saat boyunca hatırla (lütfen 24 veya katlarını girin).

en: Remote XML Config Log
tr_TR: Uzak XML yapılandırma günlüğü

en: Remove %s
tr_TR: %s kaldır

en: Remove all messages and notifications
tr_TR: Tüm mesajları ve bildirimleri kaldır

en: Remove all messages and notifications, for all users.
tr_TR: Tüm kullanıcılar için tüm mesajları ve bildirimleri kaldır.

en: Remove comments that don't match the content's language
tr_TR: İçeriğin diliyle eşleşmeyen yorumları kaldır

en: Remove debug logs of String Translation cache
tr_TR: Dize Çevirisi önbelleğinin hata ayıklama günlüklerini kaldır

en: Remove ghost entries from the translation tables
tr_TR: Çeviri tablolarından hayalet girişleri kaldır

en: Remove language suffixes from taxonomy names.
tr_TR: Taksonomi adlarından dil eklerini kaldır.

en: Remove the 'filter_var' string from the 'disable_functions' directive or...
tr_TR: “filter_var” dizesini “disable_functions” yönergesinden kaldırın veya...

en: Removes entries from the WPML tables that are not linked properly. Cleans the table off entries left over upgrades, bug fixes or undetermined factors.
tr_TR: WPML tablolarından düzgün bir şekilde bağlantılı olmayan girişleri kaldırır. Yükseltmeler, hata düzeltmeleri veya belirlenemeyen faktörlerden kalan girişleri tablodan temizler.

en: Removes invalid rows stored in option and hide admin notice.
tr_TR: Seçenekte depolanan geçersiz satırları kaldırır ve yönetici bildirimini gizler.

en: Rename label to %s
tr_TR: Etiketi %s olarak yeniden adlandır

en: Replied
tr_TR: Yanıtlandı

en: Reply to admin
tr_TR: Yöneticiye yanıtla

en: Reply to admin:
tr_TR: Yöneticiye yanıtla:

en: Reply to translator
tr_TR: Çevirmene yanıtla

en: Reply to translator:
tr_TR: Çevirmene yanıtla:

en: Required
tr_TR: Gerekli

en: Reset
tr_TR: Sıfırla

en: Reset and deactivate WPML
tr_TR: WPML'yi sıfırla ve devre dışı bırak

en: Reset languages
tr_TR: Dilleri sıfırla

en: Reset settings
tr_TR: Ayarları sıfırla

en: Restore
tr_TR: Geri yükle

en: Restore default
tr_TR: Varsayılanı geri yükle

en: Restore dismissed and hidden messages and notifications.
tr_TR: Kapatılan ve gizlenen mesajları ve bildirimleri geri yükle.

en: Restore messages and notification
tr_TR: Mesajları ve bildirimleri geri yükle

en: Retry
tr_TR: Tekrar dene

en: Review
tr_TR: İncele

en: Reviewed by:
tr_TR: İnceleyen:

en: Reviews: Comment Contents
tr_TR: Yorumlar: yorum içeriği

en: Reviews: Comment Image
tr_TR: Yorumlar: yorum görseli

en: Reviews: Comment Link
tr_TR: Yorumlar: yorum bağlantısı

en: Reviews: Comment Title
tr_TR: Yorumlar: yorum başlığı

en: Reviews: Commenter Name
tr_TR: Yorumlar: yorumcu adı

en: Running now batch #%d
tr_TR: Şu anda #%d numaralı toplu işlem çalışıyor

en: SEO Options
tr_TR: SEO seçenekleri

en: Safe HTML editing
tr_TR: Güvenli HTML düzenleme

en: Save
tr_TR: Kaydet

en: Save the translated post as a draft
tr_TR: Çevrilmiş yazıyı taslak olarak kaydet

en: Saving settings...
tr_TR: Ayarlar kaydediliyor...

en: Scanning Results
tr_TR: Tarama sonuçları

en: Scanning now, please don't close this page.
tr_TR: Şimdi taranıyor, lütfen bu sayfayı kapatmayın.

en: Scanning now, please wait...
tr_TR: Şimdi taranıyor, lütfen bekleyin...

en: Search
tr_TR: Ara

en: Search Dropdown: Placeholder
tr_TR: Açılır arama: yer tutucu

en: Search Inline: Placeholder
tr_TR: Satır içi arama: yer tutucu

en: Search Modal: Placeholder
tr_TR: Modal arama: yer tutucu

en: Search: Placeholder
tr_TR: Arama: yer tutucu

en: Select All
tr_TR: Tümünü seç

en: Select Language
tr_TR: Dil seç

en: Select Validation
tr_TR: Doğrulamayı seç

en: Select a preset
tr_TR: Bir ön ayar seçin

en: Select all items
tr_TR: Tüm öğeleri seç

en: Select bulk action
tr_TR: Toplu eylem seç

en: Select content and send to translation
tr_TR: İçeriği seçin ve çeviriye gönderin

en: Select how to display the language switcher in the menu. Choose "List of languages" to display all the items at the same level or "Dropdown" to display the current language as parent and other languages as children.
tr_TR: Dil değiştiriciyi menüde nasıl görüntüleyeceğinizi seçin. Tüm öğeleri aynı seviyede görüntülemek için “Diller listesi” veya mevcut dili üst, diğer dilleri alt olarak görüntülemek için “Açılır menü” seçeneğini belirleyin.

en: Select row
tr_TR: Satırı seç

en: Select the menus, in which to display the language switcher.
tr_TR: Dil değiştiriciyi görüntülemek istediğiniz menüleri seçin.

en: Select the position to display the language switcher in the menu.
tr_TR: Dil değiştiriciyi menüde görüntülemek istediğiniz konumu seçin.

en: Select the position to display the post translations links.
tr_TR: Gönderi çevirileri bağlantılarını görüntülemek istediğiniz konumu seçin.

en: Select the style of the language switcher.
tr_TR: Dil değiştiricinin stilini seçin.

en: Select the taxonomy to translate:
tr_TR: Çevrilecek taksonomiyi seçin:

en: Select the widget area where to include the language switcher.
tr_TR: Dil değiştiriciyi dahil etmek istediğiniz widget alanını seçin.

en: Select this option if your theme or plugins use AJAX operations on the front-end, that WPML needs to filter. WPML will set a cookie using JavaScript which will allow it to return the correct content for AJAX operations.
tr_TR: Temanız veya eklentileriniz ön uçta WPML'nin filtrelemesi gereken AJAX işlemleri kullanıyorsa bu seçeneği belirleyin. WPML, AJAX işlemleri için doğru içeriği döndürmesine olanak tanıyan bir çerez ayarlayacaktır.

en: Select translation option
tr_TR: Çeviri seçeneğini seçin

en: Select your language:
tr_TR: Dilinizi seçin:

en: Send
tr_TR: Gönder

en: Send to translation the content of raw HTML cells
tr_TR: Ham HTML hücrelerinin içeriğini çeviriye gönder

en: Send to translator
tr_TR: Çevirmene gönder

en: Sent to translation service
tr_TR: Çeviri hizmetine gönderildi

en: Sent to translator
tr_TR: Çevirmene gönderildi

en: Server error
tr_TR: Sunucu hatası

en: Server error. Please refresh and try again.
tr_TR: Sunucu hatası. Lütfen yenileyin ve tekrar deneyin.

en: Service added and set as default.
tr_TR: Hizmet eklendi ve varsayılan olarak ayarlandı.

en: Set admin language as editing language.
tr_TR: Yönetici dilini düzenleme dili olarak ayarla.

en: Set language information
tr_TR: Dil bilgilerini ayarla

en: Set page parent for translation according to page parent of the original language
tr_TR: Çeviri için sayfa üst öğesini orijinal dilin sayfa üst öğesine göre ayarla

en: Set-up the translation
tr_TR: Çeviriyi ayarla

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done
tr_TR: Kısmen tamamlandı

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: Partially done.
tr_TR: Kısmen tamamlandı.

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: There might be more content to fix: please repeat the process.
tr_TR: Daha fazla düzeltilecek içerik olabilir: lütfen işlemi tekrarlayın.

[ctx: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated]
en: translation jobs updated
tr_TR: çeviri işleri güncellendi

en: Sets the translation status to DUPLICATE in the icl_translation_status table, for posts that are marked as duplicated.
tr_TR: Çoğaltılmış olarak işaretlenmiş yazılar için icl_translation_status tablosunda çeviri durumunu ÇOĞALT olarak ayarlar.

en: Setting language to media. %d left
tr_TR: Ortama dil ayarlanıyor. %d kaldı

en: Setting language to media: done!
tr_TR: Ortama dil ayarlanıyor: tamamlandı!

en: Settings
tr_TR: Ayarlar

en: Settings saved
tr_TR: Ayarlar kaydedildi

en: Settings updated
tr_TR: Ayarlar güncellendi

en: Setup
tr_TR: Kurulum

en: Setup WPML
tr_TR: WPML Kurulumu

en: Setup manually
tr_TR: Manuel kurulum

en: Show
tr_TR: Göster

en: Show "Multilingual Content Setup" meta box on post edit screen.
tr_TR: Gönderi düzenleme ekranında “Çok Dilli İçerik Kurulumu” meta kutusunu göster.

en: Show Active Language - has to be ON with Dropdown
tr_TR: Aktif Dili Göster - Açılır menü ile AÇIK olmalı

en: Show Language Switcher on login and registration pages
tr_TR: Giriş ve kayıt sayfalarında Dil Değiştiriciyi göster

en: Show Translation Feedback module for these languages:
tr_TR: Bu diller için Çeviri Geri Bildirimi modülünü göster:

en: Show content in:
tr_TR: İçeriği şurada göster:

en: Show details
tr_TR: Ayrıntıları göster

en: Show language switcher in footer
tr_TR: Altbilgide dil değiştiriciyi göster

en: Show links above or below posts, offering them in other languages
tr_TR: Gönderilerin üstünde veya altında, diğer dillerde sunan bağlantıları göster

en: Show on the left side of the screen
tr_TR: Ekranın sol tarafında göster

en: Show on the right side of the screen
tr_TR: Ekranın sağ tarafında göster

en: Show system fields
tr_TR: Sistem alanlarını göster

en: Show this notice.
tr_TR: Bu bildirimi göster.

en: Showing content in:
tr_TR: İçerik gösteriliyor:

en: Side-by-side editing
tr_TR: Yan yana düzenleme

en: Since WPML 3.6.0, the language switchers are not using CSS IDs and the CSS classes have changed. This was required to fix some bugs and match the latest standards. If your theme or your custom CSS is not relying on these old selectors, it's recommended to skip the backwards compatibility. However, it's still possible to re-activate this option later.
tr_TR: WPML 3.6.0'dan beri, dil değiştiriciler CSS kimliklerini kullanmıyor ve CSS sınıfları değişti. Bu, bazı hataları düzeltmek ve en son standartlara uymak için gerekliydi. Temanız veya özel CSS'niz bu eski seçicilere dayanmıyorsa, geriye dönük uyumluluğu atlamanız önerilir. Ancak, bu seçeneği daha sonra yeniden etkinleştirmek hala mümkündür.

en: Singular
tr_TR: Tekil

en: Site Languages
tr_TR: Site dilleri

en: Site key:
tr_TR: Site anahtarı:

en: Skip backwards compatibility
tr_TR: Geriye dönük uyumluluğu atla

en: Skip language
tr_TR: Dili atla

en: Slides: button text
tr_TR: Slaytlar: düğme metni

en: Slides: description
tr_TR: Slaytlar: açıklama

en: Slides: heading
tr_TR: Slaytlar: başlık

en: Slides: link URL
tr_TR: Slaytlar: bağlantı URL'si

en: Slug
tr_TR: Kısa İsim

en: Slug translation is currently disabled in WPML. %1$sClick here to enable.%2$s
tr_TR: Slug çevirisi şu anda WPML'de devre dışı. %1$sEtkinleştirmek için buraya tıklayın.%2$s

en: Slugs are currently not translated.
tr_TR: Slug'lar şu anda çevrilmiyor.

en: Slugs are currently translated. Click the link above to edit the translations.
tr_TR: Slug'lar şu anda çevrilmiş durumda. Çevirileri düzenlemek için yukarıdaki bağlantıya tıklayın.

en: Some WPML Language Switcher settings were reinitialized because they were corrupted. Please re-configure them:
tr_TR: Bazı WPML Dil Değiştirici ayarları bozulduğu için yeniden başlatıldı. Lütfen bunları yeniden yapılandırın:

en: Some WPML String Translation features may not work correctly without utf8mb4 character support.
tr_TR: Bazı WPML Dize Çevirisi özellikleri, utf8mb4 karakter desteği olmadan doğru çalışmayabilir.

en: Some content may appear gone due to the default language change. See
tr_TR: Varsayılan dil değişikliği nedeniyle bazı içerikler kaybolmuş gibi görünebilir. Bkz.

en: Some content may not be translated to all languages. Choose what should appear in the language switcher when translation is missing.
tr_TR: Bazı içerikler tüm dillere çevrilmemiş olabilir. Çeviri eksik olduğunda dil değiştiricide neyin görüneceğini seçin.

en: Some of your content was translated using the Classic Translation Editor. If you proceed, re-translating may overwrite or delete those translations.
tr_TR: İçeriğinizin bir kısmı Klasik Çeviri Düzenleyicisi kullanılarak çevrildi. Devam ederseniz, yeniden çeviri bu çevirilerin üzerine yazabilir veya silebilir.

en: Some parameters are missing for this request.
tr_TR: Bu istek için bazı parametreler eksik.

en: Something went wrong with automatic translation. Please contact %1$1sWPML support%2$2s and report that the following automatic translation is stuck: %3$3s | Something went wrong with automatic translation. Please contact %1$1sWPML support%2$2s and report that the following automatic translations are stuck: %3$3s
tr_TR[0]: Otomatik çeviride bir sorun oluştu. Lütfen %1$1sWPML desteği%2$2s ile iletişime geçin ve aşağıdaki otomatik çevirinin takılı kaldığını bildirin: %3$3s
tr_TR[1]: Otomatik çeviride bir sorun oluştu. Lütfen %1$1sWPML desteği%2$2s ile iletişime geçin ve aşağıdaki otomatik çevirilerin takılı kaldığını bildirin: %3$3s

en: Something went wrong. Please try again or contact the support.
tr_TR: Bir şeyler ters gitti. Lütfen tekrar deneyin veya destek ile iletişime geçin.

en: Something went wrong. Please try again.
tr_TR: Bir şeyler ters gitti. Lütfen tekrar deneyin.

en: Spell Checker
tr_TR: Yazım denetleyicisi

en: Start the process
tr_TR: İşlemi başlat

en: Starting...
tr_TR: Başlatılıyor...

en: Status
tr_TR: Durum

en: Status:
tr_TR: Durum:

en: Sticky
tr_TR: Yapışkan

en: Stop showing this message
tr_TR: Bu mesajı göstermeyi durdur

en: Store a language cookie to support language filtering for AJAX
tr_TR: AJAX için dil filtrelemeyi desteklemek üzere bir dil çerezi depolayın

en: Strings for menus will be updated
tr_TR: Menüler için dizeler güncellenecek

en: Style
tr_TR: Stil

en: Styling the language switcher with additional CSS
tr_TR: Ek CSS ile dil değiştiriciyi biçimlendirme

en: Subscribe form: Button Text
tr_TR: Abone ol formu: Düğme Metni

en: Subscribe form: Checkbox Text
tr_TR: Abone ol formu: Onay Kutusu Metni

en: Subscribe form: Notification Subject
tr_TR: Abone ol formu: Bildirim Konusu

en: Subscribe form: Redirect Link
tr_TR: Abone ol formu: Yönlendirme Bağlantısı

en: Subscribe form: Success Message
tr_TR: Abone ol formu: Başarı Mesajı

en: Subscribe form: Terms and Conditions
tr_TR: Abone ol formu: Hüküm ve Koşullar

en: Support
tr_TR: Destek

en: Switch to %s
tr_TR: %s'e geç

en: Sync
tr_TR: Senkronize et

en: Synchronize comment status
tr_TR: Yorum durumunu senkronize et

en: Synchronize comments on duplicate content
tr_TR: Çoğaltılmış içerikteki yorumları senkronize et

en: Synchronize local job ids with ATE jobs
tr_TR: Yerel iş kimliklerini ATE işleriyle senkronize et

en: Synchronize local job ids with their ATE counterparts. You will have to refresh a few times any admin page to accomplish the process.
tr_TR: Yerel iş kimliklerini ATE karşılıklarıyla senkronize edin. İşlemi tamamlamak için birkaç kez herhangi bir yönetici sayfasını yenilemeniz gerekecektir.

en: Synchronize menus between languages.
tr_TR: Menüleri diller arasında senkronize et.

en: Synchronize page order for translations
tr_TR: Çeviriler için sayfa sırasını senkronize et

en: Synchronize page template
tr_TR: Sayfa şablonunu senkronize et

en: Synchronize password for password protected posts
tr_TR: Parola korumalı yazılar için parolayı senkronize et

en: Synchronize ping status
tr_TR: Ping durumunu senkronize et

en: Synchronize posts format
tr_TR: Yazı biçimini senkronize et

en: Synchronize posts taxonomies
tr_TR: Yazı taksonomilerini senkronize et

en: Synchronize private flag
tr_TR: Özel bayrağı senkronize et

en: Synchronize sticky flag
tr_TR: Yapışkan bayrağı senkronize et

en: Synchronize taxonomy hierarchy according to: %1$s language.
tr_TR: Taksonomi hiyerarşisini şuna göre senkronize et: %1$s dili.

en: Syncing menus %1 of %2
tr_TR: %2 menülerinden %1 senkronize ediliyor

en: Tab Item: Content
tr_TR: Sekme öğesi: içerik

en: Tab Item: Label
tr_TR: Sekme öğesi: etiket

en: Table of Contents: Title
tr_TR: İçindekiler: başlık

en: Tabs: Content
tr_TR: Sekmeler: içerik

en: Tabs: Tab Content
tr_TR: Sekmeler: sekme içeriği

en: Tabs: Tab Label
tr_TR: Sekmeler: sekme etiketi

en: Tabs: Title
tr_TR: Sekmeler: başlık

en: Target Language
tr_TR: Hedef dil

en: Taxonomies Translation
tr_TR: Taksonomiler çevirisi

en: Taxonomy
tr_TR: Taksonomi

en: Taxonomy Translation
tr_TR: Taksonomi çevirisi

en: Taxonomy translation
tr_TR: Taksonomi çevirisi

en: Technical support for clients is available via %sWPML forums%s.
tr_TR: Müşteriler için teknik destek %sWPML forumları%s aracılığıyla sağlanmaktadır.

en: Tell the world your site is running multilingual with WPML (places a message in your site's footer) - <a href="%s">read more</a>
tr_TR: Sitenizin WPML ile çok dilli çalıştığını dünyaya bildirin (sitenizin altbilgisine bir mesaj yerleştirir) - <a href="%s">daha fazla oku</a>

en: Term translation
tr_TR: Terim çevirisi

en: Testimonial Carousel: Content
tr_TR: Referans kaydırıcısı: içerik

en: Testimonial Carousel: Name
tr_TR: Referans kaydırıcısı: ad

en: Testimonial Carousel: Title
tr_TR: Referans kaydırıcısı: başlık

en: Testimonial: Content
tr_TR: Referans: içerik

en: Testimonial: Heading
tr_TR: Referans: başlık

en: Testimonial: Job
tr_TR: Referans: iş

en: Testimonial: Link URL
tr_TR: Referans: bağlantı URL'si

en: Testimonial: Name
tr_TR: Referans: ad

en: Testimonial: content
tr_TR: Referans: içerik

en: Text Color
tr_TR: Metin rengi

en: Text Content: Text
tr_TR: Metin içeriği: metin

en: Text Editor: Text
tr_TR: Metin düzenleyici: metin

en: Text for alternative languages for posts:
tr_TR: Gönderiler için alternatif diller için metin:

en: Thank you for choosing. You can always change your selection in %sPost Types Translation setup%s.
tr_TR: Seçiminiz için teşekkür ederiz. Seçiminizi her zaman %sGönderi Türleri Çeviri kurulumu%s bölümünden değiştirebilirsiniz.

en: Thank you for registering WPML on this site. You will receive automatic updates when new versions are available.
tr_TR: WPML'yi bu siteye kaydettiğiniz için teşekkür ederiz. Yeni sürümler çıktığında otomatik güncellemeler alacaksınız.

en: Thank you for your rating and comment!
tr_TR: Derecelendirmeniz ve yorumunuz için teşekkür ederiz!

en: Thank you for your rating!
tr_TR: Derecelendirmeniz için teşekkür ederiz!

en: The 'Reset' action will deactivate the WPML plugin after it deletes the WPML tables (tables with the 'icl_' prefix) from the database. The action will NOT delete any content (posts, taxonomy terms etc.). It only affects translation and language information that WPML associates with each content type.
tr_TR: “Sıfırla” eylemi, WPML tablolarını (veritabanındaki “icl_” ön ekli tablolar) sildikten sonra WPML eklentisini devre dışı bırakacaktır. Bu eylem hiçbir içeriği (yazılar, taksonomi terimleri vb.) SİLMEYECEKTİR. Yalnızca WPML'nin her içerik türüyle ilişkilendirdiği çeviri ve dil bilgilerini etkiler.

en: The Language code already exists.
tr_TR: Dil kodu zaten mevcut.

en: The Language name already exists.
tr_TR: Dil adı zaten mevcut.

en: The URL of the HTML file is required
tr_TR: HTML dosyasının URL'si gerekli

en: The WPML Multilingual CMS plugin is not currently enabled.
tr_TR: WPML Çok Dilli CMS eklentisi şu anda etkin değil.

en: The WPML Page Builders plugin that you're using is now part of WPML.
tr_TR: Kullandığınız WPML Sayfa Oluşturucular eklentisi artık WPML'nin bir parçasıdır.

en: The button is disabled because all existing menus have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
tr_TR: Düğme devre dışı bırakıldı çünkü mevcut tüm menülerde dil değiştiriciler var. Mevcut dil değiştiricilerin ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

en: The button is disabled because all existing widget areas have language switchers. You can edit the settings of the existing language switchers.
tr_TR: Düğme devre dışı bırakıldı çünkü mevcut tüm widget alanlarında dil değiştiriciler var. Mevcut dil değiştiricilerin ayarlarını düzenleyebilirsiniz.

en: The button is disabled because there are no menus in the site. Add a menu and you can later enable a language switcher in it.
tr_TR: Düğme devre dışı bırakıldı çünkü sitede menü yok. Bir menü ekleyin, daha sonra içinde bir dil değiştirici etkinleştirebilirsiniz.

en: The button is disabled because there are no registered widget areas in the site.
tr_TR: Düğme devre dışı bırakıldı çünkü sitede kayıtlı widget alanı yok.

en: The current content of this %s will be permanently lost. WPML will copy the %s content and replace the current content.
tr_TR: Bu %s mevcut içeriği kalıcı olarak kaybolacaktır. WPML, %s içeriğini kopyalayacak ve mevcut içeriğin yerine geçirecektir.

en: The data will be encrypted with the %s algorithm.
tr_TR: Veriler %s algoritmasıyla şifrelenecektir.

en: The default locale already exists.
tr_TR: Varsayılan yerel ayar zaten mevcut.

en: The field can't be empty.
tr_TR: Alan boş bırakılamaz.

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2, therefore it must have been disabled by either you or your host.
tr_TR: Filtre uzantısı PHP 5.2'den itibaren varsayılan olarak etkindir, bu nedenle sizin veya barındırıcınız tarafından devre dışı bırakılmış olmalıdır.

en: The filter extension is enabled by default as of PHP 5.2.0. Before this time an experimental PECL extension was
                used, however, the PECL version is no longer recommended to be used or updated. (source:
tr_TR: Filtre uzantısı PHP 5.2.0'dan itibaren varsayılan olarak etkindir. Bu zamandan önce deneysel bir PECL uzantısı
     kullanılıyordu, ancak PECL sürümünün kullanılması veya güncellenmesi artık önerilmemektedir. (kaynak:

en: The following exception has occurred while running the migration, please try again later or contact support if the problem persists.
tr_TR: Taşıma sırasında aşağıdaki istisna oluştu, lütfen daha sonra tekrar deneyin veya sorun devam ederse destek ile iletişime geçin.

en: The following terms do not have a translation in the chosen language and will be disconnected from this post:
tr_TR: Aşağıdaki terimlerin seçilen dilde çevirisi yok ve bu yazıdan bağlantısı kesilecektir:

en: The hreflang already exists.
tr_TR: Hreflang zaten mevcut.

en: The language %s was deleted.
tr_TR: %s dili silindi.

en: The menus on this page may not sync because it requires more input variables. Please modify the %1$s setting in your php.ini or .htaccess files to %2$s or more.
tr_TR: Bu sayfadaki menüler senkronize edilemeyebilir çünkü daha fazla giriş değişkeni gerektiriyor. Lütfen php.ini veya .htaccess dosyalarınızdaki %1$s ayarını %2$s veya daha fazlasına değiştirin.

en: The original has been deleted!
tr_TR: Orijinal silindi!

en: The remote XML Config Log is empty
tr_TR: Uzak XML Yapılandırma Günlüğü boş

en: The role was not found.
tr_TR: Rol bulunamadı.

en: The selected menus have been synchonized.
tr_TR: Seçilen menüler senkronize edildi.

en: The selected strings can now be translated using the %1$s String Translation %2$s screen
tr_TR: Seçilen dizeler artık %1$s Dize Çevirisi %2$s ekranı kullanılarak çevrilebilir

en: The service has been enabled.
tr_TR: Hizmet etkinleştirildi.

en: The taxonomy hierarchy is already synchronized.
tr_TR: Taksonomi hiyerarşisi zaten senkronize edildi.

en: The taxonomy hierarchy is now synchronized.
tr_TR: Taksonomi hiyerarşisi şimdi senkronize edildi.

en: The translation preference for this field are being controlled by a language configuration XML file. If you want to control it manually, remove the entry from the configuration file.
tr_TR: Bu alan için çeviri tercihi bir dil yapılandırma XML dosyası tarafından kontrol edilmektedir. Manuel olarak kontrol etmek isterseniz, girişi yapılandırma dosyasından kaldırın.

en: The trashed feedback will be permanently deleted after %d days.
tr_TR: Çöp kutusuna atılan geri bildirim %d gün sonra kalıcı olarak silinecektir.

en: The upgrade is complete.
tr_TR: Yükseltme tamamlandı.

en: The uploaded file exceeds %s bytes.
tr_TR: Yüklenen dosya %s baytı aşıyor.

en: The uploaded file exceeds the upload_max_filesize directive in php.ini.
tr_TR: Yüklenen dosya php.ini'deki upload_max_filesize yönergesini aşıyor.

en: The uploaded file was only partially uploaded.
tr_TR: Yüklenen dosya yalnızca kısmen yüklendi.

en: The user could not be created
tr_TR: Kullanıcı oluşturulamadı

en: The web server cannot write to the .htaccess file
tr_TR: Web sunucusu .htaccess dosyasına yazamıyor

en: Theme and Plugins compatibility with WPML
tr_TR: Tema ve Eklentilerin WPML ile uyumluluğu

en: Theme and plugins localization
tr_TR: Tema ve eklenti yerelleştirmesi

en: There are no templates available.
tr_TR: Kullanılabilir şablon yok.

en: There was an error uploading the file, please try again!
tr_TR: Dosya yüklenirken bir hata oluştu, lütfen tekrar deneyin!

en: These languages are enabled for this site:
tr_TR: Bu site için etkinleştirilen diller:

en: These plugins are known to have compatibiliy issues with WPML:
tr_TR: Bu eklentilerin WPML ile uyumluluk sorunları olduğu bilinmektedir:

en: This action is not allowed
tr_TR: Bu eyleme izin verilmiyor

en: This applies to all types of media items (images, videos, PDFs, etc.) and not just images. WPML will only duplicate media texts (alt, caption, title) and not the media files.
tr_TR: Bu, yalnızca görseller için değil, tüm medya öğesi türleri (görseller, videolar, PDF'ler vb.) için geçerlidir. WPML yalnızca medya metinlerini (alt, başlık, açıklama) çoğaltır, medya dosyalarını değil.

en: This can be a result of either:
tr_TR: Bu, aşağıdakilerden birinin sonucu olabilir:

en: This document is a duplicate of %s and it is maintained by WPML.
tr_TR: Bu belge %s belgesinin bir kopyasıdır ve WPML tarafından yönetilmektedir.

en: This feature turns themes into multilingual, without having to edit their PHP files.
tr_TR: Bu özellik, temaları PHP dosyalarını düzenlemeye gerek kalmadan çok dilli hale getirir.

en: This feature uses Javascript. Make sure that your site doesn't have JS errors.
tr_TR: Bu özellik Javascript kullanır. Sitenizde JS hataları olmadığından emin olun.

en: This function is available through the Network Admin section.
tr_TR: Bu işlev Ağ Yöneticisi bölümünden kullanılabilir.

en: This information allows our support team to see the versions of WordPress, plugins and theme on your site. Provide this information if requested in our support forum. No passwords or other confidential information is included.
tr_TR: Bu bilgi, destek ekibimizin sitenizdeki WordPress, eklentiler ve tema sürümlerini görmesini sağlar. Destek forumumuzda istenirse bu bilgiyi sağlayın. Şifreler veya diğer gizli bilgiler dahil değildir.

en: This is a translation of
tr_TR: Bunun çevirisi

en: This is the order in which the languages will be displayed in the language switcher.
tr_TR: Dillerin dil değiştiricide görüntüleneceği sıra budur.

en: This language selector determines which content to display. You can choose items in a specific language or in all languages. To change the language of the WordPress Admin interface, go to your profile.
tr_TR: Bu dil seçici, hangi içeriğin görüntüleneceğini belirler. Belirli bir dildeki veya tüm dillerdeki öğeleri seçebilirsiniz. WordPress Yönetici arayüzünün dilini değiştirmek için profilinize gidin.

en: This may solve issues like missing languages in the language switcher.
tr_TR: Bu, dil değiştiricide eksik diller gibi sorunları çözebilir.

en: This means that %s isn't yet aware of the problem in the translation and cannot fix it.
tr_TR: Bu, %s'nın çevirideki sorundan henüz haberdar olmadığı ve düzeltemeyeceği anlamına gelir.

en: This operation copies the content from the original language onto this translation. It's meant for when you want to start with the original content, but keep translating in this language. This button is only enabled when there's no content in the editor.
tr_TR: Bu işlem, içeriği orijinal dilden bu çeviriye kopyalar. Orijinal içerikle başlamak, ancak bu dilde çevirmeye devam etmek istediğinizde kullanılır. Bu düğme yalnızca düzenleyicide içerik olmadığında etkinleştirilir.

en: This operation will remove WPML's language table and recreate it. You should use it if you just installed WPML and you're not seeing a complete list of available languages.
tr_TR: Bu işlem, WPML'nin dil tablosunu kaldıracak ve yeniden oluşturacaktır. WPML'yi yeni yüklediyseniz ve mevcut dillerin tam listesini görmüyorsanız bunu kullanmalısınız.

en: This operation will reset WPML's language tables and reinstall it. Any custom languages that you added will be removed.
tr_TR: Bu işlem, WPML'nin dil tablolarını sıfırlayacak ve yeniden kuracaktır. Eklediğiniz tüm özel diller kaldırılacaktır.

en: This operation will synchronize this translation with the original language. When you edit the original, this translation will update immediately. It's meant when you want the content in this language to always be the same as the content in the original language.
tr_TR: Bu işlem, bu çeviriyi orijinal dille senkronize edecektir. Orijinali düzenlediğinizde, bu çeviri hemen güncellenecektir. Bu dildeki içeriğin her zaman orijinal dildeki içerikle aynı olmasını istediğinizde kullanılır.

en: This option ensures image texts (like alt, title, and caption) are translatable and displayed on the front-end. WPML duplicates media only when needed and only during translation, keeping your database clean and avoiding unnecessary entries.
tr_TR: Bu seçenek, görsel metinlerinin (alt, başlık ve açıklama gibi) çevrilebilir olmasını ve ön uçta görüntülenmesini sağlar. WPML, medyayı yalnızca gerektiğinde ve yalnızca çeviri sırasında çoğaltır, böylece veritabanınızı temiz tutar ve gereksiz girişlerden kaçınır.

en: This option is not yet available for Multisite installs
tr_TR: Bu seçenek Çoklu Site kurulumları için henüz mevcut değil

en: This page is set to be %1$stranslated manually%2$s using the WordPress Editor
tr_TR: Bu sayfa WordPress Düzenleyicisi kullanılarak %1$smanuel olarak çevrilecek%2$s şekilde ayarlanmıştır

en: This page was translated from:
tr_TR: Bu sayfa şuradan çevrildi:

en: This plugin has been deactivated as it is now part of the WPML Multilingual CMS plugin. You can safely delete it.
tr_TR: Bu eklenti, artık WPML Çok Dilli CMS eklentisinin bir parçası olduğu için devre dışı bırakıldı. Güvenle silebilirsiniz.

en: This post is already duplicated.
tr_TR: Bu gönderi zaten çoğaltılmış.

en: This post is also available in:
tr_TR: Bu gönderi şu dillerde de mevcut:

en: This post is also available in: %s
tr_TR: Bu gönderi şurada da mevcuttur: %s

en: This screen contains the language settings for your site.
tr_TR: Bu ekran, sitenizin dil ayarlarını içerir.

en: This setting is controlled by a wpml-config.xml file. Click here to unlock and override this setting.
tr_TR: Bu ayar bir wpml-config.xml dosyası tarafından kontrol edilmektedir. Bu ayarın kilidini açmak ve geçersiz kılmak için buraya tıklayın.

en: This term has additional meta fields:
tr_TR: Bu terimin ek meta alanları var:

en: This text appears before the list of languages. Your text needs to include the string %s which is a placeholder for the actual links.
tr_TR: Bu metin, diller listesinden önce görünür. Metniniz, gerçek bağlantılar için bir yer tutucu olan %s dizesini içermelidir.

en: This version of WPML includes major updates and improvements.
tr_TR: WPML'nin bu sürümü önemli güncellemeler ve iyileştirmeler içeriyor.

en: This warning will disappear once this issue is fixed.
tr_TR: Bu sorun düzeltildiğinde bu uyarı kaybolacaktır.

en: This will %1$soverwrite any existing language-specific settings%2$s, including translated texts created with WPML.
tr_TR: Bu, WPML ile oluşturulan çevrilmiş metinler de dahil olmak üzere %1$smevcut dile özel ayarların üzerine yazacaktır%2$s.

en: This will %1$soverwrite any existing language-specific settings%2$s.
tr_TR: Bu, %1$smevcut dile özel ayarların üzerine yazacaktır%2$s.

en: This will assign the same taxonomy terms as the source for each post translation.
tr_TR: Bu, her yazı çevirisi için kaynakla aynı taksonomi terimlerini atayacaktır.

en: This will change the settings of your language switchers %s to their defaults as set by the theme. Please note that some switchers may be removed and others may be added.
tr_TR: Bu, dil değiştiricilerinizin %s ayarlarını tema tarafından belirlenen varsayılan değerlerine döndürecektir. Bazı değiştiricilerin kaldırılabileceğini ve bazılarının eklenebileceğini lütfen unutmayın.

en: This will check for comments that have a language different than the content they belong to. If found, we can delete these comments for you. We call these 'orphan comments'.
tr_TR: Bu, ait oldukları içerikten farklı bir dile sahip yorumları kontrol edecektir. Bulunursa, bu yorumları sizin için silebiliriz. Bunlara “yetim yorumlar” diyoruz.

en: This will duplicate media texts (alt, title, caption) to all languages using the options you selected above. Please stay on this page until the process completes - it may take a few minutes.
tr_TR: Bu, yukarıda seçtiğiniz seçenekleri kullanarak medya metinlerini (alt, başlık, açıklama) tüm dillere çoğaltacaktır. Lütfen işlem tamamlanana kadar bu sayfada kalın - birkaç dakika sürebilir.

en: To add categories that already exist in other languages go to the <a%s>category management page</a>
tr_TR: Diğer dillerde zaten var olan kategorileri eklemek için <a%s>kategori yönetimi sayfasına</a> gidin

en: To continue using WPML features like automatic translation and plugin updates, please register your site again. Don't worry, your existing content and translations are safe.
tr_TR: Otomatik çeviri ve eklenti güncellemeleri gibi WPML özelliklerini kullanmaya devam etmek için lütfen sitenizi tekrar kaydedin. Endişelenmeyin, mevcut içeriğiniz ve çevirileriniz güvende.

en: To easily translate %s, you need to add the following WPML components:
tr_TR: %s'yi kolayca çevirmek için aşağıdaki WPML bileşenlerini eklemeniz gerekir:

en: To edit other languages, use the switcher in the top admin bar.
tr_TR: Diğer dilleri düzenlemek için üst yönetici çubuğundaki değiştiriciyi kullanın.

en: To enable it, either you or your host will need to open your website's php.ini file and either:
tr_TR: Etkinleştirmek için, sizin veya barındırıcınızın web sitenizin php.ini dosyasını açması ve şunlardan birini yapması gerekir:

en: To enable the <strong>Use directory for default language</strong> option, you need to <a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>specify what to show for your site's root URL</a>.
tr_TR: <strong>Varsayılan dil için dizin kullan</strong> seçeneğini etkinleştirmek için, sitenizin kök URL'si için ne gösterileceğini <a href='https://wpml.org/documentation/getting-started-guide/language-setup/directory-default-language/?utm_source=plugin&utm_medium=gui&utm_campaign=core&utm_term=root-page-dialog' target='_blank'>belirtmeniz</a> gerekir.

en: To ensure and improve the security of your website, WPML makes use of the
tr_TR: Web sitenizin güvenliğini sağlamak ve geliştirmek için WPML şunu kullanır:

en: To fix, open "%s" and set the "default locale" values as shown above.
tr_TR: Düzeltmek için “%s” öğesini açın ve “varsayılan yerel ayar” değerlerini yukarıda gösterildiği gibi ayarlayın.

en: To learn more, please visit our documentation page about %s.
tr_TR: Daha fazla bilgi edinmek için lütfen %s hakkındaki dokümantasyon sayfamızı ziyaret edin.

en: To synchronize values for translations, you need to enable WPML's Translation Management module.
tr_TR: Çeviriler için değerleri senkronize etmek için WPML'nin Çeviri Yönetimi modülünü etkinleştirmeniz gerekir.

en: To translate content created with %1$s, you need to %2$sinstall WPML String Translation%3$s
tr_TR: %1$s ile oluşturulan içeriği çevirmek için %2$sWPML Dize Çevirisi'ni kurmanız%3$s gerekir

en: To translate taxonomy labels and slug you need %s plugin.
tr_TR: Taksonomi etiketlerini ve kısa ismini çevirmek için %s eklentisine ihtiyacınız var.

en: To translate text-based options, use %1$sOther texts (Strings)%2$s in the %3$sTranslation Dashboard%4$s.
tr_TR: Metin tabanlı seçenekleri çevirmek için %3$sÇeviri Panosu'ndaki%4$s %1$sDiğer metinler (Dizeler)%2$s seçeneğini kullanın.

en: To translate these items, please go to <a rel="noreferrer" href="%s">Translation Management</a> and send them for translation.
tr_TR: Bu öğeleri çevirmek için lütfen <a rel="noreferrer" href="%s">Çeviri Yönetimi</a>'ne gidin ve çeviriye gönderin.

en: Toggle: Content
tr_TR: Geçiş: içerik

en: Toggle: Title
tr_TR: Geçiş: başlık

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
en: It requires a call to each of the site's language domains on both log-in and log-out, so there's a small performance penalty to using it.
tr_TR: Hem oturum açma hem de oturum kapatma sırasında sitenin her dil alanına bir çağrı gerektirir, bu nedenle kullanmanın küçük bir performans cezası vardır.

[ctx: Tooltip: Auto sign-in and sign-out users from all domains]
en: This feature allows the theme and plugins to work correctly when on sites that use languages in domains.
tr_TR: Bu özellik, tema ve eklentilerin alanlarda dil kullanan sitelerde doğru çalışmasını sağlar.

en: Track all translation jobs on your site, along with status, translation method, and history. Use this page to monitor progress or cancel jobs.
tr_TR: Sitenizdeki tüm çeviri işlerini durum, çeviri yöntemi ve geçmişle birlikte takip edin. İlerlemeyi izlemek veya işleri iptal etmek için bu sayfayı kullanın.

en: Track and manage jobs
tr_TR: İşleri takip edin ve yönetin

en: Translatable
tr_TR: Çevrilebilir

en: Translatable custom posts linking
tr_TR: Çevrilebilir özel yazıları bağlama

en: Translatable taxonomies linking
tr_TR: Çevrilebilir taksonomileri bağlama

en: Translate
tr_TR: Çevir

en: Translate Content
tr_TR: İçeriği çevir

en: Translate Media Library texts (alt, caption, title) when translating content
tr_TR: İçerik çevirirken Medya Kütüphanesi metinlerini (alt, başlık, açıklama) çevir

en: Translate independently
tr_TR: Bağımsız çevir

en: Translate menu strings and URLs for:
tr_TR: Menü dizelerini ve URL'lerini şunun için çevir:

en: Translate this Document
tr_TR: Bu belgeyi çevir

en: Translated by:
tr_TR: Çeviren:

en: Translated post
tr_TR: Çevrilmiş gönderi

en: Translated taxonomies
tr_TR: Çevrilmiş taksonomiler

en: Translating %1$s? Use the %2$s table for easier translation.
tr_TR: %1$s çevirisi mi yapıyorsunuz? Daha kolay çeviri için %2$s tablosunu kullanın.

en: Translating content created with page builders
tr_TR: Sayfa oluşturucularla oluşturulan içeriği çevirme

en: Translation
tr_TR: Çeviri

en: Translation (new)
tr_TR: Çeviri (yeni)

en: Translation Dashboard
tr_TR: Çeviri paneli

en: Translation Editor FAQ
tr_TR: Çeviri düzenleyici SSS

en: Translation Feedback
tr_TR: Çeviri geri bildirimi

en: Translation Feedback button on front-end:
tr_TR: Ön uçta Çeviri Geri Bildirimi düğmesi:

en: Translation Jobs
tr_TR: Çeviri işleri

en: Translation Memory
tr_TR: Çeviri belleği

en: Translation Priorities
tr_TR: Çeviri öncelikleri

en: Translation Priority
tr_TR: Çeviri önceliği

en: Translation Quality
tr_TR: Çeviri kalitesi

en: Translation Queue
tr_TR: Çeviri kuyruğu

en: Translation Service
tr_TR: Çeviri hizmeti

en: Translation completed
tr_TR: Çeviri tamamlandı

en: Translation entry not found for: %d
tr_TR: Şunun için çeviri girişi bulunamadı: %d

en: Translation fixed
tr_TR: Çeviri düzeltildi

en: Translation of
tr_TR: Çevirisi

en: Translation of %1$s
tr_TR: %1$s çevirisi

en: Translation options
tr_TR: Çeviri seçenekleri

en: Translation preferences
tr_TR: Çeviri tercihleri

en: Translation rating
tr_TR: Çeviri derecelendirmesi

en: Translation ready to download
tr_TR: Çeviri indirilmeye hazır

en: Translation requests cancelled.
tr_TR: Çeviri istekleri iptal edildi.

en: Translation to:
tr_TR: Çeviri:

en: Translation:
tr_TR: Çeviri:

en: Translations
tr_TR: Çeviriler

en: Translations of taxonomy %1$s labels and slug
tr_TR: Taksonomi %1$s etiketlerinin ve kısa isminin çevirileri

en: Translations queue
tr_TR: Çeviri kuyruğu

en: Translations:
tr_TR: Çeviriler:

en: Translator
tr_TR: Çevirmen

en: Translator replied
tr_TR: Çevirmen yanıtladı

en: Trash
tr_TR: Çöp Kutusu

en: Troubleshooting
tr_TR: Sorun giderme

en: Type a post title
tr_TR: Bir gönderi başlığı yazın

en: URL rewriting is not enabled in your web server.
tr_TR: Web sunucunuzda URL yeniden yazma etkin değil.

en: URLs for menus will be updated
tr_TR: Menüler için URL'ler güncellenecek

en: Unable to remove relationship!
tr_TR: İlişki kaldırılamıyor!

en: Unable to set this service as default.
tr_TR: Bu hizmet varsayılan olarak ayarlanamıyor.

en: Unauthorized
tr_TR: Yetkisiz

en: Uncategorized
tr_TR: Kategorize edilmemiş

en: Unique designs for translations
tr_TR: Çeviriler için benzersiz tasarımlar

en: Unknown remote translation service
tr_TR: Bilinmeyen uzak çeviri hizmeti

en: Unknown reviewer
tr_TR: Bilinmeyen yorumcu

en: Until now, your site was set to display "all blog posts", even if they are not translated. That feature is now replaced with a better and more complete translation mode.
tr_TR: Şimdiye kadar siteniz, çevrilmemiş olsalar bile “tüm blog gönderilerini” gösterecek şekilde ayarlanmıştı. Bu özellik artık daha iyi ve daha eksiksiz bir çeviri moduyla değiştirildi.

en: Untranslated URL %s
tr_TR: Çevrilmemiş URL %s

en: Untranslated URLs for menus
tr_TR: Menüler için çevrilmemiş URL'ler

en: Untranslated string %s
tr_TR: Çevrilmemiş dize %s

en: Untranslated strings for menus
tr_TR: Menüler için çevrilmemiş dizeler

en: Update
tr_TR: Güncelle

en: Update %1$s menu option to %2$s
tr_TR: %1$s menü seçeneğini %2$s olarak güncelle

en: Update %s translation
tr_TR: %s çevirisini güncelle

en: Update Taxonomy Hierarchy
tr_TR: Taksonomi hiyerarşisini güncelle

en: Update Translation Priority
tr_TR: Çeviri önceliğini güncelle

en: Update URL to %s
tr_TR: URL'yi %s olarak güncelle

en: Update term names
tr_TR: Terim adlarını güncelle

en: Updated Name
tr_TR: Güncellenmiş ad

en: Upload custom flag
tr_TR: Özel bayrak yükle

en: Upload dir is not writable
tr_TR: Yükleme dizini yazılabilir değil

en: Upload directory cannot be created. Check your permissions.
tr_TR: Yükleme dizini oluşturulamıyor. İzinlerinizi kontrol edin.

en: Uploads
tr_TR: Yüklemeler

[ctx: Use Translation Editor notice 1/3]
en: You are using DIVI theme, and you have chosen to use the standard editor for translating content.
tr_TR: DIVI temasını kullanıyorsunuz ve içeriği çevirmek için standart düzenleyiciyi kullanmayı seçtiniz.

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: Some functionalities may not work properly. We encourage you to switch to use the Translation Editor.
tr_TR: Bazı işlevler düzgün çalışmayabilir. Çeviri Düzenleyiciyi kullanmaya geçmenizi öneririz.

[ctx: Use Translation Editor notice 2/3]
en: You can find more information here: %s
tr_TR: Daha fazla bilgiyi buradan bulabilirsiniz: %s

en: Use also for old translations created with the classic editor
tr_TR: Klasik düzenleyiciyle oluşturulan eski çeviriler için de kullan

en: Use directory for default language
tr_TR: Varsayılan dil için dizin kullan

en: Use the language switcher in the top admin bar to switch languages, then set and save options for each language individually.
tr_TR: Dilleri değiştirmek için üst yönetici çubuğundaki dil değiştiriciyi kullanın, ardından her dil için seçenekleri ayrı ayrı ayarlayın ve kaydedin.

en: Use your free automatic translation quota
tr_TR: Ücretsiz otomatik çeviri kotanızı kullanın

[ctx: Used before the last element of a three or more elements list]
en: , and
tr_TR: , ve

[ctx: Used between elements of a two elements list]
en: and
tr_TR: ve

en: User not found
tr_TR: Kullanıcı bulunamadı

en: Utf8mb4 charset
tr_TR: Utf8mb4 karakter seti

en: Valid
tr_TR: Geçerli

en: Validate on save
tr_TR: Kaydederken doğrula

en: Version
tr_TR: Sürüm

en: Video: DailyMotion URL
tr_TR: Video: DailyMotion URL'si

en: Video: Embed Code
tr_TR: Video: yerleştirme kodu

en: Video: External hosted
tr_TR: Video: Harici barındırılan

en: Video: Link
tr_TR: Video: bağlantı

en: Video: Self hosted
tr_TR: Video: Kendi barındırdığı

en: Video: Vimeo URL
tr_TR: Video: Vimeo URL'si

en: Video: Vimeo link
tr_TR: Video: Vimeo bağlantısı

en: Video: Youtube URL
tr_TR: Video: YouTube URL'si

en: View
tr_TR: Görüntüle

en: View post
tr_TR: Gönderiyi görüntüle

en: Visit
tr_TR: Ziyaret et

en: WP Menus Sync
tr_TR: WP menüleri senkronizasyonu

en: WPML 3.2 release notes
tr_TR: WPML 3.2 sürüm notları

en: WPML Export and Import
tr_TR: WPML dışa ve içe aktarma

en: WPML Failed to check language pairs
tr_TR: WPML dil çiftlerini kontrol edemedi

en: WPML Language Switcher
tr_TR: WPML dil değiştirici

en: WPML Multilingual CMS
tr_TR: WPML çok dilli CMS

en: WPML Multilingual CMS | <a href="https://wpml.org">Documentation</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-8-0/">WPML 4.8.0 release notes</a>
tr_TR: WPML Çok Dilli CMS | <a href="https://wpml.org">Belgeler</a> | <a href="https://wpml.org/version/wpml-4-8-0/">WPML 4.8.0 sürüm notları</a>

en: WPML Network Setup
tr_TR: WPML ağ kurulumu

en: WPML Settings
tr_TR: WPML ayarları

en: WPML Setup
tr_TR: WPML kurulumu

en: WPML Site Languages section
tr_TR: WPML Site Dilleri bölümü

en: WPML Translation Management is now included in WPML Multilingual CMS.
tr_TR: WPML Çeviri Yönetimi artık WPML Çok Dilli CMS'ye dahildir.

en: WPML admin language
tr_TR: WPML yönetici dili

en: WPML admin screens require JavaScript in order to display. JavaScript is currently off in your browser.
tr_TR: WPML yönetici ekranlarının görüntülenmesi için JavaScript gereklidir. Tarayıcınızda JavaScript şu anda kapalı.

en: WPML allows you to easily translate your site's taxonomies. Only taxonomies marked as translatable will be available for translation. Select the taxonomy in the dropdown menu and then use the list of taxonomy terms that appears to translate them.
tr_TR: WPML, sitenizin taksonomilerini kolayca çevirmenizi sağlar. Yalnızca çevrilebilir olarak işaretlenmiş taksonomiler çeviri için kullanılabilir olacaktır. Açılır menüden taksonomiyi seçin ve ardından görünen taksonomi terimleri listesini kullanarak bunları çevirin.

en: WPML can automatically redirect visitors according to browser language.
tr_TR: WPML, ziyaretçileri tarayıcı diline göre otomatik olarak yönlendirebilir.

en: WPML can now automatically detect what types of texts (alt, caption, title) your images use. Enable this option to avoid duplicate fields in the translation editor and missing translations for your images.
tr_TR: WPML artık görsellerinizin hangi metin türlerini (alt, başlık, açıklama) kullandığını otomatik olarak algılayabilir. Çeviri düzenleyicisinde yinelenen alanlardan ve görselleriniz için eksik çevirilerden kaçınmak için bu seçeneği etkinleştirin.

en: WPML can't be functional because it requires a disabled PHP extension!
tr_TR: WPML, devre dışı bırakılmış bir PHP uzantısı gerektirdiği için işlevsel olamaz!

en: WPML can't run normally. There is an installation or server configuration problem. %1$sShow details%2$s
tr_TR: WPML normal çalışamıyor. Bir kurulum veya sunucu yapılandırma sorunu var. %1$sAyrıntıları göster%2$s

en: WPML cannot be activated together with these older plugins:
tr_TR: WPML, bu eski eklentilerle birlikte etkinleştirilemez:

en: WPML cannot communicate with the remote translation service. Please make sure WPML Translation Management is active.
tr_TR: WPML, uzak çeviri hizmetiyle iletişim kuramıyor. Lütfen WPML Çeviri Yönetimi'nin etkin olduğundan emin olun.

en: WPML capabilities
tr_TR: WPML yetenekleri

en: WPML could not create a cache directory in %s
tr_TR: WPML, %s içinde bir önbellek dizini oluşturamadı

en: WPML could not load configuration files, which your site needs.
tr_TR: WPML, sitenizin ihtiyaç duyduğu yapılandırma dosyalarını yükleyemedi.

en: WPML could not write in the cache directory: %s
tr_TR: WPML, önbellek dizinine yazamadı: %s

en: WPML experienced an issue while trying to automatically translating some of your content:
tr_TR: WPML, içeriğinizin bir kısmını otomatik olarak çevirmeye çalışırken bir sorunla karşılaştı:

en: WPML flag
tr_TR: WPML bayrağı

en: WPML has been activated for the selected site.
tr_TR: WPML, seçilen site için etkinleştirildi.

en: WPML has been deactivated for the selected site.
tr_TR: WPML, seçilen site için devre dışı bırakıldı.

en: WPML has been reset for the selected site.
tr_TR: WPML, seçilen site için sıfırlandı.

en: WPML is disabled because it requires WordPress version 4.4 or above.
tr_TR: WPML, WordPress sürüm 4.4 veya üzeri gerektirdiği için devre dışı bırakıldı.

en: WPML is missing some records in the languages tables and it cannot fully work until this issue is fixed.
tr_TR: WPML'nin dil tablolarında bazı kayıtları eksik ve bu sorun düzeltilene kadar tam olarak çalışamaz.

en: WPML is translating your content automatically. You can monitor the progress in the admin bar.
tr_TR: WPML içeriğinizi otomatik olarak çeviriyor. İlerlemeyi yönetici çubuğundan izleyebilirsiniz.

en: WPML language settings
tr_TR: WPML dil ayarları

en: WPML lets each user choose the admin language, unrelated of the language in which visitors will see the front-end of the site.
tr_TR: WPML, her kullanıcının, ziyaretçilerin sitenin ön yüzünü göreceği dilden bağımsız olarak yönetici dilini seçmesine olanak tanır.

en: WPML lets you open these pages for feedback, so that visitors can tell you if they notice anything wrong.
tr_TR: WPML, ziyaretçilerin yanlış bir şey fark etmeleri durumunda size bildirebilmeleri için bu sayfaları geri bildirim için açmanıza olanak tanır.

en: WPML love
tr_TR: WPML sevgisi

en: WPML needs at least 208 KB of Available stack size on PHP 8.3+; please set "zend.max_allowed_stack_size" to at least 256 KB and "zend.reserved_stack_size" to at least 48 KB in your php.ini file. After these changes, restart your web server.
tr_TR: WPML, PHP 8.3+ üzerinde en az 208 KB kullanılabilir yığın boyutu gerektirir; lütfen php.ini dosyanızda “zend.max_allowed_stack_size” değerini en az 256 KB ve “zend.reserved_stack_size” değerini en az 48 KB olarak ayarlayın. Bu değişikliklerden sonra web sunucunuzu yeniden başlatın.

en: WPML needs to load configuration files, which tell it how to translate your theme and the plugins that you use. If there's a problem, use the Retry button. If the problem continues, contact WPML support, show the error details and we'll help you resolve it.
tr_TR: WPML'nin, temanızı ve kullandığınız eklentileri nasıl çevireceğini bildiren yapılandırma dosyalarını yüklemesi gerekiyor. Bir sorun varsa, Tekrar Dene düğmesini kullanın. Sorun devam ederse, WPML desteğiyle iletişime geçin, hata ayrıntılarını gösterin, size yardımcı olacağız.

en: WPML needs to upgrade the post's media information.
tr_TR: WPML'nin gönderinin medya bilgilerini yükseltmesi gerekiyor.

en: WPML settings
tr_TR: WPML ayarları

en: WPML uses cookies to identify the visitor’s current language, the last visited language and the language of users who have logged in.
tr_TR: WPML, ziyaretçinin mevcut dilini, en son ziyaret edilen dili ve oturum açmış kullanıcıların dilini tanımlamak için çerezleri kullanır.

en: WPML will be deactivated
tr_TR: WPML devre dışı bırakılacak

en: WPML will copy %s from %s when you save this post.
tr_TR: Bu gönderiyi kaydettiğinizde WPML, %s içeriğini %s dilinden kopyalayacaktır.

en: WPML will copy this field from %s when you save this post.
tr_TR: Bu gönderiyi kaydettiğinizde WPML bu alanı %s'dan kopyalayacaktır.

en: WPML will include a language switcher on the WordPress login page. To change this, go to %s.
tr_TR: WPML, WordPress giriş sayfasına bir dil değiştirici ekleyecektir. Bunu değiştirmek için %s adresine gidin.

en: WPML will reset all language information to its default values. Any languages that you added or edited will be lost.
tr_TR: WPML tüm dil bilgilerini varsayılan değerlerine sıfırlayacaktır. Eklediğiniz veya düzenlediğiniz tüm diller kaybolacaktır.

en: WPML->Settings
tr_TR: WPML->ayarlar

en: Waiting for automatic translation
tr_TR: Otomatik çeviri bekleniyor

en: Waiting for translation from %s
tr_TR: %s'dan çeviri bekleniyor

en: Waiting for translation service
tr_TR: Çeviri hizmeti bekleniyor

en: Waiting for translator
tr_TR: Çevirmen bekleniyor

en: Waiting for translators...
tr_TR: Çevirmenler bekleniyor...

en: Want to know if recent translations you received have problems?
tr_TR: Aldığınız son çevirilerde sorun olup olmadığını bilmek ister misiniz?

en: We couldn't complete the whole process in one request. Please click on the "Upgrade" button to continue.
tr_TR: Tüm süreci tek bir istekte tamamlayamadık. Devam etmek için “Yükselt” düğmesine tıklayın.

en: We couldn't find a translation service connected to this key.
tr_TR: Bu anahtara bağlı bir çeviri hizmeti bulamadık.

en: We maintain WPML’s Classic Translation Editor as part of WPML for backward compatibility. You should only use it if you’ve started with the Classic Editor and are concerned about losing the translation history.
tr_TR: WPML'nin Klasik Çeviri Düzenleyicisi'ni geriye dönük uyumluluğun bir parçası olarak WPML'de sürdürüyoruz. Yalnızca Klasik Düzenleyici ile başladıysanız ve çeviri geçmişini kaybetme endişeniz varsa kullanmalısınız.

en: We recommend enabling automatic detection of image texts (alt, caption, title). This helps prevent duplicate media fields and missing translations.
tr_TR: Görsel metinlerinin (alt, başlık, açıklama) otomatik algılanmasını etkinleştirmenizi öneririz. Bu, yinelenen medya alanlarını ve eksik çevirileri önlemeye yardımcı olur.

en: We strongly recommend enabling WPML's automatic detection for image texts to avoid duplicated media fields and missing translations.
tr_TR: Yinelenen medya alanlarından ve eksik çevirilerden kaçınmak için WPML'nin görsel metinleri otomatik algılama özelliğini etkinleştirmenizi şiddetle tavsiye ederiz.

en: What to include in the language switcher:
tr_TR: Dil değiştiriciye dahil edilecekler:

en: What to show for the root url:
tr_TR: Kök URL için ne gösterilecek:

en: When deleting a post, delete translations as well
tr_TR: Bir yazı silindiğinde, çevirileri de sil

en: When deleting a taxonomy (category, tag or custom), delete translations as well
tr_TR: Bir taksonomi (kategori, etiket veya özel) silindiğinde, çevirileri de sil

en: When should I use WPML’s Classic Translation Editor?
tr_TR: WPML'nin Klasik Çeviri Düzenleyicisi'ni ne zaman kullanmalıyım?

en: When you publish the original post
tr_TR: Orijinal yazıyı yayınladığınızda

en: When you receive completed translations
tr_TR: Tamamlanmış çevirileri aldığınızda

en: Which blog posts do you want to display on your site's translations?
tr_TR: Sitenizin çevirilerinde hangi blog gönderilerini görüntülemek istiyorsunuz?

en: While you use the plugin, WPML will share data regarding the site through Installer. No data from the user itself will be shared.
tr_TR: Eklentiyi kullanırken WPML, siteyle ilgili verileri Yükleyici aracılığıyla paylaşacaktır. Kullanıcının kendisinden hiçbir veri paylaşılmayacaktır.

en: White
tr_TR: Beyaz

en: Widget area
tr_TR: Widget alanı

en: Widget language switcher
tr_TR: Widget dil değiştirici

en: Widget title:
tr_TR: Widget başlığı:

en: Width
tr_TR: Genişlik

en: Will be added
tr_TR: Eklenecek

en: Will be removed
tr_TR: Kaldırılacak

en: With WPML activated, you can set your site’s languages from the %1$s.<br>To change the language of your WordPress admin, go to the %2$s in your user profile.
tr_TR: WPML etkinleştirildiğinde, sitenizin dillerini %1$s bölümünden ayarlayabilirsiniz.<br>WordPress yönetici panelinizin dilini değiştirmek için kullanıcı profilinizdeki %2$s bölümüne gidin.

en: WooCommerce Multilingual
tr_TR: WooCommerce çok dilli

en: WordPress %s or later is required.
tr_TR: WordPress %s veya üzeri gereklidir.

en: WordPress cannot automatically download translations for the following languages:
tr_TR: WordPress aşağıdaki diller için çevirileri otomatik olarak indiremiyor:

en: WordPress language file (.mo) is missing. Keeping existing display language.
tr_TR: WordPress dil dosyası (.mo) eksik. Mevcut görüntüleme dili korunuyor.

en: Wrong nonce
tr_TR: Yanlış nonce

en: Yes
tr_TR: Evet

en: Yes, WPML allows you to use %1$scompletely different designs for translations%2$s.
tr_TR: Evet, WPML, çeviriler için %1$stamamen farklı tasarımlar%2$s kullanmanıza olanak tanır.

en: Yes, use Advanced Translation Editor for existing content
tr_TR: Evet, mevcut içerik için Gelişmiş Çeviri Düzenleyicisi'ni kullanın

en: You activated the Advanced Translation Editor for this site, but you are updating an old translation. WPML opened the Standard Translation Editor, so you can update this translation. When you translate new content, you'll get the Advanced Translation Editor with all its features. To change your settings, go to WPML Settings.
tr_TR: Bu site için Gelişmiş Çeviri Düzenleyicisi'ni etkinleştirdiniz, ancak eski bir çeviriyi güncelliyorsunuz. WPML, bu çeviriyi güncelleyebilmeniz için Standart Çeviri Düzenleyicisi'ni açtı. Yeni içerik çevirdiğinizde, tüm özellikleriyle Gelişmiş Çeviri Düzenleyicisi'ni alacaksınız. Ayarlarınızı değiştirmek için WPML Ayarları'na gidin.

en: You are about to change the language of {post_name}.
tr_TR: {post_name} dilini değiştirmek üzeresiniz.

en: You are about to connect the current post with these following posts
tr_TR: Mevcut gönderiyi aşağıdaki gönderilerle bağlamak üzeresiniz

en: You are about to edit this translation using the standard WordPress editor.
tr_TR: Bu çeviriyi standart WordPress düzenleyicisini kullanarak düzenlemek üzeresiniz.

en: You are about to reset WPML for this site: %s.
tr_TR: Bu site için WPML'yi sıfırlamak üzeresiniz: %s.

en: You are about to use Advanced Translation Editor for your existing translations
tr_TR: Mevcut çevirileriniz için Gelişmiş Çeviri Düzenleyicisi'ni kullanmak üzeresiniz

en: You are creating a %1$s in %3$s and you've set %2$s to display even when not translated. Please note that this %1$s will only appear in %3$s. Only %2$s that you create in the site's default language (%4$s) will appear in all the site's languages.
tr_TR: %3$s dilinde bir %1$s oluşturuyorsunuz ve %2$s çevrilmemiş olsa bile görüntülenecek şekilde ayarladınız. Lütfen bu %1$s'in yalnızca %3$s dilinde görüneceğini unutmayın. Yalnızca sitenin varsayılan dili olan (%4$s)'de oluşturduğunuz %2$s, sitenin tüm dillerinde görünecektir.

en: You are not allowed to manage the WPML Network settings.
tr_TR: WPML Ağ ayarlarını yönetmenize izin verilmiyor.

en: You are now the Translation Manager for %s - action needed
tr_TR: Artık %s için Çeviri Yöneticisisiniz - işlem gerekiyor

en: You are the Translation Manager for %s. This role lets you manage everything related to translation for this site.
tr_TR: %s için Çeviri Yöneticisisiniz. Bu rol, bu site için çeviriyle ilgili her şeyi yönetmenizi sağlar.

en: You are trying to use an external URL: this is not allowed.
tr_TR: Harici bir URL kullanmaya çalışıyorsunuz: buna izin verilmiyor.

en: You are using PHP 7: in some cases, the extension might have been removed during a system update. In this case, please see %3$s.
tr_TR: PHP 7 kullanıyorsunuz: bazı durumlarda, uzantı bir sistem güncellemesi sırasında kaldırılmış olabilir. Bu durumda, lütfen %3$s adresine bakın.

en: You are using WPML Translation Management without String Translation. Some of the translations may not work this way. Please download and install WPML String Translation before you translate the content from Block editor.
tr_TR: WPML Çeviri Yönetimi'ni Dize Çevirisi olmadan kullanıyorsunuz. Çevirilerin bazıları bu şekilde çalışmayabilir. Blok düzenleyiciden içerik çevirmeden önce lütfen WPML Dize Çevirisi'ni indirip kurun.

en: You are using a caching plugin. When you translate strings, the cache needs to be cleared in order for the translation to display.
tr_TR: Bir önbellekleme eklentisi kullanıyorsunuz. Dizeleri çevirdiğinizde, çevirinin görüntülenmesi için önbelleğin temizlenmesi gerekir.

en: You can completely hide content in specific languages from visitors and search engines, but still view it yourself. This allows reviewing translations that are in progress.
tr_TR: Belirli dillerdeki içeriği ziyaretçilerden ve arama motorlarından tamamen gizleyebilir, ancak yine de kendiniz görüntüleyebilirsiniz. Bu, devam eden çevirileri incelemeye olanak tanır.

en: You can display a language switcher in the site's footer. You can customize and style it here.
tr_TR: Sitenin altbilgisinde bir dil değiştirici görüntüleyebilirsiniz. Buradan özelleştirebilir ve biçimlendirebilirsiniz.

en: You can display links to translation of posts before the post and after it. These links look like "This post is also available in..."
tr_TR: Gönderi çevirilerine bağlantıları gönderiden önce ve sonra görüntüleyebilirsiniz. Bu bağlantılar “Bu gönderi şurada da mevcuttur...” gibi görünür.

en: You can enable its/their display for yourself, in your <a href="%s">profile page</a>.
tr_TR: <a href="%s">profil sayfanızda</a> kendiniz için görüntülemeyi etkinleştirebilirsiniz.

en: You can find the API token at %s site
tr_TR: API anahtarını %s sitesinde bulabilirsiniz

en: You can only edit translations assigned to you.
tr_TR: Yalnızca size atanan çevirileri düzenleyebilirsiniz.

en: You can set different options for each language
tr_TR: Her dil için farklı seçenekler belirleyebilirsiniz

en: You can't do that!
tr_TR: Bunu yapamazsınız!

en: You deactivated the following language(s) from your site, but there are still some existing translations saved in your database.
tr_TR: Sitenizden aşağıdaki dilleri devre dışı bıraktınız, ancak veritabanınızda hala bazı mevcut çeviriler kayıtlı.

en: You don't have the rights to translate from %1$s to %2$s
tr_TR: %1$s dilinden %2$s diline çeviri yapma hakkınız yok

en: You got back several jobs from translation and they now appear on your site.
tr_TR: Çeviriden birkaç iş geri aldınız ve şimdi sitenizde görünüyorlar.

en: You have post types set to fallback to the default language. Changing the default language may impact how archive listings display untranslated posts.
tr_TR: Varsayılan dile geri dönecek şekilde ayarlanmış gönderi türleriniz var. Varsayılan dili değiştirmek, çevrilmemiş gönderilerin arşiv listelemelerinin nasıl görüntülendiğini etkileyebilir.

en: You haven't set your synchronization preferences for these %1$s: %2$s. Default value was selected.
tr_TR: Bu %1$s için senkronizasyon tercihlerinizi ayarlamadınız: %2$s. Varsayılan değer seçildi.

en: You may need to adjust your server settings if your site uses nginx.
tr_TR: Siteniz nginx kullanıyorsa sunucu ayarlarınızı düzenlemeniz gerekebilir.

en: You may need to contact your server administrator or your hosting company to install this extension.
tr_TR: Bu uzantıyı yüklemek için sunucu yöneticinizle veya barındırma şirketinizle iletişime geçmeniz gerekebilir.

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 1/2]
en: You may need to %s.
tr_TR: %s yapmanız gerekebilir.

[ctx: You may need to {re-save the site permalinks} - 2/2]
en: re-save the site permalinks
tr_TR: site kalıcı bağlantılarını yeniden kaydet

en: You need to configure WPML before you can start translating.
tr_TR: Çevirmeye başlamadan önce WPML'yi yapılandırmanız gerekir.

en: You need to configure at least one more language in order to access "Theme and plugins localization" and "Media Translation" screens.
tr_TR: “Tema ve eklenti yerelleştirmesi” ve “Medya Çevirisi” ekranlarına erişmek için en az bir dil daha yapılandırmanız gerekir.

en: You need to deactivate the separate plugin.
tr_TR: Ayrı eklentiyi devre dışı bırakmanız gerekiyor.

en: You need to enable WPML's Translation Editor, to translate conveniently.
tr_TR: Kolayca çeviri yapmak için WPML'nin Çeviri Düzenleyicisi'ni etkinleştirmeniz gerekir.

en: You're all done. From now on, all new media files that you upload to content will receive a language. You can automatically duplicate them to translations from the post-edit screen.
tr_TR: Hepsi tamamlandı. Artık içeriğe yüklediğiniz tüm yeni medya dosyaları bir dil alacak. Bunları gönderi düzenleme ekranından çevirilere otomatik olarak çoğaltabilirsiniz.

en: You're editing theme options for %s
tr_TR: %s için tema seçeneklerini düzenliyorsunuz

en: You're editing theme options for all languages
tr_TR: Tüm diller için tema seçeneklerini düzenliyorsunuz

en: Your Automatic Translation account id is
tr_TR: Otomatik Çeviri hesap kimliğiniz

en: Your WPML Blog account only allows you to manually translate Elementor content
tr_TR: WPML Blog hesabınız yalnızca Elementor içeriğini manuel olarak çevirmenize izin verir

en: Your WPML installation may cause problems with Block editor
tr_TR: WPML kurulumunuz Blok düzenleyici ile sorunlara neden olabilir

en: Your blog page does not exist or its translation is not published in %s.
tr_TR: Blog sayfanız mevcut değil veya çevirisi %s dilinde yayınlanmadı.

en: Your browser doesn't seem to be allowing cookies to be set.
tr_TR: Tarayıcınız çerezlerin ayarlanmasına izin vermiyor gibi görünüyor.

en: Your edits will be synchronized to all languages on your site.
tr_TR: Düzenlemeleriniz sitenizdeki tüm dillerle senkronize edilecektir.

en: Your home page does not exist or its translation is not published in %s.
tr_TR: Ana sayfanız mevcut değil veya çevirisi %s dilinde yayınlanmadı.

en: Your menu includes custom items, which you need to translate using WPML's String Translation.
tr_TR: Menünüz, WPML'nin Dize Çevirisi kullanılarak çevirmeniz gereken özel öğeler içeriyor.

en: Your php.ini file is located at
tr_TR: Php.ini dosyanız şurada bulunur:

en: Your rating:
tr_TR: Derecelendirmeniz:

en: Your server settings do not allow for languages in directories.
tr_TR: Sunucu ayarlarınız dizinlerdeki dillere izin vermiyor.

en: Your site currently has language switching for the login page disabled.
tr_TR: Sitenizin giriş sayfası için dil değiştirme şu anda devre dışı.

en: Your site doesn't meet WPML's minimum requirements.
tr_TR: Siteniz WPML'nin minimum gereksinimlerini karşılamıyor.

en: add
tr_TR: ekle

en: add translation
tr_TR: çeviri ekle

en: all
tr_TR: tümü

en: any language
tr_TR: herhangi bir dil

en: auto
tr_TR: otomatik

en: avoids unnecessary duplicate media fields and missing image translations
tr_TR: gereksiz yinelenen medya alanlarından ve eksik görsel çevirilerinden kaçınır

en: day(s)
tr_TR: gün

en: default
tr_TR: varsayılan

en: delete it permanently
tr_TR: kalıcı olarak sil

en: duplicate
tr_TR: çoğalt

en: edit terms
tr_TR: terimleri düzenle

en: edit translation
tr_TR: çeviriyi düzenle

en: eval() availability from Suhosin
tr_TR: Suhosin'den eval() kullanılabilirliği

en: good for menus that display items as a list
tr_TR: öğeleri liste olarak görüntüleyen menüler için iyi

en: good for menus that support drop-downs
tr_TR: açılır menüleri destekleyen menüler için iyi

en: hidden
tr_TR: gizli

en: hide
tr_TR: gizle

en: how to ensure your archive listing continues to display all posts
tr_TR: arşiv listelemenizin tüm gönderileri görüntülemeye devam etmesini nasıl sağlayacağınız

en: in
tr_TR: içinde

en: in options, menus, widgets, footer and shortcode
tr_TR: seçeneklerde, menülerde, widget'larda, altbilgide ve kısa kodda

en: item
tr_TR: öğe

en: items
tr_TR: öğeler

en: learn more
tr_TR: daha fazla bilgi edinin

en: linked to:
tr_TR: bağlı:

en: loading
tr_TR: yükleniyor

en: local translator
tr_TR: yerel çevirmen

en: menu items
tr_TR: menü öğeleri

en: month(s)
tr_TR: ay

en: n/a
tr_TR: yok

en: needs retry
tr_TR: yeniden deneme gerekiyor

en: nginx guide
tr_TR: nginx rehberi

en: none
tr_TR: hiçbiri

en: not translated in current language
tr_TR: mevcut dilde çevrilmedi

en: of
tr_TR: toplam

en: only show translated items
tr_TR: yalnızca çevrilmiş öğeleri göster

en: posts left
tr_TR: kalan yazı

en: profile
tr_TR: profil

en: published
tr_TR: yayınlandı

en: published or updated
tr_TR: yayınlandı veya güncellendi

en: px
tr_TR: piksel

en: restore
tr_TR: geri yükle

en: select parent
tr_TR: üst öğeyi seç

en: show
tr_TR: göster

en: some strings might be not registered
tr_TR: bazı dizeler kayıtlı olmayabilir

en: string not registered
tr_TR: dize kayıtlı değil

en: this will be your admin language and will also be used for translating comments.
tr_TR: bu sizin yönetici diliniz olacak ve yorumları çevirmek için de kullanılacaktır.

en: to
tr_TR: e

en: translate
tr_TR: çevir

en: translate the base taxonomy slugs with WPML
tr_TR: temel taksonomi slug'larını WPML ile çevir

en: translating post categories and custom taxonomies
tr_TR: gönderi kategorilerini ve özel taksonomileri çevirme

en: untranslated
tr_TR: çevrilmemiş

en: updated
tr_TR: güncellendi

en: use translation if available or fallback to default language
tr_TR: Mevcutsa çeviriyi kullanın veya varsayılan dile geri dönün

en: week(s)
tr_TR: hafta
